αλλαγη ελατηριων xt660z tenere με πιρουνια απο wr426f

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ε τότε γιατί το πειράζεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
ηθελα να το κανω ετσι πριν ακομα το παρω... δε θα κανω καποια αλλη αλλαγη. ιιιισως μπροστα δαγκανα , αλλα οχι τωρα...
ασε που αν δε πειραξεις δε μαθαινεις
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ωραία όλα αυτά όπως τα γράφεις.. Γράψε την διαδικασία αναλυτικά αν δεν σου κάνει κόπο, τι έκανες, πως το έκανες.. Θέλει μετατροπή;Αν έχει και φώτο ακόμα καλύτερα...

Απλά στο λέω, γιατί όπως ζήτησες την βοήθεια κάποιων παιδιών, έτσι το θέμα σου θα βοηθήσει πολλα παιδιά που ψάχνονται γενικότερα, να κάνουν μια τέτοια μετατροπή.

τελειωσα...
ανταλλαγη εκανα... τα δικα μου πραμματα ειναι εδω

YAMAHA TENERE XT 660Z ΔΑΓΚΑΝΕΣ BREMBO - MOTO PARTS - Ρωτήστε τιμή - Car.gr
οτι εδωσα ειναι στο motoparts Καβαλα ,εδω ειναι οι δαγκανες μου για παραδειγμα
(θα δητε τις τιμονοπλακες διχως μανα, την κρατησα , δε γινοταν διαφορετικα)

τιμονοπλακες , πιρουνια , τροχο με 250μμ δισκοπλακα ,δαγκανα,τρομπα, πηρα απο wr426f 2002 και εδωσα ανταλλαγη
τιμονοπλακες, πιρουνια, τροχο με 2 δισκοπλακες 300μμ, 2 δαγκανες απο το tenere μου.

κρατησα τη δικια μου τρομπα, οπως κρατησα και τη δικη μου 'μανα' απο τις τιμονοπλακες (ο αξονας που τις ενωνει.)
ξεκεντραρησα τη μανα απο το σταυρο του wr και μου εμεινε στην ακρη, οπως κ η τρομπα του μαζι με τη 250 δισκοπλακα
και κεντραρησα τη μανα απο το σταυρο του τενερε πανω στις τιμονοπλακες του wr.
εδω επαιξε μπαλα η πρεσα '20τονη' για να γινει αυτη η δουλεια, οπως ηθελε κ ενα μικρο αποστατη στην πανω τιμονοπλκα που εγινε σε τορνο.

πηρα 320μμ δισκοπλακα απο

ZPLPOWERMOTO@YAHOO.GR Επικοινωνία - ZPL POWER MOTO
την περιμενα 1μιση μηνα στα 100 ευρω.. εχω ακουσει τα καλυτερα για την ποιοτητα απο αυτον... χειροποιητη απεξω ηρθε.
αποστατη στη δαγκανα καναμε επισης στον τορνο δικο μας.
εδωσα κ 50 ευρω σε καλαμιδες που πανω τους προσαρμωσα το κατω φτερο μου.. το πανω που εχω δε μαρεσει , το εχω καβατζα.
εδωσα 26ευρω σε τσιμουχες απο τα πιρουνια και 10 ευρω στα λαδια για τα πιρουνια και 70 ευρω εργατικα...
ουτε του παπα τοσο τα εργατικα παιδια, επεσα σε φιλο φιλου κτλ.

Iσως μετα απο λιγο καιρο να βαλω και μεγαλυτερη δαγκανα, αλλα οχι ακομη, μια χαρα μου ειναι ετσι
και δινω
Σταυρος - μανα με τα ρουλεμαν απο wr426f 2002 - € 70 - Car.gr
και
Τρομπα - αντλια - μανετα απο wr426f 2002 (προσαρμοζει σε enduro/motocross μοτοσυκλετες) - € 50 - Car.gr
ειναι αυτα που με μεινανε, θα βαλω και την 250 δισκοπλακα απτο wr στο car αυριο μεθαυριο.

Αυτα.
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ τη θεωρώ βελτίωση... Όλη αυτή την μοντιφια.
Ναι δεν λέω ότι δεν είναι αλλά θέλω να πω ουι με αυτά και μ αυτά θα φτάσει να έχει ένα μηχανάκι τις τάξεως των 5-6 χιλιάδων που θα μπορούσε να πάρει κάτι καλητερο αν θες ποιο καλό με πιάνεις πως το λέω .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Εγώ τη θεωρώ βελτίωση... Όλη αυτή την μοντιφια.
Ναι δεν λέω ότι δεν είναι αλλά θέλω να πω ουι με αυτά και μ αυτά θα φτάσει να έχει ένα μηχανάκι τις τάξεως των 5-6 χιλιάδων που θα μπορούσε να πάρει κάτι καλητερο αν θες ποιο καλό με πιάνεις πως το λέω .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ε ναι... αν το πουλησω αυριο μεθαυριο για να παρω το τενερε 700 ποσο λες να το δωσω? 3200? μπααα ... αλλα ουτε κ 6000, ενταξει...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
ε ναι... αν το πουλησω αυριο μεθαυριο για να παρω το τενερε 700 ποσο λες να το δωσω? 3200? μπααα ... αλλα ουτε κ 6000, ενταξει...
Ναι οκ εγώ έθεσα το ερώτημα γιατί δεν πήρες από την αρχή ένα μηχανάκι με αυτά τα παραπάνω που ζητάς . Κουβέντα να γινεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ωραία όλα αυτά όπως τα γράφεις.. Γράψε την διαδικασία αναλυτικά αν δεν σου κάνει κόπο, τι έκανες, πως το έκανες.. Θέλει μετατροπή;Αν έχει και φώτο ακόμα καλύτερα...

Απλά στο λέω, γιατί όπως ζήτησες την βοήθεια κάποιων παιδιών, έτσι το θέμα σου θα βοηθήσει πολλα παιδιά που ψάχνονται γενικότερα, να κάνουν μια τέτοια μετατροπή.



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φιλε εχεις δικαιο.. αλλα δεν εχω φωτογραφιες... ουτε βιντεο...
θα ανεβασω ενα βιντεο με το αποτελεσμα σε λιγο καιρο...
οποιος θελει ας με ρωτησει και μπορω να γινω συγκεκρημενος οσο μπορω..
απο τεχνικα θεματα και χρηση εργαλειων οπως,
πρεσα ,τορνο και αλουμινοκολησεις που γινανε για αποστατες δισκοπλακας, πανω τιμονοπλακας και μια τζιφρα στο κλειδωμα του τιμονιου απο αργκον κολληση
δε γνωριζω και πολλα.
Οποιος θελει να κανει κατι τετοιο θα πρεπει να εχει μαστορα που να εχει τορνο , πρεσα για ξεκεντραρισμα κ κεντραρισμα μανας και κολληση αλουμινιου αργκον.. μετα ειναι στο χερι του μαστορα
μιας που θα του πεις τι θελεις..
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ναι οκ εγώ έθεσα το ερώτημα γιατί δεν πήρες από την αρχή ένα μηχανάκι με αυτά τα παραπάνω που ζητάς . Κουβέντα να γινεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
γιατι το μονο που του ελειπε για τα δικα μου γουστα ηταν τα αναποδα πιρουνια, ολα τα αλλα τα ειχε κ τωρα εχει κ αυτα!
σε ειπα οτι με καλυπτει υπερποικιλοτροπος....
μα καλα , τωρα για τι θα λεμε? για KTM ? τρυπιος κουμπαρας? ψιτ ει, και ΑΝ πας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
γιατι το μονο που του ελειπε για τα δικα μου γουστα ηταν τα αναποδα πιρουνια, ολα τα αλλα τα ειχε κ τωρα εχει κ αυτα!
σε ειπα οτι με καλυπτει υπερποικιλοτροπος....
μα καλα , τωρα για τι θα λεμε? για KTM ? τρυπιος κουμπαρας? ψιτ ει, και ΑΝ πας!
Όσα δεν φτανει η αλεπού τα κανεί κρεμαστάρια ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Όσα δεν φτανει η αλεπού τα κανεί κρεμαστάρια ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
αν σε πω πως λιγες μερες πριν παρω το τενερε ειχα στο νουμου κ το 690 απο ΚΤΜ?
Hταν ομως μεχρι που το πηρα βολτα..
τι να πω? γκαζι? τρελοοοο γκαζι...
αλλα νομιζα οτι δουλευε με ηλεκτρικο ρευμα ενα πραμμα, αφυσικα αποτομο, ασυνηθηστα αρπαγματα, διακτηνηζοταν πολυυυ περιεργα ρε παιδι μου , τσακ μπαμ.
τι να πω? ανεση? πανω σε μια σελα που ποιο πολυ για πατινι εμοιαζε, σκειτμπορντ.
τι να πω? καταναλωση? ρουφηχτρες, και δωστου βενζινη και δωστου βενζινη και παρε και ξανα.
τι να πω? αξιοπιστια? φσσσ καλα απο αυτη ,ο κοσμος τοχει τουμπανο και οι κατοχοι κρυφο καμαρι.
Τι τωρα? να ξυπναω χειμωνα, Ιανουαριο μηνα κ να θελω βολτα και να μη περνει μπροστα επειδη ετσι γουσταρει?
και δωωωωωστου τα ευρα παρελαση σε ολες τις αποχρωσεις με τα ποιο πολλα στο πορτοκαλι, οπως το KTM..
Να πουμε τιποτα για την ΧΤ σειρα της ΥΑΜΑΗΑ τωρα....?
Ολοι τη σεβονται κ κανενας δε μπορει να την κατακρηνει για χοντραδες..
κανενας δεν εχει τραβηγμενα παραπονα.
κανενας ποτε δεν αγανακτησε απο κανενα ΧΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
αν σε πω πως λιγες μερες πριν παρω το τενερε ειχα στο νουμου κ το 690 απο ΚΤΜ?
Hταν ομως μεχρι που το πηρα βολτα..
τι να πω? γκαζι? τρελοοοο γκαζι...
αλλα νομιζα οτι δουλευε με ηλεκτρικο ρευμα ενα πραμμα, αφυσικα αποτομο, ασυνηθηστα αρπαγματα, διακτηνηζοταν πολυυυ περιεργα ρε παιδι μου , τσακ μπαμ.
τι να πω? ανεση? πανω σε μια σελα που ποιο πολυ για πατινι εμοιαζε, σκειτμπορντ.
τι να πω? καταναλωση? ρουφηχτρες, και δωστου βενζινη και δωστου βενζινη και παρε και ξανα.
τι να πω? αξιοπιστια? φσσσ καλα απο αυτη ,ο κοσμος τοχει τουμπανο και οι κατοχοι κρυφο καμαρι.
Τι τωρα? να ξυπναω χειμωνα, Ιανουαριο μηνα κ να θελω βολτα και να μη περνει μπροστα επειδη ετσι γουσταρει?
και δωωωωωστου τα ευρα παρελαση σε ολες τις αποχρωσεις με τα ποιο πολλα στο πορτοκαλι, οπως το KTM..
Να πουμε τιποτα για την ΧΤ σειρα της ΥΑΜΑΗΑ τωρα....
Πρώτον μιλάς για ανομία μηχανάκια
Όποτε δεν μπορείς να συγκρίνεις την άνεση
Καίει περίπου 6στα εκατό αλλά έχει και τα δίπλα άλογα από τα Ténéré όποτε λογικό
Όσο για την αξιοπιστία τους μπορούν να σου απαντήσουν αυτοί που τα εχουν.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κανενας ποτε δεν αγανακτησε απο κανενα ΧΤ.
Καλά, μην ορκίζεσαι....
Πούλησα ΧΤ γιατί αγανάκτησα! ;)
Του 94, το ΧΤ600Ε. Όταν ζεσταινόταν ανέβαζε μόνο μέχρι 4000 σαλ κι αν επέμενες έσβηνε. Μετά από λίγο καιρό, έσβηνε....., μονο! Και τι δεν είχαμε κάνει/ψάξει/αλλάξει κλπ.... 1 χρόνο σχεδόν. Στο τέλος το έδωσα κι ησύχασα.....


Όλα χαλάνε, όλα φτιάχνουν, ή δε χαλάνε.... Δεν υπάρχει απόλυτο, τίποτα!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Όσα δεν φτανει η αλεπού τα κανεί κρεμαστάρια ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Φιλε μου που ειναι το προβλημα; Το να γουσταρει το μηχανακι του και απλα να θελει να το κανει οπως εκεινος γουσταρει δε σου περασε απο το μυαλο; Γιατι να πρεπει να δικαιολογησει την επιλογη του...;;;

Επισης απο το αβαταρ σου βλεπω 690 με φαιρινγκ; Με την ιδια λογικη ας μη το εφτιαχνες και ας επαιρνες τρανσαλπ να εχει φερινγκ αφου θες να ταξιδευεις...η ραλλυ ρεπλικα

Καλά, μην ορκίζεσαι....
Πούλησα ΧΤ γιατί αγανάκτησα! ;)
Του 94, το ΧΤ600Ε. Όταν ζεσταινόταν ανέβαζε μόνο μέχρι 4000 σαλ κι αν επέμενες έσβηνε. Μετά από λίγο καιρό, έσβηνε....., μονο! Και τι δεν είχαμε κάνει/ψάξει/αλλάξει κλπ.... 1 χρόνο σχεδόν. Στο τέλος το έδωσα κι ησύχασα.....


Όλα χαλάνε, όλα φτιάχνουν, ή δε χαλάνε.... Δεν υπάρχει απόλυτο, τίποτα!
Το οτι υπηρχε καποιο προβλημα που δεν βρεθηκε η λυση του ποτε δε σημαινει πως ολα τα χτ ειναι ετσι...ειχα και εγω 600 και σε 5 χρονια και 60κ χιλιομετρα δεν εκαψε ουτε λαμπα, οπως στους περισσοτερους κατοχους του, ζητοντας μονο βενζινη
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Φιλε μου που ειναι το προβλημα; Το να γουσταρει το μηχανακι του και απλα να θελει να το κανει οπως εκεινος γουσταρει δε σου περασε απο το μυαλο; Γιατι να πρεπει να δικαιολογησει την επιλογη του...;;;

Επισης απο το αβαταρ σου βλεπω 690 με φαιρινγκ; Με την ιδια λογικη ας μη το εφτιαχνες και ας επαιρνες τρανσαλπ να εχει φερινγκ αφου θες να ταξιδευεις...η ραλλυ ρεπλικα



Το οτι υπηρχε καποιο προβλημα που δεν βρεθηκε η λυση του ποτε δε σημαινει πως ολα τα χτ ειναι ετσι...ειχα και εγω 600 και σε 5 χρονια και 60κ χιλιομετρα δεν εκαψε ουτε λαμπα, οπως στους περισσοτερους κατοχους του, ζητοντας μονο βενζινη
Κανένα πρόβλημα απόλυτος ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει
Εγώ μια ερώτηση απορία έθεσα
Εσένα πιο είναι το θέμα σου;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κανενας ποτε δεν αγανακτησε απο κανενα ΧΤ.
Καλά, μην ορκίζεσαι....
Πούλησα ΧΤ γιατί αγανάκτησα! ;)
Του 94, το ΧΤ600Ε. Όταν ζεσταινόταν ανέβαζε μόνο μέχρι 4000 σαλ κι αν επέμενες έσβηνε. Μετά από λίγο καιρό, έσβηνε....., μονο! Και τι δεν είχαμε κάνει/ψάξει/αλλάξει κλπ.... 1 χρόνο σχεδόν. Στο τέλος το έδωσα κι ησύχασα.....


Όλα χαλάνε, όλα φτιάχνουν, ή δε χαλάνε.... Δεν υπάρχει απόλυτο, τίποτα!
Το οτι υπηρχε καποιο προβλημα που δεν βρεθηκε η λυση του ποτε δε σημαινει πως ολα τα χτ ειναι ετσι...ειχα και εγω 600 και σε 5 χρονια και 60κ χιλιομετρα δεν εκαψε ουτε λαμπα, οπως στους περισσοτερους κατοχους του, ζητοντας μονο βενζινη

Καλά τα λες, αλλά εγώ απάντησα σε συγκεκριμένη πρόταση του Κώστα @mallllias .
Αν συνυπολογίσεις την τελευταία μου πρόταση, σε έχω καλύψει. Δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα στο σχόλιό σου.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Κανένα πρόβλημα απόλυτος ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει
Εγώ μια ερώτηση απορία έθεσα
Εσένα πιο είναι το θέμα σου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν εθεσες μια απορια, 3 4 ποστ προσπαθεις να τον πεισεις για την βλακεια που εκανε, με αποκορυφωμα το τελευταιο (ειρωνικο) ποστ περι αλεπους και κρεμασταριων
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Καλά τα λες, αλλά εγώ απάντησα σε συγκεκριμένη πρόταση του Κώστα @mallllias .
Αν συνυπολογίσεις την τελευταία μου πρόταση, σε έχω καλύψει. Δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα στο σχόλιό σου.
Η προταση του φιλου σχετικα με την αγανακτηση και τα χτ ηταν απολυτως σωστη, οντως κανεις δεν αγανακτει με τα χτ σε συντρηπτικη πλειψηφια, σε αντιθεση με πραγματικα σχεδον ολα τα ευρωπαικα. Και εσυ απλα αντιπαραθεσες ενα παραδειγμα που καλυπτει τρομερα μικρο στατιστικο δειγμα, και μαλιστα θα ειχε λυθει με καποιον σχετικα αξιοπρεπη μηχανικο. Μια πολυ γρηγορη μαντεψια θα μπορουσα να κανω λεγοντας σου οτι το πιθανοτερο προβλημα που ειχες ηταν ο αισθητηρας θεσης του κινητηρα και η λυση θα ηταν υποθεση του πενταλεπτου... Απλα μαλλον η ειχες πεσει σε ασχετο μηχανικο, η σε σχετικο που απλα ηθελε να σου τρωει χρηματα με τις συχνες επισκεψεις
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δεν εθεσες μια απορια, 3 4 ποστ προσπαθεις να τον πεισεις για την βλακεια που εκανε, με αποκορυφωμα το τελευταιο (ειρωνικο) ποστ περι αλεπους και κρεμασταριων[/
Ούτε που θα σου απαντήσω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η προταση του φιλου σχετικα με την αγανακτηση και τα χτ ηταν απολυτως σωστη, οντως κανεις δεν αγανακτει με τα χτ σε συντρηπτικη πλειψηφια, σε αντιθεση με πραγματικα σχεδον ολα τα ευρωπαικα. Και εσυ απλα αντιπαραθεσες ενα παραδειγμα που καλυπτει τρομερα μικρο στατιστικο δειγμα, και μαλιστα θα ειχε λυθει με καποιον σχετικα αξιοπρεπη μηχανικο. Μια πολυ γρηγορη μαντεψια θα μπορουσα να κανω λεγοντας σου οτι το πιθανοτερο προβλημα που ειχες ηταν ο αισθητηρας θεσης του κινητηρα και η λυση θα ηταν υποθεση του πενταλεπτου... Απλα μαλλον η ειχες πεσει σε ασχετο μηχανικο, η σε σχετικο που απλα ηθελε να σου τρωει χρηματα με τις συχνες επισκεψεις
:)
αλλάχτηκε τρεις φορές... ;) Μπας κι είχαν πρόβλημα οι 2 πρώτοι αισθητήρες!
Εγραψα ήδη ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο κι έφερα ένα παράδειγμα. αυτό με τη συντριπτική πλειοψηφία που λες, ισχύει! Αλλά και πάλι δεν είναι απόλυτο.
 
Top Bottom