τα βασικά των ΒΑΣΙΚΩΝ στρώσεων

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Και αφου σπαμαραμε ας κανουμε και σοβαρη κουβεντα πανω στο θεμα. Μπορει το χειμωνα -για εξαιρετικες συνθηκες- τα συνθετικα να ειναι καλυτερα Base layers επειδη εξατμιζουν τον ιδρωτα, αλλα για τον ιδιο λογο θα πρεπει να αποφευγονται το καλοκαιρι. Η εξατμιση του ιδρωτα ειναι που επιφερει την κοπωση/εξασθενιση/αφυδατωση/υπερθερμανση το καλοκαιρι, οχι η ζεστη. Για το λογο αυτο προτιμαμε βαμβακερο t-shirt ωστε να διατηρησει τον ιδρωτα ή ακομη και -σε υπερβολικο καυσωνα- το νερακι που θα ριξουμε πανω του ωστε να μας διατηρησει δροσερους. Μιλαμε βεβαια για συνθηκες ταξιδιου, οχι μεσα στην πολη. Κλεινουμε αεραγωγους για να διατηρησουμε βρεγμενο το ρουχο και κατα συνεπεια το δερμα μας. Με τους αεραγωγους ανοιχτους "νιωθουμε" δροσια, αλλα στην πραξη αυτος ειναι ο ιδρωτας μας που εξατμιζεται, που με τη σειρα του μετα απο ωρα φερνει την κοπωση.
Ο δροσισμός το καλοκαίρι -ειδικά σε συνθήκες καύσωνα- είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο. Εγώ να σου πω την αλήθεια Κώστα, στο video, είχα κατά νου τις μέσες θερμοκρασίες που συνήθως επιλέγουμε να ταξιδεύουμε. Παρόλα αυτά δεν έχω ποτέ κλειστούς αεραγωγούς όταν ταξιδεύω καλοκαίρι σε υπερβολική ζέστη. Αυτήν τη δροσιά που λες, την νιώθω ευεργετική, έστω κι αν ο αέρας είναι ζεστός. Έχω την εντύπωση ότι ο αέρας ψύχει τον ιδρώτα, οπότε αυτός με τη σειρά του απάγει γρηγορότερα την θερμότητα του σωματός μας. Παρότι ο ιδρώτας εξατμίζεται από τον αέρα όσο ο οργανισμός μας νιώθει ζεστός θα παράξει νέο ιδρώτα και πάει λέγοντας. Τώρα βέβαια πωλούνται και κάποια cooling vests τα οποία τα βουτάς πλήρως στο νερό και μετά τα φοράς, αλλά δεν ξέρω αν φοριούνται με κλειστούς ή ανοιχτούς τους αεραγωγούς του μπουφάν. Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας. Προφανώς δεν κρυώνουμε ή ζεσταινόμαστε όλοι το ίδιο. Εγώ πάντως, ελλείψει κιλών, είμαι κρυουλιάρης. Την ζέστη πάλι, την αντέχω!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχω την εντύπωση ότι ο αέρας ψύχει τον ιδρώτα, οπότε αυτός με τη σειρά του απάγει γρηγορότερα την θερμότητα του σωματός μας. Παρότι ο ιδρώτας εξατμίζεται από τον αέρα όσο ο οργανισμός μας νιώθει ζεστός θα παράξει νέο ιδρώτα και πάει λέγοντας.
Και αυτο ακριβως είναι που οδηγει στην αφυδατωση και την κοπωση.

Μιλαμε παντα για ακραιες θερμοκρασιες ταξιδιου, είτε κρυου είτε ζεστης.

Συμφωνω απολυτα οτι ολα αυτα είναι υποκειμενικά. Κι εγω αντεχω την πολλη ζεστη πιο ευκολα απο το κρυο, γιαυτο προτιμω να κλεινω τα παντα πανω απο τους 30 και να νιωθω λιγο αβολα με τον ιδρωτα, αλλα βγαζω 3ωρο χωρις σταση αν χρειαστεί χωρις να νιωθω οτι θα πεσω κατω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και αυτο ακριβως είναι που οδηγει στην αφυδατωση και την κοπωση.

Μιλαμε παντα για ακραιες θερμοκρασιες ταξιδιου, είτε κρυου είτε ζεστης.

Συμφωνω απολυτα οτι ολα αυτα είναι υποκειμενικά. Κι εγω αντεχω την πολλη ζεστη πιο ευκολα απο το κρυο, γιαυτο προτιμω να κλεινω τα παντα πανω απο τους 30 και να νιωθω λιγο αβολα με τον ιδρωτα, αλλα βγαζω 3ωρο χωρις σταση αν χρειαστεί χωρις να νιωθω οτι θα πεσω κατω.
Εγώ είμαι του κρύου... με τη ζέστη είμαι τσακωμένος!

Ωραία συζήτηση!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το βίντεο του Γιάννη θα το δώ με ησυχία το απόγευμα σπίτι γιατί πάντα τα βίντεο του είναι εξαιρετικά και χρήσιμα.

Απο την άλλη άσχετο αλλά έχω να πω έχουμε φλωρέψει.. Ηλεκτρονικά συστήματα, layers, gadgets μπούρου μπούρου αλήτεία σκέτη είμαστε..:roflmao::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το βίντεο του Γιάννη θα το δώ με ησυχία το απόγευμα σπίτι γιατί πάντα τα βίντεο του είναι εξαιρετικά και χρήσιμα.

Απο την άλλη άσχετο αλλά έχω να πω έχουμε φλωρέψει.. Ηλεκτρονικά συστήματα, layers, gadgets μπούρου μπούρου αλήτεία σκέτη είμαστε..:roflmao::roflmao::roflmao:
Να προσθέσω... 2-3 μηχανάκια, λες και με το 1 δεν πάμε παντού, τρέιλερ, τζιπια, καλσόν, γόβες.. Τεσπα
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Το βίντεο του Γιάννη θα το δώ με ησυχία το απόγευμα σπίτι γιατί πάντα τα βίντεο του είναι εξαιρετικά και χρήσιμα.

Απο την άλλη άσχετο αλλά έχω να πω έχουμε φλωρέψει.. Ηλεκτρονικά συστήματα, layers, gadgets μπούρου μπούρου αλήτεία σκέτη είμαστε..:roflmao::roflmao::roflmao:
"φλωρέψει" = το ανθρώπινο ένστικτο της επιβίωσης που μας κάνει να θέλουμε να διευκολύνουμε συνεχώς την διαβίωσή μας, το οποίο βέβαια γνωρίζουν καλά οι γκουρού του marketing και μας χειραγωγούν πλήρως. Ο φαύλος κύκλος του εθισμού δηλαδή. Σαν το καφέ με τη ζάχαρη...οι δύο πιο εθιστικές νόμιμες ουσίες σε ένα κυπελάκι ως απαραίτητη καθημερινή συνήθεια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
"φλωρέψει" = το ανθρώπινο ένστικτο της επιβίωσης που μας κάνει να θέλουμε να διευκολύνουμε συνεχώς την διαβίωσή μας, το οποίο βέβαια γνωρίζουν καλά οι γκουρού του marketing και μας χειραγωγούν πλήρως. Ο φαύλος κύκλος του εθισμού δηλαδή. Σαν το καφέ με τη ζάχαρη...οι δύο πιο εθιστικές νόμιμες ουσίες σε ένα κυπελάκι ως απαραίτητη καθημερινή συνήθεια.
Κάπως έτσι.. Εθισμός στο καινούργιο, το διαφορετικό, το καινοτόμο! Και φυσικά αν προσφέρει΄΄ευκολία΄΄ ότι καλύτερο!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κάπως έτσι.. Εθισμός στο καινούργιο, το διαφορετικό, το καινοτόμο! Και φυσικά αν προσφέρει΄΄ευκολία΄΄ ότι καλύτερο!
Προβλεπω να ξαναπηγαινουμε στο Καντηλι, οταν μας αφησουν, οταν μια βδομαδα πριν περασει το γκρειντερ για να διευκολύνει την διελευση μας και οταν φτιαξει ο καιρος με ελαφρύ αερακι για να μην ιδρωσουμε !!
:ha
Και με τον Phoenix μπροστα για να μην χαθουμε. :inlove:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Προβλεπω να ξαναπηγαινουμε στο Καντηλι, οταν μας αφησουν, οταν μια βδομαδα πριν περασει το γκρειντερ για να διευκολύνει την διελευση μας και οταν φτιαξει ο καιρος με ελαφρύ αερακι για να μην ιδρωσουμε !!
:ha
Και με τον Phoenix μπροστα για να μην χαθουμε. :inlove:
Να προσθέσω πώς θα φοράμε 2-3 layers να είμαστε χουχουλιάρικα και θα αγοράσουμε και ένα μηχανάκι με traction control να μη φάμε κάνα γλυστρηματάκι και κάνουμε βαβα.. :roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να προσθέσω πώς θα φοράμε 2-3 layers να είμαστε χουχουλιάρικα και θα αγοράσουμε και ένα μηχανάκι με traction control να μη φάμε κάνα γλυστρηματάκι και κάνουμε βαβα.. :roflmao::roflmao:
Καλά... Ενα αδιάβροχα παραπάνω θα το πάρουμε, γιατί έμεινε αξέχαστο το ψ@λοκρυο και η καταιγίδα που φαγαμε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά... Ενα αδιάβροχα παραπάνω θα το πάρουμε, γιατί έμεινε αξέχαστο το ψ@λοκρυο και η καταιγίδα που φαγαμε
Εγώ θυμάμαι για layers 2 σακκούλες απο τις τυρόπιτες που είχα και έβαλα στα χέρια να κόψει λίγο ο αέρας μετά απο 4 ώρες βροχή-χιόνια και κρύο που ένιωθα πως θα ξεκολλήσουν τα δάχτυλα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ θυμάμαι για layers 2 σακκούλες απο τις τυρόπιτες που είχα και έβαλα στα χέρια να κόψει λίγο ο αέρας μετά απο 4 ώρες βροχή-χιόνια και κρύο που ένιωθα πως θα ξεκολλήσουν τα δάχτυλα!
Είχες φάει και 2 τυρόπιτες??
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είχες φάει και 2 τυρόπιτες??
βοηθάει το σάπιο χοιρινό λίπος με την τεχνητη μαργαρίνη και το τυρί σκόνη σε συνθήκες ψύχους.. :roflmao:

κανονικά έπρεπε να είχα καταναλώσει ποσότητα super foods με πολυβιταμίνες με ψευδάργυρο και εκχύλισμα aloe verα αλλά δεν είχε στο φούρνο..:p
 

nister

Μέλος
Περιοχή
Ερατεινή
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 k9
Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό βίντεο, όπως και όλα μέχρι τώρα!

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το κρύο, όμως με ενδιαφέρει πάρα πολύ το να στεγνώνουν πολύ γρήγορα, έτσι ώστε να παίρνω στις εκδρομές, όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα.

Πώς μπορώ να ψάξω για ρούχα, είτε μιλάμε για μπλουζάκια, είτε για κάλτσες, είτε ακόμα και για μποξεράκια, που να έχουν αυτή την ιδιότητα, δηλαδή να στεγνώνουν γρήγορα;

Ρωτάω γιατί με τον όρο "Base layer", δεν βρίσκω πολλά πράγματα, ενώ με τον όρο "ισοθερμικά" βρίσκω αρκετά, όμως με καλύπτουν γι' αυτό που θέλω;
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό βίντεο, όπως και όλα μέχρι τώρα!

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το κρύο, όμως με ενδιαφέρει πάρα πολύ το να στεγνώνουν πολύ γρήγορα, έτσι ώστε να παίρνω στις εκδρομές, όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα.

Πώς μπορώ να ψάξω για ρούχα, είτε μιλάμε για μπλουζάκια, είτε για κάλτσες, είτε ακόμα και για μποξεράκια, που να έχουν αυτή την ιδιότητα, δηλαδή να στεγνώνουν γρήγορα;

Ρωτάω γιατί με τον όρο "Base layer", δεν βρίσκω πολλά πράγματα, ενώ με τον όρο "ισοθερμικά" βρίσκω αρκετά, όμως με καλύπτουν γι' αυτό που θέλω;
Προφανώς χρειάζεται να ψάξει κανείς καλά την αγορά των τεχνικών ρούχων (μπλουζάκια, εσώρουχα, αντιανεμικά κάλτσες, οτιδήποτε) είτε στα ιντερνετικά είτε στα φυσικά καταστήματα, με κριτήριο το εάν είναι φτιαγμένα από συνθετικά υλικά (ή merino wool) που στεγνώνουν γρήγορα και εάν είναι διαπνέοντα. Ο τρόπος ψαξίματος κατ' εμέ καλό είναι να γίνεται πρώτα από ιντερνετ και δη sites του εξωτερικού και αφου κατασταλάξουμε μετά το ψάχνουμε Ελλάδα. Για παράδειγμα αν γκουγκλάρεις "motorcycle base layers" παίρνεις πολλά αποτελέσματα από ξένα e-shops και sites οπότε σε δεύτερη φάση κάνεις search στο skroutz για να δεις εάν υπάρχουν και στην Ελλάδα. Κάπως έτσι φαντάζομαι κάνουν όλοι...αλλά οκ θέλει λίγο χρόνο να αφιερώσει κανείς.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Πολύ επιμορφωτικό βίντεο.
Να συμπληρώσω ότι πρέπει να προσέχουμε κατά την αγορά ισοθερμικού να έχει αντιμικροβιακή επεξεργασία (συνήθως με ιόντα αργύρου).
Τα πολύ φτηνά συνήθως δεν έχουν. Γιατί μετά το πρώτο ίδρωμα μυρίζουν σαν κουνάβια !!

Και όπως λένε στο χωριό μου : δεν θα σε ΄ζγών άνθρωπος !!
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Τα μοναδικά base layers (και όχι μόνο) που αξιζουν, είναι όσα έχουν βάση μαλλί. Τα υπόλοιπα είναι μέσες λυσεις. Εάν δεν υπήρχε το θέμα του κόστους (όλα τα σύγχρονα μάλλινα τεχνικά ρουχα είναι πανακριβα) τα συνθετικά θα είχαν πεταχτει στα σκουπίδια.
Χωρίς να διεκδικεί δάφνες επιστημονικής ανάλυσης, ένα κειμενακι που λέει τα βασικά

 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Τα μοναδικά base layers (και όχι μόνο) που αξιζουν, είναι όσα έχουν βάση μαλλί. Τα υπόλοιπα είναι μέσες λυσεις. Εάν δεν υπήρχε το θέμα του κόστους (όλα τα σύγχρονα μάλλινα τεχνικά ρουχα είναι πανακριβα) τα συνθετικά θα είχαν πεταχτει στα σκουπίδια.
Χωρίς να διεκδικεί δάφνες επιστημονικής ανάλυσης, ένα κειμενακι που λέει τα βασικά

Ωραίο άρθρο! Όντως ένα θέμα είναι το κόστος. Η φθορά στη συχνή χρήση τους είναι το άλλο θεματάκι τους και τέλος εγώ θα πρόσθετα όπως όλα τα μάλλινα προσοχή φαντάζομαι θα θέλει ο τρόπος πλυσίματος και στεγνώματος για να μην "μαζέψει". Ότι μάλλινο πουλόβερ κατά καιρούς είχα κατέληγε να το φοράει μαζεμένο ο γιος μου, μέχρι που μεγάλωσε κι αυτός οπότε έχουν όλα πεταχτεί και δεν έχω ξαναγοράσει. Α, και ένα τελευταίο εννοείται ότι στη ντουλάπα πρέπει να φροντίζεις με θρησκευτική ευλάβεια την ανανέωση των σκοροκτόνων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα μοναδικά base layers (και όχι μόνο) που αξιζουν, είναι όσα έχουν βάση μαλλί. Τα υπόλοιπα είναι μέσες λυσεις. Εάν δεν υπήρχε το θέμα του κόστους (όλα τα σύγχρονα μάλλινα τεχνικά ρουχα είναι πανακριβα) τα συνθετικά θα είχαν πεταχτει στα σκουπίδια.
Χωρίς να διεκδικεί δάφνες επιστημονικής ανάλυσης, ένα κειμενακι που λέει τα βασικά

Για βάλε και κανένα λινκ, από εκεί που ψωνίζεις.
 
Top Bottom