"χωμάτινα" ελατήρια στον Αστραχάν

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κρίμα, ήταν ωραία λύση. Φαντάζομαι σε συντηρήσεις παλιών εγκαταστάσεων θα υπάρχει ακόμα χρήση/αντικατάσταση γιατί τα μαγαζιά δουλεύουν ακόμα.

Το αστείο ήταν ότι του πήγα το σπασμένο και του λέω φτιάξε ρε ένα ίδιο ΧΩΡΙΣ ατέλεια αυτή τη φορά να κάνω δουλίτσα άλλα δέκα χρόνια άρχισε τα μα και μου και δεν ξέρω και τελικά δεν έφτιαξε άλλο, ενώ προφανώς μπορούσε. Και δεν είναι ότι το ζήτησα δωρεάν. Τελικά έκανα σκάντζα από άλλο μου μηχανάκι που είχε περισσέψει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το έχω σκεφτεί κι αυτό, απλά για το πίσω σκεφτόμουν κάτι πιο σεταρισμένο στα κιλά μου. Της hyperpro, υποθέτω, θα είναι για νορμάλ άτομα () των 80 κιλών.....
Νομίζω παραγγέλνεις αναλόγως των κιλών σου.
Βγάζει σε μπρος πίσω ελατήρια λάδια κλπ και βγάζει κι άλλο ένα με ελατήρια λάδια μπροστά και ολόκληρο αμορτισέρ πίσω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτο με τα ελατήρια στα ασανσέρ γίνονταν πριν από καμιά 30αρια χρόνια Γιάννη, πλέον υπάρχουν αλλου τύπου αποσβεστηρες:)
Εξακολουθουν ομως να κανουν σε...... v-strom, ναι;;;; :laugh:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Θοδωρή, άκου τι θα κάνεις....
Θα φουλάρεις το VS με βενζίνη.... Θα κατέβεις Αθήνα και θα πας στον Γιώργο τον Ρεμούνδο στους Θρακομακεδόνες.
Αφού θα έχεις συνεννοηθεί, θα σου κάνει ένα rebuilding στις αναρτήσεις,θα στο σετάρει πάνω σου και το απόγευμα (μάλλον) θα γυρίσεις Βόλο με ''άλλο΄΄ μηχανάκι.
Καθαρές κι όμορφες δουλειές...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν τραβάει όπως πρέπει το θεματάκι εδώ.. Οκ, ελατήρια, οκ αμορτισέρ πίσω, απλές καθημερινές αποφάσεις..

Όταν όμως μιλάμε για εσένα το Level είναι champions league..., ατελείωτες ώρες στο car, ελάχιστος ύπνος, 448 σελίδες ενεργό θέμα, αδηφάγα ανταλλαγή απόψεων και πετροβόλημα επιχειρημάτων, συμβιβασμός των ασυμβίβαστων και γεφύρωμα των αγεφύρωτων.. Η ατέρμονος αναζήτηση του τέλειου.. Του απόλυτου 50/50, του συνδιασμού απόδοσης και αξιοπιστίας, της value for money αποκάλυψη μοτοσυκλετιστικής ολοκλήρωσης, το προσιτό και συνάμα ολοκληρωμένο όνειρο της All Around ονείρωξης σε τιμή μεταχειρισμένης φρυγανιέρας..

Υπάρχει?? Είναι εκεί έξω και δεν την έχουμε ανακαλύψει? Μπορεί να βρεθεί λύση στο πρόβλημα χωρίς λύση?? Μπορεί να βρεθεί το Ιερό δισκοπότηρο της Βολιώτικης δίτροχης Αποθέωσης??

Μπορεί να ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και να μην υπάρξουν θύματα??

Εγώ θα προτείνω... Πώληση V-strom.. Αγορά Kawasaki KLE με κριτήρια πρώην ιδιοκτήτης γιατρός (όχι οδοντίατρος) συνταξιούχος.. Μοτέρ αλεξίσφαιρο και ζωντανό, άνετη θέση οδήγησης, ανεμοκάλυψη, αυτονομία, έυκολη συντήρηση και ανταλλακτικά, 21 τροχός και με μερικές βελτιώσεις σε σημεία ένα διαχρονικό εργαλείο All Around για πολλά χρόνια...



picture upload sites

Είπα κάτι που δεν έπρεπε???



 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δεν τραβάει όπως πρέπει το θεματάκι εδώ.. Οκ, ελατήρια, οκ αμορτισέρ πίσω, απλές καθημερινές αποφάσεις..

Όταν όμως μιλάμε για εσένα το Level είναι champions league..., ατελείωτες ώρες στο car, ελάχιστος ύπνος, 448 σελίδες ενεργό θέμα, αδηφάγα ανταλλαγή απόψεων και πετροβόλημα επιχειρημάτων, συμβιβασμός των ασυμβίβαστων και γεφύρωμα των αγεφύρωτων.. Η ατέρμονος αναζήτηση του τέλειου.. Του απόλυτου 50/50, του συνδιασμού απόδοσης και αξιοπιστίας, της value for money αποκάλυψη μοτοσυκλετιστικής ολοκλήρωσης, το προσιτό και συνάμα ολοκληρωμένο όνειρο της All Around ονείρωξης σε τιμή μεταχειρισμένης φρυγανιέρας..

Υπάρχει?? Είναι εκεί έξω και δεν την έχουμε ανακαλύψει? Μπορεί να βρεθεί λύση στο πρόβλημα χωρίς λύση?? Μπορεί να βρεθεί το Ιερό δισκοπότηρο της Βολιώτικης δίτροχης Αποθέωσης??

Μπορεί να ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και να μην υπάρξουν θύματα??

Εγώ θα προτείνω... Πώληση V-strom.. Αγορά Kawasaki KLE με κριτήρια πρώην ιδιοκτήτης γιατρός (όχι οδοντίατρος) συνταξιούχος.. Μοτέρ αλεξίσφαιρο και ζωντανό, άνετη θέση οδήγησης, ανεμοκάλυψη, αυτονομία, έυκολη συντήρηση και ανταλλακτικά, 21 τροχός και με μερικές βελτιώσεις σε σημεία ένα διαχρονικό εργαλείο All Around για πολλά χρόνια...



picture upload sites

Είπα κάτι που δεν έπρεπε???



και γιατί όχι KLR650? :p
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
και γιατί όχι KLR650? :p
... γιατί δεν υπαρχει ούτε ενα σωστο που να πουλιέται.

Εαν προχωρήσεις σε αντικατάσταση ελατηρίων και αμορτισέρ κοιτα και τι προτείνει ο παρακάτω κυριος
- Dr. Big Shop
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδώ τα καλά τα Κιτ...



 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και κάπου εδώ το δίνεις και παίρνεις ένα ktm έτοιμο...
Ολα εγω πχια....
γράμμα μια φορά (και) φέτος έγραψα.... αλλά, μεταξύ μας, δεν ελπίζω...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε μούτρα, να παίρνετε κουλούρι και να το κάνετε τσουρέκι σας φαίνεται οκ, το Βεστρομ σας φαίνεται κακό vfm τρομάρα σας.

Το 1050 πάντως ακόμα και με την μετατροπή δεν βγαίνει εκτός "αγοράς"
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
για να μην ανοίγω νέο θέμα (μπορεί και κάποιος moderator να αλλάξει το θέμα σε "χωμάτινες ανησυχίες ενός ασφάλτινου μηχανακίου" )

χάζευα (ναι μπορώ και περισσότερο) στο fb και έπεσε το μάτι μου εδώ



και ερωτώ.... αααααν ήθελα να αλλάξω το μπροστινό σύστημα (αυτός έχει WP, 21'' ακτίνα, μονό δισκόφρενο), αλλά και το πίσω
δλδ με απλά λόγια να γίνει σαν αυτό που βλέπουμε-χωρίς την KLR μούρη, πέραν του κόστους τι θα έπρεπε να έχω κατά νου?
βρίσκω ένα κομπλέ σύστημα μπροστά με τιμονόπλακες και όλα τα σχετικά και το βάζω στο δικό μου?

(περισσότερο ρητορικής φύσης είναι η απορία, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
δλδ με απλά λόγια να γίνει σαν αυτό που βλέπουμε-χωρίς την KLR μούρη, πέραν του κόστους τι θα έπρεπε να έχω κατά νου?
βρίσκω ένα κομπλέ σύστημα μπροστά με τιμονόπλακες και όλα τα σχετικά και το βάζω στο δικό μου?

(περισσότερο ρητορικής φύσης είναι η απορία, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται)
Δεν σπάμε το κεφάλι μας για να απαντήσουμε σε ρητορικής φύσεως ερωτήσεις!!!! :p
Θέλεις να το κάνεις έτσι ή δεν θέλεις;;; :laugh:




(Δεν ξέρω γιατί, αλλά το συγκεκριμένο της φωτογραφίας, μου αρέσει :secret:)!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
κοίτα, λογικά το κόστος να το γίνει κάπως έτσι είναι τουλάχιστον όσο ένα πάρα πολύ καλό krl650 που έχω κατά νου (μην είναι και παραπάνω)

απλά πάντα είχα αυτή την απορία. Θέλει κάποιος να αλλάξει όλο το μπροστινό του... τι θα πρέπει να έχει κατά νου?
ή γενικά να αλλάξει τις ζάντες από χυτές σε ακτίνες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
για να μην ανοίγω νέο θέμα (μπορεί και κάποιος moderator να αλλάξει το θέμα σε "χωμάτινες ανησυχίες ενός ασφάλτινου μηχανακίου" )

χάζευα (ναι μπορώ και περισσότερο) στο fb και έπεσε το μάτι μου εδώ



και ερωτώ.... αααααν ήθελα να αλλάξω το μπροστινό σύστημα (αυτός έχει WP, 21'' ακτίνα, μονό δισκόφρενο), αλλά και το πίσω
δλδ με απλά λόγια να γίνει σαν αυτό που βλέπουμε-χωρίς την KLR μούρη, πέραν του κόστους τι θα έπρεπε να έχω κατά νου?
βρίσκω ένα κομπλέ σύστημα μπροστά με τιμονόπλακες και όλα τα σχετικά και το βάζω στο δικό μου?

(περισσότερο ρητορικής φύσης είναι η απορία, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται)
Κανε επεξεργασία στο θέμα και γράψε ότι σε φωτίσει ο Αλλάχ
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
για να μην ανοίγω νέο θέμα (μπορεί και κάποιος moderator να αλλάξει το θέμα σε "χωμάτινες ανησυχίες ενός ασφάλτινου μηχανακίου" )

χάζευα (ναι μπορώ και περισσότερο) στο fb και έπεσε το μάτι μου εδώ



και ερωτώ.... αααααν ήθελα να αλλάξω το μπροστινό σύστημα (αυτός έχει WP, 21'' ακτίνα, μονό δισκόφρενο), αλλά και το πίσω
δλδ με απλά λόγια να γίνει σαν αυτό που βλέπουμε-χωρίς την KLR μούρη, πέραν του κόστους τι θα έπρεπε να έχω κατά νου?
βρίσκω ένα κομπλέ σύστημα μπροστά με τιμονόπλακες και όλα τα σχετικά και το βάζω στο δικό μου?

(περισσότερο ρητορικής φύσης είναι η απορία, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται)

Το συγκεκριμενo μπροστινο ειναι λιγο περιεργο, ξερεις απο τι ειναι;

Κατα τα λοιπα σε αυτες τις εφαρμογες, οταν θες να βαλεις μεγαλυτερο μπροστινο τροχο μπροστα, το βασικοτερο πιθανο προβλημα ειναι το αν θα βρισκει ο τροχος οταν η αναρτηση συμπιεζεται πανω στο μηχανακι (πλαισιο, λαιμοι, ψυγείο κλπ κλπ)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μετά θα μας ρωτήσεις πόσο κοστίζει να το βάψεις και πορτοκαλί...
παρε πορτοκαλί να ξεμπερδεύεις...και προσοχή...αυτο που θα παρεις να μην εχει μονο πορτοκαλί πλαστικά...πρεπει να ειναι και το πλαίσιο πορτοκαλί...
 
Top Bottom