κριτική ελαστικών Mitas E-07

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν τα εχω φορεσει να τα δοκιμασω, και δεν εχω την ικανοτητα να καταλαβω τη γομα με την αφη. Παρ'ολα αυτα, τσιμπωντας με το νυχι τις ακρες των τακουνιων και των τριων (E07, E07+ , TKC80) μαλλον ειναι καπου στη μεση, το Ε07 ειναι το πιο σκληρο και το TKC80 το πιο μαλακο.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Για αυτό το λόγο (έλλειψης στοκ) κατέληξα να βάλω τα Ε08 και όχι ταΕ07 γιατί δεν είχαν νουμερα.
Πως σου φαίνονται τα Ε08; Τα έχεις καιρό;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πως σου φαίνονται τα Ε08; Τα έχεις καιρό;
Τα έχω μερικούς μήνες έχω βάλει κάποια χιλιόμετρα. Το ελαστικό σε σχέση με το Ε07 που είχα πριν είναι σαφώς πιο ασφάλτινο, έχει λιγότερους κραδασμούς και το κυριότερο σημαντικά αυξημένη πρόσφυση, ειδικά υπό κλίση. Γενικά το κράτημα σε στεγνή (και βρεγμένη, εκτός από άσπρες γραμμές) άσφαλτο είναι +30-40% πανω από το Ε07. Θυμίζει το παλαιό Tourance. Εκτός δρόμου δεν έχω κινηθεί αυτό το διάστημα για να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Για να είμαι ειλικρινής μεταξύ των δύο θεωρώ πιο καλό το Ε07 γιατί είναι μαλακό, έχει αντοχή και διάρκεια και βγαίνει και εκτός δρόμου άμα του το ζητήσεις. Όχι το άλλο ότι δεν το κανει, αλλά δεν το κάνει είναι το ίδιο καλά, λόγω πιο ασφαλτινου προφίλ στο πέλμα. Επίσης του προηγούμενου σετ Ε07 που είχα του είχα βάλει πολλά χιλιόμετρα δικαβαλα φορτωμένα (κυρίως άσφαλτο) και η αντοχή του ήταν εντυπωσιακή. Επίσης είχα μάθει το όριο του ελαστικού και επειδή δεν ήταν για πολλά πολλά σε αναγκάζει να μην υπερβάλεις. Τώρα τα Ε08 σε αφήνουν να πιέσεις όλο και περισσότερο και να αναζητήσεις το όριο της κορώνας τους. Αν άλλαζα αύριο πρωί θα έβαζα Ε07 πάλι.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Update: Επικοινωνησα μεσω email με τον αντιπροσωπο και ρωτησα αν και ποτε θα ερθουν τα Ε07+ Ελλαδα. Με παρεπεμψε διακριτικα σε συνεργατη λιανικης χωρις να απαντησει ποτε στο ερωτημα. Εν τω μεταξυ, ηθελα ενα ζευγαρι Ε07 απλα (οχι Dakar) και δεν τα φερνει Ελλαδα, οποτε παρηγγειλα ενα απο γνωστο σαιτ ελαστικων εξωτερικου. Σημερα παρελαβα και προς μεγαλη μου εκπληξη αντι για το απλο 07 ηρθε το Plus!



Nαι μεν το σχημα των τακουνιων ειναι ιδιο με το Ε07, αλλα γενικα ειναι διπλασια σε μεγεθος με πολυ μεγαλυτερα αυλακια, ενω το βαθος των τακουνιων μαλλον ειναι πιο ρηχο, αφου τα Ε07 δεξια εχουν ηδη 7000χλμ πανω.
Κωστα δεν φαίνεται η φωτο..
(Μόνο εγω δεν την βλεπω; )
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@k0k0s τώρα μάλιστα!!
Πολύ ωραίο το πλας..!!
Καλοφόρετο και αναμένουμε πληροφορίες..:ok:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Nομιζω οτι μονο εσυ δεν την βλεπεις αλλα την ξαναβαζω.

Το plus δείχνει να έχει πιο ασφάλτινο προσανατολισμό (μεγαλύτερα τακούνια). Εφόσον είχες τα απλά πριν θα είναι μια ενδιαφέρουσα σύγκριση. Αναμένουμε

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ερωτηση.. Που τα εχετε βρει και βαλετε τα 07 και ποσο? Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις λαστιχαδικο που να τα φερνει..
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Έβαλα τα Ε08 στην Καλλιθέα, με τηλέφωνο μια μέρα πρίν την τοποθέτηση, κλείσαμε ραντεβού και όλα έγιναν στην ώρα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερωτηση.. Που τα εχετε βρει και βαλετε τα 07 και ποσο? Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις λαστιχαδικο που να τα φερνει..
Στείλε και ένα μυνημα στον δικό μας... @ouzakias
Να στηρίξουμε τα χωμάτινα φιλαράκια μας;)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ειδικα αφου ο γενικος αντιπροσωπος ειναι ΓΤΠΚ και σε παραπεμπει απευθειας στους συνεργατες πωλητες...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
για τον @ouzakias που του εγραψε και ο @gsmaniac του ειπα, απλα σε πμ
Στειλε ακι σε μενα πμ τοτε, αφου δεν το λετε φανερα :D

Ερωτηση, σε mega on off (Gs tenere κλπ) ποσα χλμ θα βγαλουν σε ταξιδι? 15-17000 χλμ θα την παλεψουν εστω κι αν γυρισει το πισω καραφλο? (συνθηκες μαζι με ξερο χωμα και φορτωμενος)
Πχ τα Heidenau σιγουρα τα βγαζουν αυτα τα χλμ καθως φιλος τα εβαλε για τα Σταν σε GS και γυρισε και ειχαν και λιγο ψωμι ακομα (αυτος εκανε 15000:thinking:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στειλε ακι σε μενα πμ τοτε, αφου δεν το λετε φανερα :D

Ερωτηση, σε mega on off (Gs tenere κλπ) ποσα χλμ θα βγαλουν σε ταξιδι? 15-17000 χλμ θα την παλεψουν εστω κι αν γυρισει το πισω καραφλο? (συνθηκες μαζι με ξερο χωμα και φορτωμενος)
Πχ τα Heidenau σιγουρα τα βγαζουν αυτα τα χλμ καθως φιλος τα εβαλε για τα Σταν σε GS και γυρισε και ειχαν και λιγο ψωμι ακομα (αυτος εκανε 15000:thinking:
Για να απαντησεις σε κατι τετοιο, θα πρεπει να τα εχεις δοκιμασει σε τοσα χλμ.
Βλεποντας σε ταξιδιωτικα εδω μεσα τις ευθειες που υπαρχουν στα Σταν και με το αναλογο φορττωμα.......χλωμο!
 
Top Bottom