καταναλωση λαδιου στα μηχανακια μας

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Η Ducati πάντως στο εργοστάσιο δοκιμάζει τα μοτέρ πάνω στη μηχανή. Σε δυναμομετρο και μέχρι τους κόφτες.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Ηόνδα εν σί με 61.000 χλμ σε ταξίδια, αλλαγές λαδιών κάθε 12.000 χλμ ή κάθε χρόνο όποιο έρθει πρώτο, λάδι ημισυνθετικό MOTUL 5100 από την πρώτη αλλαγή δεν καίει σταγόνα όπως και να το πάω.

Μικρά πόλης PCX 125 (16.000 χλμ)-150 (7.800 χλμ) επίσης σταγόνα με φουλ συνθετικά λάδια MOTUL.
Γιαμαχάκι CYGNUS X 125άρι (49.800 χλμ) με ημισυνθετικά λάδια επίσης MOTUL επίσης δεν καίει.

Οι μετρήσεις γίνονται σε κάθε αλλαγή με δοσομετρητή.
Όσο μπαίνει ξανθό τόσο βγαίνει μαύρο.
Στα 12.000 χλμ ήταν κομπλέ το λάδι; Γνωρίζω οτι η honda τόσο διάστημα δίνει ανάμεσα στις αλλαγές αλλα δεν είναι και too much? Πώς σου φάνηκε ;
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Στα 12.000 χλμ ήταν κομπλέ το λάδι; Γνωρίζω οτι η honda τόσο διάστημα δίνει ανάμεσα στις αλλαγές αλλα δεν είναι και too much? Πώς σου φάνηκε ;
Μια χαρά μου φάνηκε και στην ποσότητα όσο μπήκε τόσο βγήκε.

Αν το χρησιμοποιούσα στην πόλη και όχι μόνο σε ταξίδια και δη σε μικρές διαδρομές, τότε και μόνο τότε θα άλλαζα λάδια στα μισά χλμ από τα προβλεπόμενα αφού το λάδι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά και να εξατμιστεί η όποια υγρασία αλλά και διότι δεν μετρώνται οι ώρες λειτουργίας σε ακινησία στα φανάρια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά μου φάνηκε και στην ποσότητα όσο μπήκε τόσο βγήκε.

Αν το χρησιμοποιούσα στην πόλη και όχι μόνο σε ταξίδια και δη σε μικρές διαδρομές, τότε και μόνο τότε θα άλλαζα λάδια στα μισά χλμ από τα προβλεπόμενα αφού το λάδι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά και να εξατμιστεί η όποια υγρασία αλλά και διότι δεν μετρώνται οι ώρες λειτουργίας σε ακινησία στα φανάρια.
Δίνει στο pcx μετά από τόσα χλμ αλλαγη?
Εγώ κάθε 3000 στο 150 της κυρά λενης
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δίνει στο pcx μετά από τόσα χλμ αλλαγη?
Εγώ κάθε 3000 στο 150 της κυρά λενης
Στα δύο PCX πούχουμε Κώστα, ένα 125 για μένα και ....ένα 150άρι της κόρης βάζω κατ΄αρχάς το φουλ συνθετικό Scooter Power.
Κανονικά προβλέπεται για τα 2015(125)-2016 (150) αλλαγή κάθε....κρατηθείτε....8.000 χλμ ή χρόνο αλλά εδώ επειδή συμβαίνουν οι μικρές διαδρομές θα τα άλλαζα κάθε 4.000.
Οι ώρες λειτουργίας εν στάση εδώ δεν ισχύουν διότι έχουν start-stop οπότε σβήνουν στα φανάρια.
Ποτέ δεν πιάνουμε τα 4.000 ετησίως. Εγώ είμαι γύρω στις 2.000 ετησίως που κάνω τις αλλαγές και η κόρη 400-600.

Μια χαρά είναι οι 3.000 που τα αλλάζεις.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Τελικά πάντα θα κάνουμε τα δικά μας οτι και να λένε τε manual … εγω στο crf αλλάζω καθε 4.000-4500 .. τζαμπα λεφτά θα μου πείς! Τελος πάντων απλα την άποψη σου ήθελα για τα 12.000 . Σε ευχαριστώ !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στα δύο PCX πούχουμε Κώστα, ένα 125 για μένα και ....ένα 150άρι της κόρης βάζω κατ΄αρχάς το φουλ συνθετικό Scooter Power.
Κανονικά προβλέπεται για τα 2015(125)-2016 (150) αλλαγή κάθε....κρατηθείτε....8.000 χλμ ή χρόνο αλλά εδώ επειδή συμβαίνουν οι μικρές διαδρομές θα τα άλλαζα κάθε 4.000.
Οι ώρες λειτουργίας εν στάση εδώ δεν ισχύουν διότι έχουν start-stop οπότε σβήνουν στα φανάρια.
Ποτέ δεν πιάνουμε τα 4.000 ετησίως. Εγώ είμαι γύρω στις 2.000 ετησίως που κάνω τις αλλαγές και η κόρη 400-600.

Μια χαρά είναι οι 3.000 που τα αλλάζεις.
Με την ευκαιρία....το start stop δεν δημιουργεί θέμα στην μπαταρία?
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Με την ευκαιρία....το start stop δεν δημιουργεί θέμα στην μπαταρία?
Όχι.
Στα του 2015-2016 έχει σύστημα που αν η μπαταρία δεν βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, απενεργοποιεί την λειτουργία του start - stop.
Επίσης δεν λειτουργεί όταν το σκούτερ είναι κρύο.
Από το 2015 που αγοράστηκε το πρώτο έχω την ίδια μπαταρία χωρίς πρόβλημα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι.
Στα του 2015-2016 έχει σύστημα που αν η μπαταρία δεν βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, απενεργοποιεί την λειτουργία του start - stop.
Επίσης δεν λειτουργεί όταν το σκούτερ είναι κρύο.
Από το 2015 που αγοράστηκε το πρώτο έχω την ίδια μπαταρία χωρίς πρόβλημα.
2014 είναι της Ελένης....οπότε θα το ενεργοποιησω
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
2014 είναι της Ελένης....οπότε θα το ενεργοποιησω
Αν έχει λεντ φανάρια τότε είναι το ίδιο Κώστα.
Το λέω γιατί αυτά πούχω είναι της τρίτης γενιάς που προστέθηκαν αυτά τα κόλπα μιας και στις προηγούμενες γενιές υπήρχε θέμα όπως πολύ σωστά επισήμανες.

Αυτό το μοντέλο είναι :
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν έχει λεντ φανάρια τότε είναι το ίδιο Κώστα.
Το λέω γιατί αυτά πούχω είναι της τρίτης γενιάς που προστέθηκαν αυτά τα κόλπα μιας και στις προηγούμενες γενιές υπήρχε θέμα όπως πολύ σωστά επισήμανες.

Αυτό το μοντέλο είναι :
Ναι ...ίδια είναι φουλ led
,Θενκς
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν έχει λεντ φανάρια τότε είναι το ίδιο Κώστα.
Το λέω γιατί αυτά πούχω είναι της τρίτης γενιάς που προστέθηκαν αυτά τα κόλπα μιας και στις προηγούμενες γενιές υπήρχε θέμα όπως πολύ σωστά επισήμανες.

Αυτό το μοντέλο είναι :
Δε νομίζω να δημιουργούσε πρόβλημα ούτε στα πρώτα μοντέλα, τουλάχιστον εγώ που είχα το 2011 για 2 χρόνια δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Αν προέκυψε τέτοιο πρόβλημα σε κάποια εγώ δεν το γνωρίζω.

Η μίζα στα PCX πάντοτε είχε μια ιδιαίτερη κατασκευή η οποία έδινε κίνηση απευθείας στο στρόφαλο ενώ απουσιάζουν γρανάζια/κομπλέρ με αποτέλεσμα να είναι πανάλαφρη στη λειτουργία της -δε τραβάει ζόρια δηλαδή- ενώ κατά το σβήσιμο στα φανάρια (και παντού) το πιστόνι παίρνει θέση εύκολης ανάφλεξης. Θα παρατηρήσετε ότι δεν ακούς μίζα να σκάει με το τρόπο που ξέρουμε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δε νομίζω να δημιουργούσε πρόβλημα ούτε στα πρώτα μοντέλα, τουλάχιστον εγώ που είχα το 2011 για 2 χρόνια δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Αν προέκυψε τέτοιο πρόβλημα σε κάποια εγώ δεν το γνωρίζω.

Η μίζα στα PCX πάντοτε είχε μια ιδιαίτερη κατασκευή η οποία έδινε κίνηση απευθείας στο στρόφαλο ενώ απουσιάζουν γρανάζια/κομπλέρ με αποτέλεσμα να είναι πανάλαφρη στη λειτουργία της -δε τραβάει ζόρια δηλαδή- ενώ κατά το σβήσιμο στα φανάρια (και παντού) το πιστόνι παίρνει θέση εύκολης ανάφλεξης. Θα παρατηρήσετε ότι δεν ακούς μίζα να σκάει με το τρόπο που ξέρουμε.
Έχεις την δυνατότητα όμως απενεργοποίησης του;
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δεν απενεργοποίηται αυτό το ρημαδι στο μηχανάκι;
Βεβαίως. Έχει διακόπτη. Το βάζεις ή όχι.
Ρημάδι δεν νομίζω πως είναι και για μένα θα έπρεπε να το έχουν όλα.
Δε νομίζω να δημιουργούσε πρόβλημα ούτε στα πρώτα μοντέλα, τουλάχιστον εγώ που είχα το 2011 για 2 χρόνια δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Αν προέκυψε τέτοιο πρόβλημα σε κάποια εγώ δεν το γνωρίζω.

Η μίζα στα PCX πάντοτε είχε μια ιδιαίτερη κατασκευή η οποία έδινε κίνηση απευθείας στο στρόφαλο ενώ απουσιάζουν γρανάζια/κομπλέρ με αποτέλεσμα να είναι πανάλαφρη στη λειτουργία της -δε τραβάει ζόρια δηλαδή- ενώ κατά το σβήσιμο στα φανάρια (και παντού) το πιστόνι παίρνει θέση εύκολης ανάφλεξης. Θα παρατηρήσετε ότι δεν ακούς μίζα να σκάει με το τρόπο που ξέρουμε.
Δεν έχουν μίζα.
Χρησιμοποιούν τα πηνία σαν μίζα και ναι είχαν θεματάκια οι δύο πρώτες γενιές για αυτό το λόγο έβαλαν ότι έβαλαν και δεν ενεργοποιείται αν είναι κρύο ή βλέπει την μπαταρία πεσμένη. Επίσης πρόσθεσαν ένα Αμπερώριο στην μπαταρία του.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βεβαίως. Έχει διακόπτη. Το βάζεις ή όχι.
Ρημάδι δεν νομίζω πως είναι και για μένα θα έπρεπε να το έχουν όλα.
Εμένα πάλι με βρίσκει αντίθετο!
Δεν προσφέρει τίποτα απολύτως! (τουλάχιστον στο θέμα για το οποίο και καλά φτιάχτηκε)!
 
Top Bottom