λάστιχα ποια...?

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Όντως οι απόψεις είναι σαν τις ....μύτες μας.:D
Εγω ας πούμε τα anakee 3 τα θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτα αν όχι επικίνδυνα στο βρεγμένο.
Είχα στο στρωμ και τα dunlop trailsmart τα οποία τα θεωρώ σπορ ον οφ ελαστικα, στρίβουν όσο θες αλλά τετραγωνιζουν εύκολα αν ταξιδεύεις διπλός όπως εγώ.στα 10-12.000 τα έβγαλα.
Έβαλα anakee 2 και ενώ δεν ένιωσα αυτήν την βεντούζα των πρώτων ημερών,δεν με έχουν προβληματίσει ποτέ.
Είναι πιο αργά στις γρήγορες εναλλαγές κατεύθυνσης σε σχέση με τα ντανλοπ αλλά στο χώμα (μιλάμε για βατό χωματακι) είναι αισθητά καλύτερα.δεν έχω κάνει πολλά χλμ αλλά λέγεται ότι βγάζουν μπόλικα χλμ.
Υγ.το οτι η μισελεν βγάζει το anakee 2 για τα μεγάλα ον οφ ακόμα, σημαίνει ότι το 3 δεν πήγε και τόσο καλά.
Ελπίζω να βγει ο αντικαταστάτης τους σύντομα και να είναι καλός.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
δικαβαλος και με βαλίτσες με 2 μωρά θα αργήσει να έρθει,καλά να είμαστε να βάλουμε τα επόμενα για αυτό το λόγο!
είμαι πιο πολύ ανάμεσα στα trailsmart και στα tourance τα άπλα λόγο τιμής τα δεύτερα...

Ηλία για το δικάβαλο σε καταλαβαίνω και ο δικός μου είναι 5,5 χρονών . Από το 2010 ανεβήκαμε φέτος και οι 2 μαζί με βαλίτσες για να πάμε κάπου .
Αυτή τη στιγμή φοράω τα trailsmart τα οποία είναι όντως πολύ καλό λάστιχο .
Για ταξίδι όμως (που προλαβαίνουν να ζεσταθούν) τα Bridgestone θεωρώ πως είναι αλλού .
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Τα Avon τα είχα δει παλιά σε κάποια Τενερέ και Τρανσάλπ. Τα είχα δοκιμάσει κιόλας, όντως πολύ καλά. Δεν τα έχω βρει πάντως, όταν έψαξα (πάνε και χρόνια) είπαν ότι δε βγαίνουν πια.
Σε μηχανή 100 ίππων και 230 κιλών, δεν τα δοκίμασα, οπότε δεν έχω και άποψη.

Μια διευκρίνηση Στέφανε. Τα λάστιχα ζεσταίνονται από μέσα, λόγω περιστροφής*. Στην άσφαλτο ουσιαστικά "κρυώνουν", για να μένει η θερμοκρασία σε επίπεδα λειτουργίας, αλλιώς θα ζεσταίνονταν ασταμάτητα! Αυτό που λες με το :"με μικρές χαρακιές πάνω στα τακούνια για να έρχεται πιο εύκολα σε θερμοκρασία λειτουργίας.", άλλο λόγο ύπαρξης έχουν οι χαρακιές. Όχι αυτό που λες.

*το έχω γράψει ξανά σε άλλο ποστ, ότι το λάστιχο θερμαίνεται από μέσα, κι αυτός είναι ο λόγος της διαμόρφωσης του εσωτερικού του με ανάγλυφες λοξές γραμμές. Αλλιώς θα ήταν λεία εσωτερικά!
Για το θέμα "χαρακιές" & "θερμοκρασία λειτουργείας" απλά μετέφερα αυτό που γράφουν οι Άγγλοι στη σελίδα τους και αυτά που διάβασα στα διάφορα τεστ. Ακούγεται λογικό εξάλλου.
Λογική ακούγεται και η δική σου εξήγηση. Αν και όποτε μπορέσεις βάλε ένα λινκ.
Τέλος προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μιλάω για λάστιχο που κυκλοφορεί από τα μέσα του 2015.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
οπως καταλαβες φιλε @ibar ακρη δε θα βγαλεις ευκολα..
ολοι εχουμε και μια διαφορετικη αποψη και ειναι θεμιτο και λογικο!
βαλε ενα ελαστικο,περπατησε το,δες αν σου κανει και αν οχι την αλλη φορα αλλο...ετσι παει καλως η κακως..
η μοτο ειναι ακριβο σπορ πλεον και οσοι το κανουμε τυχεροι
δοκιμαζεις και κρινεις!κοστιζει βεβαια αλλα ειπαμε..

προσωπικα πολλοι με πηραν στο λαιμο τους κατα καιρους,σκιζοντας τα ιμάτια τους για το ταδε ελαστικο που ελεγαν....και ηταν πολλοι!
εβαλα μετα απο κανα 4-5 ζευγαρια αυτο που δεν ηθελε κανεις(γιατι δεν αντεχει ειναι ακριβο κπλ) και βρηκα αυτο που εψαχνα
αρα λοιπον κανεις δε μπορει να σου εγγυηθει κατι ως προς τα δικα σου θελω

και προς Θεου μη παζαρεψεις την ασφαλεια σου για 20 30 ευρω διαφορά απο καποιο αλλο ελαστικο
το τομαρι μας δεν αξιζει 250-300 κατοσταρικα
αυτα απο μενα και τελος
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για το θέμα "χαρακιές" & "θερμοκρασία λειτουργείας" απλά μετέφερα αυτό που γράφουν οι Άγγλοι στη σελίδα τους και αυτά που διάβασα στα διάφορα τεστ. Ακούγεται λογικό εξάλλου.
Λογική ακούγεται και η δική σου εξήγηση. Αν και όποτε μπορέσεις βάλε ένα λινκ.
Τέλος προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μιλάω για λάστιχο που κυκλοφορεί από τα μέσα του 2015.
Τώρα τα είδα ψάχνοντας αυτά τα Avon Trailrider και είναι όντως ενδιαφέρουσα περίπτωση! Ειδικά όταν μιλάμε για μια εταιρεία με προϊόντα "πόθου" στις δεκαετίες 80-90 , έστω κι αν μιλάμε για 4 τροχούς. Ήταν τα θεϊκά ασφάλτινα για λίγους που μπορούσαν τότε....
Αναφέρεσαι σ' αυτό που λένε : "Interlocking three dimensional points hidden in the sipes to improve stability and grip, limit tread flex and allow the tyre to warm up quickly – 3D SIPES (radial tyres)"
εδώ:http://www.avon-tyres.co.uk/motorcycle/trailrider

Eπειδή δε φαίνονται οι χαρακιές (τρισδιάστατα σημεία τις λένε μάλιστα) στις φώτο, δε μπορώ να φανταστώ πώς λειτουργουν.
Δεν αναιρείται όμως αυτό που λέω. Κάλλιστα μπορεί να υποννοείται μια μεταβαλλόμενη συμπεριφορά του πέλματος, που θα εξασφαλίζει αρχικά "αργή μετάδοση θερμότητας στην άσφαλτο" , ώστε να έρθει γρήγορα το λάστιχο σε θερμοκρασία λειτουργίας, ενώ στη συνέχεια το ζεστό λάστιχο έχει μεγαλύτερη ικανότητα απαγωγής θερμότητας, ώστε η θερμοκρασία του να μένει σταθερή! Διαφορετικά το λάστιχο θα ζεσταίνεται συνεχώς.

Ας το δούμε κι ανάποδα.

Αν η θερμότητα λόγω τριβής ήταν μεγαλύτερη από την θερμότητα λόγω περιστροφής (την εσωτερική θερμότητα που λέω), τότε το λάστιχο θα έλιωνε κάποια στιγμή από τη ζέστη! Πότε και πώς σταματάει να ζεσταίνεται?
Με έναν τρόπο και μόνο: μέσω απαγωγής θερμότητας προς την άσφαλτο ;)

Ανακεφαλαίωση
-Υπάρχει η τριβή με την άσφαλτο και η εξ αυτής θέρμανση του ελαστικού
-Υπάρχει κι η περιστροφή του ελαστικού και ο αέρας μέσα του που "αρνείται" να περιστραφεί μαζί του, λόγω αδράνειας. Έχουμε και τα ανάγλυφα εσωτερικά των ελαστικών, που επίμονα πλέον προσπαθούν να θέσουν τον αέρα σε κίνηση. Αλλη μια τριβή εσωτερικά του ελαστικού που προκαλεί θέρμανση!
-Ποια είναι η μεγαλύτερη? Εξαρτάται από την ταχύτητα περιστροφής του ελαστικού και από τις ασκούμενες δυνάμεις πέδησης ή επιτάχυνσης, που μεταβάλλουν την κατακόρυφη κάθε φορά δύναμη (άρα και την τριβή).
-Υπάρχουν συνεπώς πολλά φαινόμενα ταυτόχρονα, που δουλεύουν το καθένα για τον εαυτό του και μας κάνουν δύσκολη τη ζωή:D

-Το βέβαιο είναι ότι το λάστιχο κάποια στιγμή αποκτά σταθερή θερμοκρασία (εφόσον και η θερμοκρασία περιβάλλοντος και ασφάλτου παραμένουν έτσι ή περίπου έτσι) και σίγουρα δε ζεσταίνεται εις τον αιώνα τον άπαντα! Αρα λοιπόν, κάπως κρυώνει....! ;)


Το λάστιχο πρέπει να ζεσταίνεται από μέσα προς τα έξω, όπως το λένε μηχανικοί και λαστιχάδες αγώνων! Αν σκεφτούμε τον κύκλο όπως τον περιγράφω, βγάζει απόλυτα νόημα.
Σε κάθε περίπτωση, όταν το λάστιχο έρθει σε μια θερμοκρασία λειτουργίας, σταματά να ζεσταίνεται. Πάντα? Όχι! Σε συνεχές σπινάρισμα τα έχουμε δει να σκάνε!
Αυτό λοιπόν συμβαίνει μόνο όταν το λάστιχο κυλάει και δεν τρίβεται! Αν λοιπόν σπινάρω ή μπλοκάρω φρένα, τότε ζεσταίνω βίαια το λάστιχο και το καταστρέφω! (ότι παθαίνουν στους αγώνες σε συνθήκες έλλειψης πρόσφυσης ;) ). Χρησιμοποιείται βεβαίως αυτή η τεχνική για πολύ λίγο για να κερδίσουμε χρόνο ζεστάματος, σε αγώνες φυσικά (ΟΚ και στο δρόμο που και που...:D ).


Αυτά τα ολίγα:D
Λινκ μη μου ζητάτε..... Απλά φυσικά φαινόμενα περιγράφω! Οι αντιρρήσεις δεκτές και ο τεκμηριωμένος διάλογος, επιδίωξη!:):):):):)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ποσα ξέρεις !!!!!
Μα !!! ποσα ξέρεις εντέλει
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
trailsmart η A40...?
γέρνω λίγο προς τα Α40 λόγο ότι από Αθήνα οποί και να πας έχεις μπόλικη εθνική...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
trailsmart η A40...?
γέρνω λίγο προς τα Α40 λόγο ότι από Αθήνα οποί και να πας έχεις μπόλικη εθνική...
Αυτο εξαρταται απο τις ορεξεις σου.
Το α40 δε θα προβληματισει.
Το τρελσμαρτ θα σε φτιαχνει να στριβεις.
Εσυ επιλεγεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο εξαρταται απο τις ορεξεις σου.
Το α40 δε θα προβληματισει.
Το τρελσμαρτ θα σε φτιαχνει να στριβεις.
Εσυ επιλεγεις.
Κάπως έτσι...
Υπολόγισε την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του Α40 και την πολύ καλή του συμπεριφορα σε ΣΤΕΓΝΌ και εύκολο χωμα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ευχαριστώ Γιώργο!
παρακαλω ηλια.....:friendship:

το σκεφτηκα και το ξανασκεφτηκα χιλιες φορες εαν πρεπει να γραψω....
ειλικρινα δεν θελω...αλλα δεν κρατιεμαι κιολας....
οποτε παμε....και συγγνωμη αν σε στεναχωρησω...

θεωρω οτι εβαλες ενα κακο λαστιχο...(εντελως υποκειμενικη αποψη)
σκληρο ....ενω ειχες δηλωσει οτι δεν θες σκληρο...
εντελως ακαταλληλο για τους δρομους γυαλι των ελληνικων πολεων....
ιδανικο βεβαια για ταξιδια δικαβαλα και τριβαλιτσα σε ευρωπαικους δρομους...(αντεχειειει)!!!!
αργει να ζεσταθει....
το γεγονος ομως οτι κανεις 6-7 χιλ. χλμ το χρονο και μονο σε βολτες με ησυχαζει λιγο...
εννοω οτι δεν το θες για καθημερινη μετακινηση...

θελω να συνεχισω ...να γραψω κι αλλα...
αλλα οχι...καλυτερα να σταματησω....


και παλι να ευχηθω με ολη μου την καρδια...ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!!!:biker:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
παρακαλω ηλια.....:friendship:

το σκεφτηκα και το ξανασκεφτηκα χιλιες φορες εαν πρεπει να γραψω....
ειλικρινα δεν θελω...αλλα δεν κρατιεμαι κιολας....
οποτε παμε....και συγγνωμη αν σε στεναχωρησω...

θεωρω οτι εβαλες ενα κακο λαστιχο...(εντελως υποκειμενικη αποψη)
σκληρο ....ενω ειχες δηλωσει οτι δεν θες σκληρο...
εντελως ακαταλληλο για τους δρομους γυαλι των ελληνικων πολεων....
ιδανικο βεβαια για ταξιδια δικαβαλα και τριβαλιτσα σε ευρωπαικους δρομους...(αντεχειειει)!!!!
αργει να ζεσταθει....
το γεγονος ομως οτι κανεις 6-7 χιλ. χλμ το χρονο και μονο σε βολτες με ησυχαζει λιγο...
εννοω οτι δεν το θες για καθημερινη μετακινηση...

θελω να συνεχισω ...να γραψω κι αλλα...
αλλα οχι...καλυτερα να σταματησω....


και παλι να ευχηθω με ολη μου την καρδια...ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!!!:biker:
καλημερα
καλα κανεις και λες αυτο που νιωθεις.
οι λογοι που το διαλεξα ειναι οτι το εχει φιλος με το 1150 και το δουλευει κυριος πολη και δεν εχει κανενα θεμα,με λιγη προσοχή στη βροχη.
στο στιλ οδήγησης νομιζω δεν μου πανε τα πολυ σπορ λαστιχα και τελος οπου και να παμε εμεις απο αθηνα εχουμε πολυ εθνικη βαλε και οτι κατεβενω 2-3 φορες καλαματα αυθημερον απο εθνικη για να δω τους δικους μου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλημερα
καλα κανεις και λες αυτο που νιωθεις.
οι λογοι που το διαλεξα ειναι οτι το εχει φιλος με το 1150 και το δουλευει κυριος πολη και δεν εχει κανενα θεμα,με λιγη προσοχή στη βροχη.
στο στιλ οδήγησης νομιζω δεν μου πανε τα πολυ σπορ λαστιχα και τελος οπου και να παμε εμεις απο αθηνα εχουμε πολυ εθνικη βαλε και οτι κατεβενω 2-3 φορες καλαματα αυθημερον απο εθνικη για να δω τους δικους μου.
Όλα τα λάστιχα στην Αθήνα έχουν πρόβλημα, είτε είναι ζεστα ειτε ειναι κρύα!
Προσοχή ετσι και αλλιώς στις πόλεις!!
Τα υπόλοιπα....θα μας τα πεις εν καιρώ και μετά από χλμ!!
 
Top Bottom