τα βασικά των ΒΑΣΙΚΩΝ στρώσεων

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Να κανω μια κρισιμη ερωτηση? Βιαζομαι να γυρισω σπιτι μου, να ξεκαλουπωσω κολωνες στο 24ωρο?

:p :p :p

(Fordαρα ρε, 20 χρονια αμαξι μονο εναν πολλ/στη και καλωδια εχω αλλαξει, κι αυτα μετα απο νεροποντη)
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
(Fordαρα ρε, 20 χρονια αμαξι μονο εναν πολλ/στη και καλωδια εχω αλλαξει, κι αυτα μετα απο νεροποντη)
Γιατί είχες ξεχάσει ανοιχτό το καπό ;;;; :D:D:D:friendship:
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Να κανω μια κρισιμη ερωτηση? Βιαζομαι να γυρισω σπιτι μου, να ξεκαλουπωσω κολωνες στο 24ωρο?

:p:p:p

(Fordαρα ρε, 20 χρονια αμαξι μονο εναν πολλ/στη και καλωδια εχω αλλαξει, κι αυτα μετα απο νεροποντη)
H αλήθεια είναι ότι πρέπει να μην βγει ένα αυτοκίνητο προβληματικό εκ κατασκευής...
...αλλά...Mazdaρα 12 χρόνια μόνο φίλτρα και λάδια!!! Ούτε καν τακάκια!!! (βέβαια μόνο 100000km έχω κάνει). Όταν το είχα πρωτοαγοράσει, οι τοπικές αντιπροσωπείες Ford και Mazda συστεγάζονταν (βέβαια η Mazda εγκατέλειψε αργότερα την ελληνική επικράτεια). Σε ένα από τα πρώτα του service στην τότε αντιπροσωπεία λοιπόν, έπιασα κουβέντα με τον υπεύθυνο των ανταλλακτικών, ο οποίος επί λέξει μου είπε : "ευτυχώς έχουμε και την Ford γιατί αλλιώς θα το είχαμε κλείσει το μαγαζί"!! Mου είπε δηλαδή ότι 8 στα 10 ανταλλακτικά που πουλούσαν πήγαιναν για βλάβες Ford και 2 στα 10 για Mazda!!!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Οπότε το ρεζουμέ είναι πετάμε τα βαμβακερά, φοράμε κατάλληλο base layer, αποφεύγουμε τα audi, παίρνουμε mazda για να αλλάζουμε μόνο λάδια φίλτρα και τα ford δεν τα οδηγούμε με βροχή :D:D:friendship:

Καταπληκτικό βίντεο για άλλη μια φορά Γιάννη :friendship:
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Οπότε το ρεζουμέ είναι πετάμε τα βαμβακερά, φοράμε κατάλληλο base layer, αποφεύγουμε τα audi, παίρνουμε mazda για να αλλάζουμε μόνο λάδια φίλτρα και τα ford δεν τα οδηγούμε με βροχή :D:D:friendship:

Καταπληκτικό βίντεο για άλλη μια φορά Γιάννη :friendship:
:pointu::friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
H αλήθεια είναι ότι πρέπει να μην βγει ένα αυτοκίνητο προβληματικό εκ κατασκευής...
...αλλά...Mazdaρα 12 χρόνια μόνο φίλτρα και λάδια!!! Ούτε καν τακάκια!!! (βέβαια μόνο 100000km έχω κάνει). Όταν το είχα πρωτοαγοράσει, οι τοπικές αντιπροσωπείες Ford και Mazda συστεγάζονταν (βέβαια η Mazda εγκατέλειψε αργότερα την ελληνική επικράτεια). Σε ένα από τα πρώτα του service στην τότε αντιπροσωπεία λοιπόν, έπιασα κουβέντα με τον υπεύθυνο των ανταλλακτικών, ο οποίος επί λέξει μου είπε : "ευτυχώς έχουμε και την Ford γιατί αλλιώς θα το είχαμε κλείσει το μαγαζί"!! Mου είπε δηλαδή ότι 8 στα 10 ανταλλακτικά που πουλούσαν πήγαιναν για βλάβες Ford και 2 στα 10 για Mazda!!!
Και στους Αγ Αναργυρους ο κυρ Κωστας Λουρμπας που ειχε την Mazda μου ειχε πει οτι εαν δεν στουκαρει κανενας πιτσιρικας το RX8 του πατερα του, μονο για λαδια φιλτρα τα φέρνουν!! :laugh:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Nαι, μια φορα το μηνα.
Ευτυχως που ειχε και την Rover μαζι που ηξερα τους μαστορους με τ ονομα τους!! :muted::roflmao:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οπότε το ρεζουμέ είναι πετάμε τα βαμβακερά, φοράμε κατάλληλο base layer, αποφεύγουμε τα audi, παίρνουμε mazda για να αλλάζουμε μόνο λάδια φίλτρα και τα ford δεν τα οδηγούμε με βροχή :D:D:friendship:

Καταπληκτικό βίντεο για άλλη μια φορά Γιάννη :friendship:
Αν το βουνο ειναι στα Ιμαλαια και κατι ακομα!! :ha
spam off
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Αν το βουνο ειναι στα Ιμαλαια και κατι ακομα!! :ha
spam off
Δεν χρειάζεται να είσαι Ιμαλάια για να την "πατήσεις". Μια βόλτα στις κορυφές του Ολύμπου με ασταθή καιρό και δεν θέλει πολύ να σε κυκλώσουν τα σύννεφα. Δεν βλέπεις στο μισό μέτρο. Κάθεσαι στο κρύο και περιμένεις.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δεν χρειάζεται να είσαι Ιμαλάια για να την "πατήσεις". Μια βόλτα στις κορυφές του Ολύμπου με ασταθή καιρό και δεν θέλει πολύ να σε κυκλώσουν τα σύννεφα. Δεν βλέπεις στο μισό μέτρο. Κάθεσαι στο κρύο και περιμένεις.
Οτι αγοραζουμε ολοι Royal Enfield Himalayan εννοουσα!! :inlove::laugh::laugh:
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Moto n joy ρίξε μια μάτια και στα merino wool(σίγουρα θα τα γνωρίζεις)

Φοβερό υλικό έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και στο «στέγνωμα» αλλά εκεί που έχω εντυπωσιαστεί είναι με τη λειτουργικοτητα του αφού για να μυρίσει και να χρειαστεί πλύσιμο πρέπει να το λιώσεις 3-4 μέρες στα βουνά.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Moto n joy ρίξε μια μάτια και στα merino wool(σίγουρα θα τα γνωρίζεις)

Φοβερό υλικό έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και στο «στέγνωμα» αλλά εκεί που έχω εντυπωσιαστεί είναι με τη λειτουργικοτητα του αφού για να μυρίσει και να χρειαστεί πλύσιμο πρέπει να το λιώσεις 3-4 μέρες στα βουνά.
Κώστα τα βλέπω συνέχεια σε διαφημίσεις στο Internet και θέλω κάποια στιγμή να δω ένα από κοντά σε κατάστημα.
Είσαι ικανοποιημένος από τη χρήση του σε περπάτημα στο βουνό μόνο ή το φοράς και με τη μηχανή?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Moto n joy ρίξε μια μάτια και στα merino wool(σίγουρα θα τα γνωρίζεις)

Φοβερό υλικό έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και στο «στέγνωμα» αλλά εκεί που έχω εντυπωσιαστεί είναι με τη λειτουργικοτητα του αφού για να μυρίσει και να χρειαστεί πλύσιμο πρέπει να το λιώσεις 3-4 μέρες στα βουνά.
Εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε Κώστα μου; Θα τα δούμε και εμείς! :p :friendship:
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Κατά βάση στη μηχανή που φέτος το καλοκαίρι δούλεψε άψογα αλλά και κάποιες βολτούλες βούνο.Στη συνέχεια επειδή μου κάλο άρεσε και επειδή και εμφανισιακά έχει λίγο πιο «casual» εμφάνιση το χρησιμοποιώ και καθημερινά.Στα αρνητικά του σύμφωνα πάντα με μαρτυρίες άλλων η μειωμένη αντοχή στο χρόνο σε σχέση με τ γνωστά base layer.Εμένα μέχρι στιγμής είναι κομπλέ

STF κάτσε να το δει ο ειδικός πρώτα :friendship:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και αφου σπαμαραμε ας κανουμε και σοβαρη κουβεντα πανω στο θεμα. Μπορει το χειμωνα -για εξαιρετικες συνθηκες- τα συνθετικα να ειναι καλυτερα Base layers επειδη εξατμιζουν τον ιδρωτα, αλλα για τον ιδιο λογο θα πρεπει να αποφευγονται το καλοκαιρι. Η εξατμιση του ιδρωτα ειναι που επιφερει την κοπωση/εξασθενιση/αφυδατωση/υπερθερμανση το καλοκαιρι, οχι η ζεστη. Για το λογο αυτο προτιμαμε βαμβακερο t-shirt ωστε να διατηρησει τον ιδρωτα ή ακομη και -σε υπερβολικο καυσωνα- το νερακι που θα ριξουμε πανω του ωστε να μας διατηρησει δροσερους. Μιλαμε βεβαια για συνθηκες ταξιδιου, οχι μεσα στην πολη. Κλεινουμε αεραγωγους για να διατηρησουμε βρεγμενο το ρουχο και κατα συνεπεια το δερμα μας. Με τους αεραγωγους ανοιχτους "νιωθουμε" δροσια, αλλα στην πραξη αυτος ειναι ο ιδρωτας μας που εξατμιζεται, που με τη σειρα του μετα απο ωρα φερνει την κοπωση.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Και στους Αγ Αναργυρους ο κυρ Κωστας Λουρμπας που ειχε την Mazda μου ειχε πει οτι εαν δεν στουκαρει κανενας πιτσιρικας το RX8 του πατερα του, μονο για λαδια φιλτρα τα φέρνουν!! :laugh:
Spam on.Λευτερη καλά σου έλεγε ο μαστροκωστας κάπως έτσι ηταν από όταν γίναμε εξουσιοδοτημένο mazda μόνο σέρβις κάναμε,αλλά ήταν και καινούργια σχεδόν όλα οπότε τι να πάθουν? Βέβαια και τα rover mg καινούργια ήταν αλλά είχαμε θα ψωμί με αυτά.Με τι αυτοκίνητο ερχοσουνα?spam off
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Spam on.Λευτερη καλά σου έλεγε ο μαστροκωστας κάπως έτσι ηταν από όταν γίναμε εξουσιοδοτημένο mazda μόνο σέρβις κάναμε,αλλά ήταν και καινούργια σχεδόν όλα οπότε τι να πάθουν? Βέβαια και τα rover mg καινούργια ήταν αλλά είχαμε θα ψωμί με αυτά.Με τι αυτοκίνητο ερχοσουνα?spam off
214
 
Top Bottom