καταναλωση λαδιου στα μηχανακια μας

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εμένα πάλι με βρίσκει αντίθετο!
Δεν προσφέρει τίποτα απολύτως! (τουλάχιστον στο θέμα για το οποίο και καλά φτιάχτηκε)!
Υποτίθεται οικονομία καυσίμου και λιγότεροι ρύποι στην ατμόσφαιρα.
Αυτός είναι ο σκοπός του.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Σίγουρα κάνει οικονομία .
Στα γιωταχι μάλιστα τρελή .
Και αφού δεν δουλεύει στο φανάρι τότε δεν παράγει και άχρηστους ρυπους
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
γιατί υποτίθεται ;
ενημερωτικά ρωτάω ....
:friendship:
Σίγουρα κάνει οικονομία .
Στα γιωταχι μάλιστα τρελή .
Και αφού δεν δουλεύει στο φανάρι τότε δεν παράγει και άχρηστους ρυπους
Εχω διαβασει κατα καιρους διαφορες μελετες για το εν λογο συστημα, και παρα πολλοι υποστηριζουν οτι για να εχει καποιο "οφελος" το περιβαλλον, πρεπει το σταματημα στα φαναρια πχ, να ειναι αρκετα λεπτα και οχι ενα ή δυο. Αν ειναι συντομη η σταση (της ταξεως των ενα με δυο λεπτων) κατα την επανεκκινηση του κινητηρα, παραγονται σχεδον οι ιδιοι ρυποι.
Και δεν εξεταζω και την φθορα των κινουμενων μερων, μετα απο καθε εκκινηση. Τα αυξημενα κοστη συντηρησης κτλ. Ανταλλακτικα που θα χρειαστουν γρηγοροτερα αντικατασταση, λογο αυτης της λειτουργιας, για να παραχθουν χρειαζονται και αυτα ενεργεια!!! "Βρωμικη" ενεργεια οπως λενε κτλ
Ειναι μεγαλα αρθρα αυτα και αναφερουν πολλους παραγοντες. Ενα ψαξιμο θα βοηθησει!
Κατα την γνωμη μου, κανει μια πολυ ωραια τρυπα στο νερο!!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλά ,όλα θα χαλάσουν κάποτε ,αργά η γρήγορα.
Αν έρθεις στα μέρη μου θα σε πάω για καφέ εκεί που τον πίνω τέλος πάντων.
Απέναντι υπάρχει όχι φανάρι ,απλά ένα περίπτερο
Φαντάζεσαι τι γίνεται από καυσαέριο (και θόρυβο ) από όλους αυτούς που σταματάνε (τα συμβατικής τεχνολογίας) κουτιά τους και μηχανάκια τους απλά για να πάρουν τσιγάρα.
Θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ .
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλά ,όλα θα χαλάσουν κάποτε ,αργά η γρήγορα.
Αν έρθεις στα μέρη μου θα σε πάω για καφέ εκεί που τον πίνω τέλος πάντων.
Απέναντι υπάρχει όχι φανάρι ,απλά ένα περίπτερο
Φαντάζεσαι τι γίνεται από καυσαέριο (και θόρυβο ) από όλους αυτούς που σταματάνε (τα συμβατικής τεχνολογίας) κουτιά τους και μηχανάκια τους απλά για να πάρουν τσιγάρα.
Θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ .
Δύο λύσεις:
1η: Αλλάζεις καφετέρια :p
2η: Γκρεμίζεις το περίπτερο :laugh:

:ha
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλημέρα σας αρχικά.:biker2:

Τα λοιπά καλύφθηκαν οπότε θα μιλήσω μόνο για το <<χαλάει>>.
Από την προσωπική εμπειρία 2015 μέχρι σήμερα δεν χαλάει απολύτως τίποτα και μιλώ για Αθήνα, φανάρι κάθε λίγο και λιγάκι.
Επίσης από όσους ξέρω φίλους κατόχους ούτε αυτοί έχουν κάποιο θέμα.

Βέβαια ο καθείς με τις απόψεις του εννοείται μέχρι να κριθεί κάτι και να γίνει υποχρεωτικό για την εισαγωγή όπως το ABS που και για αυτό λέγαμε οι γεροντότεροι <<σιγά και μεις που δεν είχαμε τι πάθαμε?>>. Τώρα όμως το λατρεύουμε !
Κατ΄αντιστοιχία προσωπικά λατρεύω το 2,1 λίτρα στα 100χλμ όπως και το ότι δεν ρυπαίνω στο άσκοπο ρελαντί την πόλη που ζω.

Οπότε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και συνεχίζουμε. :friendship::friendship::friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα σας αρχικά.:biker2:

Τα λοιπά καλύφθηκαν οπότε θα μιλήσω μόνο για το <<χαλάει>>.
Από την προσωπική εμπειρία 2015 μέχρι σήμερα δεν χαλάει απολύτως τίποτα και μιλώ για Αθήνα, φανάρι κάθε λίγο και λιγάκι.
Επίσης από όσους ξέρω φίλους κατόχους ούτε αυτοί έχουν κάποιο θέμα.

Βέβαια ο καθείς με τις απόψεις του εννοείται μέχρι να κριθεί κάτι και να γίνει υποχρεωτικό για την εισαγωγή όπως το ABS που και για αυτό λέγαμε οι γεροντότεροι <<σιγά και μεις που δεν είχαμε τι πάθαμε?>>. Τώρα όμως το λατρεύουμε !
Κατ΄αντιστοιχία προσωπικά λατρεύω το 2,1 λίτρα στα 100χλμ όπως και το ότι δεν ρυπαίνω στο άσκοπο ρελαντί την πόλη που ζω.

Οπότε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και συνεχίζουμε. :friendship::friendship::friendship:
Εγώ πάντως από εχθές το ενεργοποίησα ...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Εγώ πάντως από εχθές το ενεργοποίησα ...
Και πολύ καλά έκανες.
Κώστα ενημέρωσε την σύζυγο για το ότι αν μπλέκει σε μεγάλο μποτιλιάρισμα όπου κινείται κάθε λίγο και λιγάκι για λίγο μπρος να το απενεργοποιεί.
Εκεί δεν υπάρχει λόγος χρήσεως μιας και κινείσαι συνεχώς λίγο λίγο και η απενεργοποίηση είναι πανεύκολη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και πολύ καλά έκανες.
Κώστα ενημέρωσε την σύζυγο για το ότι αν μπλέκει σε μεγάλο μποτιλιάρισμα όπου κινείται κάθε λίγο και λιγάκι για λίγο μπρος να το απενεργοποιεί.
Εκεί δεν υπάρχει λόγος χρήσεως μιας και κινείσαι συνεχώς λίγο λίγο και η απενεργοποίηση είναι πανεύκολη.
Δεν μπλέκει τις ώρες που κινείται σε δυσκολίες ...θενκς
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
2000χλμ/έτος

Αν χαλούσε κιόλας...


Επίσης σοβαρά τώρα, πόση ώρα περνάει ένα μηχανάκι σταματημένο στο σύνολο της μετακίνησης;
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
2000χλμ/έτος

Αν χαλούσε κιόλας...


Επίσης σοβαρά τώρα, πόση ώρα περνάει ένα μηχανάκι σταματημένο στο σύνολο της μετακίνησης;
Μη μπερδευόμαστε.
Αυτά κάνω εγώ και λιγότερα η κόρη μου.
Υπάρχουν δείγματα σε σκουτεροφόρουμ που δείχνουν ποσοστά βλαβών - χλμ κλπ να διαβάσει όποιος τυχόν ενδιαφέρεται.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μη μπερδευόμαστε.
Αυτά κάνω εγώ και λιγότερα η κόρη μου.
Υπάρχουν δείγματα σε σκουτεροφόρουμ που δείχνουν ποσοστά βλαβών - χλμ κλπ να διαβάσει όποιος τυχόν ενδιαφέρεται.
Όπως είπα και σε άλλη συζήτηση, δεν μπερδεύομαι καθόλου. Αν κάποιος κάνει 2000 το μήνα για δουλειά μπορεί να υποστηρίξει το επιχείρημα "αξιοπιστία".
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Όπως είπα και σε άλλη συζήτηση, δεν μπερδεύομαι καθόλου. Αν κάποιος κάνει 2000 το μήνα για δουλειά μπορεί να υποστηρίξει το επιχείρημα "αξιοπιστία".
Για κοίτα γύρω σου στο κέντρο τα παλλικάρια που παραδίδουν παραγγελίες.
Αυτοί μάλλον είναι αυτό που ψάχνεις.
Η δική μου χρήση σίγουρα δεν είναι δείγμα αξιοπιστίας ή σκληρής χρήσης.
Για αυτό αναφέρθηκα σε σκουτεροφόρουμ όπου και εγώ κοίταξα όταν έκανα την έρευνα αγοράς μου.

Πόσο περνάει σταματημένο?
Όσο διαρκούν τα κόκκινα φανάρια στη διαδρομή που κάνει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ για "σκούτερ" δεν ψαχνομαι, ψώνισαν τα κορίτσια.

Στις δικές μου συνήθεις διαδρομές ο χρόνος στάσης σε φανάρια είναι σχεδόν μηδέν, οπότε η επιλογή οχήματος είναι καθαρά θέμα διάθεσης της ημέρας και όχι ανάγκης και το σύστημα που συζητάμε δεν έχει επιρροή στο "οικολογικό προφίλ" μου.

Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς, σε εποχές που έγραφα 35000 τον χρόνο μόνο για δουλειά, θα έμπαινα στον κόπο να το ψάξω όπως λες γιατί η κατανάλωση και μόνο κάνει τεράστια διαφορά σε έξοδα και πιθανές βλάβες μετράνε πολλαπλά.

Είναι άσχετη συζήτηση αυτή με το γενικότερο "αξιοπιστία" και για αυτό έχω αντίρρηση στην χρήση του όρου σε όχημα με τόσο μικρή κυκλοφορία.

Αντιθέτως αν ένα όχημα κυκλοφορεί λίγο και βγάζει ζημιές είναι πολύ σοβαρή ένδειξη ότι θα διαλυθεί αν κυκλοφορεί πολύ.

Οπότε κρατάμε το ότι δεν ανήκει στη δεύτερη κατηγορία τουλάχιστον, πράγμα θετικό.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Εγώ για "σκούτερ" δεν ψαχνομαι, ψώνισαν τα κορίτσια.

Στις δικές μου συνήθεις διαδρομές ο χρόνος στάσης σε φανάρια είναι σχεδόν μηδέν, οπότε η επιλογή οχήματος είναι καθαρά θέμα διάθεσης της ημέρας και όχι ανάγκης και το σύστημα που συζητάμε δεν έχει επιρροή στο "οικολογικό προφίλ" μου.

Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς, σε εποχές που έγραφα 35000 τον χρόνο μόνο για δουλειά, θα έμπαινα στον κόπο να το ψάξω όπως λες γιατί η κατανάλωση και μόνο κάνει τεράστια διαφορά σε έξοδα και πιθανές βλάβες μετράνε πολλαπλά.

Είναι άσχετη συζήτηση αυτή με το γενικότερο "αξιοπιστία" και για αυτό έχω αντίρρηση στην χρήση του όρου σε όχημα με τόσο μικρή κυκλοφορία.

Αντιθέτως αν ένα όχημα κυκλοφορεί λίγο και βγάζει ζημιές είναι πολύ σοβαρή ένδειξη ότι θα διαλυθεί αν κυκλοφορεί πολύ.

Οπότε κρατάμε το ότι δεν ανήκει στη δεύτερη κατηγορία τουλάχιστον, πράγμα θετικό.
Καλά, άσχετα είναι πολλά όπως η συζήτησή μας που από <<κατανάλωση λαδιού>> έχει πάει σε οικονομία, οικολογία και αξιοπιστία.

Η λέξη αξιοπιστία πάντως είναι και αυτή λέξη με σημαίνουσα βαρύτητα αναλόγως του πως την αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας εξ ημών και υμών.

Παράδειγμα φίλος συνομήλικος που δεν ήθελε να δώσει πολλά λεφτά για σκούτερ και καλά έκανε για όποιον λόγο, πήρε ένα και με φώναζε για βοήθεια να φέρω εξολκέα να βγάλουμε τον πίσω τροχό για να αλλαχθεί πίσω δισκόπλακα μαζί βέβαια με την μπροστά στις 12.000 χλμ γιατί είχαν λιώσει σαν να ήταν από βούτυρο.
Ο ίδιος κάθε λίγο και λιγάκι έτρεχε στην αντιπροσωπεία εντός εγγυήσεως για <<κοψίματα>> που τούκανε κλπ κλπ.

Για να μην κουράσω, αξιοπιστία για μένα σημαίνει δεν ασχολούμαι καθόλου πέραν των τακτικών σέρβις και αν κάνει κιχ το στέλνω άψαλτο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το Σταρτ -στοπ είναι άσχετη συζήτηση όντως.

Η κουβέντα για το λάδι ξεκίνησε από λάθος του op

Οπότε όλο το νήμα είναι "άκυρο" :)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κατά την γνώμη μου ολες οι πληροφορίες ,έστω και ελαφρώς άκυρες χρειάζονται .
Στο φινάλε δεν είναι και δύσκολο να μετακινηθούν αν η διαχείριση το κρίνει σκόπιμο σε νέο θέμα .
 
Top Bottom