εντούρο μπότες για πείτε οι χωμάτινοι!

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Αν δεν είναι αδιάβροχη , να το λέει δλδ στα χαρακτηριστικά της ,
θα πάρει νερό εύκολα και γρήγορα και ας μην περνάς ρυάκια . :(

Και μένα οι Μπότες που έχω στο mx όταν η πίστα είναι βρεγμένη και έχει λασπολίμνες σε κάποια σημεία ,
πέρνουν νερό που στο τέλος τα πόδια μου καταλήγουν να είναι μέσα σε μία λεκάνη νερού . :hungover:
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Γειά παιδιά αυτές τις μέρες ψωνίζω εξοπλισμό και εμειναν μόνο μποτες, εχω ακουσει καλά λόγια για τις sidi crossfire άλλα πεπεσε το μάτι μου και σε αυτά τα χαμηλα μποτάκια και σκεφτομαι να τα συνδιασω με τις επιγονατιδες http://www.motodirect.gr/Products/Υποδηση/Μποτες-Motocross/ΜΠΟΤΕΣ-ALPINESTARS-TECH-2-ΛΕΥΚΟ.aspx , ποια είναι η γνώμη σας θέλω κατι ελαφρύ όσο το δυνατών.
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις και κανονικές. Εγώ θα σου πρότεινα μπότα. Αν έφτανε το μποτάκι δεν θα φόραγαν όλοι τους κοθώρνους.
Οι κανονικές μπότες είναι δυσκίνητες, σκληρές, δεν έχεις σαφή αίσθηση του φρένου, ζεστές κλπ αλλά όταν χρειαστεί (μακρυά από 'μας) θα κάνουν τη δουλειά τους. Μια πέτρα στο καλάμι που δεν μπορεί να είναι πλήρως καλυμένο με επιγονατίδες θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη.
Αν δεν θέλεις κανονική εντουρομπότα και σκέφτεσαι βάτους χωματόδρομους κλπ υπάρχουν και τέτοιες λύσεις: http://www.motoraid.eu/rider/boots/revit-gravel-outdry-boots

ΥΓ. Έχω τις crossfire που είναι και σπαστές στον αστράγαλο αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση, τουρινγκ μποτες έχω και δυστηχώς ούτε στα ταξίδια με το 990 δεν μπορώ να τις φορέσω είναι πολύ βαριές, λίγο που τις εψαξα παντως εχουν καλές κριτικές στα ξένα eshop
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Alpine star tech 8
Και άσε τα βαριά κσι τα ελαφριά . Δεν πας για τρέξιμο . Δλδ το κράνος που ζυγίζει ας πούμε 1,5 κιλό θα βάλεις ένα ποδηλάτου για να νιώθεις πιο ελαφριά την αίσθηση ; Οχι φυσικά ! Κάθε πράγμα ειναι αυτο που ειναι κσι ειναι μελετημένο .
Ελπίζω να με πιάνεις ;)


Sent from katemofono 990
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Κοίτα δεν εχεις άδικο απο την μία, αλλα απο την αλλη αν ειναι να πάω στο βουνό σαν αστακός , με full εξαρτηση μποτες κολλάρο ζώνη κτλ δηλαδή να σέρνω 200 κιλά ξενερώνω απο τώρα.. Το κράνος μου είναι 1090 καρμπον και οχι 1500γρ, έχω κόλλημα με το βάρος θελω να είμαι οσο το δυνατών ελαφρύτερος, π.χ 410 γρ στο κεφάλι μου τα νιώθω πολλά αμα εχεις και καμιά καμερίτσα πάμε πάνω απο 600 γραμμάρια!! Γιατί ομως δεν με καλύπτει τετοιου είδους μπότακι μαζί με απλές επικαλαμίδες βολτίτσα προς χαλαρό enduro εχω σκοπό να κάνω, αυτές οι μπότες δεν ειναι για enduro ? Εσείς πως ανεβαίνετε στο βουνό φοράτε όλο το σετ δηλαδή τα πάντα? Εγώ μεχρι στιγμής εχω παραγγίλει θωρακα απλό, κρανος, μάσκα, παντελονι, μπλουζα, επικαλαμιδα απλή και είμαι σε φάση μποτα γιαυτό ρωτάω μέχρι τώρα ανέβαινεα καμια φορά με το shoei xr 1000 jean και τα north face! Δεν είναι θεμα χρημάτων απλά μηπως είναι πλεονασμός ρωτάω γιατί πολλές φορές αγοράζουμε κατι που δεν μας χρειάζεται και δεν θελω να δώσω τα διπλάσια χρήματα και να καταλήξω να ανεβαίνω με τα αθλητικά όπως κάνω τώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κοίτα δεν εχεις άδικο απο την μία, αλλα απο την αλλη αν ειναι να πάω στο βουνό σαν αστακός , με full εξαρτηση μποτες κολλάρο ζώνη κτλ δηλαδή να σέρνω 200 κιλά ξενερώνω απο τώρα.. Το κράνος μου είναι 1090 καρμπον και οχι 1500γρ, έχω κόλλημα με το βάρος θελω να είμαι οσο το δυνατών ελαφρύτερος, π.χ 410 γρ στο κεφάλι μου τα νιώθω πολλά αμα εχεις και καμιά καμερίτσα πάμε πάνω απο 600 γραμμάρια!! Γιατί ομως δεν με καλύπτει τετοιου είδους μπότακι μαζί με απλές επικαλαμίδες βολτίτσα προς χαλαρό enduro εχω σκοπό να κάνω, αυτές οι μπότες δεν ειναι για enduro ? Εσείς πως ανεβαίνετε στο βουνό φοράτε όλο το σετ δηλαδή τα πάντα? Εγώ μεχρι στιγμής εχω παραγγίλει θωρακα απλό, κρανος, μάσκα, παντελονι, μπλουζα, επικαλαμιδα απλή και είμαι σε φάση μποτα γιαυτό ρωτάω μέχρι τώρα ανέβαινεα καμια φορά με το shoei xr 1000 jean και τα north face! Δεν είναι θεμα χρημάτων απλά μηπως είναι πλεονασμός ρωτάω γιατί πολλές φορές αγοράζουμε κατι που δεν μας χρειάζεται και δεν θελω να δώσω τα διπλάσια χρήματα και να καταλήξω να ανεβαίνω με τα αθλητικά όπως κάνω τώρα!
Tωρα ρωτας το εξης-με αλλα λογια-...Γιατι να παρω ενα κρανος κορυφαιας εταιρειας και προστασιας κόστους 500€ και να μην παρω ενα κρανος "της σειρας" καλουτσικο κ ομορφουλικο,με 100€...ποσες φορες θα το χρειασθω;Και ισως και ποτέ...
ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ...στο 99% των περιπτωσεων "πετάμε" λεφτα σε ΚΑΛΟ εξοπλισμο...και ξερουμε ΟΛΟΙ οτι σε εκεινο το 1% που θα χρειασθει...θα πουμε οτι ΕΥΤΥΧΩΣ πηραμε οτι καλυτερο μπορουσαμε...
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
οχι δεν εννοώ αυτό , ολα τα κράνη μου είναι ακριβά δεν εχω αυτή την λογική , και αυτό φαινετε οτι για 160 170 που κανει το μποτακι παιρνω μπότες , anyway επιδεί βλέπω οτι ολοι μου προτείνεται μποτα, κάτι θα ξέρετε περισσότερο , γνωρίζουμε περίπου πόσο ζυγίζουν ενα ζευγάρι ? Με 170 -200 ευρώ παίρνω καποια αξιολογη μπότα απο Ελλάδα? Η να ψαχτώ απο fc moto? Δεν με πειράζει να είναι παλιό μοντέλο η προσφορά
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κοίτα δεν εχεις άδικο απο την μία, αλλα απο την αλλη αν ειναι να πάω στο βουνό σαν αστακός , με full εξαρτηση μποτες κολλάρο ζώνη κτλ δηλαδή να σέρνω 200 κιλά ξενερώνω απο τώρα.. Το κράνος μου είναι 1090 καρμπον και οχι 1500γρ, έχω κόλλημα με το βάρος θελω να είμαι οσο το δυνατών ελαφρύτερος, π.χ 410 γρ στο κεφάλι μου τα νιώθω πολλά αμα εχεις και καμιά καμερίτσα πάμε πάνω απο 600 γραμμάρια!! Γιατί ομως δεν με καλύπτει τετοιου είδους μπότακι μαζί με απλές επικαλαμίδες βολτίτσα προς χαλαρό enduro εχω σκοπό να κάνω, αυτές οι μπότες δεν ειναι για enduro ? Εσείς πως ανεβαίνετε στο βουνό φοράτε όλο το σετ δηλαδή τα πάντα? Εγώ μεχρι στιγμής εχω παραγγίλει θωρακα απλό, κρανος, μάσκα, παντελονι, μπλουζα, επικαλαμιδα απλή και είμαι σε φάση μποτα γιαυτό ρωτάω μέχρι τώρα ανέβαινεα καμια φορά με το shoei xr 1000 jean και τα north face! Δεν είναι θεμα χρημάτων απλά μηπως είναι πλεονασμός ρωτάω γιατί πολλές φορές αγοράζουμε κατι που δεν μας χρειάζεται και δεν θελω να δώσω τα διπλάσια χρήματα και να καταλήξω να ανεβαίνω με τα αθλητικά όπως κάνω τώρα!
Θα σου δωσω απλα ένα παράδειγμα
Πέφτει και ο μαρσπιες σε χτυπάει στον αστράγαλο ... Το πιθανότερο σενάριο.... Το υπιες!!!! Και ο αστράγαλος δεν φτιάχνει ποτέ . Απο εμπειρία στο λεω. Το τι χτύπους εχω φαΐ με τις μπότες τι σουρσιμο τι λάστιχο να γυρνάει πανω στην μπότα και δεν εχω πάθει τιποτα. Γιαυτο ας ζυγίζουν όσο θέλουν . Και όπως σου ξαναείπα δεν πας για περπάτημα κάθεσε πανω στην μηχανή . Αυτή ειναι η γνώμη μου σεβαστή κάθε άποψη και οι επιλογές του καθενος. Ελπίζω να μην σε έπρηξα. :)
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Το καλό με τις sidi είναι ότι έχουν αρκετά κομμάτια πάνω τους που αλλάζουν όταν φθαρθουν. Έτσι, σε γενικές γραμμες, αξιζουν γιατί κρατουν αρκετό καιρό.
Εγώ έχω τις crossfire 2 srs κ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτές, σε όσες μπότες κ να έχω δει να φοράνε.
Όσον αφορά την προστασία, σου απάντησαν οι παραπάνω. Ακόμα κ από την "ανάποδη" της μανιβέλας σε σώζουν ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν υπάρχει πιό σημαντικό στοιχείο του εξοπλισμού στη χωμάτινη βόλτα απο μια καλή μπότα Enduro..

Σχεδόν σε κάθε βόλτα θα σου θυμίσει πως έκανες πολύ καλά που την πήρες και τη φοράς! Έχω δει πόδια σπασμένα και αστράγαλους τσακισμένους ακόμα και με μπότα Enduro, οπότε καταλαβαίνεις την σημασία τους.

Είναι ο πιο συνηθισμένος τραυματισμός.

Πιστεύω πως η καλύτερη μπότα στα λεφτά της είναι η Gaerne GX1 και αυτήν θα αγοράσω κι εγώ σύντομα καθώς είχα τον προκάτοχο της χρόνια, έκανα την εξυπνάδα πριν 2 χρόνια να τις πουλήσω, πήρα μια άλλη εφάμμιλη υποτίθεται η οποία σκόρπισε απο μερικά χτυπήματα.

Συνεπώς Gaerne Και πάλι και θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στον Καρρέρ και θα τις πάρεις σε καλή τιμή.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@tc-drift ...συμφωνω απολυτως με οσα εγραψες...
Την GX1 εχω κ εγω κ ειναι ΜΠΟΤΑΡΑ!Απιστευτη,προστασια κομπλε κ σχετικα ανετη σε σχεση με αλλες κουτσουρο...Προτεινεται!
Αν δεις μια φωτο στο gallery topic τελευταια θα παρεις μια ματια πως ειναι...
Ινφο:Σε gaerne θελω +1 νουμερο σε σχεση με αλλες μποτες...Κ στις gx1 κ στις g adv που εχω θελω 46...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
@tc-drift ...συμφωνω απολυτως με οσα εγραψες...
Την GX1 εχω κ εγω κ ειναι ΜΠΟΤΑΡΑ!Απιστευτη,προστασια κομπλε κ σχετικα ανετη σε σχεση με αλλες κουτσουρο...Προτεινεται!
Αν δεις μια φωτο στο gallery topic τελευταια θα παρεις μια ματια πως ειναι...
Ινφο:Σε gaerne θελω +1 νουμερο σε σχεση με αλλες μποτες...Κ στις gx1 κ στις g adv που εχω θελω 46...
Δε παίζονται οι gaerne, Καταρχήν χωρίς να είναι αδιάβροχες όσα χρόνια τις είχα μόνο σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις όπως να μπαίνουμε σε ποτάμια είδα νερό στα πόδια μου.

Εσύ Κώστα αν θυμάμαι καλά είχες χρόνια κάτι Thor? Σε σχέση με αυτές βρίσκεις καλύτερες τις gaerne?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δε παίζονται οι gaerne, Καταρχήν χωρίς να είναι αδιάβροχες όσα χρόνια τις είχα μόνο σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις όπως να μπαίνουμε σε ποτάμια είδα νερό στα πόδια μου.
Εσύ Κώστα αν θυμάμαι καλά είχες χρόνια κάτι Thor? Σε σχέση με αυτές βρίσκεις καλύτερες τις gaerne?
Ειχα τις Hebo HTR04 για 10+ χρονια Bαγγελη...αριστες σε κακομεταχειριση και εντουρο καλο,δεν μασαγανε απο κπανηματα σε κοτρωνια κ βραχια,ουτε σουρσιμο κατω και πεσιματα(πολλα...),παρεχουν φουλ προστασια,δεν ηταν ιδιαιτερα ανετες ομως αλλά τις ευχαριστηθηκα μεχρι που στην τελευταια βολτα ειχα γυρισει με μια μποτα,η αλλη εγινε φυτιλια(καπου την εχω δημοσιευσει,αν τρη βρω)...ως εκει με βγαλανε μια χαρα.Τις ειχα παρει σχεδον διπλά χρηματα σε σχεση με τωρα τις GX1...
Οι Gaerne δειχνουν εξισου ποιοτικες κ παρεχουν προστασια ισαξια κ φαινονται και πιο ανετες στα πατηματα,ισως φταιει κ το καλουπι τους που δεν με σφιγγει πολυ οπως οι Hebo.Προτινος και οι GX1 εβαλαν νερο οταν μπηκα σε ποταμι ως το...γονατο!Βατραχια μπηκαν ναι!!!Στεγνωσαν αρκετα στην πορεια λογω καλου καιρου αλλά κρατησαν υγρασια κ νερο ποτισμενες εσωτερικα μεχρι κ μια μερα μετα την αφιξη σπιτι...τα "ασχημα" της εντουρομποτας δηλαδη που δεν ειναι πληρως αδιαβροχες(δε με πολυνοιαζει βεβαια).Σε ταξιδιωτικη χρηση δεν με κουραζουν ειδα.
Οι Gaerne αισθητικα ειναι και πιο ομορφες στο ματι...

Παντως κι εγω θεωρω κορυφαιες αυτες που λεει ο φιλος πιο πανω,τις Sidi Crossfire 2 SRS αλλά ειναι ΠΟΛΛΑ σημερα-για μενα-τοσα χρηματα. Οποτε...καθενας κοιταζει και ποσα διαθετει και τη χρηση που θελει κ παιρνει οτι καλυτερο κρινει κ μπορει.Με βασικο στη σκεψη οπως ειπες κι εσυ,οτι πολλα κοπανηματα και τραυματισμοι στα χωματα οφειλονται στο εδαφος και χαμηλα...τα ποδια λοιπον και τα γονατα θελουν ΚΑΛΗ προστασια...
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
τελικά παραγγειλα απο τζορτζόπουλο τις sidi crossfire 2 srs σε 44 νουμερο οσο φοράω την τουρκινγκ για να δούμε, κάτι μου λέει οτι θα μείνω ευχαριστημένος , πρέπει να φοράω και επιγονατίδες?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
τελικά παραγγειλα απο τζορτζόπουλο τις sidi crossfire 2 srs σε 44 νουμερο οσο φοράω την τουρκινγκ για να δούμε, κάτι μου λέει οτι θα μείνω ευχαριστημένος , πρέπει να φοράω και επιγονατίδες?
Mε γειες...:)ΝΑΙ να παρεις κ επιγονατιδες;)
 
Top Bottom