και μετά το v-strom τι???

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ναι πλάτος, μπερδεγουεη :D

Ωραίο λάστιχακι φαίνεται παντως, μεγαλύτερες αυλακωσεις απ το απλο Ε07



 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Είμαι στο δεύτερο σετ mitas e07.το πρώτο μου έβγαλε αν θυμάμαι καλά περίπου 13000χλμ(σίγουρα πάνω από 10-11000).εχουν ψωμί ακόμα για άλλο 1 έτος περίπου. Ελπίζω ο αντιπρόσωπος εδώ να αξιωθεί να το φέρει( το e07 plus) στις ανάλογες διαστασεις να το δοκιμάσω.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Είμαι στο δεύτερο σετ mitas e07.το πρώτο μου έβγαλε αν θυμάμαι καλά περίπου 13000χλμ(σίγουρα πάνω από 10-11000).εχουν ψωμί ακόμα για άλλο 1 έτος περίπου. Ελπίζω ο αντιπρόσωπος εδώ να αξιωθεί να το φέρει( το e07 plus) στις ανάλογες διαστασεις να το δοκιμάσω.
Άκυρο.....τώρα είδα ότι δεν το έχει βγάλει στις διαστάσεις που φοράω,έχει περιορισμένη γκάμα ακόμα.ισως βγάλει αργότερα...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ωραίο και το Ε07+ πάντως....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πήρα την πρώτη προσφορά για τα wild...260€!!
λίγο πιο φθηνά τα TKC80, αλλά δε μου είπε πόσο... και κοντά στα 300 τα pirelli !!!!!
έχει και ένα σετ-προσφορά τα Pirelli στα 120€ το σετ, αλλά είναι το μπροστά του ΄12 και το πίσω του ΄14 (η προσφορά είναι από την pirelli απ' ότι κατάλαβα)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
πήρα την πρώτη προσφορά για τα wild...260€!!
λίγο πιο φθηνά τα TKC80, αλλά δε μου είπε πόσο... και κοντά στα 300 τα pirelli !!!!!
έχει και ένα σετ-προσφορά τα Pirelli στα 120€ το σετ, αλλά είναι το μπροστά του ΄12 και το πίσω του ΄14 (η προσφορά είναι από την pirelli απ' ότι κατάλαβα)
Ποια Πιρελλι εχουν 300?
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Κώστα @k0k0s τα pirelli scorpion rally str.... 290€ μου είπε καινούρια!! και 120€ τα παλιάς παραγωγής
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κώστα @k0k0s τα pirelli scorpion rally str.... 290€ μου είπε καινούρια!! και 120€ τα παλιάς παραγωγής
εσυ για Πάρνωνα κ χωμάτινο όμως δεν θέλεις την έκδοση str
θέλεις τα pirelli scorpion rally που είναι πολυ χωμάτινο, τα Wild ή τα TKC80
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κώστα @k0k0s τα pirelli scorpion rally str.... 290€ μου είπε καινούρια!! και 120€ τα παλιάς παραγωγής
250 τα εβαλα στο ΚΤΜ (21/18). Τεσπα, τα λεγαμε και σε αλλο φορουμ, σου επιβεβαιωνω αυτα που εικαζα τοτε, δεν ειναι οσο χωματινα θελουν να δειχνουν. Ειναι προς το 70-30 ασφαλτινα ας πουμε. Σε πατημενο χωμα ειναι μια χαρα, οπως και σε γαρμπιλι, αλλα εχω διαβασει σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου οτι εχουν πολυ λεπτο "κουφαρι" και τρυπανε ευκολα στην φυτεμενη πετρα. Για λασπη δεν το συζηταμε, δεν τα κοβω να ειναι ουτε καν καλυτερα απο πχ τα Scorpion Trail. Φυσικα στην ασφαλτο δεν εχουν καμια σχεση με τα Wild/TKC80/Karoo3/Ε09/E07, βλεπω αισθητα μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (το traction control πλεον δουλευει μονο στην 1η) και στριβουν σαν ασφαλτινα κι οχι σαν τακουνατα. Εχουν και δεικτη V για ανετα φορτωμενα ταξιδια σε εθνικες. Με λιγα λογια ειναι ενα πολυ καλο λαστιχο για ταξιδια για τους θερινους μηνες, που ομως θα σε παει και εκτος δρομου ανετα αρκει η διαδρομη να μην περιλαμβανει συνθηκες που θα σε κανουν να λαχανιασεις.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Κώστα, το χωμάτινο θα μπει για 3 επόμενες βόλτες του φόρουμ (Τραβελοπάρνωνας, Μαθουσαλέικο χώμα και troffy), που περιλαμβάνει και το πήγαινε έλα από και προς Βόλο. Μετά από αυτά και όταν θα έρθει η ώρα για αλλαγή, θα ψαχτώ για mitas Ε07 ή E07+ (ότι μπορεί να έρθει Βόλο), για να μπορώ να "παίξω" και σε ντόπια χώματα ;)

για τα pirelli πήρα απλά προσφορά, αφού είναι τσάμπα ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα, το χωμάτινο θα μπει για 3 επόμενες βόλτες του φόρουμ (Τραβελοπάρνωνας, Μαθουσαλέικο χώμα και troffy), που περιλαμβάνει και το πήγαινε έλα από και προς Βόλο. ;)
Εχεις κι αλλη λυση-προταση...για να μην τα φας στο πηγαινελα δηλαδηΣ...μετα τον παρνωνα ερχεσαι Πατρα κανουμε το Χωμ(α) και παμε trOFFy απο δω...ενδιαμεσα το Παναχαικο ειναι μια ανασα...μην καθομαστε στα τσιμεντα...θες κανα Μηνα αδεια και...εφυγες:happy:
Ασε δε που θα οδηγησεις και κανα επετειακο 800αρι...και θα δωσω σημα στα λιμανια να κλεισουνε μη και σε χασουμε για ξενιτιά...:D
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
με τη μηχανή στα πιτ λόγω ηλεκτρονικών (!!!!!) άρχισα πάλι να σκέφτομαι την ερώτηση.... και μετά τι??? (άντε πάλι τα ίδια - περισσότερο σας λέω τον πόνο μου, σαν ψυχοθεραπεία....)

το οριστικό είναι ότι η μηχανή, αν την πάρω την Δευτέρα, θα την πλύνω και θα βγει πωλητήριο με ή χωρίς εξτρα.... (άρα πάμε για προυπολογισμό 3500€ με ακραίο μέγιστο τα 4000€)

και οι επιλογές που έχω καταλήξει (αυτά μου κάνουν "κλικ" περισσότερο από άλλα - σε τυχαία σειρά) είναι
BMW f650gs, απλό ή dakar (π.χ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10455947/ )
KTM 640 Adventure (π.χ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10025488/ )
YAMAHA XTZ660 (π.χ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13232684/ , το συγκεκριμένο είναι πάνω από το μεγιστο όριο που διαθέτω....)



και κρυφουπάρχει στην άκρη του μυαλού μου (κυρίως λόγω παλαιότητας και βάρους)
αυτό (μόνο αυτό ή κάτι άλλο αντίστοιχης κατάστασης) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13072804/

ή κάτι τέτοιο (με ερωτηματικό για την κατάσταση) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12028170/


βέβαια, θα με προτιμούσα να το έκανα τράμπα , αλλά δε μπορώ να τα έχω όλα δικά μου....

(επίσης να πω ότι η γυναίκα θα ακολουθεί σε 1-2 ταξίδια τον χρόνο (κι αν) δεν είναι κριτήριο επιλογής μηχανής....)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
με τη μηχανή στα πιτ λόγω ηλεκτρονικών (!!!!!) άρχισα πάλι να σκέφτομαι την ερώτηση.... και μετά τι??? (άντε πάλι τα ίδια - περισσότερο σας λέω τον πόνο μου, σαν ψυχοθεραπεία....)

το οριστικό είναι ότι η μηχανή, αν την πάρω την Δευτέρα, θα την πλύνω και θα βγει πωλητήριο με ή χωρίς εξτρα.... (άρα πάμε για προυπολογισμό 3500€ με ακραίο μέγιστο τα 4000€)

και οι επιλογές που έχω καταλήξει (αυτά μου κάνουν "κλικ" περισσότερο από άλλα - σε τυχαία σειρά) είναι
BMW f650gs, απλό ή dakar (π.χ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10455947/ )
KTM 640 Adventure (π.χ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10025488/ )
YAMAHA XTZ660 (π.χ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13232684/ , το συγκεκριμένο είναι πάνω από το μεγιστο όριο που διαθέτω....)


και κρυφουπάρχει στην άκρη του μυαλού μου (κυρίως λόγω παλαιότητας και βάρους)
αυτό (μόνο αυτό ή κάτι άλλο αντίστοιχης κατάστασης) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13072804/

ή κάτι τέτοιο (με ερωτηματικό για την κατάσταση) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12028170/


βέβαια, θα με προτιμούσα να το έκανα τράμπα , αλλά δε μπορώ να τα έχω όλα δικά μου....

(επίσης να πω ότι η γυναίκα θα ακολουθεί σε 1-2 ταξίδια τον χρόνο (κι αν) δεν είναι κριτήριο επιλογής μηχανής....)
το αφρικα βγαλτο απο την λιστα....
πολλοι οι λογοι....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φανταζομαι λετε για το συγκεκριμενο Αφρικα, οχι γενικα, γιατι γενικα ενα Αφρικα 750 θα ηταν απο τις ιδανικοτερες επιλογες.

Αποψη μου, μην κολλας σε ηλικιες και βαρη. Πχ Το 1150GS ειναι ενας μεταλλικος βουβαλος αλλα ρε φιλε δεν ξερω, εχω περασει πολλα με αυτο το μηχανακι και το θεωρω σιγουρα το καλυτερο BMW ever!

Παρε το χρονο σου, χαλαρα και ομορφα χωρις πιεση, βρισκε αγγελιες απ'οσα σε ενδιαφερουν και πηγαινε δες τα/καβαλησε τα ολα. Βγαλτα βολτα και εκει απο μονος σου θα καταλαβεις ποιο σου κανει κλικ. Προσωπικα οσα εχεις στη λιστα παραπανω ειτε εχω φτασει πολυ κοντα στην αποκτηση τους (αρα εχω διαβασει τα παντα για αυτα) ειτε καποια στιγμη στη ζωη μου ειχα ενα, ειναι ολα ανταξια της φημης τους, με πολλα συν και πλην το καθενα αλλα σιγουρα με ψυχη!


Μετα ποσταρε εδω μεσα την επιλογη σου ωστε να γινει το κλασσικο μαλε-βρασε με εκεινους που θα κραζουν κι εκεινους που θα υπεραμυνονται την επιλογη σου... :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Χωρις πλακα, δες ποιο σου αρεσει εσενα, ποιο σου κανει κλικ, και απο εκει και περα ξεκινα το ψαξιμο στο ιντερνετ και παρε αποψεις και απο τα παιδια εδω μεσα, για τα θετικα / αρνητικα του συγκεκριμενου μοντελου, πιθανες/συχνες βλαβες, κοστη συντηρησης κτλ κτλ. Το καλο με ολα τα παραπανω μηχανακια ειναι οτι πλεον υπαρχουν ΤΟΝΟΙ γνωσεων απο ιδιοκτητες στο ιντερνετ ωστε να λυσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ακομη και το πιο χοντρο προβλημα. Ειδικα το site του F650 παιζει να χτυπαει στα ισα την Wikipedia σε ογκο KB... Aν απο τις αποψεις που θα παρεις το "φοβηθεις" απλα πας στο επομενο, αλλιως γινεσαι ενας ευτυχισμενος ιδιοκτητης!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ολα καλά κι όλα ωραία... το μόνο πρόβλημα είναι αυτό της δοκιμής!!! θα πρέπει να έχω σταμπάρει 1-2 μηχανάκια (κατά προτίμηση στην ίδια πόλη) και να ξεκινήσω από Βόλο να τα δοκιμάσω...

μεταξύ μας, το 800άρι το GS θέλω/μου ταιριάζει, αλλά δεν βγαίνω μάναμ....

(για το 990 που το βλέπω και τελειώνω, δεν γίνεται καν κουβέντα)









:secret:κι αυτός ο @mAthosalas δε λέει να το κερδίσει το τζόκερ........
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
μεταξύ μας, το 800άρι το GS θέλω/μου ταιριάζει, αλλά δεν βγαίνω μάναμ....
:secret:κι αυτός ο @mAthosalas δε λέει να το κερδίσει το τζόκερ........
Απο το στομα σου και σε εκεινου που πρεπει το...αυτι...και ξερω να θυμαμαι οτι λεω...:secret:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ολα καλά κι όλα ωραία... το μόνο πρόβλημα είναι αυτό της δοκιμής!!! θα πρέπει να έχω σταμπάρει 1-2 μηχανάκια (κατά προτίμηση στην ίδια πόλη) και να ξεκινήσω από Βόλο να τα δοκιμάσω...

μεταξύ μας, το 800άρι το GS θέλω/μου ταιριάζει, αλλά δεν βγαίνω μάναμ....

(για το 990 που το βλέπω και τελειώνω, δεν γίνεται καν κουβέντα)









:secret:κι αυτός ο @mAthosalas δε λέει να το κερδίσει το τζόκερ........
Φιλος στο λεω! οτι και να παρεις πλην του 800 θα το πληρωσεις εν καιρο περισσοτερο
Να ακους !!!!
 

Hipi_lolo

Μέλος
Όνομα
Νικος
Μοτό
Xtz tenere 660
Εγώ φίλε μου μετά από 115000 χλμ με το vstrom το έδωσα πριν αποφασίσω καν τι μοτοσακο θα πάρω!
Έμπλεξα και με έναν μαστορα και ξύπνησα και το έβαλα αγγελία!μετά από μιάμιση ώρα πουλήθηκε!
Έμεινα 20 μέρες χωρίς μηχανή (πήγα να σαλεψω) αλλά έψαχνα αγγελίες παρόμοιες με τα δικά σου γούστα!
Έλεγα τελικά να καταληξω στο gs800...αλλά θεωρούσα και το xtz 660 ιδιαιτερο ...
Ώσπου μια μέρα σε μια ομάδα tenere κάποιος ρωτάει την γνώμη των μελών για το tenere και του απαντά ένας πρωιν ιδιοκτήτης...[το χειρότερο μηχανάκι που είχα ποτέ!!!επίσης είναι ιταλικό!!!]
Το επόμενο πρωί πήγα και το πήρα!!!
 
Top Bottom