11 χρονια μού κρατησε παρέα στα δυσκολα...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...κι εφυγε απο κοντα μου,εκει που εζησε ολη την ...ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ζωη της...
Λενε οτι με καποια αντικειμενα δένεσαι τοσο οση και η δυσκολια και η συντροφια και τα ωραια που εχετε περασει μαζι.
Ηταν το 2004 που αγορασα μια μποτα HTR της ΗΕΒΟ για να ξεσαλωνουμε παρεα στα εντουρο και στα μονοπατια...απο τοτε γιναμε κολλητοι σε καθε δυσκολη βολτα στα βουνα...Δεν με προδωσε ποτέ και προσεχε παντα τα...βηματα μου!


προχθες αποφασισε οτι εζησε οσα ηθελε και με αποχαιρετισε εκει πανω...στα βουνα και στα ομορφα...

Κι ηταν πραγματικα αυτο που λεμε..γλυκος θανατος...μια βολτα σε τετοια βουνα και σε τετοιες ομορφιες οπως αυτη που ειχα την τυχη να μπορεσω να συμμετασχω το ΣουΚου που μας περασε.περασε αλλά ειναι απο αυτα που λες θα μεινουν για παντα στο σκληρο του μυαλου...

Το πρωινο ξυπνημα με βρισκει να κοιταζομαι καταματα με τον πιτσιρικά του σπιτιου και να με ρωταει με υφος "που πας;"...κι οταν πηρε απαντηση πεσε για υπνο παω βολτα με φιλους στο βουνο,τρεχει αρπαζει το κρανος του ποδηλατου και ρωτησε αποφασιστικα "να'ρθω μαζι ρε;".........................
Το σκεφτομουν αυτο στη διαδρομη για Ιτεα...εκει θα συναντουσα την υπολοιπη χωματινη συντροφια του 2ημερου και δεν κρατιομουν.

Το Γεφυρι της Πατρας εχει γινει για μενα ενα απο τα σημεια ορισμος τού "Φυγαμε ταξιδι"...

Μολις βγαζεις πάσο για απ'εκει εφυγεεες!Και με την μοτοσυκλετα να ρολαρει παρεα,τι διαλο...ζουμε ωραια ρε μαγκα!

Το Γαλαξιδι στο διάβα μου παντα ενα κλικ μού το κανει...ομορφο καταφυγιο μικρη πολη για να ηρεμεις...θα ζουσα εδω ανετα.


Ιτεα,μετα απο ζεμπεκιες στα στροφιλικια τα γνωστα ως εδω,παρεα με τα αψογα να πω Mitas E09 και τη διαθεση στο φουλ!Ενα τηλεφωνο απο τα παιδια οτι θα αργησουν λιγο γιατι ο Μερφυ εριξε κατι προκες παντου και η παρεα θελει τη σταση της...Αρχισανε τα οργανα,βαρανε τοσο για να σου δειξουν οτι ρε φιλαρακι δεν θα τα εχεις ολα στον ατμο...κατι θα σε φτιαξει.Εχουμε δειξει ομως ειδικα εμεις οι ματοσακοβιοι,οτι δε μασαει η κατσικα...ειδικα οταν τραβαει για τα βουνα.

Μετα τους Βωξιτες κοκκινοχωμα και κοκκινο στην ασφαλτο για να αρχισει να ρολαρει το χωματινο τακουνι στα τεραιν του...


Ο Σπυρος...

ειχε κανει τα κουμαντα του για ενα σουπερ διαδρομων τεραιν και 2ημερο...


Ανηφοριζουμε κι αφηνουμε να γραφει η καμερα και το μυαλο να καταγραφει εικονες με το καλημερα


Αρχιζει το Οξυγονο να πρεζαρει χαμογελο και γουστα το μυαλο και τα μαρσπιε στις μοτο βαραινουν απο την ορθια οδηγηση και διασκεδαση


Το team,συντασσεται για Αγ.Ευφημια Λιδωρικι και Ανω Χωρα


Πεντακαθαρη μερα και χαρά θεου σε ψυχες και βουνα


Ελλαδα το Φθινοπωρο...ξερεις καλα γιατι σε ζηλευουν οι εξω...το βλεπεις


Η ηρεμια στα περασματα απο τα χωρια εδω πανω...γινεσαι ενα με τη Φυση και νοιωθεις...


Καποιος πινει λιιιιγο παραπανω και αναρωτιεται ρε πστη μου εγω;μα εγω;...


και πνιγονται τα γελια και καλα στο φυσηγμα της μυτης...αληταμπουρες χεχε


Παμε...δρομος,ολα ειναι δρομος τωρα και οι σκεψεις δεν κρατανε καθημερινοτηες...εδω ειναι τα ωραια


Ωπ...τα'παμε...αμα μεγαλωνει ο ανθρωπΑς εχει τις...αναγκες του...αντε μια σταση εδω...


Κατι ψυθιρισε ο Σπυρος μεσα απο το σκονισμενο κρανος.."εβγαλες καμμια το βουνο;"...


Διαδρομες που θες να ζεις θες να οδηγεις θες να περνας με τη μοτοσυκλετα σου


Να χανεσαι στο πρασινο και να γουσταρεις οδηγηση!!!Το ζεις μια φορα και σε μαγνητιζει για χρονια...


Ο Νεκταριος ειχε τις αμφιβολιες του,πρωταρης γαρ και...το χαμογελο δινει το στιγμα αν περναμε καλα ή οχι...


Ανεβασμα στην Ορεινη Ναυπακτια σημαινει ...χαρμα οφθαλμων.χανεις τα λογια και συγκεντρωνεσαι στο..πουθενα!μα δεν βλεπεις...


Το Αιολικο Παρκο εχει μια θέα...χασιμο!


Και παμε για τη βαση μας που για σημερα ειναι η Περδικοβρυση αλλά η διαδρομη εχει τη μαγεια της και οχι ο προορισμος


Ανασες και νερο στην πηγη,κανα κλικ και...


ο Νεκταριος ψαχνει αν ποναει στη μεση ή λιγο πιο κατω ή ωχ αμαν και τα σχετικα...


Νυχτα μάς πιανει στην περδικοβρυση και ευπροσδεκτη η προσφορα του παλιου σχολειου για καταλυμα...ανασυνταξη και η ξεκουραση του πολεμιστη...


Ενα καλο φαγοποτι,κοψιδια και τα σχετικα,κουβεντουλα το παρεακι,πειραγματα,ολο το αλατοπιπερο της ημερας και με ιδανικο τελειωμα...

..κι αν εχεις ζησει τετοιες μερες,που σιγουρα εχεις,ξερεις οτι τα ματια κλεινουν πιο γρηγορα κι απο το αναισθητικο που σε ποτιζουν στο κρεβατι του χειρουργειου εξω απο μας...γλυκος Μορφεας και σανιδωμα στα κορμια...
Παυση εως πρωιας...εξαιρετικη ημερα που εφυγε και ηρεμια βραδυνου υπνου...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το ξυπνημα με βρισκει να βουταω τη Nikon και να καταγραφω οσα τα ματια μαρτυρουν...


δεν αντικρυζεις μπετον κ τσιμεντο εδω αλλά φτιαχνεσαι με το Καλημερα


και η κυρα Μαρια εχει ταξει καφεδακι με τηγανήτες και μελι κανελλα...με θέα τζαμπα ανασες!


Αξιζει το Χωριο.Με την ευκαιρια σου ταξιδιωτη κανε μια σταση...θα αποζημιωθεις!
Αλλά δεν μας κραταει η ψυχη σβηστες τις μηχανες...Μιζα και φυγαμε για εκει που τα γουστα ειναι πολλαπλασια οσων περιμενες.


Λορδος νοιωθεις εδω πανω...μοτοσυκλετα ειπαμε...


Βαρδουσια λενε,Κραβαρα,Καλιακουδα,δαση,ποταμια,χωματα κλπ...ρε τι ειναι ολα αυτα;...Ελλαδα φιλε μου!


Ελλαδα του Ηλιου και της καλης ζωης κι αστους να σκουζουν εκει εξω


εμεις θα ροβολαμε με τις αγαπες μας και λογαριασμο στον αλλον...


Ανεβηκα μια πανω στο ελατο γιατι περνουσε απο κατω ενα θηριο...μην χασω...χεχε


Κατι περασματα προς Ευρυτανικα δαση για να στησεις σκηνη και να κολοβαρας ολη μερα...


Ο μεγας Κυνηγος γιουργιααααααααα το πατησε το θηριο!Ευγε νεε μου!


Παντα Βρεχει δεν ειχα παει ως τωρα και εμεινα αφωνος!!!Τοσο για την προσεγγιση...

οσο και για το τι συναντας.Κι ας μην τολμησαμε με εντουρομποτα(μιση...)να μπουμε στο ποταμι.Ισως γιατι ηθελα μια δικαιολγια να ξαναρθω για να δω τους Καταρρακτες...ως τοτε χαμογελο και καφεδακι


Και στο Δασος που λες κυρΑλεπου,ηταν ενας Λορδος,ενας Βασιλιας...θα σε γελασω που εστελνε μαγικα μηνυματα με το ραβδι του...και ηταν και Android...ναι...παραμυθια


δεν υπαρχουν αυτα.Οπως δεν υπαρχει και το πασο της Καλιακουδας στο φευγα απο Παντα Βρεχει!!!!!


Αλπικη μαγεία και οδηγικο χαρμα...


μια kontiνη στο ξεσαλωμα...


και μια πανοραμικη να παρεις μια γευση!!!


Κατεβασμα για Καρπενησι και τι μου μιλας τωρα εδω οδηγεις και νοιωθεις ημιθεος!!!


Στροφη μετα την παλιοασφαλτο τη στριφτερη...ναι ναι...για τα βουνα κ τα καραlike χωματα και παμε για πιο Κεντρικα στη Ρουμελη...


Τι σημασια εχεις που εισαι...Σημασια εχει οτι εισαι!!!


Μια αναβαση στο Καταφυγιο στη Γραμμενη Οξια και..τι να πω!!!Δες!


Τρομερη διαδρομη και παιξε με τα ματια και τη γκαζιερα...οπως και να'χει κερδισμενος θα βγεις!


Στην Αρτοτινα οι δρομοι Νοτιων και Αθηναιων χωριζουν,με ενα χαμογελο ως τ'αυτια και κατηφοριζω για τα πατρια εδαφη σουρουπο...


Ειχα καιρο να σε διασκεδασω κουκλα μου...ειχα καιρο να διασκεδασω τοσο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!


Πασο για διαρκειας...αυτο μενει απο τετοιες βολτες και παρεες!Ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο team ειναι ελαχιστο και επιθυμητο εκ μερους μου για τα οσα εζησα και αποθηκευσα!!! :)

Τα λεμε...:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ρε δεν θα βρεθει ενας τολμηρος μοδερατορας να τον μπαναρει αυτον...
Κωστα σου χω πει τοσο για τα μερη που τσαρκαρεις κ για τις φωτο που τραβας ..?ειναι κ τα δυο σουπερ ρε φιλε!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειμαι τολμηρος αλλα οχι τοσο !!!!!!
Μάθο ωραία βόλτα!!!φιλε
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι μαγικά τα μέρη εκεί πάνω, αλλά είσαι και εσύ καλός στο παραμύθι. ...:D

Θα έχουν την τιμητική τους φέτος αυτές οι περιοχές. .......Οπότε θα τα ξαναπούμε! !:p
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ρε δεν θα βρεθει ενας τολμηρος μοδερατορας να τον μπαναρει αυτον...
Κωστα σου χω πει τοσο για τα μερη που τσαρκαρεις κ για τις φωτο που τραβας ..?ειναι κ τα δυο σουπερ ρε φιλε!!
Nα δω,σε ξερω ποσα χρονια,πότε θα καταφερω να σε "στριμωξω" να συνταξιδεψουμε ρε Γιωργη...:)

Ειμαι τολμηρος αλλα οχι τοσο !!!!!!
Μάθο ωραία βόλτα!!!φιλε
Δε θελει κοπο...τροπο θελει...και τον εχεις :)

Κώστα θα βάλεις και αλλες φώτο ? Θέλουμε και άλλες!!!!!!!!!!
Πριβε οι αλλες...:cool::p

Είναι μαγικά τα μέρη εκεί πάνω, αλλά είσαι και εσύ καλός στο παραμύθι. ...:D

Θα έχουν την τιμητική τους φέτος αυτές οι περιοχές. .......Οπότε θα τα ξαναπούμε! !:p
Αντε να καταφερω και τον Παρνωνα και τα υπολοιπα...παραμυθια :happy:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Nα δω,σε ξερω ποσα χρονια,πότε θα καταφερω να σε "στριμωξω" να συνταξιδεψουμε ρε Γιωργη...:)


Δε θελει κοπο...τροπο θελει...και τον εχεις :)


Πριβε οι αλλες...:cool::p


Αντε να καταφερω και τον Παρνωνα και τα υπολοιπα...παραμυθια :happy:
Για εσένα ο Πάρνωνα, είναι βόλτα για καφέ .. .:D

advφον!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Εκεί χάμου τα μέρη είναι τόσο ωραία που όσες φορές και να τα περάσεις νομίζεις είναι η πρώτη σου φορά!!!
Κώστα ωραία περιγραφή φίλε !!!!
 
Top Bottom