και μετά το v-strom τι???

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
τώρα μου μπήκε στο μυαλό να αλλάξω την πίσω ανάρτηση (που χρειάζεται), να επιλέξω, επιτέλους, τι λάστιχα 60-40 θα βάλω και να το κρατήσω!!!!(ότι νάναι είμαι λέμε!!!)
Αν σε τρωει ο πισ!νος σου να το δωσεις ΜΗΝ αλλαζεις τιποτα...κρατα και αυτα που θα εδινες για να του βαλεις κραγιον και αρωματα αφου ως γνωστον οτι και να βαλεις στον παπά δεν γινεται διάβολος και.....ψαχνε για το μηχανακι που θα σε κανει να ξανχαμογελας...οποιο και αν ειναι αυτο...και προσοχη σε ΑΥΤΟ ..κανει θορυβο οταν σπαει!:secret::happy:
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου εν συντομία μήπως βοηθήσω το σύντροχο....

Πριν από 4 χρόνια από το πουθενά αποφάσισα ότι ήθελα μηχανή..!! Όχι παπί, όχι σκούτερ... Μου ήρθε στη τρέλα που λένε... βγαζω διπλωμα και αρχιζω το ψαξιμο...

Γρήγορα κατέληξα στην on-off κατηγορία... Κάθε μήνα "ψωνιζα" εικονικά ανάλογα με το μπάτζετ μου, αλλά ποτέ δεν έκανα την οριστική επιλογή... Και ξέρετε γιατί; Δεν ήταν αυτό που θα με έκανε να χαμογελάω κάθε φορά που θα το καβαλουσα...!!!

Έτυχε και μου κάτσανε οι συγκυρίες και πήρα αυτο που γούσταρα.. πιο ακριβά από ότι άντεχε η τσέπη μου, αλλά δε το μετάνιωσα στιγμή....

συμβουλη:
Πάρε κάτι που σε κάνει να χαμογελας!!

Μπορεί να μην είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα του κόσμου, η πιο καινούρια, με τα λιγότερα χιλιόμετρα κτλ κτλ.....
Να είναι αυτή όμως που θα λαχταρας να ξανά καβαλήσεις......!!

Δεν έχει νόημα οποιαδήποτε άλλη αλλαγή αν το βασικό κριτήριο σου δεν είναι η δικιά σου ικανοποίηση..!

Πάντα όρθιοι...!!
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Να σου πω κι εγώ την άποψη μου καθώς κάποτε βρέθηκα στο ίδιο δίλλημα αλλά με μεγάλο έρωτα και οικονομική τότε άνεση βέβαια.. Αφού έφυγα από το παπί και κυκλοφορούσα με ένα Transalp 400 του πατέρα μου άρχισαν οι ανησυχίες για ταξιδάκια εντός Ελλάδος με μοτόρι και απόκτησα το 2006 ένα v-strom καινούριο το οποίο καταχάρηκα για δύο χρόνια και υπήρξε τίμιο παντού αλλά δεν απαιτούσα από αυτό το κάτι παραπάνω σαν οδηγός και όχι ότι δεν μπορούσε να καλύψει σαν μοτό περισσότερες ανάγκες. Το 2008 όμως το κοντέρ του είχε ήδη 85.000 και πούλαγε σαν τρελό όποτε είπα αν δεν το δώσεις τώρα, δεν θα φύγει ποτέ!! Ο έλικας μου χαμογελούσε όπου κι αν έτυχε να τον συναντήσω και υποκειμενικά καθαρά το 1150 μου άρεσε πολύ εμφανισιακά.. Πέφτω σε ένα κόσμημα και λέω αυτό θα γίνει δικό μου!! Το σκεπτικό τότε διαμορφώθηκε ως εξής καθώς είχαν ήδη κυκλοφορήσει τα 1200, ας πάρω το 1150 για να μπορώ μετά να πάω κάπου αλλού που μου αρέσει ήδη.. Πήρα το 2008 το 1150 και το κράτησα μέχρι το 2014!! Το χαιρόμουν πολύ περισσότερο στην άσφαλτο επαρχία και εθνική και ειδικά όταν του έβαζα τριβάλιτσα και έξτρα σάκους πάνω από αυτές όπου δεν διαπίστωνα καμία αλλαγή στην οδηγική του συμπεριφορά!!Η μόνη πικρία σε σχέση με το πριν ήταν το κέντρο της Αθήνας και δεν εννοώ στην κύλιση αλλά στο πάρκιν. Έβαλα για πρώτη φορά τακούνια το 2011 ερασιτέχνης του χώματος από τότε εώς και σήμερα και με πήγε παντού αξιοπρεπέστατα!! Έπαιζα και στην άσφαλτο αλλά και στο χώμα παρά πολύ, στο δε στροφιλίκι ήταν απόλαυση!! Στο συστήνω ανεπιφύλακτα και δεν θα ξενερώσεις σε καμία περίπτωση σε σχέση με το stroma αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον είναι παλιό.. Κλείνοντας για να καταλάβεις, όταν το 2014 πήρα 1200 για δύο μήνες είχα ψιλό ξενερώσει.. Ξέρω πολλοί θα πουν λέω βλακείες αλλά μου πήρε να νοιώσω καλά μαζί του καιρό γιατί μου παρά φαινόταν ελαφρύ και με προβλημάτιζε στην εθνική και στο στρίψιμο.. Η απόφαση είναι δική σου και με το καλό ότι κι αν πάρεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Να σου πω κι εγώ την άποψη μου καθώς κάποτε βρέθηκα στο ίδιο δίλλημα αλλά με μεγάλο έρωτα και οικονομική τότε άνεση βέβαια.. Αφού έφυγα από το παπί και κυκλοφορούσα με ένα Transalp 400 του πατέρα μου άρχισαν οι ανησυχίες για ταξιδάκια εντός Ελλάδος με μοτόρι και απόκτησα το 2006 ένα v-strom καινούριο το οποίο καταχάρηκα για δύο χρόνια και υπήρξε τίμιο παντού αλλά δεν απαιτούσα από αυτό το κάτι παραπάνω σαν οδηγός και όχι ότι δεν μπορούσε να καλύψει σαν μοτό περισσότερες ανάγκες. Το 2008 όμως το κοντέρ του είχε ήδη 85.000 και πούλαγε σαν τρελό όποτε είπα αν δεν το δώσεις τώρα, δεν θα φύγει ποτέ!! Ο έλικας μου χαμογελούσε όπου κι αν έτυχε να τον συναντήσω και υποκειμενικά καθαρά το 1150 μου άρεσε πολύ εμφανισιακά.. Πέφτω σε ένα κόσμημα και λέω αυτό θα γίνει δικό μου!! Το σκεπτικό τότε διαμορφώθηκε ως εξής καθώς είχαν ήδη κυκλοφορήσει τα 1200, ας πάρω το 1150 για να μπορώ μετά να πάω κάπου αλλού που μου αρέσει ήδη.. Πήρα το 2008 το 1150 και το κράτησα μέχρι το 2014!! Το χαιρόμουν πολύ περισσότερο στην άσφαλτο επαρχία και εθνική και ειδικά όταν του έβαζα τριβάλιτσα και έξτρα σάκους πάνω από αυτές όπου δεν διαπίστωνα καμία αλλαγή στην οδηγική του συμπεριφορά!!Η μόνη πικρία σε σχέση με το πριν ήταν το κέντρο της Αθήνας και δεν εννοώ στην κύλιση αλλά στο πάρκιν. Έβαλα για πρώτη φορά τακούνια το 2011 ερασιτέχνης του χώματος από τότε εώς και σήμερα και με πήγε παντού αξιοπρεπέστατα!! Έπαιζα και στην άσφαλτο αλλά και στο χώμα παρά πολύ, στο δε στροφιλίκι ήταν απόλαυση!! Στο συστήνω ανεπιφύλακτα και δεν θα ξενερώσεις σε καμία περίπτωση σε σχέση με το stroma αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον είναι παλιό.. Κλείνοντας για να καταλάβεις, όταν το 2014 πήρα 1200 για δύο μήνες είχα ψιλό ξενερώσει.. Ξέρω πολλοί θα πουν λέω βλακείες αλλά μου πήρε να νοιώσω καλά μαζί του καιρό γιατί μου παρά φαινόταν ελαφρύ και με προβλημάτιζε στην εθνική και στο στρίψιμο.. Η απόφαση είναι δική σου και με το καλό ότι κι αν πάρεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια χαρά τα λες για τα bmw,...το λάθος ήταν που από το transalp 400 δεν πήγες στο 600 να τελειώνει το ψάξιμο!!:D
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Μια χαρά τα λες για τα bmw,...το λάθος ήταν που από το transalp 400 δεν πήγες στο 600 να τελειώνει το ψάξιμο!!:D
Έκανα ένα ταξίδι Πελοπόννησο με το 650 και δεν ενθουσιάστηκα ώστε να το σκέφτομαι για αλλαγή.. Αλλά πάλι η αλήθεια είναι ότι είναι μηχανή αξιόπιστη και απροβλημάτιστη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Να απαντήσω σε αυτό:
Υπάρχει επιστροφή!
Πολλές φορές κοιτάζω κι εγώ για το 1150 συγκεκριμένα που μου αρέσει. Αλλά μετά το αφήνω γιατί σκέφτομαι πως δεν θα αντέξει τα παντιλίκια, τις σούζες και τα αλματάκια που κάνω με το Τρανσαλπ..
Θα πρέπει να ηρεμήσω σαν οδηγός και μετά να το πάρω.
:cool:
Αποκλειεται!!!
Δεν εχω ολοκληρωμενες αποδειξεις (κυριολεκτικα) για το ποσο καγκουρας ειναι ο est:


αλλα "Δειξε μου τους φιλους σου να σου πω ποιος εισαι":
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΟΚ, και τι ακριβώς δεν θα άντεχε ένα 1150 Κωστή @konkost ;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:thinking: Δεν ξερω

...Eγω για τον est λεω
Kάποιον που τον αντέχει ένα ΤΑ, δεν θα τον αντέξει ένα 1150;
Εκεί πάει το "αποκλείεται" που εγραψα. Δεν αναφέρθηκα στο αν ο est είναι ή όχι κάγκουρας.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Kάποιον που τον αντέχει ένα ΤΑ, δεν θα τον αντέξει ένα 1150;
Εκεί πάει το "αποκλείεται" που εγραψα. Δεν αναφέρθηκα στο αν ο est είναι ή όχι κάγκουρας.
Eιπα, δεν ξερω αλλα
Κραταω τις επιφυλαξεις μου...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Eιπα, δεν ξερω αλλα
Κραταω τις επιφυλαξεις μου...
Εγώ πάλι το λέω χωρίς επιφύλαξη. Αφού με το ΤΑ είναι ΟΚ, θα ήταν και με το 1150.
Επίσης θα έκανε περισσότερα και πιο εύκολα κάποιος με 1150, σε χώμα κι άσφαλτο. Κι αυτό ανευ επιφύλαξης ;)
Αν θα είχα ειχα επιφύλαξη για κάποιο GS σε σχέση με ΤΑ, θα πήγαινα πολύ πίσω, στα R80/R100.
Από το 1100 κι ύστερα..., να χαμε να λέγαμε. Πάντα σε σχέση με τα αντίστοιχα σε ¨ηλικία¨ Τransalp (& Africa ακόμα).
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Αυτό που ξέρω από κατόχους του 1150 είναι πως ναι πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχανάκι ΑΛΛΑ απευθύνεται σε ήρεμους οδηγούς. Όποιος έπαιξε με εκκινήσεις, σούζες και παντιλίκια σύντομα έλαβε «ραβασάκι» από τον άξονα.
;)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εγώ πάλι το λέω χωρίς επιφύλαξη. Αφού με το ΤΑ είναι ΟΚ, θα ήταν και με το 1150.
Επίσης θα έκανε περισσότερα και πιο εύκολα κάποιος με 1150, σε χώμα κι άσφαλτο. Κι αυτό ανευ επιφύλαξης ;)
Αν θα είχα ειχα επιφύλαξη για κάποιο GS σε σχέση με ΤΑ, θα πήγαινα πολύ πίσω, στα R80/R100.
Από το 1100 κι ύστερα..., να χαμε να λέγαμε. Πάντα σε σχέση με τα αντίστοιχα σε ¨ηλικία¨ Τransalp (& Africa ακόμα).
χαχα,λαθος nickname εχεις,εσυ εισαι ο GSmaniac:woot:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό που ξέρω από κατόχους του 1150 είναι πως ναι πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχανάκι ΑΛΛΑ απευθύνεται σε ήρεμους οδηγούς. Όποιος έπαιξε με εκκινήσεις, σούζες και παντιλίκια σύντομα έλαβε «ραβασάκι» από τον άξονα.
;)
Εδω το κλειδι ειναι στο συντομα ;)
Σιγουρα οχι πιο συντομα απο 4 αλυσιδογραναζα , καμια κατοστη εως 150 χιλ χλμ δηλαδη.
Προχθες κοιταζα τον δικο μου στο σερβις. Εχει αλλα τοσα χαλαρα και με λενε και σιδεροφαγο.

Μην ακους...
Δοκιμασε ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
χαχα,λαθος nickname εχεις,εσυ εισαι ο GSmaniac:woot:
Και παλι σε boxer παει το νικ μου ;)
Προηγηθηκε χρονικα ως αγαπη ομως :)
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Αυτό που ξέρω από κατόχους του 1150 είναι πως ναι πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχανάκι ΑΛΛΑ απευθύνεται σε ήρεμους οδηγούς. Όποιος έπαιξε με εκκινήσεις, σούζες και παντιλίκια σύντομα έλαβε «ραβασάκι» από τον άξονα.
;)
Εδω το κλειδι ειναι στο συντομα ;)
Σιγουρα οχι πιο συντομα απο 4 αλυσιδογραναζα , καμια κατοστη εως 150 χιλ χλμ δηλαδη.
Προχθες κοιταζα τον δικο μου στο σερβις. Εχει αλλα τοσα χαλαρα και με λενε και σιδεροφαγο.

Μην ακους...
Δοκιμασε ;)

Εναν άξονα σε κάτι σούζες τον τρως , άλλα μετά από 150.000 χλμ δεν το λες και σύντομα. !!:friendship:

Και έχει και την χαρη του να προσπαθείς να σηκώσεις την χοντρή !! :p:D
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ερώτηση για το 1150... Οι αναρτήσεις θέλουν αλλαγή ή επισκευή και για τι κόστος (επισκευής) μιλάμε???

Η προηγούμενη χρήση ήταν ασφάλτινα χλμ και ελάχιστο ήρεμο χώμα

Στάλθηκε από το X5 μου
 
Top Bottom