τοπογραφικοί χάρτες σε Garmin

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Ο topo drive Hellas τι παραπάνω έχει από αυτούς τους χάρτες ; λογικά ο χάρτης θα είναι ίδιος απλά στο topod έχει περασμένες κάποιες διαδρομές σωστά ; γνωρίζει κανείς εάν πωλείται ξεχωριστά το topo drive Hellas κ ποσό στοιχίζει ; ευχαριστώ !
Πωλείται γύρω στα 80-90
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο topo drive Hellas τι παραπάνω έχει από αυτούς τους χάρτες ; λογικά ο χάρτης θα είναι ίδιος απλά στο topod έχει περασμένες κάποιες διαδρομές σωστά ; γνωρίζει κανείς εάν πωλείται ξεχωριστά το topo drive Hellas κ ποσό στοιχίζει ; ευχαριστώ !

https://egalaxy.gr/topo-drive-hellas/
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ο topo drive Hellas τι παραπάνω έχει από αυτούς τους χάρτες ; λογικά ο χάρτης θα είναι ίδιος απλά στο topod έχει περασμένες κάποιες διαδρομές σωστά ; γνωρίζει κανείς εάν πωλείται ξεχωριστά το topo drive Hellas κ ποσό στοιχίζει ; ευχαριστώ !
Πωλείται γύρω στα 80-90
Σωστα ειπαν Στεφ και Πανος.
Ο τοπο εχει καλυτερη λεπτομερεια απο τους παλιους Αναβασις και οτι τελευταιο σε ενημερωση.
Ομως και παλι, οπου δεν εχουν χαρτογραφισει οι ιδιοι, εχει ελειψεις. Ο πιο πληρης χαρτης , που δε βρηκα ακομα περιοχη να τους λειπει, ειναι ο free, osm greece.
Τους εχω και τους 2 στο ΜΟΝΤΑΝΑ.
Οι παλιοι αναβασις, υπερεχουν στην απεικονηση με ευκρινεια. Κι αυτος υπαρχει μεσα επισης.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Σωστα ειπαν Στεφ και Πανος.
Ο τοπο εχει καλυτερη λεπτομερεια απο τους παλιους Αναβασις και οτι τελευταιο σε ενημερωση.
Ομως και παλι, οπου δεν εχουν χαρτογραφισει οι ιδιοι, εχει ελειψεις. Ο πιο πληρης χαρτης , που δε βρηκα ακομα περιοχη να τους λειπει, ειναι ο free, osm greece.
Τους εχω και τους 2 στο ΜΟΝΤΑΝΑ.
Οι παλιοι αναβασις, υπερεχουν στην απεικονηση με ευκρινεια. Κι αυτος υπαρχει μεσα επισης.
Υπάρχει κάποιο link για να τους κατεβάσω ... μπήκα στο σιτε αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στον παρακάτω οδηγό υπάρχουν βήμα προς βήμα οι οδηγίες για να προσθέσετε σε ένα απλό Garmin GPS πληρέστατους τοπογραφικούς χάρτες για οποιαδήποτε εκτός δρόμου εξόρμηση.
Οι χάρτες είναι από την OpenStreetMap και ενημερώνονται συνεχώς.
Δοκιμασμένο σε Garmin Nuvi 2598.

Βήμα 1.
Πηγαίνουμε στο παρακάτω σύνδεσμο http://garmin.openstreetmap.nl/
Βήμα 2.
Επιλέγουμε τον τύπο του χάρτη που θέλουμε = Generic Routable

Βήμα 3.
Επιλέγουμε την περιοχή που ενδιαφέρει = Europe - Greece

Βήμα 4.
Και απο κάτω κλικάρουμε το Download map now!


Βήμα 5.
Κατεβάζουμε 2 αρχεία
osm_generic_windows.exe
και
osm_generic_gmapsupp.zip

Βήμα 6.
Εγκαθιστούμε το πρώτο .exe αρχείο για να περαστεί στο χάρτης στο BaseCamp της Garmin που ήδη έχουμε εγκατεστημένο.
Βήμα 7.
Το δεύτερο αρχείο το αποσυμπιέζουμε και το περνάμε στην συσκευή μας ή στην κάρτα της συσκευής σε φάκελο με την ονομασία "Garmin". Αν δεν υπάρχει τον δημιουργουμε εμείς και για όσους αντιμετωπίσουν πρόβλημα με το όνομα του χάρτη μπορούν να τον μετονομάσουν σε "gmapsupp.img"

Είμαστε έτοιμοι, και καλές εξερευνήσεις!
Υπάρχει κάποιο link για να τους κατεβάσω ... μπήκα στο σιτε αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ...
Δεν λέω για τον topo αλλά για τον osm greece
Εδω εισαι...
Διαβασε προσεκτικα το 1ο ποστ του θεματος. Στο παρεθεσα για ευκολοα
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Εδω εισαι...
Διαβασε προσεκτικα το 1ο ποστ του θεματος. Στο παρεθεσα για ευκολοα
Ευχαριστώ νόμιζα ότι ήταν διαφορετικοί χάρτες από αυτούς που είχε το θέμα στην αρχή μπαίνω να τους κατεβάσω κ να τους χαζέψω λίγο στο basecamp μιας κ χάρτες βρήκαμε αλλά από Gps είμαι ακόμα στο ψάξιμο ..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτοι ειναι. Προχωρα ;;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
όσο παίζεις με το θέμα κι όσο συμμετέχεις σε βόλτες κλπ που υπάρχουν κι άλλοι σχετικοί με το θέμα, μαθαίνεις...!
Έτσι λοιπόν ο @alfa7 Στέλιος μας έμαθε (υπενθύνησε για μένα γιατί τους ήξερα τελικά, αλλά δεν είχα δώσει τη δέουσα προσοχή) τους χάρτες του Σκουτέρη http://www.swpegasus.com/map_download_gr_el.html
Αυτοί είναι βασισμένοι στον OSM (που έχουμε στο 1ο ποστ εδώ σ αυτό το θέμα), αλλά με επιπλέον επίπεδα πληροφορίας και πιο καλή χρωματική απόδοση!

Μερικές εικόνες:




Ανάβαση στην περιοχή Σιθωνίας Χαλκιδικής



ο πήγασος στην ίδια περιοχή!!!!



Κι ο OSM


Oι διαφορές ευδιάκριτες, όπως κι η ελλειπής χαρτογράφηση του Ανάβασις, σ αυτην την περιοχή!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάμε και σε κάτι πιο νέο, που το έμαθα στο odyssey.
Οι Ολλανδοί είχαν του ςπαρακάτω χάρτες από γερμανικό site

http://garmin.opentopomap.org


Μπαίνεις και κατεβάζεις από Ελλάδα-Βαλκάνια-Ευρώπη (όλες οι χώρες) μέχρι Τζατζικιστάν!!!
Βασισμένοι στον OSM επίσης, αλλά ΚΑΙ με ισοϋψείς ανά 10 μέτρα!!!! Ουάου!!!

Δείτε:




αυτή η εικόνα είναι ότι βλέπει κανείς στο σάιτ τους και στο GPS!
Στον Η/Υ με base camp/mapsource δε φαίνονται οι ισουψείς.
Αυτές αποτελούν ένα ξεχωριστό επίπεδο (layer) και στο gps όταν είναι ενργοποιημένο το αρχείο, δουλεύουν ΜΕ ΚΑΘΕ χάρτη!!!!
Πολύ σοβαρή υπόθεση το παραπάνω και πραγματικά το εκτιμώ ως δυνατότητα!!!







screenshot from Garmin Montan και τα δυο με χάρτη ανάβασις!
Διακρίνονται στη 2η φώτο οι έξτρα ισουψείς!!!



και ο χάρτης που λέμε με τις ισουψείς του!
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Γιώργη ....εγω ειμαι στην μαρίνα από το 1991 και η εταιρεία είναι σχεδόν μονοπώλιο από τοτε μέχρι σήμερα
Μιλάω πάντα για ιστιοπλοϊκά και ταχύπλοα!
Εκεί είναι εξειδικευμένος ο Έλληνας αντιπροσωπος.
Ρε γαμωτο δεν είμαι και εγώ από τους ικανοποιημένους πελάτες τους...
Με επρηξαν με την επισκευή ενός αυτόματου πιλότου όπου παρότι θα προχωρούσα σε αναβάθμιση με νέο , ηθελα να επισκευάσω και να κρατήσω για back up ..
Σε Ενδιαφέρον για αναβάθμιση των πλοτερ καμπίνας και κόκπιτ (ιστιοφόρο ) τελικά κατέληξα σε b&g.
Ο χρόνος θα δείξει αν επέλεξα σωστά... .
Στο θέμα μας τώρα ,δουλεύει ο toponavigator αλλά όχι και υποδειγματικά και δεν ξέρω αν αξίζει ...
@gsmaniac του Αιόλου παιδί και εσύ ;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε γαμωτο δεν είμαι και εγώ από τους ικανοποιημένους πελάτες τους...
Με επρηξαν με την επισκευή ενός αυτόματου πιλότου όπου παρότι θα προχωρούσα σε αναβάθμιση με νέο , ηθελα να επισκευάσω και να κρατήσω για back up ..
Σε Ενδιαφέρον για αναβάθμιση των πλοτερ καμπίνας και κόκπιτ (ιστιοφόρο ) τελικά κατέληξα σε b&g.
Ο χρόνος θα δείξει αν επέλεξα σωστά... .
Στο θέμα μας τώρα ,δουλεύει ο toponavigator αλλά όχι και υποδειγματικά και δεν ξέρω αν αξίζει ...
@gsmaniac του Αιόλου παιδί και εσύ ;
Ε ναι....!


advphone
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Εγώ δε διαφωνώ με κανέναν.
Όλοι δίκιο ;)

Να προσθέσω ότι το καλοκαίρι ρώτησα στην Ανάβαση, αν μπορώ να βάλω τον topodrive στο ΜΟΝΤΑΝΑ. Κι είπαν "οχι" είναι παλιότερο μοντέλο δε θα δουλέψει....:wacky::D

Φυσικά και δουλεύει, έτσι?

Και δε λέμε για πωλητή/αντιπρόσωπο κλπ.... Λέμε για τον εκδότη του λογισμικού :)
Κι ασφαλώς δεν είναι άσχετοι! Αυτοί χαρτογραφούν!!!


Απλώς το ανέφερα ;)
Μια χαρα το δουλευει....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρα το δουλευει....

Μα ναι!
Κι εγώτο ίδιο λέω :)
Ουσιαστικά, ότι χάρτη και να του βάλεις, τον δουλέυει!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
......................
Στο θέμα μας τώρα ,δουλεύει ο toponavigator αλλά όχι και υποδειγματικά και δεν ξέρω αν αξίζει ...
...............................

Ο toponavigator τι δουλειά έχει???
Αυτό είναι προϊόν ΑΝΑΒΑΣΙΣ και δεν είναι (μόνο) χάρτης, όπως εβγαζε παλιότερα.
 
Top Bottom