και μετά το v-strom τι???

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ερώτηση για το 1150... Οι αναρτήσεις θέλουν αλλαγή ή επισκευή και για τι κόστος (επισκευής) μιλάμε???

Η προηγούμενη χρήση ήταν ασφάλτινα χλμ και ελάχιστο ήρεμο χώμα

Στάλθηκε από το X5 μου
To εμπρός θέλει ``ειδική`` μεταχείρηση.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
To εμπρός θέλει ``ειδική`` μεταχείρηση.
Να το χαϊδεύω και να του λέω γλυκόλογα??

Στάλθηκε από το X5 μου
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Να το χαϊδεύω και να του λέω γλυκόλογα??

Στάλθηκε από το X5 μου
Ουί, πολλά γλυκόλογα, να βρεις κάποιον να στο ``ανοίξει``, να μην σε αποφύγει με την λέξη, δεν ανοίγει, θέλει δουλίτσα κ συνήθως το αποφεύγουν. Τρύπα κ άλλεν-βίδα είναι η δουλειά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή συνεχίσει στη λογική του χωμάτινου χαρακτήρα, ρωτάω (τεράστια ερώτηση)... τι λάστιχα να βάλω????

λέμε, πάλι, ότι καθημερινά παίζουν 30 χλμ άσφαλτος και υπάρχει η διάθεση για χώμα.

Με ενδιαφέρει να τα έχω για μόνιμα.
Με ενδιαφέρει να έχει μια σχετική διάρκεια ας πόυμε 10K χλμ (που λογικά ότι και να βάλω θα την έχω, αφού είμαι ήρεμος οδηγός).
Με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάλω 2-3 χωμάτινες που έχουμε μπροστά μας (π.χ. Πάρνωνας, Χώμ(α) Sweet Home, advtrOFFy).

Τώρα, αν παίζει τόσο πολύ λάσπη (πχ Καντήλι, που κι εκεί θα ήθελα να έρθω) τι να πω, δεν ξέρω.....

Μια τίμια λύση είναι τα mitas E07. Επίσης, τα Pirelli STR Rally νομίζω ότι θα με καλύψουν.

Μια ακραία λύση, πιστεύω είναι να βάλω τα michellin wild για αυτό το 2-3μηνο και μετά να ξαναβάλω τα Α40 που έχω (να μη τα πουλήσω-δώσω δηλαδή και να τα κρατήσω). Λογικά, τα Wild λόγω ήρεμης οδήγησής μου και βάρος μηχανής θα μου βγάλουν 5-6000 χλμ (από αυτά που διαβάζω).








(βαράτε/κράξτε ελέυθερα ή κρατήστε το για όταν βρεθούμε από κοντά :) )
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θες να πας σε χωματινη του forum με ντεμι λαστιχο...?:tzt:
Ξερεις που εχεις μπλεξει αγορι μου...?:secret::fun
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ απάντησα στο τελευταιο σκέλος της παραπάνω ερωτησης...:friend:
Περα απο την πλακα τωρα μια χαρά ειναι τα Wild σε σχεση με τα άλλα που ανεφερες.;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θοδωρή τα Mitas e07 που έχεις επιλέξει είναι αξιόλογο λάστιχο.
Εαν τα πράγματα λασπώσουν, η αλήθεια είναι ότι θα σε παιδέψουν πολύ. Εάν έχεις την επιλογή να πας σε κάτι πιο τακουνάτο, κάντο και θα νιώσεις και εσύ πιο άνετα.

Το Καντήλι, πέρα από τη λάσπη που θα έχει, έχει και δύσκολα τεραίν, σαθρά, δύσκολα πετρώδη ανηφορικά / κατηφορικά, βαθιά εγκάρσια και διαμήκη λούκια, περάσματα από ρεματιές με γλίτσα κτλ κτλ, θέλει δηλ κάποια εμπειρία στο χώμα....νταξ' όχι να είσαι και ο Riemann, αλλά να έχεις γράψει κάποια χωμάτινα χλμ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως φίλε, εάν αφουγκραστείς τον φετινό χωμάτινο παλμό του φόρουμ, θα διαπιστώσεις ότι οι διοργανωτές της εκάστοτε χωματοβόλτας έχουν κέφια!

Σε πρώτη φάση ο @Phoenix ανέβασε βόλτα στο λασπωμένο Καντήλι, μετά ο @ilai θα μας περάσει από όλες τις χιονισμένες κορυφές του Πάρνωνα, στη συνέχεια ο @mAthosalas ανέφερε ότι το φετινό Sweet Χωμ θα ξεχωρίσει τσι λέλους από τσι άντλες, μετά ακολουθεί το τρόφφυ που σύμφωνα με τον @gsmaniac δε θα είναι για όλους τους αναβάτες..............οπότε ένα χωμάτινο λάστιχο τύπου tkc80 ή anakee wild θα είναι μια πολύ καλή επένδυση!

Έχουν σκοπό να μας ξετινάξουν εδω μέσα φίλε.....υπάρχει μια τεράστια χωματοσυνομοσία!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Θα σου πρότεινα να πας σε mitas e09. Καλό για το χώμα και όχι πολύ ακριβό. Είναι σημαντικό να έχεις ένα χωμάτινο λάστιχο (όχι 50/50 τύπου 07 ή κ60) εφόσον θες να κάνεις αρκετές χωμάτινες. Με δεδομένο ότι η εμπειρία σου είναι σχετικά μικρή στο χώμα (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) κ το v-strom βαρύ, ένα χωμάτινο λάστιχο (όχι απαραίτητα το mitas e09) θα σε βοηθήσει στα δύσκολα. Εν καιρό κ αναλόγως της χρήσης που θα κάνεις θα καταλήξεις κ στο ελαστικό που σου ταιριάζει καλύτερα. Η αρχή πάντως είναι σημαντική...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Mitas E09 λαστιχαρα δεν καταλαβαινει τιποτα και σε πολυ καλη τιμη οπως προειπαν ;) βαλτο πανω και ακολουθησε φιλος :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω ότι ο Θοδωρής θέλει με το ίδιο λάστιχο να κάνει και τις καθημερινές του μετακινήσεις (ενίοτε με βροχή ή με βρεγμένο οδόστρωμα) αλλά και να κάνει και τις ασφάλτινες βόλτες του, μόνος ή δικάβαλος ή και φορτωμένος.
Το mitaς e09 ςίναι φοβερό λάστιχο για το χώμα, αλλά στην κακή ή βρεγμένη άσφαλτο είναι επικίνδυνο.

Το anakee wild, θαρρώ πως είναι το πλέον ιδανικό λάστιχο για τη μικτή χρήση που κάνει.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ηλία @ilai από αντοχή-διάρκεια τι λέει? θα βγάλει τις χωμάτινες αυτές μέχρι troffy (εκτός από του πουλιού) ??

η ίδια ερώτηση ισχύει και το wild...


για το Karoo 3 τι λέτε??
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ηλία @ilai από αντοχή-διάρκεια τι λέει? θα βγάλει τις χωμάτινες αυτές μέχρι troffy (εκτός από του πουλιού) ??

η ίδια ερώτηση ισχύει και το wild...
Φιλε εγω τα ειχα πανω στο 1190 περυσι. Εβγαλα ολο το χειμωμα με αυτα στις χωματινες !! Καλα το μπροστα δεν πεφτει με τιποτα οπως σε ολα τα χωματινα . Το wild δε το εχω δοκιμασει αλλα το e09 για χωμα λασπη σαθρο ξερο πιστευω ειναι πολυ καλυτερο και σε καλυτερη τιμη
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ηλία @ilai από αντοχή-διάρκεια τι λέει? θα βγάλει τις χωμάτινες αυτές μέχρι troffy (εκτός από του πουλιού) ??

η ίδια ερώτηση ισχύει και το wild...
Aν δεν τρεχεις πανω απο 100 θα σου κρατεισουν πολυ ολα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
OK μια χαρά!
Θα σου πρότεινα το wild πάντως για μικτή χρήση (όπως το θες). Με προσοχή στην άσφαλτο (ταχύτητα-πίεση αέρα) το πίσω βγάζει κι 7000 - 8000 χλμ (έχω παράδειγμα σε GS/LC).
Aν θες πιο χωμάτινο ακόμα, τότε Ε09. Εννοείται ακόμα πιο προσεκτικά στην άσφαλτο όμως!
 
Top Bottom