κριτική ελαστικών Mitas E-07

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εμενα παντως τα απλα Ε07 που φοραω στο ΧΤΖ750 με φοβιζουν καργα στο βρεγμένο. Ο σουπερτενεκες που δεν σπινιαρει πουθενά και ποτε, στο βρεγμενο χορευει καρσιλαμα... Προφανως ειναι και θεμα μοτο και γεωμετριας αλλα με το 750 πρεπει να ριξω πολυ ρυθμούς στο βρεγμένο.

Ναι, πες μας για τα Ε07+ γιατι εχω ενα πισω που περιμενει απο τον χειμώνα , μου φαινεται μολις γυρισω Ελλαδα θα πεταξω κατευθείαν το πισω STR , στο ταξιδι μου εχει σπασει τα @@ με το θορυβο του.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ελεγα να γραψω αφου φαω το σετ αλλα αφου ρωτατε να γραψω.
Εχω γραψει λιγο λιγοτερο απο 3κ χλμ, κυριως σε ασφαλτο και τωρα σε λιγο χωμα(τοδρομο).

Εχουμε και λεμε:
* τα χρησιμοποιω σαν ασφαλτινα. Δηλ κανονικα γκαζι και ολες οι λειτουργιες. Εθνικη ταξιδευω με καμια 150.
* δεν τα ζυγοσταθμισα. Απλα τα πεταξα πανω. Οι ζαντες μου ειναι ζυγοσταθμισμενες μονες τους, και μεχρι τα 180-200 δεν κουναει (εχουν δεικτη 190). Επισης δεν εχουν σημαδι για βαλβιδα.
* ειναι κουτσουρο. Οταν λεμε κουτσουρο, δεν περιγραφεται. Πιστευω οτι μπορω να τα ξεφουσκωσω τελειως και παλι να τσουλαει, αν πετυχει θα τραβηξω βιντεο..
* συνεπεια του προηγουμενου, νομιζω: η μπροστινη μου ζαντα εχει ενα ανεπαισθητο στραβωμα στο χειλος της, προς τα εξω. Δεν με εχει απασχολησει ποτε, μονο αν το ξερεις το βλεπεις. Ε αυτα χανουν απο εκει οταν ειναι παρκαρισμενο, δεν μπορουν να μονωσουν. Και πεφτουν μεχρι τα 16-17psi. Μετα (μαλλον) μπαλονιαζει το λαστιχο και σταματαει να χανει. Επισης αν τυχει και παρκαρω το μηχανακι με το μερος αυτο κατω να πατιεται, παλι δε χανουν, χαχα. Ναι, δεν κανω πλακα.
* στη λιγη βροχη (αλλα βροχη, οχι ψιχαλα) που εχω φαει, ειτε φορας λαστιχα ειτε εισαι με τη ζαντα σκετη, ενα και το αυτο.
* φθειρονται πολυ καλυτερα απο χωματινα. TKC80 δεν θα ειχε μεινει ουτε το μισο. Η φθορα του πισω στο κεντρο ειναι λιγο χειροτερη απο TKC70 που επισης ποναει εθνικη.
* χωμα δεν ειναι αμιγως τακουνατο αλλα παει ωραια. Μονο στεγνο εχω δοκιμασει, αλλα μου αρεσει. Αν υπαρχουν το φθινοπωρο θα τα λασπωσω.
* θα ελεγα οτι στο στεγνο κρατανε ικανοποιητικα, ακομα και σε καυτη τζαμι ασφαλτο. Βοηθαει οτι εχουν σκληρη γομα και δεν σαπουνιαζει με τη ζεστη. Και να ξαναπω οτι εχουν απιστευτη κορωνα (που δεν φαινεται καθολου στο ματι) στη δικια μου διασταση, μου εχει κανει εντυπωση.
* εχω την αισθηση οτι αρχισαν να κανουν κοιλια και να χαζογλιστρανε συνεχεια, αν και προβλεψιμα. Μολις ριξει μια καλη βροχη να καθαρισει θα δουμε.
* μεχρι στιγμης ειναι ενα εξαιρετικο λαστιχο για καλοκαιρινες διακοπες, Ιουνη με Αυγουστο, θα τα ξαναβαλω του χρονου τετοια εποχη. Ευχαριστιεσαι ασφαλτο και πας και οπου θες σε χωματα κλπ για παραλιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Μετά απο 11.500 χλμ, να επιβεβαιώσω τα παραπάνω. Και έχουν και κανά 1000αρικο ακόμα σαν ασφάλτινο καθαρά (τακούνι για χώμα γιοκ πλέον).
Αντέχουν σαν γαϊδούρια (δεν μου χει ξαναβγάλει άλλο λάστιχο τόσα), και δεν εχουν τετραγωνισει ιδιαιτερα. "Πονανε" απο τα 140-150 και πάνω.
Στο στεγνό κρατάνε εξαιρετικά καλά, σε βρεγμενο αν εχει καλη ασφαλτο θα πας ανεκτα, αλλιως πατιναζ.

Για Απριλιο-Οκτώβριο είναι φανταστικό λάστιχο για όσους θέλουν να πατάνε και χώμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Επανερχομαι κι εγω μιας και οδηγησα σε βρεγμενο σε Ελληνικη ασφαλτο..
Το λαστιχο γλυστραει. Πολυ. ΑΛΛΑ με smooth οδηγηση και με την ασφαλεια του να ξερω οτι εχω abs δε φοβηθηκα. Μετα το πρωτο γλυστριμα που ηρθε ομολογουμενως πολυ ευκολα ημουν ψυλλιασμενος και το πηγαινα χαλαρα οποτε και δε με ξαναφοβισε. Ριχνω το φταιξιμο 50% στο λαστιχο και 50% στην ασφαλτο μιας και στο εξωτερικο στη βροχη δε μπορουσα να σπασω προσφυση ακομα και εσκεμμενα. Overall σε οδηγο που οδηγει 365 μερες τον χρονο και δεν ειναι χομπιστας οδηγος θα τα προτεινα κι εγω για Απριλη-Οκτωβρη.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To ιδιο ακριβως θεμα που ειχα με τα παλια Ε07 δηλαδη.

Κριμα , κι ελεγα να τα βαλω για Οκτωβρη-Απριλη ωστε να μη λιωσουν το καλοκαιρι.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
To ιδιο ακριβως θεμα που ειχα με τα παλια Ε07 δηλαδη.

Κριμα , κι ελεγα να τα βαλω για Οκτωβρη-Απριλη ωστε να μη λιωσουν το καλοκαιρι.
Δεν λιωνουν, είναι πολυ σκληρη γομα. Μονο σε ψηλες ταχυτητες εθνικη.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Παιδιά κάπως λογικό είναι αυτό , εγώ πάντως δεν διαπίστωσα πολύ μεγάλο πρόβλημα στη βροχή , επίσης σε κυλιση δεν μου φαίνεται τόσο σκληρό ειδικά και σε σχέση με το heidenau k60 .
Πλέον Μετά το ταξίδι έχω 18500 χλμ με το Ε07 πρέπει να χουν άλλες 2-3000χλμ το πολύ , έχουν τετραγωνισει βέβαια που είναι και λογικό, αλλά δεν το καταλαβαίνεις πολύ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
O Aλεξανδρος και εγω μιλαμε για τα Ε07+. Αλλα στο ΧΤΖ750 φοραω τα παλια Ε07 σε 140 διασταση, που δεν εχει καν την κεντρικη λωριδα οπως στα 150 κι ομως στο βρεγμενο γυμναζω τους μυς του σφιγκτήρα μου καθε φορα...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Με απλά λόγια, βγάζω τα wild που με κούρασαν (για τη χρήση μου) και βάζω τα E07+ και είμαι μια χαρά!!!!

Και άσφαλτο όλα καλά και χωμάτινες διελεύσεις όλα καλά και πολλά χιλιόμετρα βγάζουν...

Αρκεί να τα βρω Βόλο....
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Φτάσανε στο τέλος της ζωής τους θαρρώ..



@todor θα σου ελεγα να μη τα βαλεις χειμωνα αν θες να κυκλοφορεις και καθε μερα ιδιαιτερα σε αστικο/γλιστερο περιβαλλον.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
@achalatsis τσαμπα τα πετας ρε φιλος...
Κριμα :laugh:
Περα απ την πλακα θα το πω μια ακομα φορα γιατι εχω παθει πλακα. Το λάστιχο ήταν γαμάτο. Αυτά και δε σας κουράζω άλλο :p
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Επίσης ξέχασα να πω στο θέμα του σκελετού, ότι είναι όντως κούτσουρο. Προχθές στη Θήβα ήμουν με 12psi μπρος πίσω. Και δεν έκανε κιχ η ζάντα. Με τα tkc 80 αν πέσω κάτω από τα 23-24 αρχίζουν τα γκντιν-γκνταν.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Φτάσανε στο τέλος της ζωής τους θαρρώ..



@todor θα σου ελεγα να μη τα βαλεις χειμωνα αν θες να κυκλοφορεις και καθε μερα ιδιαιτερα σε αστικο/γλιστερο περιβαλλον.
Απ το πέλμα καταλαβαίνουμε τι πέρασαν....αγροικε!

Πόσα χλμ έχουν?
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Φτάσανε στο τέλος της ζωής τους θαρρώ..



@todor θα σου ελεγα να μη τα βαλεις χειμωνα αν θες να κυκλοφορεις και καθε μερα ιδιαιτερα σε αστικο/γλιστερο περιβαλλον.
Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που τα βλέπω λιωμένα τα Ε-07!!!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κατσε να κανω μια χαζοερωτηση:

Το "γλιστρανε πολυ σε βρεγμενη μετρια/κακη ασφαλτο" ειναι σε βολτα φαση "Ωωωωωωμ, Κρισναααα, χαλαρωνω, τι ωραια λιβαδακια και προβατακια βλεπω" ή "ταπα διχως αυριο σαν να το εκλεψα πριν λιγο ενω προσπαθω να ταξιδεψω στο μελλον"?
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Κατσε να κανω μια χαζοερωτηση:

Το "γλιστρανε πολυ σε βρεγμενη μετρια/κακη ασφαλτο" ειναι σε βολτα φαση "Ωωωωωωμ, Κρισναααα, χαλαρωνω, τι ωραια λιβαδακια και προβατακια βλεπω" ή "ταπα διχως αυριο σαν να το εκλεψα πριν λιγο ενω προσπαθω να ταξιδεψω στο μελλον"?
Είναι σε ρυθμό κόβω και πήγαινω *αργά*.
Στον γυρισμό από το advonride στην εθνικη, ακομα και σε καποια κομματια με μετρια ασφαλτο, ανοιγα ηρεμα 6η απο 3-4k σαλ και την αφηνε ολη κατω.
 
Top Bottom