εργαλεία συντήρησης μηχανής

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
για τα εργαλεία από το LIDL κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια, ειδικά για τη χρήση που τα θέλουμε εμείς!!!
σιγά σιγά θα την φτιάξω την μοτο-εργαλειοθήκη μου.
Μέχρι τότε, θα κάνω τα γλυκά μάτια στους φίλους που έχουν τα εργαλεία που δεν έχω :) :) :)

για την ώρα, ένα κομπρεσεράκι αέρος χρειάζομαι για να είμαι "αυτόνομος" στις βόλτες...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
για τα εργαλεία από το LIDL κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια, ειδικά για τη χρήση που τα θέλουμε εμείς!!!
σιγά σιγά θα την φτιάξω την μοτο-εργαλειοθήκη μου.
Μέχρι τότε, θα κάνω τα γλυκά μάτια στους φίλους που έχουν τα εργαλεία που δεν έχω :):):)

για την ώρα, ένα κομπρεσεράκι αέρος χρειάζομαι για να είμαι "αυτόνομος" στις βόλτες...
ΤΡΟΜΠΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ OXFORD COMPACT | Praktiker

Σου φτανει. Πιστεψε με.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
για να φουσκώσω λάστιχο μηχανής??? σοβαρά??? (δε ρωτάω ειρωνικά....)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επίσης (γελάστε, ναι) πολύ καλή επιλογή για ερασιτεχνική χρήση είναι τα Parkside, για power tools. Lidl δηλαδή! Και στο 1/3 της τιμής των υπόλοιπων αντίστοιχης ποιότητας. Και έχω δει αρκετούς επαγγελματίες μηχανικούς να τα χρησιμοποιούν.
Αδερφέ γιατί να γελάσουμε! Πολλοί έχουν πάρει εργαλεία Parkside και οι περισσότεροι που κάνουν ερασιτεχνική χρήση συνήθως είναι ευχαριστημένοι. Το ότι κάποιοι έχου-ν/με "κόλλημα" με τα καλά-ακριβά εργαλεία δε σημαίνει πως αυτό είναι το σωστό, απλά αν είσαι tool adictive συνήθως έτσι συμβαίνει.
 

meiva

mechanized
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
XRV 750
Πολύμετρο που πήρα απο Lidl πριν 2 χρόνια ας πούμε, πολύ καλό. Έλεγξα και την ακρίβεια του με το επαγγελματικό FLUKE ήταν κομπλέ.
Ενώ τα γερμανοπολύγωνα καστάνιας ήταν γάμησετα. Πέταμα. Αυτά είναι Powerfix όμως, η μάρκα των hand tools. Επιμένω για Parkside.

Αεροσυμπιεστές είχα διαβάσει για κάποιους κάποτε.
Slime (Slime Power Sport Smart Repair 50024)
Dynaplug (αυτό δεν το βρήκα Ελλάδα)
Καλή και η τρόμπα χεριού αλλά... κανείς δεν είπε ποτέ όχι σε αυτόματο.
 
Reactions: STF

meiva

mechanized
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
XRV 750
Αδερφέ γιατί να γελάσουμε! Πολλοί έχουν πάρει εργαλεία Parkside και οι περισσότεροι που κάνουν ερασιτεχνική χρήση συνήθως είναι ευχαριστημένοι. Το ότι κάποιοι έχου-ν/με "κόλλημα" με τα καλά-ακριβά εργαλεία δε σημαίνει πως αυτό είναι το σωστό, απλά αν είσαι tool adictive συνήθως έτσι συμβαίνει.
Δεν είναι λίγες οι φορές που παρασυρόμαστε σε αγορά κάποιου πολύ επαγγελματικού εργαλείου που έχει φτιαχτεί για να λειτουργεί ώρες ατελείωτες καθημερινά, για να το βγάζουμε μια φορά το εξάμηνο για μισή ωρίτσα.
Τώρα για παράδειγμα έχω επόμενη προτεραιότητα από εργαλεία, ένα γωνιακό τροχό (σμιρίλιο όπως το λέμε Κύπρο), για πατέντες στη μηχανή αλλά και για οικοδομικές εργασίες. Δεν λέω, είναι δελεαστικός ο Bosch με ρυθμιζόμενες στροφές στα 85ε, γιατί και εγώ εθίζομαι με τη ποιότητα, αλλά ο Parkside (αν τον βάλουν ποτέ) είναι στα 25 νομίζω, επίσης με ρυθμιζόμενες, αντίστοιχες στροφές, watt κλπ. Ξέρω ότι τελικά τον Bosch θα καταλήξω να πάρω για να αράζει στο κουτί του, γιατί καταναλωτισμός.
:ha

Edit: Η παρένθεση ήταν επειδή και εγώ ο ίδιος άκουγα Lidl πριν χρόνια κ έλεγα τι στο καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
για να φουσκώσω λάστιχο μηχανής??? σοβαρά??? (δε ρωτάω ειρωνικά....)

Δοκιμασμένη αξιόπιστη λύση.
Πολύ μικρές διαστάσεις και βαροςμ
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
για τα εργαλεία από το LIDL κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια, ειδικά για τη χρήση που τα θέλουμε εμείς!!!
σιγά σιγά θα την φτιάξω την μοτο-εργαλειοθήκη μου.
Μέχρι τότε, θα κάνω τα γλυκά μάτια στους φίλους που έχουν τα εργαλεία που δεν έχω :) :) :)

για την ώρα, ένα κομπρεσεράκι αέρος χρειάζομαι για να είμαι "αυτόνομος" στις βόλτες...
Εγώ για να δεις τι μεγαλοψυχος ειμαι,σου δανειζω για ένα 10λεπτο αυτό για να ξεμπερδευεις μια και καλή με το σατανά που έμπλεξες


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
για να φουσκώσω λάστιχο μηχανής??? σοβαρά??? (δε ρωτάω ειρωνικά....)
Σοβαροτατα. Την δενεις καπου πανω στο υποπλαισιο και την εχεις παντα μαζι, ωστε και στραβη να κατσει να εχεις διεξοδο. Μπορει να θελει ζορι, μπορει να παιρνει ωρα, αλλα σε βγαζει απο τα δυσκολα, ζυγιζει τιποτα και μπαινει πανευκολα μονιμα πανω στη μηχανη.

Οσο για εργαλεια, ξεκινησα να σκαλιζω μονος μου μηχανακια και αυτοκινητα το 2004, επιστρεφοντας απο τον στρατο μετα τις σπουδες. Ειχα 5-6 εργαλεια τοτε. Τωρα εχω γεμισει μια ολοκληρη πιλοτη με οτι μπορεις να φανταστεις, απο γερμανοπολυγωνα και καστανιες μεχρι συμπιεσομετρα και εξωλκεις βαλβιδων. Δεν εχω αγορασει ποτε ακριβο εργαλειο εκτος απο ενα δυναμοκλειδο. Εχω μια εργαλειοθηκη καστανιας 3/8 με πληρες σετ καρυδακια απο την Rothewald που ειχα αγορασει με 30€ ή 50€ αν θυμαμαι καλα απο τον Louis το 2012 και συνοδεψε το 1150 σε Ντουμπαι, Ομαν, Καταρ, Αμπου Νταμπι. Εφαγε αρμυρα, λαδια, αμμο, καταχρηση , και ακομη και σημερα αυτη ειναι η συλλογη που χρησιμοποιω περισσοτερο. Εχω και απειρα εργαλεια Parkside, ειτε ηλεκτρικα ειτε χειρος. Μια χαρα κανουν για καθημερινη χρηση, και για εμενα "καθημερινη χρηση" ειναι συντηρηση 3 μηχανων, 1 αυτοκινητου, και ανακατασκευη αλλων 2 μηχανων.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Και μια και μιλάμε για εργαλεία το συγκεκριμένο για κατεδαφιστικο πωλείται και ιδού...


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η συγκεκριμενη τρομπα ειναι απολυτως μαπα Την εχω και το ξερω Μετα απο μερικα (λιγα) φουσκωματα σκορπισε
Για τρομπα χειρος ειναι καλυτερο να παρει καποιος καποια ποιοτικη (= αντοχη στη χρηση) και φυσικα μαλλον πιο ακριβη απο την ανωτερω

Κατα αλλα:
Την δενεις καπου πανω στο υποπλαισιο και την εχεις παντα μαζι, ωστε και στραβη να κατσει να εχεις διεξοδο. Μπορει να θελει ζορι, μπορει να παιρνει ωρα, αλλα σε βγαζει απο τα δυσκολα, ζυγιζει τιποτα και μπαινει πανευκολα μονιμα πανω στη μηχανη.
Συμφωνω εκτος απο το μονιμα πανω στη μηχανη
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η συγκεκριμενη τρομπα ειναι απολυτως μαπα Την εχω και το ξερω Μετα απο μερικα (λιγα) φουσκωματα σκορπισε
Για τρομπα χειρος ειναι καλυτερο να παρει καποιος καποια ποιοτικη (= αντοχη στη χρηση) και φυσικα μαλλον πιο ακριβη απο την ανωτερω

Κατα αλλα:

Συμφωνω εκτος απο το μονιμα πανω στη μηχανη
Για τα 5€ που κοστίζει δεν την εχω για μονιμα, την εχω για να με βγαλει απο τη δυσκολία. Εστω λοιπον και μια φορα να δουλεψει και μετα να την πεταξω, τα βγαζει τα λεφτα της . Οταν θες 5 τουλαχιστον αμπουλες CO2 που κοστίζουν 10€ και πιανουν παρα πολυ χωρο, όπως πιανει χωρο και μια ηλεκτρική τρομπα, δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη λυση. Εχω και μια ηλεκτρικη της Slime για να παίρνω μαζι σε ταξιδι, οταν εχω την πολυτελεια χωρου των βαλιτσων.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto

Δοκιμασμένη αξιόπιστη λύση.
Πολύ μικρές διαστάσεις και βαροςμ
Κώστα, τι διαστάσεις έχει;;
Αν θυμάμαι καλά την είχες στο Λουτράκι με το λάστιχο του Allen;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα, τι διαστάσεις έχει;;
Αν θυμάμαι καλά την είχες στο Λουτράκι με το λάστιχο του Allen;;
Σωστός... Δεν θυμάμαι ακριβώς.
Πάντως χωράει στο μικρό πλαινο βαλιτσάκι του gs, που είναι σε φάρδος 4 πόντους.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για τα 5€ που κοστίζει δεν την εχω για μονιμα, την εχω για να με βγαλει απο τη δυσκολία. Εστω λοιπον και μια φορα να δουλεψει και μετα να την πεταξω, τα βγαζει τα λεφτα της . Οταν θες 5 τουλαχιστον αμπουλες CO2 που κοστίζουν 10€ και πιανουν παρα πολυ χωρο, όπως πιανει χωρο και μια ηλεκτρική τρομπα, δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη λυση. Εχω και μια ηλεκτρικη της Slime για να παίρνω μαζι σε ταξιδι, οταν εχω την πολυτελεια χωρου των βαλιτσων.
Μαλλον δεν προσεξες οτι οπως εγραψα συμφωνω με αυτο:
Την δενεις καπου πανω στο υποπλαισιο και την εχεις παντα μαζι, ωστε και στραβη να κατσει να εχεις διεξοδο. Μπορει να θελει ζορι, μπορει να παιρνει ωρα, αλλα σε βγαζει απο τα δυσκολα, ζυγιζει τιποτα
Που σημαινει οτι και εγω τρομπα χειρος χρησιμοποιω Μαλιστα δεν εχω αγορασει ποτε αμπουλες και ουτε εχω ηλεκτρικη τρομπα (αν και τωρα τελευταια το σκεφτομαι)
Απλα επειδη η τρομπα πρεπει να υπαρχει εκει για την δυσκολη στιγμη καλο ειναι οταν ερθει αυτη η δυσκολη στιγμη η τρομπα να δουλεψει Πραγμα που δεν εγινε με την συγκεκριμενη την μια και μοναδικη φορα που την χρειαστηκα
Με 15-30 ευρω νομιζω παντως περνει καποιος μια καλη (τηλεσκοπικη κατα προτιμηση) αλουμινενια τρομπα και ειναι σχετικα (γιατι ολες καποτε χαλανε) ησυχος
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Γρήγορα περνάνε οι μέρες...
Η 2η θήκη.
Λείπει η ντίζα.
Και είχα ξεχάσει να γράψω το 3/8 allen.
Εμενα παντως μου αρεσει το στησιμο των εργαλειων για την φωτογραφιση Δειχνει νοικοκυρη ανθρωπο
Το οργανο διπλα στο μπλε σωληνακι ζυγαρια δεν ειναι? Τι σου χρειαζεται? Και η μεζουρα γιατι?

Αν πηγαινεις και χωμα δοκιμασε το κοκκινο motorex
 

meiva

mechanized
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
XRV 750
Εμενα παντως μου αρεσει το στησιμο των εργαλειων για την φωτογραφιση Δειχνει νοικοκυρη ανθρωπο
Το οργανο διπλα στο μπλε σωληνακι ζυγαρια δεν ειναι? Τι σου χρειαζεται? Και η μεζουρα γιατι?

Αν πηγαινεις και χωμα δοκιμασε το κοκκινο motorex
Να 'σαι καλά

Ζυγαριά είναι, σωστά. Δεν έχω ροπόκλειδο οπότε την κάνω με kg/m τη δουλειά. Είτε το ένα, είτε το άλλο είναι εργαλεία που σχεδόν πάντα μένουν πίσω.

Η μεζούρα για ρύθμιση ανάρτησης ανάλογα με το φόρτο.

Θα το έχω υπόψιν το κόκκινο, αν και αυτό πλεον δεν περιέχει motorex μέσα. Το επαναγεμίζω με ότι έχω.

Κατ' ακρίβιαν, αυτο το ποστ είναι συνέχεια στο Η εργαλειοθηκη της μοτοσυκλέτας, και από λάθος, εψές, το πόσταρα εδώ.

Το υπόλοιπο ποστ, μιας κ έγινε η κουβέντα για να υπάρχει συνοχή...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom