“H ξεμυαλίστρα” ένα Σαββατοκύριακο με το Royal Enfield Interceptor 650

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στις μηχανές με κλασικό στυλ …

Στρογγυλό φανάρι, διπλά στρογγυλά όργανα, ζάντες με ακτίνες, αερόψυκτο μοτέρ ….

Μπορώ να κάθομαι και να το κοιτάω με τις ώρες …

Και να το καβαλάω επίσης …

Και είμαι και τυχερός γιατί κατά διαστήματα μου δίνεται η ευκαιρία να έχω ένα τέτοιο στα χέρια μου …



Η ιστορία ξεκινάει με μένα να αφήνω το Himalayan για σέρβις και με την αντιπροσωπεία να μου δίνει ένα Royal Enfield Interceptor 650 για να κυκλοφορώ, και με άφησαν να το κρατήσω για το Σαββατοκύριακο …

Με το που το καβαλάω και ξεκινάω την επιστροφή από την αντιπροσωπεία κάτι έκανε κλικ μέσα μου …

Ο ήχος του μου δημιουργούσε ένα τεράστιο χαμόγελο (με ελεύθερα τελικά θα ήταν ακόμα καλύτερο) ….

Όταν έφθασα σπίτι ήμουν προβληματισμένος, το ήθελα, άρχισαν οι συζητήσεις με την σύζυγο για να βρούμε ένα τρόπο να το αποκτήσω …

Από την άλλη το CFmoto 650 MT είχα μόλις κάτι μήνες που το πήρα και μου αρέσει και αυτό …

Πέρασα το βράδυ χαζεύοντας βίντεο με το Interceptor προσπαθώντας να διαλέξω χρώμα , τελικά το κατάφερα , αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι το νέο χρώμα για το 2021 το “sunset strip” μαύρο ντεπόζιτο με ένα κόκκινο φιλέτο …



 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Έπεσα για ύπνο με το Interceptor να κάνει βόλτες στο μυαλό μου, μέχρι το πρωί είχε γράψει αρκετά χιλιόμετρα …

Ξημερώνει Σάββατο και περίμενα πώς και πώς να βρώ ένα χρονικό παράθυρο για να το βγάλω βόλτα …

Δύσκολη μέρα, γρήγορος καφές στη λέσχη, επιστροφή στο σπίτι να προσέχω το μωρό για να μπορέσει να πάει ή σύζυγος και σύντροφος για ψώνια, φαγητό με την οικογένεια και έρχεται η πολυπόθητη ώρα νωρίς το απόγευμα …

Στέλνω ένα μήνυμα σε ένα φίλο τον Λεωνίδα και το ραντεβού κανονίζεται , θα πάω να τον δώ και να πιω ένα σύντομο καφέ στις Πλαταιές

Στο δρόμο είναι απόλαυση, έχει αρκετό γκάζι δεν νομίζω ότι θές παραπάνω αλλά και αν θές η S&S είναι εδώ για να πραγματοποιήσει το όνειρό σου και να βάλεις καμιά 20αριά παραπάνω άτια.

Προσωπικά το μοτέρ δεν θα το ακούμπαγα έχει αρκετή δύναμη για τον χαρακτήρα της μηχανής, χώρια που είναι ένα έργο τέχνης …

Μέχρι την Μάνδρα είναι σχετικά βαρετά, η εθνική με γυμνό μηχανάκι δεν είναι και ότι καλύτερο …

Από κει και μετά όμως …

Η παλιά εθνική για την Θήβα μου αρέσει πάρα πολύ, ωραία τοπία, στροφές η μια πίσω από την άλλη, όχι υπερβολική κίνηση (ανάλογα και την ώρα).

Στις ταχύτητες του επαρχιακού είναι απόλαυση να ακούς τον ήχο και του μοτέρ και από τις εξατμίσεις …

Σε μαγεύει, εμένα τουλάχιστον με μάγεψε …
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Κάποιες στάσεις για αναμνηστικές φωτογραφίες και πρίν το καταλάβω έχω φτάσει στις Πλαταιές και ο σύντομος καφές κατέληξε Αρμένικη βίζιτα , μετά από ένα 3ωρο και αφού έχει πέσει το σκοτάδι παίρνω το δρόμο της επιστροφής ….

Ο χρόνος με την παρέα του Λεωνίδα πέρασε χωρίς να το καταλάβω, καταπληκτικό παιδί, να ‘σαι καλά και σύ και η οικογένεια σου.

Θα τα ξαναπούμε σύντομα …































































 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Νύχτα και επαρχιακός δρόμος σημαίνει ότι το μόνο φως είναι αυτό από το φανάρι σου …

Το φανάρι του Interceptor δεν είναι κακό αλλά σε κάποια σημεία αναγκάστηκα να πηγαίνω πιο χαλαρά.







Είχε και λίγο ψύχρα, αρχές Μαΐου είναι οπότε τις νύχτες δροσίζει λίγο …

Έπαιρνα την μια στροφή μετά την άλλη ακούγοντας το σφύριγμα από το μοτέρ και τον ήχο από τις εξατμίσεις αν δεν τον ζορίζεις δεν καλύπτει ό ένας τον άλλο …

Πρίν το καταλάβω είχα φτάσει Ελευσίνα και η υπόλοιπη διαδρομή ήταν απλώς διεκπεραιωτική …

Την παρκάρω και κάθομαι λίγο να την κοιτάω και να ακούω τα μέταλλά να κρυώνουν, τσικ, τσικ, τσικ …

Με τρελαίνει αυτός ο ήχος …

Δυστυχώς και αυτή η βόλτα δεν μου έκανε την ζωή πιο εύκολη, συνέχισα να το σκέφτομαι όλο το βράδυ και περίμενα να ξημερώσει για να το ξαναπάω βόλτα …
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Κυριακή απόγευμα και αφού έχω ξεμπερδέψει με όλες τις οικογενειακές υποχρεώσεις καβαλάω το Interceptor με προορισμό την Φυλή και από κει προς Σκούρτα και μετά Αθήνα.

Είναι γυμνό και όταν φυσάει ο αέρας σε χτυπάει από παντού, αυτό δεν είναι κακό αρκεί να μην βιάζεσαι και εγώ δεν βιαζόμουν απολάμβανα την κάθε στιγμή …

Δεν έχει νόημα να πηγαίνεις πάνω από 120 γιατί τότε απλά παλεύεις με τον αέρα και δεν ακούς τον υπέροχο ήχο που βγάζει …

Είναι προτιμότερο να πηγαίνεις χαλαρά και να απολαμβάνεις την στιγμή …

Η ανάβαση στην Πάρνηθα είναι ωραία αλλά θέλει προσοχή γιατί υπάρχουν αρκετές τυφλές στροφές και ορισμένοι οδηγοί και αυτοκινήτων και μηχανών νομίζουν ότι τους ανήκει ο δρόμος και δεν σκέφτονται ότι μπορεί να συναντήσουν και άλλον….

Μετά την πρώτη τέτοια συνάντηση με αυτοκίνητο, η κόρνα ενημέρωνε τους βιαστικούς ότι υπάρχω και εγώ …

Και αυτό που σου κάνει εντύπωση είναι το πόσο δυνατά ακούγεται η κόρνα του …



Συνεχίζω την πορεία μου χωρίς άλλα συμβάντα …

Είμαι εγώ και η μηχανή …

Το μόνο που λείπει είναι το κορίτσι μου …

Η μήπως αυτό είναι το κορίτσι μου και το άλλο κορίτσι στο σπίτι θα πρέπει να ζηλεύει ;

Ο καιρός είναι τέλειος για βόλτα και το μόνο που διαταράσσει την ησυχία της φύσης είναι η μελωδία από το κορίτσι !!!

Στρίβω αριστερά προς Σκούρτα, περνάω από το χωριό και αρχίζω να κατεβαίνω …

Στάση μετά από λίγο για τηλεφώνημα σε ξάδερφο που κατοικοεδρεύει στην Μαλακάσα …



























 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Φτάνω Μαλακάσα πάλι για ένα γρήγορο καφεδάκι και με πήρε πάλι η νύχτα …

Μετά από ατελείωτες συζητήσεις για διάφορα θέματα και επίκαιρα και φιλοσοφικά έχει έρθει η ώρα να πάρω τον δρόμο της επιστροφής …

Κωστάκη πολύ χαίρομαι να μιλάω μαζί σου, μακάρι να είχαμε τον χρόνο να βρισκόμασταν πιο συχνά …

Η υγρασία από τα δέντρα κάνει το κρύο πιο έντονο και εννοείται ότι δεν είμαι ντυμένος κατάλληλα, έχω παγώσει μέχρι το μεδούλι …







Η επιστροφή με βρήκε να προσπαθώ να ξεδιαλύνω τις σκέψεις στο μυαλό μου …

Από την μία ήμουν ξεμυαλισμένος με την κούκλα από την άλλη η λογική προσπαθούσε να με συνεφέρει στα συγκαλά μου …

Έφτασα σπίτι πάρκαρα και έκατσα πάλι να ακούω τα τσικ, τσικ, τσίκ που κάνουν τα μέταλλά καθώς κρυώνουν …

Τι χαλαρωτικός ήχος …

Τι πανέμορφο μηχανάκι …



Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχει ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τι θέλω, ευτυχώς θα ξεκινήσω τα ταξίδια και ίσως ξεχαστώ …

Το Interceptor είναι ένα μηχανάκι να τα κάνεις όλα με στυλ, και βόλτες και ταξίδια, και καθημερινές μετακινήσεις …

Είναι οικονομικό και στην αγορά αλλά και στην χρήση …

Δεν είναι τυχαίο που στο εξωτερικό έχει γίνει ¨ μπέστ σέλερ ¨

Είναι πανέμορφο, με ωραίο ήχο, καλές επιδόσεις (για το στυλ της μηχανής)

Υπάρχουν άπειρες βελτιώσεις και μόντες να το φέρεις στα μέτρα σου (όποια και αν είναι αυτά)



Αν δεν είχα το CFmoto θα το έπαιρνα σίγουρα, τώρα μάλλον ψάχνω κάτι με μικρότερο κυβισμό …

Θα δούμε πως θα πάει και η συμβίωση με την Χιονάτη (CFmoto 650MT).



Το σίγουρο είναι ότι είναι ξεμυαλίστρα ….











 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εσύ είσαι της δικής μου συνομοταξίας...εμενα παντως το GT Continental οσο μου άρεσε ο ηχος από τις S&S, δε μου άρεσαν καποια άλλα πραγματα. ειδικά τα φρένα. αλλά είχε ωραία αισθηση στην κύλιση...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ωραίες σκέψεις, όμορφες βόλτες, ξεχωριστές μοτοσυκλέτες..
.. σαι ωραίος..!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εσύ είσαι της δικής μου συνομοταξίας...εμενα παντως το GT Continental οσο μου άρεσε ο ηχος από τις S&S, δε μου άρεσαν καποια άλλα πραγματα. ειδικά τα φρένα. αλλά είχε ωραία αισθηση στην κύλιση...
Όντως ο ήχος απο τις S&S είναι καταπληκτικός
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ωραίες σκέψεις, όμορφες βόλτες, ξεχωριστές μοτοσυκλέτες..
.. σαι ωραίος..!
Το κακό Γιώργο είναι ότι έχω μπεί στην διαδικάσία να κοιτάω για στρογγυλοφάναρο ....
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το κακό Γιώργο είναι ότι έχω μπεί στην διαδικάσία να κοιτάω για στρογγυλοφάναρο ....
Είσαι σε σωστό δρόμο Παναγο..
Μετά την μέση ηλικία όλοι στρογγυλα φανάρια κ κοντερια αναλογικά θέλουμε..
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Σε σχέση με το Himalayan πως ήταν από πλευράς χωρών; Δηλαδη κάποιος πανω από 1.85 θα είναι εξίσου άνετος;
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Σε σχέση με το Himalayan πως ήταν από πλευράς χωρών; Δηλαδη κάποιος πανω από 1.85 θα είναι εξίσου άνετος;
Εγώ είμαι 1.80 δεν ήταν άσχημα αλλά θα ήθελα το τιμόνι λίγο πιο πίσω και τα μαρσπιέ λίγο πιο μπροστά (για καλύτερη γωνία στα γόνατα)
το himalayan εχει τελέιως δαιφορέτική εργονομία (μαλλον καλύτερη για μακρινά ταξίδια)

Αλλα και αυτό φτιάχνεται, υπάρχουν τα πάντα ...
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
'Οσον αφορά το μοτέρ το έχουν φτάσει με κιτ στα 65 άλογα στον πίσω τροχό απο 40 το οποίο δεν είναι άσχημα αν κάποιον τον ενδιαφέρει η παραπάνω ταχύτητα, εμένα πάντως όχι
απο 650 γίνεται 865 ...

 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πες αληθεια....τυχαιο που πας σερβις...Παρασκευη..;;;
Ξερεις οτι καποιο θα σου δωσουν..!!!!
Κατα τα αλλα σε ολα ναι...ξερεις οτι "ψοφαω"...για κλασσικα..
Με το καλο...η αγορα...!!!
 
Top Bottom