κριτική ελαστικών Mitas E-07

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Για να απαντησεις σε κατι τετοιο, θα πρεπει να τα εχεις δοκιμασει σε τοσα χλμ.
Βλεποντας σε ταξιδιωτικα εδω μεσα τις ευθειες που υπαρχουν στα Σταν και με το αναλογο φορττωμα.......χλωμο!
Μα νομίζω ότι ο @christof40 είχε μιτας και έκανε και το γύρνα απ τα σταν.
Ας μας πει αν μπορεί πόσα χλμ έβγαλαν και σε τι κατάσταση γύρισαν (σε transalp βέβαια)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα νομίζω ότι ο @christof40 είχε μιτας και έκανε και το γύρνα απ τα σταν.
Ας μας πει αν μπορεί πόσα χλμ έβγαλαν και σε τι κατάσταση γύρισαν (σε transalp βέβαια)
Κατι ετοιμαζεις .....κρητικια λουγκρα!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες μην μπερδευεστε.

Το παλιο Mitas Ε07 *σκετο* το φοραω στο Τενερε. Εχει κανει 8000χλμ (συμπεριλαμβανομενου και ενος ταξιδιου φορτωμενος Ιταλια και πισω) και φαινεται ακομη φρεσκο. Ανετα βγαζει 15000χλμ.

Το νεο Ε07+ εχει τελειως διαφορετικο σχεδιασμο, σε φαση Big Blocks οπως το TKC80. Δυσκολα να βγαζει τοσα χιλιομετρα, μονο και μονο απο το σχεδιο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Παιδες μην μπερδευεστε.

Το παλιο Mitas Ε07 *σκετο* το φοραω στο Τενερε. Εχει κανει 8000χλμ (συμπεριλαμβανομενου και ενος ταξιδιου φορτωμενος Ιταλια και πισω) και φαινεται ακομη φρεσκο. Ανετα βγαζει 15000χλμ.

Το νεο Ε07+ εχει τελειως διαφορετικο σχεδιασμο, σε φαση Big Blocks οπως το TKC80. Δυσκολα να βγαζει τοσα χιλιομετρα, μονο και μονο απο το σχεδιο.
Μα δεν μιλαω για τα Ε07 plus, για τα απλα μιλαω (εκδοση dakar)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ε τοτε mea culpa...

Πιστευω οτι ανετα το Ε07 απλο/dakar θα σου βγαλει 15000χλμ σε mega on-off, αρκει να μενεις σε λογικες ταχυτητες. Εχω την εντυπωση οτι σε αυτα τα λαστιχα περισσοτερη φθορα ερχεται απο αυξημενες ταχυτητες παρα απο χιλιομετρικες αποστασεις. Για του λογου το αληθες, επειδη το ΧΤΖ750 εχει φρενα απο ΒΜΧ , σπανια παω πανω απο 150χαω και δεν ταξιδευω ποτε με πανω απο 130χαω, οποτε και η μειωμενη φθορα (δεξια το φορεμενο Ε07 στο Τενερε).

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ερωτηση, σε mega on off (Gs tenere κλπ) ποσα χλμ θα βγαλουν σε ταξιδι? 15-17000 χλμ θα την παλεψουν εστω κι αν γυρισει το πισω καραφλο? (συνθηκες μαζι με ξερο χωμα και φορτωμενος)
Πχ τα Heidenau σιγουρα τα βγαζουν αυτα τα χλμ καθως φιλος τα εβαλε για τα Σταν σε GS και γυρισε και ειχαν και λιγο ψωμι ακομα (αυτος εκανε 15000:thinking:
Νομιζω πως ναι, αν κρινω απο αυτα που εχω διαβασει σε σαϊτ του εξωτερικου για Ε07 σε μεγαλα on-off. Πληροφοριακα, του Χριστοφορου βγαλανε ανετα τις 15000χμ που εκανε στο ταξιδι στα Σταν με καραφορτωμενο Τρανσαλπ και το πισω ειχε κι'αλλο, τα αλλαξε γιατι επρεπε να περασει το μηχανακι ΚΤΕΟ - θα το δει και θα γραψει και ο ιδιος.

Αυτο που τρωει ολα τα λαστιχα ειναι η ψηλη ταχυτητα, αν οι μεγιστες ταχυτητες ταξιδιου κρατηθουν στα 140-150χμω κοντερισια, νομιζω οτι το πισω θα βγαλει 17Κ χμ - με μεγαλυτερες οχι.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Να γραψω με τη σειρα μου τις εντυπωσεις μου στην ασφαλτο με τα παραπανω ελαστικα μετα απο 3500 χλμ. Για αρχη να αναφερω πως οι εντυπωσεις μου ειναι κυριως απο ασφαλτο Ιταλιας και Αυστριας..
Τα εβαλα στην αστρονομικη τιμη των 180,00€ το πισω σε εκδοση dakar. Τα χιλιομετρα ειχαν απ ολα! Εθνικη, επαρχιακο, βρεγμενο και παρα πολυ βρεγμενο. Το λαστιχο δε με προδωσε ΠΟΥΘΕΝΑ. Ακομα και σε κακοτραχαλο σχεδον πλημμυρισμένο αλπικο δρομο ηταν εκει. Σε διαδρομες με φουρκετες και γενικα δυσκολες με 7-8 ωρες συνεχομενης βροχης δε με τρομαξαν ουτε μια φορα. Στο Grossglockner με παρα πολυ γρηγορο ρυθμο δε γλυστρισε πουθενα. Στην εθνικη ο αναμενομενος θορυβος. Οχι κατι το ενοχλητικο το οποιο και εξαφανιζεται μετα τα 120χλμ νομιζω.. Φθορα η αναμενομενη. Να σημειωσω πως ολα τα παραπανω χλμ εγιναν με το μηχανακι φορτωμενο.. Χωμα δεν εχω προλαβει να μπω, αλλα θα συμβει λιαν συντομως οποτε και θα επανελθω. Στην Ελλαδα περιμενω το κρατημα να ειναι μια σκαλα κατω οπως θα συνεβαινε με καθε λαστιχο ομως αλλωστε. Τα εβαλα πειραματικα αλλα overall αν κανουν οτι υποσχονται και στο χωμα τοτε δε βρισκω τον λογο γιατι να βαλω ποτε αλλο λαστιχο!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
μιας και δεν πηγαμε ακομα πουθενα,βαζουμε σπαζοκεφαλιες στον εαυτο μας!
τελευταια εχω αρκετες χωματινες ανησυχιες,που με το στρωμ,τα ορια μπαινουν γρηγορα.σκεψεις διαφορες για αλλη μοτο,αλλα στο αμεσο μελλον δεν παιζει λογω μπατζετ.
σκεφτομουν να βαλω τα 07 στο στρωμ,να κανω και καμια χαλαρη ονοφαδα,να δω αν μαρεσουν και τα λαστιχα,για το μελλον αλλα και το χωμα περισσοτερο στην πραξη.
στο χωμα προφανως και θα με ικανοποιησουν,αλλα επειδη θα ειναι μονιμα επανω,τελικα στην ασφαλτο τι λενε;
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
τελικα στην ασφαλτο τι λενε;
Εμενα προσωπικά με εχουν αφήσει πολυ ικανοποιημένο στην άσφαλτο. Ακόμα και σε αστική μετακίνηση δεν εχω κανένα πρόβλημα και σε σβέλτη βολτα με έβγαλαν παλικάρι!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εμενα προσωπικά με εχουν αφήσει πολυ ικανοποιημένο στην άσφαλτο. Ακόμα και σε αστική μετακίνηση δεν εχω κανένα πρόβλημα και σε σβέλτη βολτα με έβγαλαν παλικάρι!
Χμμ..
Πολύ θετικό αυτό.
Σε βρεγμένη άσφαλτο;
Προφανώς ρίχνεις ρυθμούς στην βροχή αλλά μην πηγαίνουμε βάρκα γιαλό.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Χμμ..
Σε βρεγμένη άσφαλτο;
Προφανώς ρίχνεις ρυθμούς στην βροχή αλλά μην πηγαίνουμε βάρκα γιαλό.
Το εχω γρψει και πιο πανω, εχω περασει δυομιση περιπου μερες συνεχομενης βροχης απο ψιχαλα μεχρι καταιγιδα οδηγώντας περιπου 10 ωρες τη μερα και το ABS δε δουλεψε ουτε μια φορα. Εκανα ακομα και μια πολυ σβελτη βολτα στο βρεγμενο με αποτομα κατεβασματα και δε με τρομαξε ποτε. ΑΛΛΑ τα παραπανω εγιναν σε Ιταλικη ασφαλτο. Σε βρεγμενο στην Ελλαδα δεν εχει τυχει ακομα να οδηγησω.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το εχω γρψει και πιο πανω, εχω περασει δυομιση περιπου μερες συνεχομενης βροχης απο ψιχαλα μεχρι καταιγιδα οδηγώντας περιπου 10 ωρες τη μερα και το ABS δε δουλεψε ουτε μια φορα. Εκανα ακομα και μια πολυ σβελτη βολτα στο βρεγμενο με αποτομα κατεβασματα και δε με τρομαξε ποτε. ΑΛΛΑ τα παραπανω εγιναν σε Ιταλικη ασφαλτο. Σε βρεγμενο στην Ελλαδα δεν εχει τυχει ακομα να οδηγησω.
Σωστός,το έχω διαβάσει απλά δεν συνέδεσα το nickname.
Ευχαριστώ!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Εγω προσωπικα το λαστιχο θα στο προτεινα αρκει να ξερεις τι λαστιχο φορας. Μη περιμενεις κρατημα και ησυχια στο ταξιδι μιας γομας η ενος τουριστικου και μη περιμενεις δαγκωμα στο χωμα ενος τακουνατου. Απλα συνδιαζει αρκετα επιτυχημενα και τους δυο κοσμους σε εξαιρετικη τιμη!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγω προσωπικα το λαστιχο θα στο προτεινα αρκει να ξερεις τι λαστιχο φορας. Μη περιμενεις κρατημα και ησυχια στο ταξιδι μιας γομας η ενος τουριστικου και μη περιμενεις δαγκωμα στο χωμα ενος τακουνατου. Απλα συνδιαζει αρκετα επιτυχημενα και τους δυο κοσμους σε εξαιρετικη τιμη!
Αυτή η περιγραφή ταιριάζει 100% σε αυτό το λάστιχο. Συμφωνώ απόλυτα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγω προσωπικα το λαστιχο θα στο προτεινα αρκει να ξερεις τι λαστιχο φορας. Μη περιμενεις κρατημα και ησυχια στο ταξιδι μιας γομας η ενος τουριστικου και μη περιμενεις δαγκωμα στο χωμα ενος τακουνατου. Απλα συνδιαζει αρκετα επιτυχημενα και τους δυο κοσμους σε εξαιρετικη τιμη!
Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.
Απλά δυστυχώς δεν εχω προηγούμενη εμπειρία από τέτοιο λάστιχο.
Στο χώμα θα με καλύψει σίγουρα.
Μιας και ότι ονοφαδα έχω κάνει είναι σε δασικούς δρόμους και με τα anakee 2.
Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνομαι.να μπω σε λίγο παραπάνω χώμα και να δω αν είμαι διατεθειμένος να αλλάξω συνήθειες.
Στην άσφαλτο δεν δαγκώνω ταυτότητα.αλλα θα πάω σβέλτα κάποιες φορές.
Να μην νιώθω ανασφάλεια θελω.
Τείνω στο να το δοκιμάσω,μιας και βγαζει και χλμ.
Αλλιώς όσοι φοράνε 17-19 τροχούς θα βρούν μεταχειρισμένο σετ μιτας 07 με ελάχιστα χλμ,σε πολύ καλή τιμή.χαχαχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Ε07+

Για λαστιχο της κατηγοριας εχει γαματη κορωνα. Περισσοτερα συντομα..
Άντε μπρε, δεν ήρθε ακόμα η ώρα για τα περισσότερα?

Για πες μας πώς ήταν ένας μήνας με τα Ε07+

( Βασικά... σου κράτησαν μήνα εσένα ή μπα; :roflmao: )
 
Top Bottom