γυάλισμα εξάτμισης !!!

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Επιχείρησα και εγώ γυάλισμα εξατμίσεων.
Είπα να κάνω μια απόπειρα δεν περίμενα και πολλά αποτελέσματα για αυτό δεν τράβηξα φωτογραφίες πριν.
Χρησιμοποίησα τα πιο κάτω προϊόντα με την σειρά που εμφανίζονται.

Wolfcraft 2179000 Pro-Polishing Set



Glanol Metal Polish



Αλλά το αποτέλεσμα με έκανε να μετανιώσω που δεν τράβηξα φωτογραφίες πριν












 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φοβερή η διαφορά, σαν καινούρια έγινε!
Τώρα που το είδες, μάλλον θα προτιμούσες να είχες βγάλει την εξάτμιση και να γίνει σε όλο το μήκος της έτσι. Σωστά?
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Φοβερή η διαφορά, σαν καινούρια έγινε!
Τώρα που το είδες, μάλλον θα προτιμούσες να είχες βγάλει την εξάτμιση και να γίνει σε όλο το μήκος της έτσι. Σωστά?
Αυτό είναι που με τρώει από χτες.
Μάλλον βαλτός είσαι ;
Να σου πω ότι μου έριξε μια κλοτσιά να ξεκουνήσω από την καρέκλα να πάω να τελειώσω την δουλειά.
Πάω !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό είναι που με τρώει από χτες.
Μάλλον βάλτος είσαι ;
Να σου πω ότι μου έριξε μια κλοτσιά να ξεκουνήσω από την καρέκλα να πάω να τελειώσω την δουλειά.
Πάω !!!
Ηλίου φαεινότερον!!!!:pointu:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Επιχείρησα και εγώ γυάλισμα εξατμίσεων.
Είπα να κάνω μια απόπειρα δεν περίμενα και πολλά αποτελέσματα για αυτό δεν τράβηξα φωτογραφίες πριν.
Χρησιμοποίησα τα πιο κάτω προϊόντα με την σειρά που εμφανίζονται.

Wolfcraft 2179000 Pro-Polishing Set



Glanol Metal Polish



Αλλά το αποτέλεσμα με έκανε να μετανιώσω που δεν τράβηξα φωτογραφίες πριν


Είμαι κι εγώ σε φάση γυαλισματος για πες λεπτομέρειες από που τα παίρνουμε και τιμουλα! Ειδικά τα σβουρακια τα έψαχνα, μπαίνουν σε τρυπάνι σωστά;

Όντως γύρνα αμέσως στο γκαράζ και τελείωσε τη δουλειά! :D άψογο αποτέλεσμα! :)
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Leroi merlin


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Είμαι κι εγώ σε φάση γυαλισματος για πες λεπτομέρειες από που τα παίρνουμε και τιμουλα! Ειδικά τα σβουρακια τα έψαχνα, μπαίνουν σε τρυπάνι σωστά;

Όντως γύρνα αμέσως στο γκαράζ και τελείωσε τη δουλειά! :D άψογο αποτέλεσμα! :)

Ευκολο απλα χρειαζεται αρκετη υπομονη, στο vstrom που ειχα πριν ειχα κατσει και καθαρισα την εξατμιση γιατι ηταν χαλια..

1)Εγω ξεκινησα σε πρωτη φαση με 1 γυαλοχαρτο χοντρο για τα πολλα μετα ενα πιο ψιλο,

2)Μπατανοβουρτσα ΠΑΝΟΒΟΥΡΤΣΑ λεγετε η βουρτσα που ανεβασε ο φιλος απο πανω, ετσι την ζητας στο μαγαζι με χρωματα σιδηρικα, ειναι με αναποδο πασο για να μπει στο τρυπανι μαζι με το σαπουνι της εκανε γυρω στα 5,50ευρω και αλλα 5μιση ευρω περιπου Venol/glanol η οποια αλλη αλοιφη βρεις για μεταλλα και γυαλισμα!!

Υ.Γ. με τρυπανι ρευματος και πολλες στροφες θα κανεις καλη δουλεια, με επαναφορτιζομενο μη σκεφτεσαι να μπεις στο κοπο..

Καλη δουλεια ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευκολο απλα χρειαζεται αρκετη υπομονη, στο vstrom που ειχα πριν ειχα κατσει και καθαρισα την εξατμιση γιατι ηταν χαλια..

1)Εγω ξεκινησα σε πρωτη φαση με 1 γυαλοχαρτο χοντρο για τα πολλα μετα ενα πιο ψιλο,

2)Μπατανοβουρτσα λεγετε η βουρτσα που ανεβασε ο φιλος απο πανω, ετσι την ζητας στο μαγαζι με χρωματα σιδηρικα, ειναι με αναποδο πασο για να μπει στο τρυπανι μαζι με το σαπουνι της εκανε γυρω στα 5,50ευρω και αλλα 5μιση ευρω περιπου Venol/glanol η οποια αλλη αλοιφη βρεις για μεταλλα και γυαλισμα!!

Υ.Γ. με τρυπανι ρευματος και πολλες στροφες θα κανεις καλη δουλεια, με επαναφορτιζομενο μη σκεφτεσαι να μπεις στο κοπο..

Καλη δουλεια ;)
Πανοβουρτσες. ....λέγονται Νικόλα!
Στο παρακάτω λινκ, θα βρείτε και μεγαλύτερες διαστάσεις πανοβουρτσας, για σταθερούς τροχούς.
Και καλύτερα σαπούνια. ...

http://www.euroliantiki.com/inox_mirror.html
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πανοβουρτσες. ....λέγονται Νικόλα!
Στο παρακάτω λινκ, θα βρείτε και μεγαλύτερες διαστάσεις πανοβουρτσας, για σταθερούς τροχούς.
Και καλύτερα σαπούνια. ...

http://www.euroliantiki.com/inox_mirror.html
εχεις δικιο μπερδευτηκα,ειχα την εντυπωση οτι λεγεται μπατανοβουρτσα!!
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Κετσεδόβουρτσα είναι για το γυάλισμα αλουμινίου-ανοξείδωτου παιδιά η πανόβουρτσα είναι για το χρώμα αυτοκινήτου σε επιφάνεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κετσεδόβουρτσα είναι για το γυάλισμα αλουμινίου-ανοξείδωτου παιδιά η πανόβουρτσα είναι για το χρώμα αυτοκινήτου σε επιφάνεια.
Ο κετσες. .....είναι άλλο πράγμα.
Μην μπερδεύεστε με τις ονομασίες.
Η πανοβουρτσα κάνει για τις εξατμίσεις.
Όσο πιο δυνατός είναι ο τροχός. ...τόσο καλύτερα αποτελεσματα
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Έχετε μπερδέψει τις βούρτσες.... :D :D

Ωραίο το αποτέλεσμα!

_________________
Ντακάρετε-φον
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr


Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά νομίζω πως όχι..
Ο κετσες.....είναι ένα μείγμα χοντρού σμυριγδιου που χρησιμοποιείται για καθάρισμα σε σίδερο.
Το λέω γιατί μεγάλωσα μέσα σε νικελωτηριο, βλέποντας τον πατέρα μου να κατασκευάζει τέτοια πράγματα.
Τα υλικά αυτά μέχρι και πριν 15 χρονια ήταν εύκολο να τα βρούμε σε μαγαζί του Θησείου.
Τώρα για ποιον λόγο ονομασε κετσε τα πανιά ο εμπορας......τι να πω???
Ακούγεται πιασαρικο :D
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Κετσέ λένε κ το άλλο το μαλλιαρό που έχουν τα auto κάτω από τη μοκέτα για μόνωση
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ο κετσες.....είναι ένα μείγμα χοντρού σμυριγδιου που χρησιμοποιείται για καθάρισμα σε σίδερο.
Το λέω γιατί μεγάλωσα μέσα σε νικελωτηριο, βλέποντας τον πατέρα μου να κατασκευάζει τέτοια πράγματα.
Τα υλικά αυτά μέχρι και πριν 15 χρονια ήταν εύκολο να τα βρούμε σε μαγαζί του Θησείου.
Τώρα για ποιον λόγο ονομασε κετσε τα πανιά ο εμπορας......τι να πω???
Ακούγεται πιασαρικο :D
kece τούρκικη λέξη που σημαίνει τσόχα...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δηλαδη η διαδικασια ποια ειναι? Πρωτα με βουτρσα σε τριπανι μαζι με ενα σαπουνι που θα πας δωσουν μαζι και στο τελος glanol με ποιο τροπο?Παλι με την βουρτσα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δηλαδη η διαδικασια ποια ειναι? Πρωτα με βουτρσα σε τριπανι μαζι με ενα σαπουνι που θα πας δωσουν μαζι και στο τελος glanol με ποιο τροπο?Παλι με την βουρτσα?
Οπου σαπουνι......ειναι αυτες οι πλακες, που τις δουλευεις μαζι με την βουρτσα.
Αν εχεις δυνατο τρυπανι, δεν νομιζω να χρειαζεται και η glanol..
Δεν ξερω αν οντως ο Δημητρης ειδε αποτελεσμα..
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κύριοι, δεν θυμάμαι αν έχει γραφτεί, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μάσκα αν χρησιμοποιήσουμε τρυπάνι! Και μια προστασία για τα μάτια η οποία κι αυτή είναι αυτονόητη (υποτίθεται).
Κι ένα γαντάκι εργασίας.... Δεν είναι να παίζεις μ'αυτά.

_________________
Ντακάρετε-φον
 
Top Bottom