αντάλλαγη...

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και εγώ που νόμιζα ότι ήθελες ανταλλαγή με 990 που είναι και της μόδας...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ρε κοίτα να δεις που μας τα λέγανε για τα εμβόλια και εμείς δεν τους πιστεύαμε :wacky::roflmao::roflmao:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
1 για όλα
Μα το έχεις ήδη..
Ταξίδια έξω κανει
Χώμα κανει
Πόλη το πας..
Μέχρι κ ποταμοπλοιο το έκανες κ δεν είπε όχι.. :ha
Αχάριστε άνθρωπε..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
800gs πιο κατάλληλο και εύκολο για commuting και χώμα από το μεγάλο που είναι σαφώς καλύτερο σε ταξιδια ειδικά δικαβαλα φορτωμένα. Υποθέτω αλλαγή προτεραιοτήτων. Σωστή σκέψη. Και bonus κάνα λίτρο λιγότερη βενζινη
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
800gs πιο κατάλληλο και εύκολο για commuting και χώμα από το μεγάλο που είναι σαφώς καλύτερο σε ταξιδια ειδικά δικαβαλα φορτωμένα. Υποθέτω αλλαγή προτεραιοτήτων. Σωστή σκέψη. Και bonus κάνα λίτρο λιγότερη βενζινη
Νομίζω μέχρι 140 δεν έχει πρόβλημα νά ταξιδεύει το μικρό δικαβαλο...
Με έχει κουράσει το βάρος στο μεγάλο κατά τά άλλα δεν έχω κάποιο θέμα άλλωστε είναι η μηχανή που την έχω κρατήσει περισσότερο καιρό...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Νομίζω μέχρι 140 δεν έχει πρόβλημα νά ταξιδεύει το μικρό δικαβαλο...
Με έχει κουράσει το βάρος στο μεγάλο κατά τά άλλα δεν έχω κάποιο θέμα άλλωστε είναι η μηχανή που την έχω κρατήσει περισσότερο καιρό...
Εχεις οδηγήσει 800;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Νομίζω μέχρι 140 δεν έχει πρόβλημα νά ταξιδεύει το μικρό δικαβαλο...
Με έχει κουράσει το βάρος στο μεγάλο κατά τά άλλα δεν έχω κάποιο θέμα άλλωστε είναι η μηχανή που την έχω κρατήσει περισσότερο καιρό...
To F800GS 2014 ήταν η μηχανή που κράτησα τον λιγότερο καιρό. Δεν έκλεισε καν χρόνο στην κατοχή μου. Έκανα 8000 χλμ σε 3 μήνες (με ταξίδι Γαλλία/Αγγλία και τα τελευταία 1000 χλμ δικάβαλος).
Έχει τέτοιους κραδασμούς σε χέρια, πόδια (λόγω μοτέρ) και κεφάλι (λόγω ζελατίνας) που δεν ταξιδεύει 140 ούτε μονοκάβαλο ούτε δικάβαλο.
ΟΚ, εδω θα πεταχτούν κάτοχοι και θα πουν το αντίθετο. Εγώ λεω την άποψή μου και της συνεπιβάτισας. Πριν είχα R1200GSA.

Αν ερχόσουν από ΚΤΜ 640 (ενδεικτικά το αναφέρω μιας και είναι μονοκύλινδρο και κομπρεσσερ) ναι θα σου ήταν αρχοντικό το 800GS, επειδή προέρχεσαι απο 1200GS όμως θα ταλαιπωρηθείς.

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση πρέπει να το οδηγήσεις το 800.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
To F800GS 2014 ήταν η μηχανή που κράτησα τον λιγότερο καιρό. Δεν έκλεισε καν χρόνο στην κατοχή μου. Έκανα 8000 χλμ σε 3 μήνες (με ταξίδι Γαλλία/Αγγλία και τα τελευταία 1000 χλμ δικάβαλος).
Έχει τέτοιους κραδασμούς σε χέρια, πόδια (λόγω μοτέρ) και κεφάλι (λόγω ζελατίνας) που δεν ταξιδεύει 140 ούτε μονοκάβαλο ούτε δικάβαλο.
ΟΚ, εδω θα πεταχτούν κάτοχοι και θα πουν το αντίθετο. Εγώ λεω την άποψή μου και της συνεπιβάτισας. Πριν είχα R1200GSA.

Αν ερχόσουν από ΚΤΜ 640 (ενδεικτικά το αναφέρω μιας και είναι μονοκύλινδρο και κομπρεσσερ) ναι θα σου ήταν αρχοντικό το 800GS, επειδή προέρχεσαι απο 1200GS όμως θα ταλαιπωρηθείς.

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση πρέπει να το οδηγήσεις το 800.
Ευχαριστώ θα το οδηγήσω πρώτα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάντως που είμαι 1.75 με την ζελατίνα της Givi ανάβω τσιγάρο στα 140. Δεν με απασχόλησε ποτέ θέμα αεροδυναμικής. Πιο ψηλοί απο 1.80 έχουν θέμα.

Όσο για τους κραδασμούς οκ, πάνω απο 5000-5500rpm γίνονται αισθητοί. Δεν ήταν deal braker αυτό για μένα τουλάχιστον.

Η σέλα έχω δύο σέλες η μία ανατομική ταξιδεύουν 2 βασιλιάδες.

Είπαμε όμως ούτε είναι ούτε θα γίνει 1200gs στο ταξίδι. Αλλά αν κάποιος δεν κάνει τόσα ταξίδια και το θέλει All around και για commuter και για βόλτα και για επαρχιακό και για χώμα είναι πολύ ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
τί σου είναι όμως τα γούστα! Δεν θα έπαιρνα ποτέ 1200gs και το 800 δύσκολα θα το αλλάζα για κατι άλλο μόνο κάνα norden ξερω γω.
 
Top Bottom