μετατροπες σε xt600

nikitaswest

Μέλος
Όνομα
Νικήτας
Μοτό
Yamaha XT600 '91
Καλησπεριζω το φορουμ με ενα θεμα για το νεο μου σχετικα μηχανακι, yamaha xt600. Θα ηθελα να αλλαξω μερικα πραγματα πανω του και ενα απο αυτα ειναι τα φρενα. Εχω ακουσει πως μπορω να βαλω δαγκανες απο xtx brembo και θα ηθελα να μαθω αν ισχυει αυτο. Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε αλλες μετατροπες που μπορω να κανω πανω στο xtακι μου. Προκαταβολικα θελω να πω πως δεν εχω και πολλες γνωσεις οποτε αν ειναι ευκολο να ειστε καπως αναλυτικοι.

Ευχαριστω εκ των προτερων;););)
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Μετατροπές για να γίνει ένα ικανότερο on off εννοείς;
Τί κατεύθυνση θες να ακολουθήσεις;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπεριζω το φορουμ με ενα θεμα για το νεο μου σχετικα μηχανακι, yamaha xt600. Θα ηθελα να αλλαξω μερικα πραγματα πανω του και ενα απο αυτα ειναι τα φρενα. Εχω ακουσει πως μπορω να βαλω δαγκανες απο xtx brembo και θα ηθελα να μαθω αν ισχυει αυτο. Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε αλλες μετατροπες που μπορω να κανω πανω στο xtακι μου. Προκαταβολικα θελω να πω πως δεν εχω και πολλες γνωσεις οποτε αν ειναι ευκολο να ειστε καπως αναλυτικοι.

Ευχαριστω εκ των προτερων;););)
Για τις δαγκανες δεν γνωριζω Ομως αν η διαμετρος της δισκοπλακας ειναι ιδια στις δυο μοτο (δεν το νομιζω) και η βαση οσον αφορα τις αποστασεις μεταξυ των βιδων στο πιρουνι που πιανει η δαγκανα ειναι επισης ιδια (που παλι δεν το νομιζω) μονο τοτε υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μπαινει ευκολα η δαγκανα απο το ΧΤΧ Σε καθε αλλη περιπτωση θελει μελετη και πιθανο τρεξιμο και χρηματα

Για λοιπες μετατροπες θα πρεπει να προσδιορισεις πρωτα τι ακριβως θελεις Νομιζω ομως οτι η αρχη στις βελτιωσεις πρεπει να γινει απο τις αναρτησεις του -αν βεβαια δεν εισαι ικανοποιημενος με τις στοκ και για την χρηση που κανεις
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για να βάλεις από xtx τετραπιστονι πρέπει να ναι με μοταρτ ζάντες και να φτιάξεις αποστάτη (έχει νομίζω έτοιμο αρχείο ο tcs για cnc για τετραπιστονη δαγκάνα για τα δικά σου μπροστινά , Καντού μια ερώτηση..... Αυτό που σου λέω για τις ζάντες είναι γιατί η γωνιά των ακτίνων κάνουν πιο μέσα γωνιά και μπορεί να χωρέσει το ψωμί της δαγκανας, ενώ με τις εντουροζαντες δεν γίνετε τόσο μεγάλη γωνία και βρίσκει η δαγκάνα.... Τώρα μπορεί να στα αναλύω όλα τσάμπα και να είσαι μοταρτ! Χαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikitaswest

Μέλος
Όνομα
Νικήτας
Μοτό
Yamaha XT600 '91
Για να βάλεις από xtx τετραπιστονι πρέπει να ναι με μοταρτ ζάντες και να φτιάξεις αποστάτη (έχει νομίζω έτοιμο αρχείο ο tcs για cnc για τετραπιστονη δαγκάνα για τα δικά σου μπροστινά , Καντού μια ερώτηση..... Αυτό που σου λέω για τις ζάντες είναι γιατί η γωνιά των ακτίνων κάνουν πιο μέσα γωνιά και μπορεί να χωρέσει το ψωμί της δαγκανας, ενώ με τις εντουροζαντες δεν γίνετε τόσο μεγάλη γωνία και βρίσκει η δαγκάνα.... Τώρα μπορεί να στα αναλύω όλα τσάμπα και να είσαι μοταρτ! Χαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλησπερα αποστολη! οχι μοταρτ θελω να το κανω απλα ακουσα πως καλο θα ηταν να αναβαθμισω φρενα για να το κανω μοταρτ και επειδη ειδα πως το xtx φοραει brembo σκεφτηκα μηπως τα βαλω στο δικο μου.
ερωτηση:
τι σημαινει tcs και τι cnc;
 

nikitaswest

Μέλος
Όνομα
Νικήτας
Μοτό
Yamaha XT600 '91
Μετατροπές για να γίνει ένα ικανότερο on off εννοείς;
Τί κατεύθυνση θες να ακολουθήσεις;
σκεφτομαι να το κανω μοταρτ και θελω να ξερω τι μετατροπες μπορω να του κανω γενικα
 
Top Bottom