αεροσυμπιεστης για ερασιτεχνικη χρηση

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ψαχνομαι αυτον τον καιρο να τσιμπησω ενανε.
για κανα φουσκωμα,κανα βαψιμο,τριψιμο,φυσιγμα και γενικα ολα αυτα που προσφερει.
στα χρηματα που διαθετω φτανω μεχρι 50λ και 2 με 2,5 hp αναλογα τη μαρκα.
κοιταζω για toros που βρισκω με 150-160ε περιπου και τα θεωρω απ τα τοπ,αλλα βλεπω και κατι bormann ή hyundai και καποια αλλα.
επισης αυτα που κοιταω λεει οτι ειναι μονομπλοκ χωρις να χω καταλαβει και ακριβως τι εννοει,απλα οτι τα ιδια λιτρα σε μη μονομπλοκ εχουν 2-3 φορες πανω σε χρημα.
εχετε να προτεινεται καποιο,ή τι να προσεξω γενικοτερα?
και γενικα οτιδηποτε επι του θεματος.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
να εχει και βιδωμα ξεβιδωμα......
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Κι εγω 50αρι εχω, και ειναι πολυ μικρο για οτιδηποτε περα απ το να φουσκωνεις λαστιχα, αδειαζει πολυ γρηγορα και μετα δουλευει υπερωρια, με αποτελεσμα να σου παιρνει τα αυτια..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αυτο που εχουν τα συνεργεια και κανει βζιν βζιν και σφιγγουν και ξεσφιγγουν βιδες
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αεροκλειδο
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αυτο που εχουν τα συνεργεια και κανει βζιν βζιν και σφιγγουν και ξεσφιγγουν βιδες
καταλαβα,αλλα δε με καιει το αεροκλειδο.περισσοτερο το θελω και κανα ψιλοβαψιματακι,κανα φουσκωμα,κανα φυσιγμα,κανα καρφωτικο που θελω να παρω και τετοια πραγματα.

Κι εγω 50αρι εχω, και ειναι πολυ μικρο για οτιδηποτε περα απ το να φουσκωνεις λαστιχα, αδειαζει πολυ γρηγορα και μετα δουλευει υπερωρια, με αποτελεσμα να σου παιρνει τα αυτια..
ο θορυβος δε με ενοχλει τοσο γιατι θα βρισκεται σε αλλο χωρο με προεκταση.
το οτι θα αδειαζει σχετικα γρηγορα το περιμενα.
αλλα ετσι κ αλλιως,προς το παρον λαητ δουλειες εχω να κανω.δεν θα χω τρελες απαιτησεις.
και επισης απο το τιποτα και το χειροκινητο τρομπαρισμα η βαψιμο με σπρεητ,ε θα ναι λιγο καλυτερα.
απο αυτη την αποψη και μονο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχοντας χρόνια αεροσυμπιεστή για χρήση όπως την περιγράφεις.

Δεν θα έχεις για ερασιτεχνική χρήση κάποιο πρόβλημα με ένα 50άρι κατα 90% αλλά η αλήθεια είναι πως θα έρθουν στιγμές που θα χρειαστείς τα 100lt, οπως έχει συμβεί σε μένα.

Σε περίπτωση χρήσης αερόκλειδου ένα 50άρι δεν μπορεί να υποστηρίξει να έχεις καλή δύναμη και σε κάποιες εργασίες θα κολλήσεις. Σε κάποιο γερά βιδωμένο βολάν, σε κάποιο άξονα τροχού παραβιδωμένο, σε κάποια δισκόπλακα με βίδες βιδωμένες τέρμα. Σε μπουλόνια αυτοκινήτου με τίποτα κλπ κλπ. Επίσης Σε περίπτωση βαψίματος θα δουλεύεις συνέχεια το εργαλείο για να αναπληρώνει και πιθανώς να μην έχεις ταυτόχρονα και το άριστο αποτέλεσμα πίεσης.
Εγώ το βρήκα μεταχειρισμένο φτηνό το 50άρι και το πήρα, αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα ασυζητητί κατοστάρι.

Αν σε παίρνει απο άποψη χώρου και χρήματος αυτό πρέπει να πάρεις. Εκτός αν οι εργασίες σου περιοριστουν σε έλεγχο ελαστικών, φυσήματα και μικροδουλειές.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έχω ένα από το alexpack(συγχωρεμένο) πρέπει να είναι 10 αρι
Δεν χαλάει με τιποτις, και δουλεύει όλη την ώρα.
Για φούσκωμα ποδηλάτου, μηχανής, φύσημα αυτοκινήτου είναι σπέσιαλ!

Ότι άλλο θέλεις αγόρασε μεγαλύτερο!!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Αφού με ταλαιπωρούσε καιρό ένα 50άρι πήρα ένα 100άρι δικέφαλο...με μεγάλη ροή αναπλήρωσης
τα μασάει όλα...βαψίματα, ροπόκλειδα, φουσκώματα, αερόκλειδα. μέχρι αμμοβολή κάνει άνετα, πολύ άνετα....

Για δες και αυτή τη λύση...τα δικέφαλα...
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
Μητσάρα το μονομπλοκ ειναι μοτερ και κεφαλη μαζι και δυσκολα επισκευαζονται εαν παθουν ζημια. Το 50cc εαν θελεις να δουλευεις αεροκλειδο δεν θα σε ευχαριστει θα γονατιζει,αλλα για βαψιματα,αερα,ειναι ενταξει.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ευχαριστω για τις απαντησεις.
απαντω σε ολους.

το αεροκλειδο ειναι προς το παρον τελευταια μου εννοια.
Θα προτιμισω καποια στιγμη στο αμμεσο μελλον να παρω ενα ροποκλειδο
με νοιαζουν πιο πολυ τα υπολοιπα που προανεφερα.
οσο για το βαψιμο,δε σκοπευω να βαψω κανα τρακτορα ή τιποτα καγκελα αυλης,αλλα κανενα κομματι τμηματικα της μηχανης μου η κανενος φιλου αν χρειαστει και γενικοτερα κανα μερεμετακι,να μαθουμε κιολας να δουλευουμε το πιστολι.

Δυστυχως παραπανω χρηματα δεν παιζουν για κανενα λογο,αν συνυπολογισω και τα παρελκομενα που θα χρειαστω για να το στησω,λαστιχα,μανομεντρα,ταχυσυνδεσμους,νεροπαγιδες,πιστολια και τα σχετικα..
Οποτε αν δε βρω 100αρι εστω μτχ εκει στα χρηματα που ψαχνω,λεω για 50αρι.

απο χωρο δεν εχω θεμα,υπαρχει απλα,αυτονομια και ανεξαρτησια κινησεων.
το οικονομικο με κολλαει μιας και δεν εχω σταθερη δουλεια.

τα δικεφαλα αν καταλαβα καλα ποια λετε,ειναι αυτα που ξεφευγουν απο θεμα τιμης.

οσον αφορα τους κατασκευαστες?καμια προτιμηση?
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
ευχαριστω για τις απαντησεις.
απαντω σε ολους.

το αεροκλειδο ειναι προς το παρον τελευταια μου εννοια.
Θα προτιμισω καποια στιγμη στο αμμεσο μελλον να παρω ενα ροποκλειδο
με νοιαζουν πιο πολυ τα υπολοιπα που προανεφερα.
οσο για το βαψιμο,δε σκοπευω να βαψω κανα τρακτορα ή τιποτα καγκελα αυλης,αλλα κανενα κομματι τμηματικα της μηχανης μου η κανενος φιλου αν χρειαστει και γενικοτερα κανα μερεμετακι,να μαθουμε κιολας να δουλευουμε το πιστολι.

Δυστυχως παραπανω χρηματα δεν παιζουν για κανενα λογο,αν συνυπολογισω και τα παρελκομενα που θα χρειαστω για να το στησω,λαστιχα,μανομεντρα,ταχυσυνδεσμους,νεροπαγιδες,πιστολια και τα σχετικα..
Οποτε αν δε βρω 100αρι εστω μτχ εκει στα χρηματα που ψαχνω,λεω για 50αρι.

απο χωρο δεν εχω θεμα,υπαρχει απλα,αυτονομια και ανεξαρτησια κινησεων.
το οικονομικο με κολλαει μιας και δεν εχω σταθερη δουλεια.

τα δικεφαλα αν καταλαβα καλα ποια λετε,ειναι αυτα που ξεφευγουν απο θεμα τιμης.

οσον αφορα τους κατασκευαστες?καμια προτιμηση?
Οσο αφορα ποιοτητα στα μονομπλοκ ειναι ολα απο τα βαθη της Ασιας.
Τα αλλα που ειναι ξεχωριστα μοτερ και κεφαλη σε καλη ποιοτητα 100cc - 200cc οι τιμες παιζουν απο 300 εως 500€
Οτι και να παρεις εαν του αλλαζεις συχνα λαδια sae 30 βγαζεις τα νερα και κλεινεις τον πρεσοστατη θα τα εχεις πολλα χρονια
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μωρε,καλα τα λετε εσεις..
καλα τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα και τα 100αρια και τα 200αρια,αλλα η τσεπη μου εχει αλλη αποψη.
και απο τη στιγμη που δεν ξερω αν θα δουλευω τον αλλο μηνα δεν εχω και πολλα περιθωρια.
ειπα να αποφυγω εκεινο το πραμα που βγαζει το λιντλ,να ανεβω λιγο και να παρω ενα επωνυμο μεγαλυτερο.
αν ειχα το περιθωριο εννοειται θα επερνα οχι 100αρι,αλλα ακομα μεγαλυτερο.
αν σταθεροποιηθω εργασιακα και οικονομικα,το πουλαω και χτυπαω ενα μεγαλυτερο.

απλα θα ριξω μια ματια μηπως βρω κανενα μτχ μεγαλυτερο να κανω τη δουλεια μου.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Μίαν ερώτηση μην ανοίγω άλλο θέμα.
Έχουμε στη δουλειά ένα αεροκλειδο unior.
Δεν είναι ότι δουλεύει και συνεχώς,αλλά δουλεύει γενικά.
Από κάτω,στην παροχή του,όπως όλα αυτά,λέει oil daily,αλλά επειδή δεν νομίζω να ασχοληθεί κανένας εδώ με αυτή τη λεπτομέρεια,του ρίχνω εγω που και που λίγο wd40.
Κανονικά τι λάδι θέλουν αυτά;
Δε νομίζω να έχει πρόβλημα με το wd40 έτσι;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Λογικά κάνα 32αρι sae 10 , αλλά γιατί δεν κοιτάς το manual που κάπου θα υπάρχει on line , θα το λέει ο κατασκευαστής.

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στο παπορο τα αεροκλειδα τους ρίχνουμε πετετρέηλ (που λέγανε οι λοστρομαρες) δηλ penetraiting oil, κάτι σαν το WD40 αλλά σε λάδι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βαζε δυο με τρεις σταγονες στην εισαγωγη του αερα, απο το ιδιο λαδι που παιρνει ο συμπιεστης!
Δεν χρειαζεται παραπανω ποσοτητα και τιποτα αλλο!
 
Top Bottom