τοπογραφικοί χάρτες σε Garmin

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Στον παρακάτω οδηγό υπάρχουν βήμα προς βήμα οι οδηγίες για να προσθέσετε σε ένα απλό Garmin GPS πληρέστατους τοπογραφικούς χάρτες για οποιαδήποτε εκτός δρόμου εξόρμηση.
Οι χάρτες είναι από την OpenStreetMap και ενημερώνονται συνεχώς.
Δοκιμασμένο σε Garmin Nuvi 2598.

Βήμα 1.
Πηγαίνουμε στο παρακάτω σύνδεσμο http://garmin.openstreetmap.nl/
Βήμα 2.
Επιλέγουμε τον τύπο του χάρτη που θέλουμε = Generic Routable

Βήμα 3.
Επιλέγουμε την περιοχή που ενδιαφέρει = Europe - Greece

Βήμα 4.
Και απο κάτω κλικάρουμε το Download map now!


Βήμα 5.
Κατεβάζουμε 2 αρχεία
osm_generic_windows.exe
και
osm_generic_gmapsupp.zip

Βήμα 6.
Εγκαθιστούμε το πρώτο .exe αρχείο για να περαστεί στο χάρτης στο BaseCamp της Garmin που ήδη έχουμε εγκατεστημένο.
Βήμα 7.
Το δεύτερο αρχείο το αποσυμπιέζουμε και το περνάμε στην συσκευή μας ή στην κάρτα της συσκευής σε φάκελο με την ονομασία "Garmin". Αν δεν υπάρχει τον δημιουργουμε εμείς και για όσους αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το όνομα του χάρτη μπορούν να τον μετονομάσουν σε "gmapsupp.img"

Είμαστε έτοιμοι, και καλές εξερευνήσεις!


 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Στον παρακάτω οδηγό υπάρχουν βήμα προς βήμα οι οδηγίες για να προσθέσετε σε ένα απλό Garmin GPS πληρέστατους τοπογραφικούς χάρτες για οποιαδήποτε εκτός δρόμου εξόρμηση.
Οι χάρτες είναι από την OpenStreetMap και ενημερώνονται συνεχώς.
Δοκιμασμένο σε Garmin Nuvi 2598.

Βήμα 1.
Πηγαίνουμε στο παρακάτω σύνδεσμο http://garmin.openstreetmap.nl/
Βήμα 2.
Επιλέγουμε τον τύπο του χάρτη που θέλουμε = Generic Routable

Βήμα 3.
Επιλέγουμε την περιοχή που ενδιαφέρει = Europe - Greece

Βήμα 4.
Και απο κάτω κλικάρουμε το Download map now!


Βήμα 5.
Κατεβάζουμε 2 αρχεία
osm_generic_windows.exe
και
osm_generic_gmapsupp.zip

Βήμα 6.
Εγκαθιστούμε το πρώτο .exe αρχείο για να περαστεί στο χάρτης στο BaseCamp της Garmin που ήδη έχουμε εγκατεστημένο.
Βήμα 7.
Το δεύτερο αρχείο το αποσυμπιέζουμε και το περνάμε στην συσκευή μας ή στην κάρτα της συσκευής σε φάκελο με την ονομασία "Garmin". Αν δεν υπάρχει τον δημιουργουμε εμείς και για όσους αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το όνομα του χάρτη μπορούν να τον μετονομάσουν σε "gmapsupp.img"

Είμαστε έτοιμοι, και καλές εξερευνήσεις!
Π
Στον παρακάτω οδηγό υπάρχουν βήμα προς βήμα οι οδηγίες για να προσθέσετε σε ένα απλό Garmin GPS πληρέστατους τοπογραφικούς χάρτες για οποιαδήποτε εκτός δρόμου εξόρμηση.
Οι χάρτες είναι από την OpenStreetMap και ενημερώνονται συνεχώς.
Δοκιμασμένο σε Garmin Nuvi 2598.

Βήμα 1.
Πηγαίνουμε στο παρακάτω σύνδεσμο http://garmin.openstreetmap.nl/
Βήμα 2.
Επιλέγουμε τον τύπο του χάρτη που θέλουμε = Generic Routable

Βήμα 3.
Επιλέγουμε την περιοχή που ενδιαφέρει = Europe - Greece

Βήμα 4.
Και απο κάτω κλικάρουμε το Download map now!


Βήμα 5.
Κατεβάζουμε 2 αρχεία
osm_generic_windows.exe
και
osm_generic_gmapsupp.zip

Βήμα 6.
Εγκαθιστούμε το πρώτο .exe αρχείο για να περαστεί στο χάρτης στο BaseCamp της Garmin που ήδη έχουμε εγκατεστημένο.
Βήμα 7.
Το δεύτερο αρχείο το αποσυμπιέζουμε και το περνάμε στην συσκευή μας ή στην κάρτα της συσκευής σε φάκελο με την ονομασία "Garmin". Αν δεν υπάρχει τον δημιουργουμε εμείς και για όσους αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το όνομα του χάρτη μπορούν να τον μετονομάσουν σε "gmapsupp.img"

Είμαστε έτοιμοι, και καλές εξερευνήσεις!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Πρόσφατα εγκατέστησα τον χάρτη Ελλάδας στο garmin του αυτοκινήτου και διαπίστωσα ότι στην Κορινθία που κυκλοφόρησα έχει μερικούς δρόμους χωρίς όνομα ή με κωδικό όνομα π.χ.Ε8 (εντός των πόλεων...)και ότι στην πλοήγηση δεν λαμβάνει υπόψιν του τους μονόδρομους.

Οι χάρτες city navigator είναι πιο σωστοί στα παραπάνω, αν κάποιος έχει πρόσβαση σε πρόσφατες εκδόσεις.
Για το δίκτυο χωματόδρομων δεν έχω άποψη.

Παρόλα αυτά από την στιγμή που οι χάρτες είναι δωρεάν είναι καλοδεχούμενοι και αφού η διαδικασία είναι απλή ας δοκιμαστούν και σε άλλες περιοχές. :)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εχει δοκιμασει καποιος αυτους τους χαρτες στο εξωτερικο? Δουλευουν καλα?
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εχει δοκιμασει καποιος αυτους τους χαρτες στο εξωτερικο? Δουλευουν καλα?
Εγώ σε δύο ταξίδια εξωτερικό (6000χλμ έκαστο) δεν είχα κάποιο θέμα, την διαδρομή την είχα φτιάξει στο basecamp.
Ξέρω άλλον ένα φίλο που έχει κάνει σχεδόν όλη την Ευρώπη με αυτούς (σε Garmin zumo 660 και οι δύο).
Τώρα για λεπτομερείς δρόμους μέσα σε πόλεις δεν γνωρίζω ίσως έχουν κάποια λαθάκια, εμένα πάντως ούτε σε μονόδρομο με πήγε ούτε είχα άλλο θέμα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγώ σε δύο ταξίδια εξωτερικό (6000χλμ έκαστο) δεν είχα κάποιο θέμα, την διαδρομή την είχα φτιάξει στο basecamp.
Ξέρω άλλον ένα φίλο που έχει κάνει σχεδόν όλη την Ευρώπη με αυτούς (σε Garmin zumo 660 και οι δύο).
Τώρα για λεπτομερείς δρόμους μέσα σε πόλεις δεν γνωρίζω ίσως έχουν κάποια λαθάκια, εμένα πάντως ούτε σε μονόδρομο με πήγε ούτε είχα άλλο θέμα
Για αλλη μια φορα μου ανοιγεις τα ματια!!!:ok::ok::ok:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Για αλλη μια φορα μου ανοιγεις τα ματια!!!:ok::ok::ok:
Μην τα λες έτσι, μας παρακολουθούν κάτι περίεργοι τύποι που ψάχνουν αφορμή για σχόλια περίεργα :eek: :D
ευτυχως που στα ανοιξε....
και δεν στα πεταξε....:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

:friend::friendship::friendship:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Γεωργία και Αρμενία το OpenStreetMap δούλευε ικανοποιητικα. Καλύτερα όμως δούλευε το sygic στο κινητό.
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Τους χάρτες εγώ τους έβαλα για εκτος δρόμου πλοήγηση και πραγματικά δεν με απογοήτευσαν. Αντιθέτως ενθουσιάστηκα για την ακριβή χωμάτινη πλοήγηση turn by turn και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Ουσιαστικά ένα κοινό gps μετατρέπεται σε τοπογραφικό εύκολα και ανέξοδα.
Ο τρόπος με τον οποίο τους δούλεψα, πρόσφατα σε μια ονοφαδα στην Πάρνηθα, σχεδιάσα την διαδρομή στoν H/Y και έπειτα την πέρασα στο gps.
Τώρα για οδική πλοήγηση νομίζω οτι οι χάρτες OSM δεν δουλεύουν όπως οι χάρτες της Garmin με αναζήτηση της οδού και του αριθμού. Παρ' ολα αυτά είναι ενημερωμένοι με τα ονόματα των οδών.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια μια ερωτηση, επειδη κατεβαζω χαρτες Ευρωπης ειναι καλυτερα να κατεβαζω χωρα-χωρα η να το βαλω στο manual και να επιλεξω.
Παιζει ρολο?
Ρωταω απο θεμα πλοηγησης και οχι απο πλευρα ογκου.Γιατι πιθανων καποιες περιοχες να κατεβουν διπλες...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδια μια ερωτηση, επειδη κατεβαζω χαρτες Ευρωπης ειναι καλυτερα να κατεβαζω χωρα-χωρα η να το βαλω στο manual και να επιλεξω.
Παιζει ρολο?
Ρωταω απο θεμα πλοηγησης και οχι απο πλευρα ογκου.Γιατι πιθανων καποιες περιοχες να κατεβουν διπλες...
Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Οκ καλυτερα τοτε μια μια χώρα γιατι με εχω ικανό να αφησω κανενα κενό, αν το
κανω manual, και να ψαχνόμαστε!!:p
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Επειδή ψάχνομαι για Gps αυτήν την περίοδο κ μάλλον κλείνω προς το garmin 395 θα ηθελα να ρωτήσω εάν μπαίνουν οι τοπογραφικού χάρτες κ σε αυτο το μοντέλο ;
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Επειδή ψάχνομαι για Gps αυτήν την περίοδο κ μάλλον κλείνω προς το garmin 395 θα ηθελα να ρωτήσω εάν μπαίνουν οι τοπογραφικού χάρτες κ σε αυτο το μοντέλο ;
Άκη ρώτησα στη Garmin για να είμαστε σίγουροι και δεν το προτείνουν γιατί θα κολλάει το gps . Μπορούν να περαστούν μεν αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα δουλεύουν κανονικά στα gps αυτοκινήτου-μοτοσυκλέτας.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Άκη ρώτησα στη Garmin για να είμαστε σίγουροι και δεν το προτείνουν γιατί θα κολλάει το gps . Μπορούν να περαστούν μεν αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα δουλεύουν κανονικά στα gps αυτοκινήτου-μοτοσυκλέτας.
Θανο καλημέρα κ εγώ πήρα κ μου είπαν ότι δεν μπαίνουν ... έχω αρχίσει κ σκέφτομαι κ την λύση του Montana αλλα με προβληματίζει ότι δεν έχει Bluetooth ώστε να έχω την σύνδεση με το κράνος ! Γιατί μέσα στο βουνό σίγουρα δεν την χρειάζεσαι την φωνητική εντολή αλλά μέσα στην πόλη είναι πολύ χρήσιμη ως απαραίτητη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια Καλημερα. Σε αυτοκινηταδικο που εχω εγω δουλεύουν μια χαρα.
Μην σε παρω στον λαιμο μου, αλλα δουλεύουν στο δικό μου.
 
Top Bottom