τοπογραφικοί χάρτες σε Garmin

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θανο καλημέρα κ εγώ πήρα κ μου είπαν ότι δεν μπαίνουν ... έχω αρχίσει κ σκέφτομαι κ την λύση του Montana αλλα με προβληματίζει ότι δεν έχει Bluetooth ώστε να έχω την σύνδεση με το κράνος ! Γιατί μέσα στο βουνό σίγουρα δεν την χρειάζεσαι την φωνητική εντολή αλλά μέσα στην πόλη είναι πολύ χρήσιμη ως απαραίτητη


Sent from my iPhone using Tapatalk
ρε φίλος με το Μοντανα στην πόλη?
εκεί το τηλ είναι καλύτερο ;)
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
ρε φίλος με το Μοντανα στην πόλη?
εκεί το τηλ είναι καλύτερο ;)
Δεν λέει ε :p πέρα από την πλάκα νόμιζα ότι δουλεύε κ σαν πλοηγός μέσα στην πόλη σαν ένα κινητό η ένα κλασικό Gps


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν λέει ε :p πέρα από την πλάκα νόμιζα ότι δουλεύε κ σαν πλοηγός μέσα στην πόλη σαν ένα κινητό η ένα κλασικό Gps


Sent from my iPhone using Tapatalk
ασφαλώς και δουλεύει
απλώς είναι too much (έξτρα συσκευή σε καθημερινή βάση, μην την ξεχάσεις πάνω, πιο δύσκολο να γραψεις σε σχέση με τα σύγχρονα smart phones)
Σε καθημερινή βάση, όποτε χρειαστείς πλοήγηση, το google maps δεν παίζεται σε ευκολία, ενημέρωση και πληρότητα στις πόλεις!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άκη ρώτησα στη Garmin για να είμαστε σίγουροι και δεν το προτείνουν γιατί θα κολλάει το gps . Μπορούν να περαστούν μεν αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα δουλεύουν κανονικά στα gps αυτοκινήτου-μοτοσυκλέτας.
Θανο καλημέρα κ εγώ πήρα κ μου είπαν ότι δεν μπαίνουν ... έχω αρχίσει κ σκέφτομαι κ την λύση του Montana αλλα με προβληματίζει ότι δεν έχει Bluetooth ώστε να έχω την σύνδεση με το κράνος ! Γιατί μέσα στο βουνό σίγουρα δεν την χρειάζεσαι την φωνητική εντολή αλλά μέσα στην πόλη είναι πολύ χρήσιμη ως απαραίτητη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Παιδια Καλημερα. Σε αυτοκινηταδικο που εχω εγω δουλεύουν μια χαρα.
Μην σε παρω στον λαιμο μου, αλλα δουλεύουν στο δικό μου.
Στο 390 που έχω την ανάβαση εννίοτε θέλει λίγο χρόνο να φορτώσει τα πάντα σε φουλ λεπτομέρεια, αλλά δε το λες και απαγορευτικό.

Δουλεύουν παίδες!
Σε zumo 660, 590, 390 τα έχω δει και δουλεύουν μια χαρά.
Φορτώνουν λίγο πιο αργά από ότι στο ΜΟΝΤΑΝΑ, αλλά δεν τρ΄'εχει τπτ. Αν δεν τα έχεις δίπλα-δίπλα , δεν το καταλαβαίνεις κιόλας...
Άλλα είναι τα πλεονεκτήματα του ΜΟΝΤΑΝΑ κι εστιάζονται κυρίως στην ευκολ΄πια στη χρήση.
  • έναρξη/παύση καταγραφής
  • ευκολία πρόσβασης σε WP & tracks/routes
  • ευκολία εναλλαγής χάρτη
  • ευκολία εναλλαγής προφίλ
  • ....
  • ....
  • μπορώ να γεμίζω σελίδες με το πόσο πιο έυκολο και γρήγορο είναι στη χρήση του!!!
Από την άλλη, δεν έχει BT κλπ......

Διαλιέχτεεεεε ;)

Η πάρτε Montera που -μάλλον, δεν το έχω ψάξει- τα έχει όλα!!!! :)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ε καλά, δεν είναι και από τις καλύτερες σε υποστήριξη η Ελληνική αντιπροσωπεία της Garmin για να περιμένεις ασφαλείς πληροφορίες..

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ε καλά, δεν είναι και από τις καλύτερες σε υποστήριξη η Ελληνική αντιπροσωπεία της Garmin για να περιμένεις ασφαλείς πληροφορίες..

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στέφανε, η πληροφορία τους "εκ του ασφαλούς" είναι. Εμείς εδώ λέμε δουλεύει, αλλά μπορεί να τρέξει και λίγο αργά.... και καταλαβαινόμαστε. Ο Χ πελάτης όμως, αν του πουν δουλεύει μια χαρά, ή δουλεύει λίγο πιο αργά, μπορεί να τους γίνει και τσιμπούρι εκ των υστέρων.
Κι εγώ έτσι θα απαντούσα από τη θέση τους. ;
Δεν δικαιολογώ τίποτα και δεν ξέρω κανέναν από εκεί μέσα. Απλώς προσπαθώ να μπω στη δική τους θέση, που ενίοτε θα μπορούσε να γίνει και πολύ δύσκολη!
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Στο 390 που έχω την ανάβαση εννίοτε θέλει λίγο χρόνο να φορτώσει τα πάντα σε φουλ λεπτομέρεια, αλλά δε το λες και απαγορευτικό.
Η εναλλαγή είναι εύκολη από τον έναν χάρτη στον άλλον ;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε, η πληροφορία τους "εκ του ασφαλούς" είναι. Εμείς εδώ λέμε δουλεύει, αλλά μπορεί να τρέξει και λίγο αργά.... και καταλαβαινόμαστε. Ο Χ πελάτης όμως, αν του πουν δουλεύει μια χαρά, ή δουλεύει λίγο πιο αργά, μπορεί να τους γίνει και τσιμπούρι εκ των υστέρων.
Κι εγώ έτσι θα απαντούσα από τη θέση τους. ;
Δεν δικαιολογώ τίποτα και δεν ξέρω κανέναν από εκεί μέσα. Απλώς προσπαθώ να μπω στη δική τους θέση, που ενίοτε θα μπορούσε να γίνει και πολύ δύσκολη!
Κι εγώ πάντα προσπαθώ να μπω στη δική τους θέση, ο σωστός επιχειρηματίας όμως πρέπει να ξέρει να μπαίνει κι εκείνος στη θέση των υποψήφιων πελατών του και αυτοί μάλλον... πετούν χαρταετό (για τα δεδομένα της εποχής). Πολύ δύσκολη γίνεται η θέση κάποιου όταν δεν γνωρίζει καλά το αντικείμενο που πουλάει και πως χρησιμοποιείται στη πιάτσα. Όλα τα άλλα είναι αποστειρωμένες αντιλήψεις εταιριών που λειτουργούν με μεσαιωνικές αντιλήψεις.

Δώσε πληροφορία όποια και να 'ναι! Έχεις έναν πελάτη απέναντι σου που βλέπεις πως ψάχνεται, αν ξέρεις -που δεν ξέρεις- πες του:
α) "γίνεται αλλά έχουν αναφερθεί κολλήματα σε κάποιες συσκευές"
β) "δεν γίνεται σε συσκευές αυτοκινήτου"
γ) "γίνεται μόνο στις σειρές gpsmap αλλά μπορεί να αργεί ο επεξεργαστής"

Τι πάει να πει πληροφορία εκ τους ασφαλούς;

Μιλάω εκ πείρας. Από τότε που είχα το 276c (σχεδόν 12ετία) μέχρι και σήμερα είναι σα να μη πέρασε μια μέρα, δεν άλλαξε τίποτα. Στην έρευνα αγοράς που έκανα η τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους ήταν της πλάκας... εμμέσως πλην σαφώς δηλώνουν έμποροι και τίποτα παραπάνω. Βασικά το νιώθεις πως δεν θέλουν επαφές με τους πελάτες λιανικής αλλά δεν έχουν και κάποιο επίσημο δίκτυο για εξυπηρετηθεί ο πελάτης, οπότε όλα στηρίζονται στις καλές προθέσεις των καταστημάτων.
Αν δεν ξέρουν αυτοί να σου απαντήσουν με σαφήνεια αν το 276c σηκώνει τον Topo Drive Hellas έστω και μόνο του (αφαιρώντας κάθε άλλο χάρτη από τη συσκευή), ποιος ξέρει; Τι να πεις, και υποτίθεται πως και ο Topo Drive Hellasr είναι επίσημο Software για την Ελλάδα. Πιο πολύ άκρη έβγαλα με τα παιδιά από το e-Galaxy γιαυτό τους σύστησα και στον @Pikinos (να πω πως κι εγώ δεν έχω καμία σχέση με το εν λόγω κατάστημα πλην του ότι είχα διαπιστώσει ο ίδιος την ευγένεια και τις γνώσεις τους).
Καλά προϊόντα (GARMIN), κακή αντιπροσώπευση, ευτυχώς καλά μαγαζιά στην αγορά.
Θα σας πει και ο @Pikinos -αν θέλει- που είχε ακόμη πιο πρόσφατη εμπειρία.

EDIT: για να μην υπάρξει παρεξήγηση, δεν αναφέρομαι στο σχόλιο του @tripper.gr που έγραψε πως τους ρώτησε, αλλά στην εν γένει συμπεριφορά τους όταν στην άλλη άκρη της γραμμής είναι ιδιώτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Η επίσημη γραμμή από την Garmin (και δεν αναφέρομαι μόνο στην εδώ αντιπροσωπεία , επικοινώνησα και με το support center της garmin) είναι πως τα zumo δεν είναι συμβατά με το topodrive.
Από όλη την κουβέντα που κάναμε εδώ όμως βλέπουμε πως μπορεί να γίνει η χρήση τους αλλά επειδή προφανώς η εταιρεία δεν μπορεί να εγγυηθεί την απόλυτη συμβατότητα και καλή τους λειτουργία δεν το αναφέρει ως προτεινόμενο.
Σίγουρα το πλεονέκτημα των φόρουμ είναι να βρίσκουμε γνώση που ούτε η επικοινωνία πολλές φορές με την εταιρεία δεν μας δίνει.
Η διαφορά απλά γίνεται με το κατά πόσο ο κάθε αντιπρόσωπος, πωλητής κτλ θα ασχοληθεί και θα προσπαθήσει να βρεί λύση στο κάθε θέμα που μπορεί να προκύψει.
Κάθε εταιρεία έχει τα αντανακλαστικά της και αυτά τα βλέπουμε όταν προκύψει κάποιο θέμα και χρειαστεί η βοήθειά της για να λυθεί.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ δε διαφωνώ με κανέναν.
Όλοι δίκιο ;)

Να προσθέσω ότι το καλοκαίρι ρώτησα στην Ανάβαση, αν μπορώ να βάλω τον topodrive στο ΜΟΝΤΑΝΑ. Κι είπαν "οχι" είναι παλιότερο μοντέλο δε θα δουλέψει....:wacky::D

Φυσικά και δουλεύει, έτσι?

Και δε λέμε για πωλητή/αντιπρόσωπο κλπ.... Λέμε για τον εκδότη του λογισμικού :)
Κι ασφαλώς δεν είναι άσχετοι! Αυτοί χαρτογραφούν!!!


Απλώς το ανέφερα ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εν τω μεταξύ, το ΜΟΝΤΑΝΑ (κι άλλα μοντέλα, αλλά λέω μόν οτο δικό μου) παίζει ότι θες!!! Έχει by default δυνατότητα λειτουργίας με και δημιουργίας custom χάρτη!!!
Υπάρχουν κι οδηγίες στο επίσημο site πώς να γεωαναφέρεις μια φώτο και να την κάνεις χάρτη...
Και μας λεν ότι δεν παίζει topodrive:D:D:D:D

Κλαίω.....:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το είχα γράψει παλαιότερα και ίσως το γνωρίζουν όσοι έχουν ασχοληθεί με την θαλασσα.
Η αντιπροσωπεία ασχολείται καμμία 40ρια χρόνια με τον χώρο της ναυτιλίας και τα τελευταία χρόνια τους "φορτωθηκαν" και αυτά της στεριας:D

Η τεχνογνωσίας τους στην θάλασσα είναι τεράστια και προφανώς δεν ασχολούνται με τα υπόλοιπα προϊόντα με την πρέπουσα σημασια.
Δεν δικαιολογούνται φυσικά με κανένα τρόπο, αλλά φανταστείτε γύρω στα 300000 σκαφη ( προφανως μπορεί να λέω πολυ λιγα).....εξοπλισμενα με καμμία 10ρια όργανα το καθένα από αυτά και θα καταλάβουμε τον λόγο των παραπάνω προβλημάτων.

Αδικαιολογητοι σαν επαγγελματίες....επαναλαμβανω;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το είχα γράψει παλαιότερα και ίσως το γνωρίζουν όσοι έχουν ασχοληθεί με την θαλασσα.
Η αντιπροσωπεία ασχολείται καμμία 40ρια χρόνια με τον χώρο της ναυτιλίας και τα τελευταία χρόνια τους "φορτωθηκαν" και αυτά της στεριας:D

Η τεχνογνωσίας τους στην θάλασσα είναι τεράστια και προφανώς δεν ασχολούνται με τα υπόλοιπα προϊόντα με την πρέπουσα σημασια.
Δεν δικαιολογούνται φυσικά με κανένα τρόπο, αλλά φανταστείτε γύρω στα 300000 σκαφη ( προφανως μπορεί να λέω πολυ λιγα).....εξοπλισμενα με καμμία 10ρια όργανα το καθένα από αυτά και θα καταλάβουμε τον λόγο των παραπάνω προβλημάτων.

Αδικαιολογητοι σαν επαγγελματίες....επαναλαμβανω;)

Δικαιολογουνται φιλος ;)
Αντιπροσωπευουν υποχρεωτικα λογω μαρκας, προιοντα με τα οποια ουδεμια επαφη θελουν να εχουν. Απλα πραματα.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Η δικιά μου εμπειρία με την garmin κάκιστη.

Στην υποστήριξη αναφέρομαι.
Είχα επικοινωνήσει μαζί τους για πληροφορίες σχετικά με το 276c. Η απάντηση τους ήταν (αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν πρόκειται για αγορά αλλά για πληροφορίεςπου ζητούσα, ήδη αγορασμένου) ότι ασχολούνται με το χονδρεμποριο και μόνο.
Σαφώς και κατανοητό.
Το ύφος όμως έδειχνε ότι δεν υπάρχει διάθεση ούτε της παραπομπής μου σε κάποιον αντιπρόσωπο που ασχολείται με λιανική


Με τα από επικοινωνία με τον Στέφανο @STF μου σύστησε το e galaxy...

Πράγματι τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά. Μέσα σε 2 ωρες με κάλεσαν και μου εξήγησαν τι γίνετε με την συγκεκριμένη συσκευή.


Υ. Γ ο αντιπρόσωπος λιανικής της garmin σε ερώτηση μου, απάντησε ένα ξερό όχι και εκεί τελείωσε η επικοινωνία μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η τεχνογνωσία τους στην θάλασσα είναι τεράστια
Κώστα επειδή είμαι στον χώρο της ναυτιλίας και συγκεκριμένα στα ηλεκτρονικά της γέφυρας/ναυσιπλοΐας, άσε με να έχω τελείως διαφορετική άποψη από αυτό που ανέφερες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα επειδή είμαι στον χώρο της ναυτιλίας και συγκεκριμένα στα ηλεκτρονικά της γέφυρας/ναυσιπλοΐας, άσε με να έχω τελείως διαφορετική άποψη από αυτό που ανέφερες.
Γιώργη ....εγω ειμαι στην μαρίνα από το 1991 και η εταιρεία είναι σχεδόν μονοπώλιο από τοτε μέχρι σήμερα
Μιλάω πάντα για ιστιοπλοϊκά και ταχύπλοα!
Εκεί είναι εξειδικευμένος ο Έλληνας αντιπροσωπος.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Ο topo drive Hellas τι παραπάνω έχει από αυτούς τους χάρτες ; λογικά ο χάρτης θα είναι ίδιος απλά στο topod έχει περασμένες κάποιες διαδρομές σωστά ; γνωρίζει κανείς εάν πωλείται ξεχωριστά το topo drive Hellas κ ποσό στοιχίζει ; ευχαριστώ !
 
Top Bottom