09-02-2020 Βόλτα στον Ραδιοφάρο Αθηνών!

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Κάπως έτσι και εμείς, ένα Κυριακάτικο πρωινό, αποφασίσαμε να κάνουμε μια μικρή βόλτα στον Υμηττό!

Μπήκαμε απο το κοιμητήριο Βούλας (πυροφυλάκιο) και πριν φτάσουμε στην στρατιωτική βάση, στρίψαμε δεξιά σε μια είσοδο με μπαριέρα.
Και ξεκίνησε η .. ανάβαση!

Ωραίος και ασφαλής σχετικά δρόμος (πλατύς), αλλά.. πολύ κροκάλα ρε παιδί μου!! Ήμασταν σχεδόν όλη την ώρα όρθιοι.
Αφού κάναμε μια μικρή στάση να απολαύσουμε την θέα του λεκανοπεδίου, συνεχίσαμε προς τα πάνω!

Ύστερα απο λίγη ώρα φτάσαμε στο υψηλότερο σημείο και στο τέλος του δρόμου όπου βρίσκεται ο πανκατευθυντήριος κόμβος των Αθηνών!
Η θέα μας αντάμειψε πραγματικά!

Είχαμε βέβαια και ένα θεματάκι με την αλυσίδα του κολλητού, αλλά με καλή θέληση (και τα κατάλληλα εργαλεία) όλα λύνονται.. κυριολεκτικά!


Επειδή και οι 2 είμαστε νέοι στο χώμα και στο enduro, ψάχνουμε συνεχώς διαδρομές εντός λεκανοπεδίου, για εξάσκηση κυρίως!

Όποιος έχει προτάσεις ή θέλει να έρθει μαζί μας, ευπρόσδεκτος!

Θα ανεβάσω φωτος το απόγευμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Μπράβο παιδιά, περιμένουμε φωτογραφίες!
Για διαδρομές εντός/εκτός Αττικής μπορείς να δεις και τη σχετική ενότητα με πληροφορίες για κάθε διαδρομή και αρχεία gpx για να φορτώσετε σε κινητά:
Διαδρομές
 

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Μπράβο παιδιά, περιμένουμε φωτογραφίες!
Για διαδρομές εντός/εκτός Αττικής μπορείς να δεις και τη σχετική ενότητα με πληροφορίες για κάθε διαδρομή και αρχεία gpx για να φορτώσετε σε κινητά:
Διαδρομές
ωω τέλεια!!!
Ευχαριστώ!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλο παντως θα ηταν τα ΧΤκια σας να ειχαν πιο καταλληλα για χωμα λαστιχα
Και τοτε θα ειχατε απειρως μεγαλυτερη οδηγικη ευχαριστηση
Κατα τα αλλα :friendship:
 

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Καλο παντως θα ηταν τα ΧΤκια σας να ειχαν πιο καταλληλα για χωμα λαστιχα
Και τοτε θα ειχατε απειρως μεγαλυτερη οδηγικη ευχαριστηση
Κατα τα αλλα :friendship:
Συμφωνώ απόλυτα, απλά φοβήθηκα να πάω σε πιο τακουνάτα καθώς κάνω χιλιόμετρα εντός πόλης όπως και ταξίδια (>200 χλμ).
:crs:
 

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Συμφωνώ απόλυτα, απλά φοβήθηκα να πάω σε πιο τακουνάτα καθώς κάνω χιλιόμετρα εντός πόλης όπως και ταξίδια (>200 χλμ).
:crs:
Σε φαση..;)


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εφοσον το μηχανακι ειναι απαραιτητο και για την δουλεια σου, ενα δευτερο ζευγαρι χωματινα.
:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Oτι λεει ο HAWK_46 παραπανω και ακομα καλυτερα κατα την γνωμη μου δευτερο σετ ζαντολαστιχα
Ενναλακτικα εχεις μονο μια δευτερη πισω ζαντα με τακουνατο λαστιχο την οποια θα βαζεις καθε φορα που θα πηγαινεις χωμα και μπροστα μονιμα πανω ενα 50-50 λαστιχο σαν το ΤΚC80 ή αλλο Αυτο τουλαχιστον κανω εγω χρονια τωρα (transalp 650) Με περισσοτερη προσοχη στην βρεγμενη ασφαλτο φυσικα

Ασχετο: Πρεπει να ειχα πολλα χρονια να δω μαμα ΧΤ και μαλιστα σε τοσο καλη κατασταση :friendship:
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδιά πάρτε μια διαδρομή που έχω κάνει με στρώμα και 80/20 λάστιχο. Είναι ένα μικρό κομμάτι καθώς δοκίμαζα το GPS.... από το πάνω μέρος μπορείτε να πάτε προς κορυφή στη συνέχεια να κάνετε τον γύρο του Υμηττού αλλά να κατεβείτε και προς Κοροπί.
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Oτι λεει ο HAWK_46 παραπανω και ακομα καλυτερα κατα την γνωμη μου δευτερο σετ ζαντολαστιχα
Ενναλακτικα εχεις μονο μια δευτερη πισω ζαντα με τακουνατο λαστιχο την οποια θα βαζεις καθε φορα που θα πηγαινεις χωμα και μπροστα μονιμα πανω ενα 50-50 λαστιχο σαν το ΤΚC80 ή αλλο Αυτο τουλαχιστον κανω εγω χρονια τωρα (transalp 650) Με περισσοτερη προσοχη στην βρεγμενη ασφαλτο φυσικα

Ασχετο: Πρεπει να ειχα πολλα χρονια να δω μαμα ΧΤ και μαλιστα σε τοσο καλη κατασταση :friendship:
Πολύ καλή ιδέα!!



Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Παιδιά πάρτε μια διαδρομή που έχω κάνει με στρώμα και 80/20 λάστιχο. Είναι ένα μικρό κομμάτι καθώς δοκίμαζα το GPS.... από το πάνω μέρος μπορείτε να πάτε προς κορυφή στη συνέχεια να κάνετε τον γύρο του Υμηττού αλλά να κατεβείτε και προς Κοροπί.
Ευχαριστώ!
Ο Υμηττός, μιας και ειναι κοντά μου, ήταν το βουνό που με ' μύησε ' σε αυτή φάση!
Οταν ανεβαίνουμε ειδικά.. Έρχονται τα Apache!


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ευχαριστώ!
Ο Υμηττός, μιας και ειναι κοντά μου, ήταν το βουνό που με ' μύησε ' σε αυτή φάση!
Οταν ανεβαίνουμε ειδικά.. Έρχονται τα Apache!


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Αν ανοίξεις το Google Earth και βάλεις την διαδρομή θα την δείς πως πάει σε πραγματικό τοπίο. Ψάχνω να βρώ και τις υπόλοιπες τις περιοχής για να τις βάλω εδώ.
 

dsdimitris

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
Africa Twin xrv750(rd07a) (1999)
Μπράβο ρε μάγκες!
XT 600 ενα απο τα παλια μου μηχανακια
Πόση ωρα σας πηρε η διαδρομή;


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gsklavoun

Μέλος
Περιοχή
Νέα Σμύρνη
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
Yamaha XT600e " El Chapo"
Με τις στάσεις που κάναμε, μας πήρε 1,5 ώρα..

Δεν είναι μεγάλη διαδρομή απλά εμείς.. πήραμε το χρόνο μας!

Θα προσπαθήσω να φτιάξω την διαδρομή και σε gpx να υπάρχει.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Με τις στάσεις που κάναμε, μας πήρε 1,5 ώρα..

Δεν είναι μεγάλη διαδρομή απλά εμείς.. πήραμε το χρόνο μας!

Θα προσπαθήσω να φτιάξω την διαδρομή και σε gpx να υπάρχει.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Στην επόμενη εξόρμηση στο βουνό για βάλτε μια φωνή, αν μπορώ ίσως πάμε παρέα.
 
Top Bottom