βαση κινητου-gps

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
εψαξα λιγο δεν βρηκα καποιο θεμα,σορρυ αν μου ξεφυγε και ηδη υπαρχει.
εχω μια κινεζικη θηκη για συσκευη universal τετοιου τυπου: https://www.google.gr/search?q=gps universal mount&espv=2&biw=1536&bih=770&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj237qZ55rMAhVsJpoKHZk-C9AQsAQIGQ#tbm=isch&q=gps universal mount motorcycle&imgrc=vGd8jjtuQ-u5bM:
η οποια ομως οταν ζεστανει ο καιρος(οπως τωρα) εχει θεματακια:δεν βλεπεις οταν σκαει ο ηλιος στην ζελατινα και κυριως,γινεται "θερμοκηπιο" με αποτελεσμα την υπερθερμανση της συσκευη μεχρι που μου εχει κλεισει και το gps και το κινητο που εβαλα μετα.και αυτα εγιναν τον περασμενο σεπτεμβρη και οχι μεσημερι με φουλ ζεστη.
οποτε ψαχνω μια "ανοιχτη βαση" μαλλον universal χωρις να δωσω μια περιουσια.
εχω μπαρακι στην ζελατινα οποτε ψαχνω κατι να τοποθετησω εκει.
ολες οι προτασεις ευπροσδεκτες.
Εγώ έχω διάφορες βάσεις και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μόνιμα αυτή: http://www.motoraid.eu/index.php?route=product/product&path=85_113&product_id=2008 Όμως και για αυτή θα χρειαστείς έξτρα βάση στήριξης της.

Αν σε ενδιαφέρει όπως λες η περιστασιακή χρήση αλλά και η έκτακτη χρήαη η λύση έρχεται από την Αυστριακή Finn (πάλι αυτοί οι Αυστριακοί!).

Πρόκειται για μια πολύ απλή λύση αλλά και πολύ σταθερή και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε διάφορες συσκευές και σχεδόν σε όλα τα smartphone (στη πραγματικότητα έχει κατασκευαστεί για ποδήλατα). Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει και σε χωμάτινη και ήταν βράχος, περισσότερο από πολλές άλλες. Το υλικό της είναι σιλικόνη υψηλής ποιότητας και μπαίνει και βγαίνει για πλάκα, μπορείς να το έχεις στη τσέπη σου ανά πάσα στιγμή. Το κόστος είναι όλο και όλο 15€ με δώρο τα ταχυδρομικά σε όλες τις χώρες εντός Ευρώπης. Αν είσαι Αθήνα μπορούμε να βρεθούμε να δοκιμάσεις αν σου κάνει πριν προβείς σε αγορά!







To site της εταιρείας από όπου παραγγέλνεις απευθείας, θα σου προτείνω να μη προτιμήσεις επιλογές από άλλες εταιρείες (που συνήθως είναι απομιμήσεις) γιατί ενώ είναι μια πολύ απλή κατασκευή, η επιτυχία της κρύβεται στη ποιότητα της σιλικόνης: http://getfinn.com/
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
H καλύτερη μακράν είναι αυτή της Ram Mount. Δεν υπάρχει κάτι πιο ασφαλές και universal! Βέβαια δεν προσφέρει αδιαβροχοποίηση, ανοικτή είναι. Οτιδήποτε άλλο, παρεμφερές, στο περίπου κλπ, δεν κάνει σωστή δουλειά και θα πληρώσεις για ram mount κάποια στιγμή....
Είδες και την άλλη που σου έστειλα φώτο. Όπως την πήρα, έτσι έμεινε. Στο συρτάρι... ;)

Aυτή έχω εγώ, σου την έβαλαν και πιο πάνω http://www.rammount.com/part/RAM-HOL-PD3U


η x-grip είναι με τη διπλή τιμή και δεν έχει την "πλάτη" , όπως αυτή. Θεωρώ ότι η παραπάνω βάση είναι ό,τι πιο καλό και ασφαλές υπάρχει για τα τηλέφωνά μας πάνω στο μηχανάκι!
θα παω να τις δω απο κοντα και τις 2 καποια στιγμη γιατι απο τις φωτο ολες ωραιες φαινονται.η x grip αποτι ειδα πακετο με βασεις κλπ ειναι στα 60 ευρω στο σατι του μοτορειντ.
αυτην που μου εστειλες(και σε ευχαριστω) δεν μου κανει.ειχα μια παρομοια και την εδωσα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ έχω διάφορες βάσεις και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μόνιμα αυτή: http://www.motoraid.eu/index.php?route=product/product&path=85_113&product_id=2008 Όμως και για αυτή θα χρειαστείς έξτρα βάση στήριξης της.

Αν σε ενδιαφέρει όπως λες η περιστασιακή χρήση αλλά και η έκτακτη χρήαη η λύση έρχεται από την Αυστριακή Finn (πάλι αυτοί οι Αυστριακοί!).

Πρόκειται για μια πολύ απλή λύση αλλά και πολύ σταθερή και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε διάφορες συσκευές και σχεδόν σε όλα τα smartphone (στη πραγματικότητα έχει κατασκευαστεί για ποδήλατα). Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει και σε χωμάτινη και ήταν βράχος, περισσότερο από πολλές άλλες. Το υλικό της είναι σιλικόνη υψηλής ποιότητας και μπαίνει και βγαίνει για πλάκα, μπορείς να το έχεις στη τσέπη σου ανά πάσα στιγμή. Το κόστος είναι όλο και όλο 15€ με δώρο τα ταχυδρομικά σε όλες τις χώρες εντός Ευρώπης. Αν είσαι Αθήνα μπορούμε να βρεθούμε να δοκιμάσεις αν σου κάνει πριν προβείς σε αγορά!







To site της εταιρείας από όπου παραγγέλνεις απευθείας, θα σου προτείνω να μη προτιμήσεις επιλογές από άλλες εταιρείες (που συνήθως είναι απομιμήσεις) γιατί ενώ είναι μια πολύ απλή κατασκευή, η επιτυχία της κρύβεται στη ποιότητα της σιλικόνης: http://getfinn.com/
φαινεται πολυ ενδιαφερον,και δεν το εχω ξαναδει.
πατρα μενω,ευχαριστω για την προταση.θα το ψαξω,ευχαριστω!!!
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
φαινεται πολυ ενδιαφερον,και δεν το εχω ξαναδει.
πατρα μενω,ευχαριστω για την προταση.θα το ψαξω,ευχαριστω!!!
Να 'σαι καλά! Μη σε γελάει το μπαράκι μου στις φωτό, εγώ το προσάρμοσα εκ των υστέρων για άλλες δουλειές. Μπαίνει και στο λεπτό μπαράκι!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
H καλύτερη μακράν είναι αυτή της Ram Mount. Δεν υπάρχει κάτι πιο ασφαλές και universal! Βέβαια δεν προσφέρει αδιαβροχοποίηση, ανοικτή είναι. Οτιδήποτε άλλο, παρεμφερές, στο περίπου κλπ, δεν κάνει σωστή δουλειά και θα πληρώσεις για ram mount κάποια στιγμή....
Είδες και την άλλη που σου έστειλα φώτο. Όπως την πήρα, έτσι έμεινε. Στο συρτάρι... ;)

Aυτή έχω εγώ, σου την έβαλαν και πιο πάνω http://www.rammount.com/part/RAM-HOL-PD3U


η x-grip είναι με τη διπλή τιμή και δεν έχει την "πλάτη" , όπως αυτή. Θεωρώ ότι η παραπάνω βάση είναι ό,τι πιο καλό και ασφαλές υπάρχει για τα τηλέφωνά μας πάνω στο μηχανάκι!
αυτο νομιζω και εγω !!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
H καλύτερη μακράν είναι αυτή της Ram Mount. Δεν υπάρχει κάτι πιο ασφαλές και universal! Βέβαια δεν προσφέρει αδιαβροχοποίηση, ανοικτή είναι. Οτιδήποτε άλλο, παρεμφερές, στο περίπου κλπ, δεν κάνει σωστή δουλειά και θα πληρώσεις για ram mount κάποια στιγμή....
Είδες και την άλλη που σου έστειλα φώτο. Όπως την πήρα, έτσι έμεινε. Στο συρτάρι... ;)

Aυτή έχω εγώ, σου την έβαλαν και πιο πάνω http://www.rammount.com/part/RAM-HOL-PD3U


η x-grip είναι με τη διπλή τιμή και δεν έχει την "πλάτη" , όπως αυτή. Θεωρώ ότι η παραπάνω βάση είναι ό,τι πιο καλό και ασφαλές υπάρχει για τα τηλέφωνά μας πάνω στο μηχανάκι!
Και εγω αυτην χρησιμοποιω παντου..
Το τι κοπανημα εχει φαει, δεν λεγεται.....αλλα αυτη εκει :D
Αυτη που δειχνει ο Στεφανος φαινεται ενδιαφερον, αλλα την βλεπω πρωτη φορα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και εγω αυτην χρησιμοποιω παντου..
Το τι κοπανημα εχει φαει, δεν λεγεται.....αλλα αυτη εκει :D
Αυτη που δειχνει ο Στεφανος φαινεται ενδιαφερον, αλλα την βλεπω πρωτη φορα
Είναι μια πολύ καλή λύση που δε σου πιάνει χώρο πουθενά (τσέπη, μπαγκαζιέρα, εργαλεία κ.λ.π.). Είναι βράχος και είναι φθηνή (φαντάζομαι είδατε και το σχετικό βιντεάκι της εταιρείας).
Φυσικά για μόνιμα έχω κι εγώ παραλλαγή της ram mount σα τις δικές σας.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
θα παω να τις δω απο κοντα και τις 2 καποια στιγμη γιατι απο τις φωτο ολες ωραιες φαινονται.η x grip αποτι ειδα πακετο με βασεις κλπ ειναι στα 60 ευρω στο σατι του μοτορειντ.
αυτην που μου εστειλες(και σε ευχαριστω) δεν μου κανει.ειχα μια παρομοια και την εδωσα.

Παραπλήσια η τιμή (συνολικά για τις 2 ram mount), όποια θες διάλεξε. Εγώ και πολλοί άλλοι -σου το έγραψαν πιο πάνω- προτιμήσαμε αυτήν με την "πλάτη" για μέγιστη σιγουριά.
Αυτήν που έδωσες, καλά έκανες. Επίφοβη ! ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μιας και ακόμα δεν έχω κάνει κίνηση λόγω άλλων εξόδων και δεν βιαζομαι για την βάση,χαζευοντας σε κινεζικά ιντερνετομαγαζα ,περυχα αυτήν:
http://m.banggood.com/3_5-6-inch-Phone-GPS-Holder-USB-Charger-Motorcycle-Scooter-WUPP-3-Colors-p-1046959.html
Ή παροχή ρεύματος δεν με νοιάζει,εχω μπριζακι,να πάρω το ρίσκο να την παραγγειλω ή θα κλαίω τα 17 ευρώ;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Φαίνεται να είναι μια απομίμηση της x-grip

Η ποιότητα ρίσκο, πιθανότατα να αξίζει αν έχει βάλει καλό ελατήριο...

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχουν βάλει και touch φόρτιση ???

Πως φορτίζει ρε παιδιά ???

Είναι κ το eBay γεμάτο....
http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=3.5-6+inch+Phone+GPS+Holder+USB+Charger+Motorcycle+Scooter+WUPP+3+Colors&isNewKw=1&isRefine=true&mfs=GOCLK&acimp=0&_trksid=p2056088.m2428.l1313.TR0.TRC0.X3.5-6+inch+phone+gps+holder+usb+charger+motorcycle+scooter+wupp+3+colors&sqp=3.5-6+inch+phone+gps+holder+usb+charger+motorcycle+scooter+wupp+3+colors
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Παρε xgrip και δε θα το μετανιώσεις. Βάζεις οτι κινητό θες πάνω και δεν πάει πουθενά... Δοκιμασμένη σε χωμα.... Εγω είμαι πολύ ευχαριστημενος

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Παρε xgrip και δε θα το μετανιώσεις. Βάζεις οτι κινητό θες πάνω και δεν πάει πουθενά... Δοκιμασμένη σε χωμα.... Εγω είμαι πολύ ευχαριστημενος

Sent from my D5503 using Tapatalk
Αυτήν έχω υπόψην μου σαν πρώτη επιλογή απλά είδα την κινεζική αντιγραφή της η οποία είναι στο 1/3 και λιγότερο της τιμής.απλα τη θέλω για μία στο τόσο και όχι για καθημερινή χρήση...
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Η xgrip ήταν για κλάματα σε κινητό 5.5 ίντσες. Έφευγε για πλάκα.
ΑΛΛΑ, όταν βγήκε και η ελαστική συγκράτηση (κρατάει την συσκευή από τις 4 γωνίες της) είναι η απόλυτη βαση για μενα!!!

Τι κόστος έχεις για την xgrip κ τα υπόλοιπα για την ram mount βαση;
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η xgrip ήταν για κλάματα σε κινητό 5.5 ίντσες. Έφευγε για πλάκα.
ΑΛΛΑ, όταν βγήκε και η ελαστική συγκράτηση (κρατάει την συσκευή από τις 4 γωνίες της) είναι η απόλυτη βαση για μενα!!!

Τι κόστος έχεις για την xgrip κ τα υπόλοιπα για την ram mount βαση;
http://www.motoraid.eu/travel-equipment/mount-ready/ram-ball-joint-un10u?sort=p.price&order=DESC
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Α, δεν έχεις κάτι από την υπόλοιπη βάση. Θες κ τα υπόλοιπα 2 κομμάτια.

Περιμένουμε review από την βάση στο banggood λοιπόν :p :p
Ίσως ταιριάζει κ το λάστιχο από την xgrip ;)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
εχω την xgrip πολλα χρονια, χωρις το extra λαστιχο ,ποτε προβλημα , φετος την εβαλα στο αμαξι και στο ktm εβαλα αυτη με την πλατη τις ram , ακομη καλυτερη και πιο σταθερη .
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Α, δεν έχεις κάτι από την υπόλοιπη βάση. Θες κ τα υπόλοιπα 2 κομμάτια.

Περιμένουμε review από την βάση στο banggood λοιπόν :p :p
Ίσως ταιριάζει κ το λάστιχο από την xgrip ;)
ακριβως.δεν εχω απολυτως τιποτα.
μου φαινεται μετα απο ενα καλοκαιρινο μπουφαν που δεν ειχε κανεις γνωστος μου προηγουμενη εμπειρια απο την συγκεκριμενη μαρκα,ενα κινεζικο κινητο-μια απτα ιδια-θα ξαναγινω πειραματοζωο με την βαση..χαχαχαχα.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
το φοβαμαι αυτο ρε γαμωτο.το εχω δει.μην φυγει κανα κινητο στον δρομο....
Eιναι φοβερη για τα 2,5€ της!
Την δοκιμασα το Σαββατο σε επαρχιακο κομματι και σε χωμα αλλα κ πλακοστρωτο
με Samsung s3 και ηταν αψογη!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλό είναι ακριβές συσκευές να τοποθετούνται σε ασφαλείς βάσεις.
 
Top Bottom