κριτική ελαστικών Mitas E-07

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
μια και το φόρουμ ειναι κατεξοχην adventure, νομίζω πώς μια άποψη περί των συγκεκριμένων ελαστικών θα ενδιέφερε αρκετούς.
Λοιπον, έβαλα τα τσέχικα λάστιχα κάπου μετά το πάσχα. Έκτοτε, έκανα περίπου 6-7000 χλμ, και τρια ταξίδια adv (ας πουμε μια γενικη ορολογια) τα οποια ειναι
http://www.advride.gr/threads/Χελμός-μονοήμερη-απόδραση.3619/

http://www.advride.gr/threads/Άγραφα-ή-από-το-βουνό-στη-θάλασσα.3871/

και
http://www.advride.gr/threads/11-χρονια-μού-κρατησε-παρέα-στα-δυσκολα.4181/


οπότε θεωρώ πώς έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα, που μπορώ να δώσω πλέον.

Από το 2007 φοράω σερι χωμάτινα λάστιχα. Όμως, λογω αρκετών χλμ που κάνω πλέον και μέσα στη πόλη, λάστιχα που να βγάζουν περισσότερα χλμ αλλά να πηγαίνουν με αξιοπρέπεια και χωμα ήταν αναγκαία-ειναι και οι καιροί χαλεποι! Οι επιλογές ήταν τα Μιτας και τα Χαιντενάου. Επέλεξα τα Μιτας, γιατι Α0 ήταν οικονομικότερα και β) δε τα είχε δοκιμάσει κανένας γνωστός μου και προσφέρθηκα να κανω το δοκιμαστή ελαστικών! :)
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Στην άσφαλτο:
με εχουν αφησει πολυ ικανοποιημενο. Στριβω οσο και με τα tkc80 τουλαχιστον, μιλωντας για στεγνό. Η κορωνα τους ειναι λιγο αργη, σε σχεση με ενα ασφαλτινο λαστιχο φυσικα. Τρακτερ θυμίζει που ειχε πει και ο μαθουσαλας! Η μετριας σκληροτητας γομα ζεσταινεται ανετα στο gs και δε με εχει προβληματισει ιδιαιτερα πουθενα. Δε θα ξυσετε μαρσπιε, εκτος αν πατε με τη ταυτοτητα στο στομα στις βολτες :), αλλα θα στριψετε μια χαρά παντου. Στο βρεγμένο θέλει προσοχη, όση για τα karoo/tkc κλπ. Δηλαδη αποφευγουμε τις μεγαλες κλισεις και παμε με...σεβασμό. Με το abs συνεργαζονται γενικα μια χαρα.

Στο χωμα;
που ειναι και το σημαντικοτερο. Δε με εχουν προβληματισει πουθενα. Εχοντας παει σε ολα τα πιθανα χωματινα τεραιν σε αυτες τις εκδρομες (πλην αμμου) μπορω να πω οτι με εβγαλαν ασπροπροσωπο παντου. Περασα απο παντου χωρις δευτερες σκεψεις-λασπες-ποταμια-κροκαλες-χωματα. Η μονη παρατηρηση που εχω ειναι πως σε σχεση με ενα καθαρο χωματινο, το μπροστινο λαστιχο ειναι αυτο που στα δυσκολα ισως σας προδωσει. Εκει που το τακουνι θα κρατησει, το μιτας ισως γλυστρησει, γιατι δεν ειναι καθαροαιμο τακουνατο. Ενα τετοιο γλυστρημα μου εκανε στα Αγραφα. Δικια μου απροσεξια βεβαια. Τις προαλλες, δεν εκανε κιχ, ουτε καν στην αποτομη αναβαση Καλλιακουδας.


Συμπερασματικα, προκειται για ενα λαστιχο value for money. Οικονομικο, αξιοπρεπες σε χωμα και ασφαλτο και βγαζει πολλα περισσοτερα χλμ από τα tkc & karoo. Οταν χρειαστουν αντικατασταση, παλι τα ιδια θα βαλω να πω την αληθεια. Γενικα νομιζω πως ειναι ιδανικα για αναβατες που κανουν ονοφαδες, ή εκδρομες και χωματινες και ασφαλτινες. Αν κανετε μονο χωμα και ελαχιστη ασφαλτο, θα στραφειτε σε χωματινο για καλυτερες επιδοσεις.

ελπιζω να σας καλυψα! δεχομεθα και ερωτησεις,χαχα!
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Ειμαι όλος αυτιά, επέλεξα Χάιντι κυρίως για το πίσω που ειναι ενωμένο στην μέση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κατοχοι heidenau με απετρεψαν για αυτο το λογο να πω την αληθεια. Απο τη μια προσθετει αντοχη αλλα απο την αλλη αφαιρει ποντους στο χωμα. ετσι μου εχουν πει. δε τα εχω φορεσει να εχω αποψη προσωπικη. θα τα δοκιμασω ασφαλως καποια στιγμη εννοειται, οποτε επιφυλασσομαι και απλα παραθετω το σχολιο ως αφορμη συζητησης και της δικιας σου αποψης!:secret:
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Κατοχοι heidenau με απετρεψαν για αυτο το λογο να πω την αληθεια. Απο τη μια προσθετει αντοχη αλλα απο την αλλη αφαιρει ποντους στο χωμα. ετσι μου εχουν πει. δε τα εχω φορεσει να εχω αποψη προσωπικη. θα τα δοκιμασω ασφαλως καποια στιγμη εννοειται, οποτε επιφυλασσομαι και απλα παραθετω το σχολιο ως αφορμη συζητησης και της δικιας σου αποψης!:secret:
Υποψιάζομαι πως είχαν δίκιο και έκανες σωστή επιλογή ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Τα χάιντι Κ60 τι λένε ; σε ασφαλτο !! Η metzeler sahara !! ....:pc:...........:thinking:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατοχοι heidenau με απετρεψαν για αυτο το λογο να πω την αληθεια. Απο τη μια προσθετει αντοχη αλλα απο την αλλη αφαιρει ποντους στο χωμα. ετσι μου εχουν πει. δε τα εχω φορεσει να εχω αποψη προσωπικη. θα τα δοκιμασω ασφαλως καποια στιγμη εννοειται, οποτε επιφυλασσομαι και απλα παραθετω το σχολιο ως αφορμη συζητησης και της δικιας σου αποψης!:secret:
Καλά σου τα είπαν για τα heide.....ιδίως στις λασπες υστερεί πολύ.
Το πίσω mitas....είναι καλό στις λασπες????
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Καλά σου τα είπαν για τα heide.....ιδίως στις λασπες υστερεί πολύ.
Το πίσω mitas....είναι καλό στις λασπες????

απροβληματιστα!μπρος-πισω



ελπιζω να σε επεισα!!
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Τα έβαλα κι εγώ προσφάτως στο 950 αλλά ακόμα δεν τα δοκίμασα χώμα. Μέχρι στιγμής στην άσφαλτο οκ όπως είπες αν είναι και στα άλλα τεραίν αντίστοιχα καλά σε συνδυασμό με τη τιμη τους είναι καλή αγορά. Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες lord dimos!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τα είχα στο 800 και με άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο! Έκανα το troffy στην Εύβοια και κάποιες χωμάτινες βόλτες στην Κρήτη και τα λάτρεψα. Με το βρεγμένο οδόστρωμα όμως είχα μεγάλο πρόβλημα. Στο 990 σκέφτομαι να τα ξαναβάλω..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τα εβαλα στο 950 και εκανα 12000 km στο νερο θελουν προσοχη αλα συνηθια ειναι και αυτο στο χωμα εβγαλα ενα Παρνωνα και ενα Troffy ανετα για τα λευτα τους ειναι απιστευτα :hailbig:
Εντάξει Σπύρο εσυ οδηγάς και λιγο αργά ειναι φυσικό να αντέξουν τα Λαστιχα !!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντάξει Σπύρο εσυ οδηγάς και λιγο αργά ειναι φυσικό να αντέξουν τα Λαστιχα !!!
Του τα ελιωσα εγώ στο τροφυ....
Μια φώτο με το ΚΤΜ....ρεεεεεε:p

advφον!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
μια και το φόρουμ ειναι κατεξοχην adventure, νομίζω πώς μια άποψη περί των συγκεκριμένων ελαστικών θα ενδιέφερε αρκετούς.
Λοιπον, έβαλα τα τσέχικα λάστιχα κάπου μετά το πάσχα. Έκτοτε, έκανα περίπου 6-7000 χλμ, και τρια ταξίδια adv (ας πουμε μια γενικη ορολογια) τα οποια ειναι
http://www.advride.gr/threads/Χελμός-μονοήμερη-απόδραση.3619/

http://www.advride.gr/threads/Άγραφα-ή-από-το-βουνό-στη-θάλασσα.3871
http://www.advride.gr/threads/11-χρονια-μού-κρατησε-παρέα-στα-δυσκολα.4181/


οπότε θεωρώ πώς έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα, που μπορώ να δώσω πλέον.

Από το 2007 φοράω σερι χωμάτινα λάστιχα. Όμως, λογω αρκετών χλμ που κάνω πλέον και μέσα στη πόλη, λάστιχα που να βγάζουν περισσότερα χλμ αλλά να πηγαίνουν με αξιοπρέπεια και χωμα ήταν αναγκαία-ειναι και οι καιροί χαλεποι! Οι επιλογές ήταν τα Μιτας και τα Χαιντενάου. Επέλεξα τα Μιτας, γιατι Α0 ήταν οικονομικότερα και β) δε τα είχε δοκιμάσει κανένας γνωστός μου και προσφέρθηκα να κανω το δοκιμαστή ελαστικών! :)
Είναι η ώρα τους....:ok:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Mitas E07 σε 90/90/21 και 140/80/18 δεν βλέπω διαθέσιμα !! Τα Χάιντι Κ60 140/80/18 είναι του 2013 !! Μόνο τα Sahara είναι διαθέσιμα 2015 και 230€ περασμένα...Υπάρχει καμιά ιδέα που θα βρούμε mitas Ε07 !!:pc:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωραιος Δημητρη....θενκς για το review...Εχω τα Mitas E09 επανω και αν και καλυτερα πιστευω στο χωμα και οσο δυσκολευει το τεραιν σε σχεση με τα Ε07-λογικο αφου τα 09αρια ειναι 80/20-θα ελεγα οτι τα Ε07 μου εχουν δωσει πολυ καλη εντυπωση και αποψη απο οσα διαβαζω και βλεπω συνοδηγωντας σε ασφαλτο κ βουνα...Σωστη επιλογη και αν προσεξεις οπως με ολα τα τακουνατα σε βρεγμενη πολη κυριως,θα σου δωσουν και χιλιομετρικη αποδοση και καλο κρατημα κ προσφυση στα βουνα και μαλιστα σε οχι αυτο που λεμε "πατημενο χωμα" αλλά πολυ πιο περα...
Θετικος και εγω για αυτο το ελαστικο αν επιλεγεις λαστιχο All Around για μονιμα πανω και το Ε07 θα ανταποκριθει...ισως και ενα κλικ παραπανω απο τα Heidenau K60scout που φορουσα...και σε τιμη νομιζω δεν εχει αντιπαλο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Φοράω τα 8αρια αλλά δεν είναι τα ίδια.
Άλλες αναλογίες χώμα-άσφαλτος.
Πάντως τα τσέχικα είναι κορυφή
στην απόδοση ποιότητας προς τιμή.
Δημήτρη ωραία παρουσίαση.
 
Top Bottom