κάμπινγκ

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αν και γενικά δεν είμαι και πολύ στις καλέζ μου αποφάσισα να πάω κάμπινγκ
μετά από πάρα πολλά χρόνια.
Όταν ήμουν μικρός έριχνα μια πετσέτα κάτω και κοιμόμουν όπου να ναι
Τώρα έχουν αλλάξει τα πράματα.
Πήρα μια φτηνή σκηνή (οκ καλοκαίρι είναι)
ένα φουσκωτό στρώμα με ηλεκτρική τρόμπα
ένα μουσαμά
φακό έχω
αντικουνουπικά και βιάγκρα έχω (πάρα πολλά χαχαχα)
δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι άλλο.
Λέω να πάω Αλόννησο γιατί όταν ήμουν μικρός πήγαινα εκεί με το μπαπού μου και ήταν καλά.
Καμιά άλλη συμβουλή κανείς? (επί παντός επιστητού )
 
Τελευταία επεξεργασία:

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Καρέκλες ένα τραπεζάκι σπαστό θα τα χρειαστείς.Μια συμβουλή μόνο επειδή είχα πάει τον Αύγουστο του 18 Αλόννησο το κάμπινγκ ήταν σχεδόν παρατημένο κάνε τσεκ πριν πας..
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Σωστό και αυτό..οι καρέκλες-καρέκλα εάν είναι σπαστες στην πίσω σέλα μια χαρά κάθονται,το τραπέζι δεν χωράει με τίποτα..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ωτοασπίδες στα απαραίτητα, και σαν έξτρα πολυτέλεια, ένα από αυτά τα ειδικά μαξιλάρια κάμπινγκ που διπλώνουν και πιάνουν λίγο χώρο. Δεν θα το μετανιώσεις!
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Αν και γενικά δεν είμαι και πολύ στις καλέζ μου αποφάσισα να πάω κάμπινγκ
μετά από πάρα πολλά χρόνια.
Όταν ήμουν μικρός έριχνα μια πετσέτα κάτω και κοιμόμουν όπου να ναι
Τώρα έχουν αλλάξει τα πράματα.
Πήρα μια φτηνή σκηνή (οκ καλοκαίρι είναι)
ένα φουσκωτό στρώμα με ηλεκτρική τρόμπα
ένα μουσαμά
φακό έχω
αντικουνουπικά και βιάγκρα έχω (πάρα πολλά χαχαχα)
δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι άλλο.
Λέω να πάω Αλόννησο γιατί όταν ήμουν μικρός πήγαινα εκεί με το μπαπού μου και ήταν καλά.
Καμιά άλλη συμβουλή κανείς? (επί παντός επιστητού )
Εάν πας μόνος Αλόννησο με πολλά βιάγκρα όπως λες, πάρε και μια φουσκωτή κούκλα. Δεν πιάνει χώρο και δεν πρήζει ξέρεις τι....Πολύ σημαντικό στις διακοπές
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Θα συμφωνήσω με τον S.P, καρέκλα κ τραπεζάκι (σπαστά) σίγουρα. Αναλόγως του τι θες να κάνεις (ή όχι) αρχίζεις κ φορτώνεις πραμάτεια... αιώρα, γκαζάκι, μπρίκι. Όλα μπορείς να τα βρεις κ σε μικρές διαστάσεις αλλά θα ανέβεις σε κόστος.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν και γενικά δεν είμαι και πολύ στις καλέζ μου αποφάσισα να πάω κάμπινγκ
μετά από πάρα πολλά χρόνια.
Όταν ήμουν μικρός έριχνα μια πετσέτα κάτω και κοιμόμουν όπου να ναι
Τώρα έχουν αλλάξει τα πράματα.
Πήρα μια φτηνή σκηνή (οκ καλοκαίρι είναι)
ένα φουσκωτό στρώμα με ηλεκτρική τρόμπα
ένα μουσαμά
φακό έχω
αντικουνουπικά και βιάγκρα έχω (πάρα πολλά χαχαχα)
δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι άλλο.
Λέω να πάω Αλόννησο γιατί όταν ήμουν μικρός πήγαινα εκεί με το μπαπού μου και ήταν καλά.
Καμιά άλλη συμβουλή κανείς? (επί παντός επιστητού )
Είναι και το κάμπινγκ παραδίπλα, στη Σκιάθο. Τίποτα σπουδαίο μα όχι και άσχημο. Θα έχει κόσμο όμως!

Άλλο κάμπινγκ -από τα καθαρότερα που έχω πάει στην Ελλάδα- είναι το ΣΥΚΙΑ στη Κάτω Γατζέα στο παραθαλάσσιο Πήλιο. Έχει τη δική του συμπαθητική παραλία. Καλούτσικες τιμές και ένα εστιατόριο που δεν έχει τεράστια ποικιλία αλλά ότι φτιάχνει είναι μούρλια! Το καλό είναι πως μπορείς να πας τριγύρω όμορφες βολτούλες. Μετά από το Βόλο αν θυμάμαι καλά περνάς και Σκιάθο ή Αλόννησο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ωτοασπίδες στα απαραίτητα, και σαν έξτρα πολυτέλεια, ένα από αυτά τα ειδικά μαξιλάρια κάμπινγκ που διπλώνουν και πιάνουν λίγο χώρο. Δεν θα το μετανιώσεις!
Εγω προσωπικα, εχω μια αντιπαθεια προς τις ωτοασπιδες!!! Δεν μου αρεσουν καθολου, και αυτο γιατι θελω να εχω ΄'επαφη΄΄ με τον ΄΄εξω΄΄ κοσμο!
Δεν γινεται να συμβαινει κατι σοβαρο γυρω μου, και εγω να κοιμαμαι τον υπνο του δικαίου.................
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Καλα κάτσε να έχεις γείτονα καμια λοκομοτιβα να τραβάει τον ανήφορο και θα ψάχνεις τι ν βάλεις στο αυτιά σου μέσα στο βράδυ μιας κ οι σκηνές δε φημίζονται για την ηχομόνωση τους

Για το θέμα του εξοπλισμού,εγώ τα έχω πάρει όλα σε μορφή ρολού
Δλδ καρέκλες που μαζεύονται ρόλο.
Οπότε κάνω ένα μεγάλο ρόλο από 2 καρεκλες,τη σκηνή,δύο υποστρώματα,μια ψαθα,μια ομπρέλα θαλάσσης,όλα μαζί τα τυλίγω με τα υποστρωματα και απ' έξω τυλιγμένα με ιμάντες και φόρτωμα στη Σκάρα..
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Τραπεζοκαθίσματα δε μπαίρνω στα @@ μου
Μαξιλάρι καλή ιδέα θα πα να δω τι παίζει
Ωτοασπίδες ούτε...
Ούτε γκαζάκια ότι βρω θα φάω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ βλέπουμε φόρτωμα για 10 μέρες "ΕΛΕΎΘΕΡΟΥ"... 2 πολυθρόνες φυσικά, τραπέζι ενώνω τις 2 βαλιτσες.
Είναι απαραίτητη η καλή καρέκλα.



Advphone....
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εγω τις λίγες φορες που εχω παει κάμπινγκ.
Μονο σκηνη πήρα.
Οταν δεν με βόλευε το έδαφος αγόραζα ενα φουσκωτό στρώμα θαλάσσης κ το πέταγα μέσα το βράδυ για ύπνο κ ολη την ημέρα το είχα θάλασσα.
Οταν έφευγα το χαριζα σε καμιά πιτσιρίκα.
Μπρικια κατσαρόλες καρέκλες δεν,αν κ η καρέκλα θα βόλευε μάλλον.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το φουσκωτο στρωμα εαν ειναι απο αυτα τα Ιντεξ θα ειναι λιγο βαρυ. Εχω ενα απο τα λεπτα, τα αυτοφουσκωτα που λενε, και εχει ελαχιστο βαρος. Το φουσκωτο μαξιλαρι εμενα δε με βολεψε ποτε, καλυτερα να βρεις παλι ενα απο αυτα τα αυτοφουσκωτα που δεν δουλευουν με πιεση αλλα με υποπιεση, ειναι πολυ πιο μαλακα και ανετα. Επισης θα χρειαστεις κατι σε "ψυγειο". Τα μεγαλα πλαστικα ειναι τεραστια , οποτε βρες ειτε μια απο αυτες τις ισοθερμικες τσαντες ειτε ενα μικροτερο πλαστικο ψυγειο, τουλαχιστον να διατηρεις οσο περισσοτερο μπορεις δροσερα νερα και μπιρες. Ξερω οτι ακουγεται καπως αλλα ενα διχτυ σκιασης κανει θαυματα. Εχει γυρω στα 80λεπτα/μ2 και ζυγιζει μολις 40γρ το μ2. Το απλωνεις πανω απο τη σκηνη δεμενο στα γυρω δεντρα και εχεις δροσερη σκηνη ακομη και νταλα μεσημερι. Εκτος εαν εισαι υπερτυχερος και βρεις θεση ακριβως κατω απο πυκνα δεντρα. Φακος επαναφορτιζομενος με δυναμω ή ηλιακος βοηθαει, φακος κεφαλης ακομη καλυτερα, ειναι ο,τι πιο βολικο υπαρχει.

Εαν θες παντως μπρικακι για ελληνικο γκαϊφε, παιζουν "γκαζακια" που δουλευουν με οινοπνευμα και εχουν μεγεθος μεγαλης κουπας καφε. Ουτε χωρο πιανουν ουτε βαρος εχουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Νίκο πάρε έστω μια καρέκλα σπαστη ,από αυτές που κλείνουν σε κυλινδρικό σχήμα.
Και τραπεζάκι αντίστοιχο υπάρχει που είναι ακόμα μικρότερο αλλά την καρέκλα την θεωρώ βασικη.
Έχει και ποτηροθηκη στο μπράτσο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω τις λίγες φορες που εχω παει κάμπινγκ.
Μονο σκηνη πήρα.
Οταν δεν με βόλευε το έδαφος αγόραζα ενα φουσκωτό στρώμα θαλάσσης κ το πέταγα μέσα το βράδυ για ύπνο κ ολη την ημέρα το είχα θάλασσα.
Οταν έφευγα το χαριζα σε καμιά πιτσιρίκα.
Μπρικια κατσαρόλες καρέκλες δεν,αν κ η καρέκλα θα βόλευε μάλλον.
Είναι μια λύση και αυτό με τα στρώματα της πλάκας, αλλά ο ύπνος είναι βασικό συστατικό ξεκούρασης.
Οπότε αξίζει για κάποιον που κάνει camping να επενδύσει σε σκηνή στρώμα και καρέκλα.
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
καθε χρονο λοιπον αφιερωνω μια εβδομαδα στο καμπινγκ...θελω να στησω σκηνη να βαλω μαγιω κ να το βγαλω με το που θα φυγω. θελω να μην χωρανε τα παπουτσια μου στα ποδια μου..ολη μερα θαλασσα ρεκλα και το βραδυ μπυρα σκηνη ή παραλια. γ αυτο το λογο αφηνω τη μηχανη στο σπιτι και φορτωνω το αυτοκινητο χωρις αυριο. σκηνη στρωμα μαξιλαρι τραπεζι καρεκλες ψυγειο, σχοινι για απλωμα 1 τελαρο μπυρες για τις 1ες μερες.....αα κ ξεχασα να σου πω...μονος ετσι? αντε να παρω κ ενα βιβλιο...αυτα...ποσο βοηθεια πχια...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Στρωμα και καρεκλα ειναι απο τα πιο βασικα το καλοκαιρι.Σκηνη και να μην εχεις βαζεις ενα σεντονι απο πανω για να μην σε χτυπαει ο ηλιος και εισαι οκ.
 
Top Bottom