πισω φρενο cbf600sa

teo

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
cbf600sa
Καλημέρα μάγκες και καλούς δρόμους. έχω ένα cbf600sa 2005 με 40000km το αγόρασα πριν 6 μήνες και απ την αρχη καταλαβα ότι το πισω φρένο είναι απαράδεκτο, βασικά σίγουρα έχει θέμα και προσπαθώ να το εντοπίσω,λόγω του ότι είναι μηχανικός αυτοκινήτων η διάγνωση η δικιά μου μου λεει οτι μάλλον θα εχει προβλήμα η μονάδα abs εσωτερικά.ποιο είναι το πρόβλημα.το πισω φρενο είναι τέρμα σκληρο,θέλει απίστευτα πολύ δύναμη για να φρενάρει,σαν abs λειτουργεί σωστα ,όμως σαν απόδοση φρένου είναι για πέταμα ειδικά αν πάω πάνω από 90km το πατάς με πάρα πολύ πίεση και σου δίνει την αίσθηση σαν να τερματίζει και δε πατιέται άλλο το πενταλ και δε φρενάρει λίγο κόβει.εχω κάνει όλα τα απαραίτητα, όλα όμως,αλλαγή τακάκια δισκοπλακα υγρά φρένων,καθαρισμό και λίπανση δαγκάνα κι επειδή επιμένει ένας μηχανικός σε μηχανες ότι αποκλείεται να φταίει η μονάδα abs,έχω κάνει πισω στην αντικατάσταση της για να μην την αλλάξω άδικα επειδή έχει κάποιο κόστος κι αυτή.ευχαριστω για όποια βοήθεια σας.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Έχει συνδυασμένο σύστημα φρένων?
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Θυμάμαι, έχω οδηγήσει, ότι έχει c-abs
δηλ. αυτό:
 
Reactions: teo

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Θοδωρή...!!!:ok:
Η τρόμπα του φρένου σε τι κατάσταση είναι?
Μήπως έχεις εκεί κάποιο θέμα?
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μένω στο ότι είπες ότι τερματίζει...δλδ έχει μεγάλη διαδρομή το πενταλ;αν ναι δοκίμασε πάλι εξαερωση και αν δεν...ειναι η αντλία του φρενου
Μην ασχοληθείς με κιτ επισκευής απλά πάρε μια αλλη

Στάλθηκε από το S9 χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teo

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
cbf600sa
Καλώς όρισες Θοδωρή...!!!:ok:
Η τρόμπα του φρένου σε τι κατάσταση είναι?
Μήπως έχεις εκεί κάποιο θέμα?
δείχνει να κρασάρει καλά,πατώντας το πενταλ ανοίγω τον εξαεροτηρα και έχει καλη πίεση σβηστη η μηχανή,στην πορεία δε φρενάρει πισω θέλει πολύ δύναμη μέχρι να κόψει,σαν abs είναι οκ
 

teo

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
cbf600sa
Μένω στο ότι είπες ότι τερματίζει...δλδ έχει μεγάλη διαδρομή το πενταλ;αν ναι δοκίμασε πάλι εξαερωση και αν δεν...ειναι η αντλία του φρενου
Μην ασχοληθείς με κιτ επισκευής απλά πάρε μια αλλη

Στάλθηκε από το S9 χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι η διαδρομή είναι οκ απλά πατάς και νιώθεις το πενταλ κούτσουρο σαν αυτοκίνητο σβηστό που είναι το φρενο σκληρο αν δεν βάλεις μπρος.οταν άλλαξα υγρά που πρεσαρα το φρενο,στο σταντ όταν άνοιγα εξαεροτηρα έφερνε πισω καλη πίεση και μαγκωνε καλά τη ρόδα,στην πορεία χάλια αφού στα 80 και μετά είναι σαν να μην έχω πισω φρενο θέλει υπερβολική πίεση για να κόψει λιγο
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν δεν έβαλες φτηνά δίσκο τακάκια,δε ξέρω να πω κάτι άλλο.Εχω περίπτωση φίλου που έλεγε ακριβώς τα ίδια με σένα και ήταν το τακακι τέρμα μούφα..σε μαμά δισκοπλακα πάντα.
 

teo

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
cbf600sa
Αν δεν έβαλες φτηνά δίσκο τακάκια,δε ξέρω να πω κάτι άλλο.Εχω περίπτωση φίλου που έλεγε ακριβώς τα ίδια με σένα και ήταν το τακακι τέρμα μούφα..σε μαμά δισκοπλακα πάντα.
δεν έβαλα γνήσια,αλλά ούτε και τα πιο φθηνά,συγκεκριμένα μου τα πρότεινε αυτός που τα πούλαγε ότι έχει δώσε και σε άλλους αυτά και δεν είχαν θέμα, αφού όμως το ίδιο ήταν και πριν τα αλλαξω,ελπίζω να μην έπεσα στην περίπτωση που ο προηγούμενος είχε βάλει το ίδιο τακακι γι αυτό δε φρέναρε και πριν!!θα το ψάξω μεσ' το σ.κ και θα ενημερώσω για την εξέλιξη. Ευχαριστώ πολύ Καλημέρα σε όλους!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
βαλε το μαρκουτσι του πισω φρενου στην τρομπα κατευθειαν αν ειναι οκ πας για μοναδα η επισκευη τις μοναδας ισως κατι ξερω και εγω για να στο λεω
 

teo

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
cbf600sa
βαλε το μαρκουτσι του πισω φρενου στην τρομπα κατευθειαν αν ειναι οκ πας για μοναδα η επισκευη τις μοναδας ισως κατι ξερω και εγω για να στο λεω
δεν ξέρω αν ταιριάζει αλλά στο τέλος εκεί θα καταλήξω, μονάδα abs.
 
Top Bottom