εντούρο μπότες για πείτε οι χωμάτινοι!

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Τελικα μετα απο δοκιμη κατεληξα στις Sidi X-3 και λογω χαρακτηριστικων και λογω τιμης... Θα κανω και δοκιμη επι χωματος στο επομενο μαθημα του Χελιωτη...
Ευχαριστω για τις απαντησεις και την βοηθεια
 

sot econ

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
xl650v
Καλησπέρα

Με δεδομένα:
Προυπολογισμός έως 300€ το πολύ
Σχετικά ελαφριές, όχι πολύ ογκώδεις και όσο γίνεται άνετες.
Καλή προστασία, όσο αυτό είναι εφικτό.

Σκέφτομαι μια απο τις τρείς..

Sidi X-3 (300€)


Tcx X-Helium (230€)


Forma terrain tx enduro. (240€)


Καμμιά γνώμη ή αντιπρόταση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγω θα προτιμούσα μια από αυτές που έχουν άρθρωση στον αστράγαλο για οσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευελιξία. Νομίζω διαφορες σε προστασία δεν υπάρχουν σημαντικές μεταξύ τους.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
εχω τις sidi crossfire αν αυτες που εβαλες εχουν αρθρωση στον αστραγαλο θα τις επερνα. Πολυ ανετες οι sidi δεν ειχα κανενα προβλημα και σε προστασια τοπ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ότι πάρεις να έχει άρθρωση στον αστράγαλο
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλησπέρα

Με δεδομένα:
Προυπολογισμός έως 300€ το πολύ
Σχετικά ελαφριές, όχι πολύ ογκώδεις και όσο γίνεται άνετες.
Καλή προστασία, όσο αυτό είναι εφικτό.

Σκέφτομαι μια απο τις τρείς..

Sidi X-3 (300€)


Tcx X-Helium (230€)


Forma terrain tx enduro. (240€)


Καμμιά γνώμη ή αντιπρόταση;
Οι sidi είναι εχουν στενή φόρμα στα δάχτυλα.

Στην ίδια κατηγορία:

Gaerne fastback enduro


 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Νομίζω πρεπει να θυσιάσεις κανα κατοστάρικο ακόμα για να πας σε σειρές με τοπ προστασια αλλά αξίζει κάθε ευρώ
 

sot econ

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
xl650v
Τις έχω δοκιμάσει και τις τρείς.

Η Sidi είναι εντάξει, στο δικό μου πόδι, και μάλιστα στο νούμερο του αθλητικού παπουτσιού.
Άνετη μπότα, όμως δεν είναι εφάμιλλη σε προστασίες και υλικά με την Crossfire.

Η Tcx, απο τις κορυφαίες εταιρείες σε μπότες μηχανής, δείχνει πολύ καλή σε προστασία κα είναι η πιο ελαφριά απο όλες,αλλά χωρίς άρθρωση.

Στην forma έχω την αίσθηση οτι πλέει το πόδι μου .

Τις Gaerne που τις βρίσκει κάποιος στην Ελλάδα;
Δεν θέλω μπότα απο το net χωρίς να την δοκιμάσω, ασε που τα εδω μαγαζιά μπορούν να προσφέρουν τιμές ίδιες ή και καλύτερες απο το internet.

Σεβαστή η εμπειρία σας για το απαραίτητο της άρθρωσης που νομίζω ότι δίνει προβάδισμα στην Sidi, επειδή κάθεται καλύτερα στο δικό μου πόδι.
 

sot econ

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
xl650v
Νομίζω πρεπει να θυσιάσεις κανα κατοστάρικο ακόμα για να πας σε σειρές με τοπ προστασια αλλά αξίζει κάθε ευρώ
Δεκτόν αλλά νομίζω ότι η διαφορά είναι πάνω απο +150€ (+50%). Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ρίξε μια ματιά και στην αντιπροσωπεία της touratech, έχει μια καλή προσφορά σε μπότα δική της, με ενσωματωμένο παπουτσάκι... τις gaerne εγώ τις πήρα από τον Καρρερ.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Έχω τις forma. Θεωρώ ότι για τα λεφτά τους είναι πολύ τίμιες. Έχουν αρκετό χώρο και μπορεί να μπει από μέσα επιγονατίδα και παντελόνι. Σε χτυπήματα εν κινήσει σε φυτευτες πέτρες δεν έχω καταλάβει τίποτα και μια φορά που μου έπεσε η μηχανή στο πόδι (αλλά με λίγα χλμ και σχετικά απαλά) δεν κατάλαβα τίποτα. Νερό περνάει για πλάκα μέσα αλλά στεγνώνει και γρήγορα. Επίσης είναι ογκώδεις, το παντελόνι δεν χωράει να περάσει από πάνω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οποιες μποτες και να παρεις να τις δοκιμασεις με την καλτσα που συνηθως θα φορας στις χωματοβολτες σου (προτιμησε επωνυμη εντουροκαλτσα) Επισης εχε σαν δεδομενο οτι σε μια βολτα πολλων χωματινων χλμ και ειδικα με ζεστο καιρο τα ποδια μας πρηζονται ελαφρως
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεκτόν αλλά νομίζω ότι η διαφορά είναι πάνω απο +150€ (+50%). Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
Alpinestars tech7 enduro βγαίνει και αδιάβροχη γυρω στα 370 και κλάση ανώτερη σε προστασιες από αυτές που αναφέρεις. Μετά πας σε sidi crossfire αν την παζαρεψεις τη βρίσκεις γυρω στα 420
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Alpinestars tech7 enduro βγαίνει και αδιάβροχη γυρω στα 370 και κλάση ανώτερη σε προστασιες από αυτές που αναφέρεις. Μετά πας σε sidi crossfire αν την παζαρεψεις τη βρίσκεις γυρω στα 420
Tech 7 drystar στα 370;Εγω παντου πάνω από 420 την βρίσκω. Οι crossfire είναι αδιαβροχες;ευχαριστώ

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Tech 7 drystar στα 370;Εγω παντου πάνω από 420 την βρίσκω. Οι crossfire είναι αδιαβροχες;ευχαριστώ

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Όχι οι crossfire δεν ειναι αδιαβροχες Και απο οσο γνωριζω καμια αμιγως χωματινη μποτα δεν ειναι Καμια δηλ δεν εχει μεμβρανη Απλα καποιες αντιστεκονται περισσοτερο και καποιες λιγοτερο στο νερο
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Tech 7 drystar στα 370;Εγω παντου πάνω από 420 την βρίσκω. Οι crossfire είναι αδιαβροχες;ευχαριστώ

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Δεν ξέρω για την drystar. Ξέρω για την enduro. Τράβα δοκίμασε την και Ανν σου κανει ξεκίνα το παζαρι. Εγώ τη δικιά μου από 430 την πηρα 370.ολοι κόβουν από την αρχική τιμή
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Δεν ξέρω για την drystar. Ξέρω για την enduro. Τράβα δοκίμασε την και Ανν σου κανει ξεκίνα το παζαρι. Εγώ τη δικιά μου από 430 την πηρα 370.ολοι κόβουν από την αρχική τιμή
Δηλαδή και η tech 7 enduro είναι αδιάβροχη; Νόμιζα μόνο η drystar!

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Καλησπέρα

Με δεδομένα:
Προυπολογισμός έως 300€ το πολύ
Σχετικά ελαφριές, όχι πολύ ογκώδεις και όσο γίνεται άνετες.
Καλή προστασία, όσο αυτό είναι εφικτό.

Σκέφτομαι μια απο τις τρείς..

Sidi X-3 (300€)


Tcx X-Helium (230€)


Forma terrain tx enduro. (240€)


Καμμιά γνώμη ή αντιπρόταση;
Κοίτα να πάρεις μια μπότα, όσο γίνεται πιο κοντά στα πιο κορυφαία μοντέλα μιας μάρκας. Πχ sidi crossfire. Πέρα από την άρθρωση να έχει και προστασία πίσω πάνω από την φτέρνα, έτσι ώστε να είναι πιο άκαμπτη. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις μπότες Leatt 5.5 οι οποίες σε κάποια σάιτ βγαίνουν και κάτω από 300 και στο θέμα προστασίας είναι καλύτερες από αυτές που έβαλες και από αρκετές άλλες, πχ alpinestars tech 7.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κοίτα να πάρεις μια μπότα, όσο γίνεται πιο κοντά στα πιο κορυφαία μοντέλα μιας μάρκας. Πχ sidi crossfire. Πέρα από την άρθρωση να έχει και προστασία πίσω πάνω από την φτέρνα, έτσι ώστε να είναι πιο άκαμπτη. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις μπότες Leatt 5.5 οι οποίες σε κάποια σάιτ βγαίνουν και κάτω από 300 και στο θέμα προστασίας είναι καλύτερες από αυτές που έβαλες και από αρκετές άλλες, πχ alpinestars tech 7.
Η alpinestars tech7 είναι η leatt 5.5 :) με ελάχιστες διάφορες ;)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δηλαδή και η tech 7 enduro είναι αδιάβροχη; Νόμιζα μόνο η drystar!

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Μόνο η drystar είναι αδιάβροχη. Η άλλη κρατάει αρκετά το νερό τον πρωτο χρονο
 
Top Bottom