τσιμπηματα -αλλεργιες

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
....κ ερωτω κ.προεδρε , εστω οτι ειμαστε στα βουνα κ τα λαγκαδια απομακρυσμενοι απο τον πολιτισμος κ μας τσιπμησει καμια οχια,ή καμια μελλισα κ ειμαστε αλλεργικοι,τι κανουμε.


απαντησεις τυπου ''η οχια μολις σε δει/ακουσει θα φυγει'' κ λοιπες ......... δεν θελω να ακουσω ,γιατι εχω αλλεργια.....λεμε ΑΝ κ ΟΤΑΝ οχι πως κ γιατι

υπαρχει καποιο αντιδοτο /χαπι/ενεση κτλ ?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στα σοβαρά τώρα:
1. Φίδια: δένεις πάνω από το τσίμπημα σφιχτά, για να εμποδίσεις την κυκλοφορία του δηλητηρίου σ' ολο σου το κορμί. Πας νοσοκομείο άμεσα!!! Έχουν καταργηθεί όσα λέγονταν παλιότερα για ρουφήγματα, κοψίματα κλπ.....
2. Έντομα: Αν είσαι αλλεργικός, να έχεις μαζί σου κορτιζόνη σε ένεση και να μάθεις να την κάνεις μόνος σου.
3. Σοβαρά τώρα, ρώτα και τον @giamil ;)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Επεδη ειμαι αλλεργικος εχω παντα μα παντα μαζι μου καποια ειδικη συριγγα με διαφορα στομια για τσιμπηματα ακομα και για φιδι, τα οποια ρουφανε το δηλητηριο...εννοειται αμεσα κορτιζονη.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
οσων αφορα την αντιμετωπιση του τσιμπιματος της μελισσας μπορεις να κουβαλας παντα μαζι σου (οχι μονο στο βουνο) μια ενεση-αντιδοτο σε μορφη στυλο που ειναι αρκετα ευκολη στη χρηση... αυτες βοηθανε στην αντιμετωπιση των συμπτωματων του αλλεργικου σοκ και σου δινουν αρκετο χρονο ωστε να πας σε καποιο νοσοκομειο ή ιατρειο για επιπλεον εξεταση... η αλλη λυση ειναι μια θεραπεια (ανοσοθεραπεια) κατα την οποια ο "ασθενης" δεχεται μικρες δοσεις δηλητηριου μελισσας με σκοπο ο οργανισμος να αποκτησει ανοσεια...
http://mitsias-allergy.gr/?page_id=525
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
οσων αφορα την αντιμετωπιση του τσιμπιματος της μελισσας μπορεις να κουβαλας παντα μαζι σου (οχι μονο στο βουνο) μια ενεση-αντιδοτο σε μορφη στυλο που ειναι αρκετα ευκολη στη χρηση... αυτες βοηθανε στην αντιμετωπιση των συμπτωματων του αλλεργικου σοκ και σου δινουν αρκετο χρονο ωστε να πας σε καποιο νοσοκομειο ή ιατρειο για επιπλεον εξεταση... η αλλη λυση ειναι μια θεραπεια (ανοσοθεραπεια) κατα την οποια ο "ασθενης" δεχεται μικρες δοσεις δηλητηριου μελισσας με σκοπο ο οργανισμος να αποκτησει ανοσεια...
http://mitsias-allergy.gr/?page_id=525
anapen
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Βρε παιδια μηπως μπορεί να γίνει μια λίστα με τα πιο συνήθη φάρμακα που πρεπει να εχουμε μαζι μας !!!!!
Απο κάποιον που γνωρίζει.
Εγω πχ ξερω για ένα εμπλαστρο κατα του εμφράγματος !!!!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ένα σωστο φαρμακειο πρεπει να εχει αρκετα.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..Εγω πχ ξερω για ένα εμπλαστρο κατα του εμφράγματος !!!!
Aστο φιλε.. Νιτρώδη ειναι η λυση..

Γενικα παντως, θάνοιξουμε μεγαλο θεμα με τα.. "απαραιτητα" (Και, ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ! :D )
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πρεπει να υπάρχει ένας Μπουσουλας
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
ωραια τοτε, ας ξεκινησουμε απο τα απλα... ενας ελαστικος επιδεσμος για δεσιμο γονατου ή αστραγαλου,ενα ψαλιδακι, αποστειρομενα γαζακια, φιαλλιδια φυσιολογικου ορου για πλησιμο πληγων ή ματιων (5-10ml), betadine σε υγρο και αλοιφη, κολλητικη ταινια (χαρτινη λευκη για στερεωση γαζων), pulvo (για τις πληγες), ενα λαστιχο που να μπορει δενοντας το σταματησεις την αιμορραγια, μια ποικιλια μεγεθων hansaplast,μια ισοθερμικη κουβετρα, απο φαρμακα τωρα μια αλοιφη με αντιϊσταμινηκη δραση (fenistil) για τσιμπιματα εντομων ή ερεθισμους απο φυτα, ασπιρινες ή κατι αντιστοιχο, το στυλο που αναφεραμε πιο πανω το οποιο υπαρχει σε δυο μεγεθη μικρη δοση για μελισσες σφηγκες και αλλα εντομα και μεγαλη δοση που ειναι σαν πρωτη βοηθεια για τσιμπιμα φιδιου, ταμπλετες καθαρισμου νερου, 2-3 φακελακια υπερμαγγανικο καλιο (το καθε ενα απο αυτα μεσα σε νερο μπορει να σου δωσει 1,5 λιτρο αποστειρομενου διαλυματος σαν βαμμα), χαπια για την διαρροια (imodium), ενα ταλκ dactarin με αντιμυκιτιακη δραση, επισης ενα πακετο μαντηλακια detol μπορει να φανει πολυ χρησιμο... αν μου ξεφυγε κατι ας με συμπληρωσει καποιος... και κατι αλλο, το υπερμαγγανικο καλιο σε μορφη σκονης πανω σε λιγο χαρτι και με λιγες σταγονες paraflu μπορει να βαλει φωτια αν εχεις ξεμεινει απο σπιρτα ή αναπτηρα... αυτα...
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Τι γινεται ρε παιδια? Παω να γραψω και μου βγαζει:

Προέκυψε το παρακάτω σφάλμα:
Forbidden
You don't have permission to access /threads/τσιμπηματα-αλλεργιες.1167/add-reply on this server.

:wacky::wacky::wacky:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σε πρόσφατο τραυματισμό εντός του σπιτιού και μια βδομάδα μετά από την επίσκεψη στο γιατρό είπα να αλλάξω μόνος του τραύμα για να είναι με καθαρές γάζες κτλ κτλ!!Ανοίγω το super φαρμακείο που έχω για να κουβαλάω πάντα μαζί στην μοτο και ανακαλύπτω ότι δεν παίζει μέσα τίποτα αποστειρωμένο!!

Σε μια επίσκεψη σε φίλο φαρμακοποιό με κάτω από 10-15€ γέμισα με αποστειρωμένα γαζάκια μπεταντίν κτλ!!

Επειδή δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του Γιώργου θα μείνω σε αλλεργίες και τσιμπήματα!!

Απ όσο έχω ακούσει παίζει ενδομυϊκή ένεση τώρα ή κορτιζόνες ή αδρεναλίνης για να πώ την αλήθεια δεν ξέρω και κάνει για όλα σχεδόν τα τσιμπήματα και αλλεργικά σοκ!!!Μια επίσκεψη σε ένα φαρμακοποιό θα σας λύση όλες τις απορίες!!!

Αν και έχει καλυφθεί ποιο πάνω το θέμα καλό είναι να ακούσουμε πολλές γνώμες!!
 
Top Bottom