12 Μάη - Χωμάτινη Καταδρομική - Πατέρας / Κιθαιρώνας / Ελικώνας / Κωπαίδα / Καλλιδρομο.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εδώ και αρκετό καιρό, σκέφτομαι να ξεσκονήσω τις μπότες μου και να ξεμουδιάσω λίγο το Γέδαρό μου σε (μάλλον) ωραία χώματα πέριξ Αττικοβοιωτοίας.
Λέω μάλλον, γιατί δε θυμάμαι αν τα έχω κάνει.
Οι διαδρομές θα είναι από Google Earth και κάτι διαδρομές που έχω βρει από εδώ και από εκεί, επομένως δεν γνωρίζω αν περνούν.

Εκκίνηση από Σταθμό 14 νωρίς το πρωί, μπαινουμε χώμα πριν την Οινόη στο Πατέρας και το διασχίζουμε από τη βόρεια πλευρά του, περνάμε από Πλαταιές, χαιρετάμε το φίλο ΛΕΩΝΙΔΑΣ. (αν δεν έρθει μαζί) και ανεβοκατεβαίνουμε τον Κιθαιρώνα, για να καταλήξουμε στη Λιβαδώστρα και να πάρουμε τζούρα από ιώδιο.
Στη συνέχεια, συνεχίζουμε προς Ελικώνα, τον ανεβοκατεβαίνουμε και αυτόν και πέφτουμε στη Χαιρώνεια και στην παλιά εθνική Αθηνών Λαμίας.

Εκεί, όσοι θένε μπορούν να πάρουν τον δρόμο της επιστροφής. Αν μείνουμε κάμποσοι και αναλόγως το ξύλο π[ου θα έχουμε φάει, θα συνεχίσουμε να διασχίσουμε την Κωπαίδα και να ζυγώσουμε το Καλλίδρομο από τη Βόρεια μεριά του από Ζελί και Ρεγγίνι, για να καταλήξουμε στη λίμνη Νευρόπολης, που πιστεύω ότι θα έχει νερό μετά τον φετινό χειμώνα.

Τα χιλιόμετρα είναι πολλά, για κάποιον που θα κάνει όλη τη διαδρομή. Τα χωμάτινα εξ'αυτών, είναι περίπου 220 και θα πρέπει να έχουμε ένα καλό ρολλάρισμα, χωρίς άσκοπα σταματήματα.
Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να ξεκινήσουμε αρκετά πρωί.

Δεν ξέρω να σας πω αν οι διαδρομές είναι εύκολες.
Δεν ξέρω να σας πω πως θα είναι το τεραίν μετά από έναν τέτοιο χειμώνα.
Δεν ξέρω να σας πω αν οι δρομοι θα έχουν πέσει, θα υπάρχουν πεσμένα έλατα κτλ κτλ


Αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι εξοπλισμένος με διάθεση για να σκονιστώ, να λασπωθώ, να εξερευνήσω, να φωτογραφήσω και να γελάσω.

Η βόλτα για να πραγματοποιηθεί, θα πρέπει να μαζευτούμε τουλάχιστον 3 άτομα για προφανής λόγους.
Χωμάτινα ελαστικά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Αναχώρηση από Σταθμό 14 στις 09:00, παρακαλώ ελάτε με τα τεπόζιτα γεμάτα.


  • Ανεφοδιασμος θα γίνει στο Κυριάκι, το οποίο είναι 150 χλμ από τον Σταθμό 14.
Βάζω συμμετοχές για να ξέρουμε περίπου πόσα άτομα είμαστε:

  1. Aldebaran
  2. ztakisg16
  3. ilias.ali
  4. alfa7
  5. lunatickpr
  6. flash
Το γενικό πλάνο είναι αυτό:
Πράσινη = 130χλμ
Μωβ = 65 χλμ
Περτικαλί = 90 χλμ

Όσοι θέλετε τις διαδρομές στις συσκευές σας, υπάρχουν συνημμένες στο παρόν post (εκτός από την πορτοκαλί η οποία έχει μεγάλο μέγεθος και δε μου τη δέχεται)





Φιλιά.

:)
 

Attachments

  • 276,5 KB Προβολές: 17
  • 381,2 KB Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
νομιζω το εχουμε κανει αφτο ....δεν θυμαμαι ...το εχω λιγο θολο....πρεπει να ηταν ωραια εχω και μια αναμνηση απο μια τουμπα που με ποναγε το ποδαρ λιγο λιγο 6 μηνες ,υπουλη τουμπα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είμαι τόσο παλιό μέλος καρντια μου :)
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Εδώ και αρκετό καιρό, σκέφτομαι να ξεσκονήσω τις μπότες μου και να ξεμουδιάσω λίγο το Γέδαρό μου σε (μάλλον) ωραία χώματα πέριξ Αττικοβοιωτοίας.
Λέω μάλλον, γιατί δε θυμάμαι αν τα έχω κάνει.
Οι διαδρομές θα είναι από Google Earth και κάτι διαδρομές που έχω βρει από εδώ και από εκεί.

Εκκίνηση από Σταθμό 14 νωρίς το πρωί, μπαινουμε χώμα πριν την Οινόη στο Πατέρας και το διασχίζουμε από τη βόρεια πλευρά του, περνάμε από Πλαταιές, χαιρετάμε το φίλο ΛΕΩΝΙΔΑΣ. (αν δεν έρθει μαζί) και ανεβοκατεβαίνουμε τον Κιθαιρώνα, για να καταλήξουμε στη Λιβαδώστρα και να πάρουμε τζούρα από ιώδιο.
Στη συνέχεια, συνεχίζουμε προς Ελικώνα, τον ανεβοκατεβαίνουμε και αυτόν και πέφτουμε στη Χαιρώνεια και στην παλιά εθνική Αθηνών Λαμίας.

Εκεί, όσοι θένε μπορούν να πάρουν τον δρόμο της επιστροφής. Αν μείνουμε κάμποσοι και αναλόγως το ξύλο π[ου θα έχουμε φάει, θα συνεχίσουμε να διασχίσουμε την Κωπαίδα και να ζυγώσουμε το Καλλίδρομο από τη Βόρεια μεριά του από Ζελί και Ρεγγίνι, για να καταλήξουμε στη λίμνη Νευρόπολης, που πιστεύω ότι θα έχει νερό μετά τον φετινό χειμώνα.

Τα χιλιόμετρα είναι πολλά, για κάποιον που θα κάνει όλη τη διαδρομή. Τα χωμάτινα εξ'αυτών, είναι περίπου 220 και θα πρέπει να έχουμε ένα καλό ρολλάρισμα, χωρίς άσκοπα σταματήματα.
Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να ξεκινήσουμε αρκετά πρωί.

Δεν ξέρω να σας πω αν οι διαδρομές είναι εύκολες.
Δεν ξέρω να σας πω πως θα είναι το τεραίν μετά από έναν τέτοιο χειμώνα.
Δεν ξέρω να σας πω αν οι δρομοι θα έχουν πέσει, θα υπάρχουν πεσμένα έλατα κτλ κτλ

Αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι εξοπλισμένος με διάθεση για να σκονιστώ, να λασπωθώ, να εξερευνήσω, να φωτογραφήσω και να γελάσω.

Η βόλτα για να πραγματοποιηθεί, θα πρέπει να μαζευτούμε τουλάχιστον 3 άτομα για προφανής λόγους.
Χωμάτινα ελαστικά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Δεν έχω φιξάρει την ημερομηνία ακόμα γιατί περιμένω να δω ενδιαφέρον. Ιδανικά θα είναι την Κυριακή του Θωμά, αλλά το βλέπουμε.

Το γενικό πλάνο είναι αυτό:
Πράσινη = 180χλμ
Μωβ = 65 χλμ
Κιτρινη = 90 χλμ




Φιλιά.

:)
Έχεις γίνει εξπέρ βλέπω!!
ωραία διαδρομή!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ειναι κακη ιδεα
αλλα
Μου φαινονται πολλα τα 220 χωματινα χλμ + τα ασφαλτινα του πηγαινε και εκεινα της επιστροφης για αυθημερον βολτα
Και το λεω αυτο εχοντας κατα νου οτι με μεση ωριαια στο χωματινο κομματι περι τα 40χλμ/ω (δεν θα ειναι παραπανω πιστεψε με) θελεις μονο γι αυτα τα 220 χλμ περιπου 5-6 ωρες καθαρης οδηγησης Προσθεσε στασεις για ανασες, κατουρημα, τσιγαρο, σνακ, φωτο κλπ Βαλε οτι ο φετινος χειμωνας ηταν ολιγον ζορικος και αρα αυτο που φαινεται σαν φλατ χωματοδρομος στο google maps μπορει και να μην ειναι Βαλε και καμια πιθανη μικροβλαβη/λαστιχο Βαλε και κανενα χασιμο Και αν και η παρεα ειναι πολυπληθης τοτε η βολτα οπως την σχεδιαζεις πιθανοτατα να μην βγαινει

Βεβαια αν θελετε οπως γραφεις απλα μια καταδρομικη, δηλ χιλιομετρα για τα χιλιομετρα τοτε το πραγμα αλλαζει Αλλα τοτε δεν θα μενει χρονος για απολαυση της φυσης, φωτο, και επαφη με τους συνοδοιπορους ...Εκτος και αν ξεκινησετε σχεδον νυχτα ακομα
Γνωμη μου και μπορει να κανω και λαθος
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Αν έρθω θα μου επιτρέψεις τα περί Κιθαιρώνα λιβαδοστρας να σας παω εγώ.
Για να μην πληρώσετε κ κανα χρηματικο ποσό που μπαίνετε στα χωράφια μου.
Ετσι?????
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν ειναι κακη ιδεα
αλλα
Μου φαινονται πολλα τα 220 χωματινα χλμ + τα ασφαλτινα του πηγαινε και εκεινα της επιστροφης για αυθημερον βολτα
Και το λεω αυτο εχοντας κατα νου οτι με μεση ωριαια στο χωματινο κομματι περι τα 40χλμ/ω (δεν θα ειναι παραπανω πιστεψε με) θελεις μονο γι αυτα τα 220 χλμ περιπου 5-6 ωρες καθαρης οδηγησης Προσθεσε στασεις για ανασες, κατουρημα, τσιγαρο, σνακ, φωτο κλπ Βαλε οτι ο φετινος χειμωνας ηταν ολιγον ζορικος και αρα αυτο που φαινεται σαν φλατ χωματοδρομος στο google maps μπορει και να μην ειναι Βαλε και καμια πιθανη μικροβλαβη/λαστιχο Βαλε και κανενα χασιμο Και αν και η παρεα ειναι πολυπληθης τοτε η βολτα οπως την σχεδιαζεις πιθανοτατα να μην βγαινει

Βεβαια αν θελετε οπως γραφεις απλα μια καταδρομικη, δηλ χιλιομετρα για τα χιλιομετρα τοτε το πραγμα αλλαζει Αλλα τοτε δεν θα μενει χρονος για απολαυση της φυσης, φωτο, και επαφη με τους συνοδοιπορους ...Εκτος και αν ξεκινησετε σχεδον νυχτα ακομα
Γνωμη μου και μπορει να κανω και λαθος
Δεν κάνεις λάθος Κώστα, έτσι όπως τα λες είναι.
Εάν προσέξεις το πλάνο της βόλτας, στη Χαιρώνεια θα έχουμε κάνει ήδη πολλά χιλιόμετρα, οπότε το βλέπουμε εκείνη τη στιγμη αν θα συνεχίσουμε η όχι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν έρθω θα μου επιτρέψεις τα περί Κιθαιρώνα λιβαδοστρας να σας παω εγώ.
Για να μην πληρώσετε κ κανα χρηματικο ποσό που μπαίνετε στα χωράφια μου.
Ετσι?????
Μα θα έρθεις πασά μου, στο λέω από τώρα ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βάζω και μια teaser photo ...

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα συμφωνήσω με τον Κωστή.... Ότι είναι πολλά τα χλμ αν υπολογίσουμε όλα όσα αναφέρει, αλλά υπάρχει πάντα η επιλογή επιστροφής από πολλά σημεία διαφυγής.
Ο Μάιος θα είναι πολύ φορτωμένος με βόλτες και χαρτογραφησεις, αλλά μια βόλτα του Γιάννη πάντα είναι μέσα στα πλάνα.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Γιάννη Aldebaran καλημερα...Για την Κυριακή λέμε και με τον Ηλία ilias.ali να βολτάρουμε χωμάτινα...Βασικά λέγαμε να κάνουμε την διαδρομή Τιταν-Αγ.θεοδωροι που είχες βάλει αλλά ψηνομαστε να ακολουθήσουμε αν η βόλτα σου γίνει Κυριακή απλά επειδή δουλεύουμε το βραδυ δεν ξέρω αν Θα ακολουθήσουμε μέχρι τέλους....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννη Aldebaran καλημερα...Για την Κυριακή λέμε και με τον Ηλία ilias.ali να βολτάρουμε χωμάτινα...Βασικά λέγαμε να κάνουμε την διαδρομή Τιταν-Αγ.θεοδωροι που είχες βάλει αλλά ψηνομαστε να ακολουθήσουμε αν η βόλτα σου γίνει Κυριακή απλά επειδή δουλεύουμε το βραδυ δεν ξέρω αν Θα ακολουθήσουμε μέχρι τέλους....
Δεν βάζεις και καμιά ημερομηνία ...να δούμε πως θα το μοντάρουμε...

Παίδες κάντε το πρόγραμμα σας γιατι δεν ξέρω πότε θα γίνει η βόλτα.
Έλεγα για του Θωμά αλλά δεν είναι σίγουρο γιατί μου σκάνε εμβόλιμες υποχρεώσεις.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Δήλωση αρχικής πρόθεσης συμμετοχής...
..τουλάχιστον για την πρώτη 100άδα χλμ,
κάθοσον όπως διαπίστωσα εσχάτως η φυτευτή πέτρα είναι πολύ απαιτητικό τεραίν,
...ή το ντακαράκι είναι για σέρβις αναρτήσεων.
/ Β
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ενημερώθηκε ο τίτλος του νήματος με την ημερομηνια της βόλτας, 12 Μάη.

Άιντε, ζωηρεψτε λίγο γιατι το αρνί έχει πέσει πολύ βαρύ με φαίνεται

:stm:
 

lunatickpr

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
vstrom 650,crm 125 ktm525
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους. Φαίνεται πολύ ωραία η βόλτα και ειδικά κοντά στο καλλίδρομο. Αν και να πω την αλήθεια με τόσα χιλιόμετρα τα <<μαλακά μας μόρια >>μάλλον θα δυσανασχετήσουν. Μην ξεχνάς και εμάς που δεν έχουμε τη σέλα του 990. Και κάτι πάρα πολύ σημαντικό που δεν αναφέρεις.... Βενζινάδικα άντε και θα βρούμε, στάση για ταβέρνα όμως δεν αναφέρεις πουθενά....χα χα χα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα τα βρούμε όλα μην αγχώνεσαι.
Κατά πάσα πιθανότητα μόλις καθαρίσουμε τον Ελικώνα και κάνουμε και λίγο Κωπαΐδα θα πάρουμε το δρόμο της επιστροφής γιατί μάλλον θα έχει περάσει η ώρα.

Δε θα σε πιάσει το πιτσιποπάκι, γιατί όλο ορθιοι θα είμαστε χαχα.

Δε θα κάνουμε στάση για φαγητο σε μαγαζί γιατί είναι μεγάλη καθυστέρηση, οπότε θα έχουμε κάτι ελαφρύ και γρήγορο μαζί μας.
 
Top Bottom