σΚΤΜοΠύραυλος -ή- ΜπεΜπεδοΜονόδρομος ???

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεκινάω (μιας και έδωσα την αφορμή)...
Εμφάνιση: KTM (έρωτας)
Γκάζι: KTM (στα ψηλά) - BMW (στα χαμηλά)
Αναρτήσεις: KTM (επιθετική οδήγηση) - BMW (άνεση, αίσθηση σιγουριάς ότι και αν γίνεται κάτω από τις ρόδες)
Φόρτωμα: BMW
Φρένα: BMW
Κόψιμο τιμονιού: BMW
Φώτα: BMW
Συγχωρεί λάθοι: BMW
Απόλυτο: KTM
Fun to drive: KTM

Let the fight begin !
Το εληξες το ματς ρε φίλε....πριν αρχισει:D
Και ήσουν ευγενικός....δεν μίλησες για συνεργεια:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΚΤΜ αν νιώθεις έως 35 ετών, μπεμβέ για άνω των 65.
Το εύρος από 35 έως 65;
Το άφησες για όσουν τη γλιτώσουν από τα εγκεφαλικά και τις ανακοπές;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα έλεγα ότι το 990 πλέον ανήκει στην κατηγορία των midi on-off, όπως το προπελοχτακοσα και τη σοβρακοφανέλα (tiger 800).

Το r1200gsa όμως είναι mega onoff και θαρρώ ότι πρέπει να συγκριθεί μόνο με το 1290 SA....Σαφώς και ο Κατιμάς έχει 35 αλόγατα παραπάνω και 30 κιλά λιγότερα και με καλύτερα περιφεριακά και ένα 5χίλιαρο λιγότερο...αλλά life is a bitch, που λεν'στο Αργοστόλι.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα, κάτι βασικό. Μιλάς για μοναδικό μηχανάκι ή να παίζει και ένα μικρό;
Μιλάω σ'αυτούς που έζησαν κ με τα δυό ,κ αναμένω ν'ακούσω τις εντυπώσεις τους ,κ ποιό τους έχει "κερδίσει" από τα δυό.

Θα έλεγα ότι το 990 πλέον ανήκει στην κατηγορία των midi on-off, όπως το προπελοχτακοσα και τη σοβρακοφανέλα (tiger 800).

Το r1200gsa όμως είναι mega onoff και θαρρώ ότι πρέπει να συγκριθεί μόνο με το 1290 SA....Σαφώς και ο Κατιμάς έχει 35 αλόγατα παραπάνω και 30 κιλά λιγότερα και με καλύτερα περιφεριακά και ένα 5χίλιαρο λιγότερο...αλλά life is a bitch, που λεν'στο Αργοστόλι.
Γιάννη ,δεν αναφέρθηκα στο GSA ,ούτε στο LC ,γι'αυτό και ούτε στα 11/1290.

ΚΤΜ 990ADV -vs- ΒΜW R1200GS
Τα άλογα τους ,όπως κ τα κιλά τους ,είναι σχεδόν τα ίδια.
Κυκλοφόρησαν κ εξελίχθηκαν ταυτόχρονα.(2004-2012)
Αντιπροσωπεύουν όμως 2 διαφορετικές προσεγγίσεις κοινής μοτο-κατηγορίας.(OnOff))
Για πάμε λοιπόν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μιλάω σ'αυτούς που έζησαν κ με τα δυό ,κ αναμένω ν'ακούσω τις εντυπώσεις τους ,κ ποιό τους έχει "κερδίσει" από τα δυό.


Γιάννη ,δεν αναφέρθηκα στο GSA ,ούτε στο LC ,γι'αυτό και ούτε στα 11/1290.

ΚΤΜ 990ADV -vs- ΒΜW R1200GS
Τα άλογα τους ,όπως κ τα κιλά τους ,είναι σχεδόν τα ίδια.
Αντιπροσωπεύουν όμως 2 διαφορετικές προσεγγίσεις κοινής μοτο-κατηγορίας.(OnOff))
Για πάμε λοιπόν...
Οκ τότενες.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
ΚΤΜ 990ADV -vs- ΒΜW R1200GS
Τα άλογα τους ,όπως κ τα κιλά τους ,είναι σχεδόν τα ίδια.
Κυκλοφόρησαν κ εξελίχθηκαν ταυτόχρονα.(2004-2012)
Αντιπροσωπεύουν όμως 2 διαφορετικές προσεγγίσεις κοινής μοτο-κατηγορίας.(OnOff))
Για πάμε λοιπόν...
Όπως το είπες.

Το πρώτο ήταν μακράν του δευτέρου το απόλυτο mega on-OFF.

Το δεύτερο αποδείχθηκε το καλύτερο mega ON-off.

(Οι πωλήσεις τους αντικατοπτρίζουν ΚΑΙ την τεράστια αριθμητική διαφορά ανάμεσα στην πρώτη κατηγορία και την δεύτερη κατηγορία).

Θα μ' άρεσε κι εμένα ν' ακούσω απόψεις κατόχων και των δύο.

Εμένα πάντως το μυαλό, η καρδιά και η ψυχή μου λένε ΚΤΜ.

Κι ας είμαι πολύ mild και άπειρος (σε σχέση με άλλους) οδηγός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Μια και μιλάμε για αντίστοιχης εποχής μονδελα, δεν μπόρεσα να γίνω κάτοχος και των δυο.
Ο λόγος;
Μόλις έδωσα το τζιεσοχτακοσια λεω τι να πάρω, μιας και την είχα δει μπεμβε κατάσταση και με έψηνε και η κερά μου λεω πάμε για τζιεσαντβεντσουρχιλιαδιακοσα
Πάω το βλέπω, ωραίο, το δοκιμάζω.....
Παιδιά ευχαριστώ.. βαρύς προβληματισμός σκέπασε το βλέμμα μου, μια χαρά ήταν το 800 και τοδωσα...
Μέχρι που ένας φιλος μου λέει δες και αυτό...950 κτμ.
Χαμόγελο ως τα αυτιά, από την πρώτη στιγμή!
Ζήσαμε μαζί έντονες περιπέτειες και ο μόνος λόγος που πήγε συνεργείο ήταν για μικροεπισκευές από πτώσεις σε τρελές καβλαντες στο βουνό, με ταχύτητες, άλματα και παντιλικια.
Το μηχανάκι αυτό με έκανε άντρα.
ΥΓ. Η γυναίκα μου δεν έστειλε ούτε γράμμα με αυτό, όχι να ανεβει κιολας! Ήταν λέει ΑΓΡΙΟ.!
 

chaosm

Μέλος
Όπως το είπες.

Το πρώτο ήταν μακράν του δευτέρου το απόλυτο mega on-OFF.

Το δεύτερο αποδείχθηκε το καλύτερο mega ON-off.

(Οι πωλήσεις τους αντικατοπτρίζουν ΚΑΙ την τεράστια αριθμητική διαφορά ανάμεσα στην πρώτη κατηγορία και την δεύτερη κατηγορία).

Θα μ' άρεσε κι εμένα ν' ακούσω απόψεις κατόχων και των δύο.
Οι πωλήσεις δεν αντικατοπτρίζουν τίποτα. Ίσως αντικατοπτρίζουν την εικόνα ενός μέσου Έλληνα. Δόσεις και άγιος ο θεός. Για το BMW δεν έχω να πω κ πολλά μιας και η εμπειρία μου μαζί τους ήταν μικρή. Κάθε φορά που το οδηγούσα μου έκοβε τα χέρια η ωμή του δύναμη που έβγαζε. Γι αυτό κ πήγα στο ktm... Πολύ δύναμη αυτά τα gs...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι πωλήσεις δεν αντικατοπτρίζουν τίποτα. Ίσως αντικατοπτρίζουν την εικόνα ενός μέσου Έλληνα. Δόσεις και άγιος ο θεός. Για το BMW δεν έχω να πω κ πολλά μιας και η εμπειρία μου μαζί τους ήταν μικρή. Κάθε φορά που το οδηγούσα μου έκοβε τα χέρια η ωμή του δύναμη που έβγαζε. Γι αυτό κ πήγα στο ktm... Πολύ δύναμη αυτά τα gs...
Μάλλον δεν έχεις δει τις παγκόσμιες πωλήσεις!!
Αλλά μην την παμε εκεί την κουβέντα, δεν έχει νοημα.
@Ironbutt .....που είσαι βρε κτμbm wδακια?:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κοιμαμαι με 0 αδιαβαστα μνμτα...
Ξυπναω στι 7:00 με 67...
Πστμ λεω, κατι εγινε στο φορουμ ενω εγω κοιμομουν!!!:eek::eek::eek::eek:

Καλημερα σας.
Σε λιγο τα λοιπα, μετα το 2ο τσιγαρο. Να ισιωσω ;)
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη νομιζω πως γνωριζω πιο πολλους αναβατες που αλλαξαν απο KTM σε BMW παρα το αντιθετο. Αν και το ktm εχει σαφως πιο χωματινο χαρακτηρα, η επιλογη εχει να κανει καθαρα με τον προσανατολισμο και τον οδηγικο χαρακτηρα του αναβατη. Εισαι χωματερος με επιθετικη οδηγηση? Πας στο ktm. Θελεις ανεση και εισαι πιο ανοιχτου βεληνεκους για μακρυνα εκτος Ελλαδος ταξιδια,χωρις να στερηθεις και την πιο ηπια χωματερη σου εξορμηση πας σε BMW
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Οι πωλήσεις δεν αντικατοπτρίζουν τίποτα. Ίσως αντικατοπτρίζουν την εικόνα ενός μέσου Έλληνα. Δόσεις και άγιος ο θεός. Για το BMW δεν έχω να πω κ πολλά μιας και η εμπειρία μου μαζί τους ήταν μικρή. Κάθε φορά που το οδηγούσα μου έκοβε τα χέρια η ωμή του δύναμη που έβγαζε. Γι αυτό κ πήγα στο ktm... Πολύ δύναμη αυτά τα gs...
Αν το καλοσκεφτείς θα δεις ότι αυτό που λέω είναι πολύ λογικό. Δε μιλάω μόνο για Ελλάδα. Αυτοί που ψάχνουν on-OFF είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς που θέλουν ON-off.
 

chaosm

Μέλος
Μάλλον δεν έχεις δει τις παγκόσμιες πωλήσεις!!
Αλλά μην την παμε εκεί την κουβέντα, δεν έχει νοημα.
@Ironbutt .....που είσαι βρε κτμbm wδακια?:D
Ναι Κώστα έχεις δίκιο. Γενικά στη ζωή μου δε κοιτάω στατιστικά. Κ μη συγκρίνεις τις πωλήσεις παγκοσμίως. διαφοροποιούνται οι παράγοντες. Από το βιοτικό επίπεδο, μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς. Η λογική του ότι πουλάει είναι κ καλό πιστεύω δεν υπάρχει. Αντε τώρα μην ανοίξω θέμα Android vs ios κ πέσει ο server. Αχα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι Κώστα έχεις δίκιο. Γενικά στη ζωή μου δε κοιτάω στατιστικά. Κ μη συγκρίνεις τις πωλήσεις παγκοσμίως. διαφοροποιούνται οι παράγοντες. Από το βιοτικό επίπεδο, μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς. Η λογική του ότι πουλάει είναι κ καλό πιστεύω δεν υπάρχει. Αντε τώρα μην ανοίξω θέμα Android vs ios κ πέσει ο server. Αχα
Αυτό που λέει ο Γρηγόρης από πανω, είναι και το πιο σωστό!
Η αγορά θέλει πιο πολύ On-off και αυτό οι Γερμανοί το κατάλαβαν νωρίς, οι Αυστριακοί τώρα τελευταία με τα νέα μοντέλα!
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη νομιζω πως γνωριζω πιο πολλους αναβατες που αλλαξαν απο KTM σε BMW παρα το αντιθετο.
Πολύ λογικο, αφού στη ζωή πρώτα έρχονται τα 30 και μετά τα 60 :D

Εάν ήταν ο Μπέντζαμιν Μπάτον ας πούμε, θα είχε πάρει πρώτα bmw και μετά ktm
 
Τελευταία επεξεργασία:

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Παρακαλώ ο κύριος forester να τελειώσει το σιγαρο του... Πάντως νομίζω ότι αγαπώ την χονδρη αλλά έχω καψουρευτει αυτά τα παλιό ΚΤΜ...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom