1062.15 ευρω για σερβις!!!Multistrada 1200 ruleZZZ

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νιώθει χάπι στην περιοχή Αύρα


Follow me, I'm lost too
Είσαι επάνω στην γέφυρα που λέει για τα παιδιά της σκεπαστής; πόσο γέλιο έχω κάνει με το σλόγκαν, πόσο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τα Multistrada θελουν κάθε 15.000 λαδια φίλτρο και ρύθμιση βαλβίδων. Στα 30.000 χρειάζονται και ιμάντες χρονισμού. Υποτίθεται ότι στο 1260 προσπάθησαν να κανουν αλλαγές ώστε να μειωθεί σημαντικά ο συνολικός χρόνος σέρβις και άρα να μειωθεί το κόστος. Οταν αγοράζεις τέτοια μηχανάκια υπολογιστε ότι αν δεν εισαι αθηνα θεσσαλονίκη πρέπει να κανεις και κάποια χλμ για εξουσιοδοτημένο σερβις. επίσης ακόμα και στα απλά σερβις δλδ μονο λάδια φίλτρο που είναι 100αρικο το βάζουν στο διαγνωστικό της Ducati. Τα μη εξουσιοδοτημένα δεν ξέρω τι διαγνωστικά έχουν. Ειδικά όταν μιλάμε πλέον για μοτοσυκλετες με τόσα ηλεκτρονικα το παίρνεις απόφαση ότι ο εξουσιοδοτημένος είναι περίπου μονοδρομος. Το 950 παρότι κι αυτό έχει τα ιδια διαστηματα σερβις 15.000χλμ και 30.000...εχει πιο φτηνό κόστος. Βεβαια μην ξεχνάτε κάτι άλλο ότι η αλλαγή λαδιών και φίλτρου είναι κάθε 15.000 ή καθε χρόνο. δλδ αν μεσα στο χρόνο δεν κάνεις τις 15.000 πρέπει να το κάνεις...και πιστεύω το ίδιο είναι και στα BMW και στα KTM. Στα 800αρια αεροελαιόψυκτα τα σερβις είναι πιο φτηνα αλλά σε μικρότερα διαστήματα. δλδ λαδια φιλτρο βαλβίδες κάθε 12.000χλμ κόστος περίπου 200 και στις 24.000 και ιμάντες γύρω στα 400... αλλά εγω στις 6.000 θα αλλάξω λάδια και φίλτρο...γιατί όταν το μοτόρι είναι πρίμιουμ...πρέπει και η περιποίηση να είναι και αυτή πρίμιουμ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακούω για αλλαγή λαδιων κάθε 15000 χλμ και με πιάνει κάτι.
Θα ήθελα να δω κινητήρες μετά από 100000 χλμ και δεν λέω μετά από 200000, γιατί σίγουρα θα έχουν ανατιναχθει.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τα Multistrada θελουν κάθε 15.000 λαδια φίλτρο και ρύθμιση βαλβίδων. Στα 30.000 χρειάζονται και ιμάντες χρονισμού. Υποτίθεται ότι στο 1260 προσπάθησαν να κανουν αλλαγές ώστε να μειωθεί σημαντικά ο συνολικός χρόνος σέρβις και άρα να μειωθεί το κόστος. Οταν αγοράζεις τέτοια μηχανάκια υπολογιστε ότι αν δεν εισαι αθηνα θεσσαλονίκη πρέπει να κανεις και κάποια χλμ για εξουσιοδοτημένο σερβις. επίσης ακόμα και στα απλά σερβις δλδ μονο λάδια φίλτρο που είναι 100αρικο το βάζουν στο διαγνωστικό της Ducati. Τα μη εξουσιοδοτημένα δεν ξέρω τι διαγνωστικά έχουν. Ειδικά όταν μιλάμε πλέον για μοτοσυκλετες με τόσα ηλεκτρονικα το παίρνεις απόφαση ότι ο εξουσιοδοτημένος είναι περίπου μονοδρομος. Το 950 παρότι κι αυτό έχει τα ιδια διαστηματα σερβις 15.000χλμ και 30.000...εχει πιο φτηνό κόστος. Βεβαια μην ξεχνάτε κάτι άλλο ότι η αλλαγή λαδιών και φίλτρου είναι κάθε 15.000 ή καθε χρόνο. δλδ αν μεσα στο χρόνο δεν κάνεις τις 15.000 πρέπει να το κάνεις...και πιστεύω το ίδιο είναι και στα BMW και στα KTM. Στα 800αρια αεροελαιόψυκτα τα σερβις είναι πιο φτηνα αλλά σε μικρότερα διαστήματα. δλδ λαδια φιλτρο βαλβίδες κάθε 12.000χλμ κόστος περίπου 200 και στις 24.000 και ιμάντες γύρω στα 400... αλλά εγω στις 6.000 θα αλλάξω λάδια και φίλτρο...γιατί όταν το μοτόρι είναι πρίμιουμ...πρέπει και η περιποίηση να είναι και αυτή πρίμιουμ...
καθε 24 θελουν βαλβιδες και υμαντες,το ξερω καλα.και το desmo σερβις τοτε αναβει..
λαδια καθε 6 αλλαζουν οι πιο πολλοι...
οντως τα παλαια ηθελαν το 1000 καθε 10 βαλβιδες και το 1100 καθε 12....η ντουκατι η ιδια το διαφημιζε το 24αρι οταν εβγαλε το 1200.το ξερω καλα το θεμα,εχουμε 2 εδω κατω
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Παντως σε μένα που είναι 800αρι αεροελαιοψυκτο είναι κάθε 12.000 και 24.000. To πρώτο ήταν στα 1000. και το επόμενο γράφει στα 12.000. Τα καινούρια Multi νομίζω έχουν μεγαλύτερα διαστήματα...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ακριβώς ότι λέει ο Μανώλης από πάνω , λάδια κάθε 6000 και βαλβίδες-ιμάντες κάθε 24000 η κάθε 5 χρόνια .
Τουλάχιστον στα μοντέλα 2010-2014 1200cc

Follow me, I'm lost too
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Στο 950αρι πρέπει να είναι 15.000 και 30.000 σίγουρα.
Πρέπει να έχουν αλλάξει στα καινούρια μοντέλα...τα νουμερα που γραφει στα επίσημα site της εταιρίας είναι άλλα...
στα καινουργια ναι 15Κ και 30Κ παλι καλα :p
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Νιώθει χάπι στην περιοχή Αύρα


Follow me, I'm lost too

Κατσε να βγαλω τον Παπαχρονη να νιωσεις και υπόθετο...


ΥΓ: αλλη φορα ,αν εχεις άντερα, οταν πηγαινεις Αυρα να ριχνεις τηλεφωνο -οχι σέλφι.


:fun:fun:fun:fun
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατσε να βγαλω τον Παπαχρονη να νιωσεις και υπόθετο...


ΥΓ: αλλη φορα ,αν εχεις άντερα, οταν πηγαινεις Αυρα να ριχνεις τηλεφωνο -οχι σέλφι.


:fun:fun:fun:fun
Η πραγματική αύρα... Είχε φανάρι!!!
Αυτο που βλέπουμε τώρα είναι σαύρα!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κατσε να βγαλω τον Παπαχρονη να νιωσεις και υπόθετο...


ΥΓ: αλλη φορα ,αν εχεις άντερα, οταν πηγαινεις Αυρα να ριχνεις τηλεφωνο -οχι σέλφι.


:fun:fun:fun:fun
Έβγαλα τα ρεισινγκ πράγματα από πάνω και έβγαλες γλώσσα ,μέχρι πριν μια βδομάδα "και τι δυνατό που είναι - και απλώνει πολύ" .εκτός αν μιλούσες για το άλλο μου εργαλείο.

Follow me, I'm lost too
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Έβγαλα τα ρεισινγκ πράγματα από πάνω και έβγαλες γλώσσα ,μέχρι πριν μια βδομάδα "και τι δυνατό που είναι - και απλώνει πολύ" .εκτός αν μιλούσες για το άλλο μου εργαλείο.

Follow me, I'm lost too

Μπλα μπλα μπλα..... χορτασαμε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έβγαλα τα ρεισινγκ πράγματα από πάνω και έβγαλες γλώσσα ,μέχρι πριν μια βδομάδα "και τι δυνατό που είναι - και απλώνει πολύ" .εκτός αν μιλούσες για το άλλο μου εργαλείο.

Follow me, I'm lost too
Μπλα μπλα μπλα..... χορτασαμε.
Έχει δίκιο ο σκληρός Κώστα!
Βγάλε κι ένα μπουζί για να είναι δίκαιη η κόντρα ;) (αλλά βάψε μαύρες τις ζάντες)



-----------
Στην αύρα!:cool:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Έχει δίκιο ο σκληρός Κώστα!
Βγάλε κι ένα μπουζί για να είναι δίκαιη η κόντρα ;) (αλλά βάψε μαύρες τις ζάντες)



-----------
Στην αύρα!:cool:

Οταν τσακωνονται τα βουβαλια δεν ανακατευονται τα μυρμιγκια...
Επισεις , ανεβηκε η τιμη του σκραπ... τρεξτε πεμΦεδακηδες....

:roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οταν τσακωνονται τα βουβαλια δεν ανακατευονται τα μυρμιγκια...
Επισεις , ανεβηκε η τιμη του σκραπ... τρεξτε πεμΦεδακηδες....

:roflmao:
δεν ξέρω τι λες εσύ, εμένα πάντως με πέρασε σα σταματημένο (είχα βγάλει 2 από τα 4 μπουζιά μου βέβαια:wacky: ...., -οι μαύρες ζάντες δε βόηθησαν!!!:eek::eek::eek: )
 
Top Bottom