14 χρόνια, κάτι ψιλά και μια τελεία

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Παρόλο που από τα 15 μου ανέβαινα πάνω σε ότι παπι έβρισκα εύκαιρο, άργησα να αποκτήσω το δικό μου μηχανάκι. Το πρώτο μου μοτοσικλετάκι ήρθε το Πάσχα του 2007. Για την ακρίβεια δεν ήρθε από μόνο του το έψαξα πολύ εντατικά και πολύ αποφασισμένα. Από τότε κάθε χρόνος που πέρναγε γέμιζε όλο και περισσότερο με τους δύο τροχούς. Σε σημείο που από το 2010 και μετά η μηχανή ήτανε σχεδόν ο αποκλειστικός τρόπος κίνησης μου. Είτε σούπερ μάρκετ, είτε δουλειά, είτε βόλτα, είτε ταξίδι, είτε μια σύντομη προπόνηση σε κάποιο κοντινό πιστακι, όλα γίνονταν πάνω στους δύο τροχούς. Και κάθε χρόνο που πέρναγε όλο και περισσότερο συνειδητοποιούσα ότι έτσι θα ήταν η ζωή μου από δω και μπρος. Καβάλα σε μία μηχανή.
Φυσικά ποτέ δεν προέβλεψα και ποτέ δεν φαντάστηκα ότι αυτή η γλυκιά καταπόνηση που ήτανε ο πιο αποτελεσματικός τρόπος εκτόνωσης και αποσυμφόρησης, θα οδηγούσε κάποια στιγμή το σώμα μου στο σημείο να μην μπορεί πλέον να απολαμβάνει αυτόν τον τρόπο ζωής.
Από σήμερα είμαι αμήχανη, απο επιλογή και πλήρως συνειδητοποιημένα. 14 χρόνια και κάτι ψιλά μετά μπήκε μια τέλεια σε αυτό το υπέροχο παιδικό όνειρο που έγινε πραγματικότητα και εκπλήρωσε με το παραπάνω κάθε μου φαντασία. Το δύσκολο δεν ήταν να αποχωριστώ τις μηχανές μου. Το δύσκολο ηταν να αποχωριστώ αυτό που νόμιζα ότι θα ήταν το μέλλον. Γι'αυτό και καθυστέρησε ουσιαστικά η πώληση, αφού σχεδόν δύο χρόνια τώρα δεν τις χρησιμοποιούσα.
Ευτυχώς αυτά τα χρόνια ήταν πραγματικά ΤΟΣΟ γεμάτα, που όταν κάθομαι και τα σκέφτομαι έρχεται ένας καταιγισμός από μνήμες, σε διάσπαρτη χρονολογική σειρά, κάθε φορά και με άλλο συνδυασμό, γιατί πολύ απλά ήταν τόσα πολλά που δεν μπορώ να τα θυμηθώ όλα.
Είναι ωραίο τελικά να αφήνεις κάτι όταν είσαι χορτάτος από αυτό.
Μέσα σε αυτά τα 14 χρόνια γέμισαν τα μάτια μου από εικόνες ταξιδιωτικές, εικόνες φύσης, βουνών, και γνώρισα ανθρώπους που συντέλεσαν στην εκπλήρωση αυτού του ονείρου.
Μάγκες, σας ευχαριστώ από καρδιάς όλους όσους συνταξιδέψαμε.
2 τροχοί επί 2 μηχανές ίσον 4.
Τα ταξίδια δεν σταματάνε απλά αλλάζουν μέσο.
Ούτε το πάθος για τις μηχανές σβήνει. Απλά φωλιάζει μέσα σε ένα πολύ ζεστό μέρος αυτών των αναμνήσεων.
Καλά ταξίδια σε όλους, ειτε πισω από τη ζελατίνα ενος κράνους, είτε πίσω από το παρμπρίζ.

Φιλιά
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καταρχήν ελπίζω να μην συντρέχει ιατρικός λόγος για την παύση αυτή.
Κάνουμε αυτό που γουστάρουμε για όσο γουστάρουμε.
Όταν πάψει να μας γεμίζει ,καλό είναι να αναθεωρήσουμε παρά να πιέσουμε καταστάσεις,μην νιώθοντας όμορφα και μη περνώντας καλά.
Όσο για την τελεία,βαλτην αν και ίσως στο μέλλον η τελεία μπορεί να αποδειχθεί ότι ήταν άνω ;)
Όπως και να χει ,να σαι καλά!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ελίνα σημασία έχει να είσαι καλά με ότι αποφασίζεις και φαίνεται να είσαι. Κάποια στιγμή όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν και η νοσταλγία υπάρξει (αν υπάρξει) επιστρέφεις και πάλι.
Χάρηκα που σε γνώρισα και να είσαι πάντα καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλή α-μήχανη συνέχεια...!
Δεν σταματάνε τα ταξίδια ούτε θα εκλείψουν οι προορισμοί...
Είμαι σίγουρος πως όταν θα συναντάς παρέες μοτοσυκλετιστών στα ταξίδια σου,στον δρόμο ή όχι θα χαμογελάς χαρούμενα διότι το έζησες εκ των έσω...;)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καθε μερα, μα καθε μερα, σκεφτομαι οτι δεν θα αντεχα να ειμαι στο αυτοκινητο, πισω απο αλλα 5, 10 αυτοκινητα και να περιμενουμε ολοι τον καθε @@@@ρ@ να στριψει πανω στην πληρη, χωρις φλας, κρατωντας με το ενα χερι το κινητο.
Ή οτιδηποτε αλλο, ειναι ανεξαντλητες οι ανοησιες τους.
Κι ας ειναι πολλες φορες +5' μονο.

Αν δεν ειχα μηχανακι, θα εβρισκα χρονο να φευγω νωριτερα με ποδηλατο.
Μετα απο 1,5 χρονο χωρις μεγαλη μηχανη, ψαχνω παλι κι ας την εχω να την βλεπω στο σαλονι.

Μακαρι να εχουμε ολοι οτι επιθυμουμε, βαζοντας τις προτεραιοτητες μας φυσικα, πανω απ ολα.
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Καλή α-μήχανη συνέχεια...!
Δεν σταματάνε τα ταξίδια ούτε θα εκλείψουν οι προορισμοί...
Είμαι σίγουρος πως όταν θα συναντάς παρέες μοτοσυκλετιστών στα ταξίδια σου,στον δρόμο ή όχι θα χαμογελάς χαρούμενα διότι το έζησες εκ των έσω...;)
Και ίσως να μη γυρνάς το κεφάλι να κοιτάξεις πλέον.Αλλη ρότα άλλο ταξίδι και άλλος προορισμός.Μή το ζορίζεις....εφτά σε παίρνει αριστερά....μή...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Έλα, πες αλήθεια. Έγινες μάνα !!!
Τέτοια τελεία μιά γυναίκα μόνο έτσι βάζει.... :)
καλή αμήχανη πορεία λοιπόν και εύχομαι όλο και κάτι να ξεκλέβεις για να θυμάσαι τα παλιά !
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Όχι Παντελή μου, έχω έναν κατεστραμμένο αυχένα κι ένα αριστερό χέρι που πλέον δεν μπορεί να ανεχτεί συμπλέκτη. Το πνεύμα πρόθυμο, η δε σαρξ ασθενής.

Σας ευχαριστώ όλους.

Η ζωή κάνει κύκλους και είμαι τυχερή που αυτός έκλεισε πλήρης.

Κοιτάζω πάντα τις άλλες μηχανές όταν περνάνε δίπλα μου με μια γλυκιά αγάπη και τίποτα άλλο.

Κι εγώ κάποτε έλεγα δεν ξαναμπαινω σε κουτί τώρα που βρήκα την ελευθερία μου. Πλέον όμως η σωματική ξεκούραση που αυτό μου παρέχει στην καθημερινότητά μου υπερνικά τα 5 λεπτά δυσφορίας στην κίνηση.

Να είμαστε καλά! Και να προσέχουμε τους εαυτούς μας!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το προβλημα δεν ειναι μονο στην ανεση απ το μηχανακι, που ζητουσες πριν 2 μηνες, για μοτο πολης. Αλλα και το να γυρνας δεξια αριστερα το κεφαλι για να ελέγξεις, ή οτιδηποτε αλλο.
Καλες φυσιοθεραπείες και εδω ειμαστε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ένα δίκιο το έχει ο αυχένας πάντως...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η μηχανή δεν κάνει τις φιλίες Ελινα και εσύ είσαι φίλη. 36ωρα,χωμα,ασφαλτος, ωραίες αναμνήσεις..

Εδώ γύρω θα είμαστε να τα λέμε μη χάνεσαι. Να είσαι ευτυχισμένη με όσες ρόδες θες. Αυτό με τον αυχένα που είπες με στεναχώρησε, ελπίζω να ειναι κάτι που θα το φτιάξεις.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Υγεία πάνω από όλα. Ποτέ δεν ξέρεις τι εκπλήξεις επιφυλάσσει το μέλλον, οπότε θα ξανα ανέβεις είναι βέβαιο!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ελπίζω (και εύχομαι)η τελεία που λες στον τίτλο, να είναι "άνω".
Δύσκολα να μείνεις μακρυά από τα δίτροχα .
Τουλάχιστον παίρνω παράδειγμα τον εαυτό μου ,που μετά από ένα pause 10ετων επέστρεψα ....
...Δημήτριος.

Μην ξεχνάς ,4 Ρόδες κουβαλάνε το κορμί ,οι 2 ταξιδεύουν την ψυχή

Πάρε το χρόνο σου ,συ ξες καλυτερα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Περαστικά Ελένη, προέχει η υγεία, εσύ το ξέρεις καλύτερα απ'ολους μας.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πραγματικά χάρηκα που σε γνώρισα Ελινα. Καλή συνέχεια είτε με μηχανή είτε χωρίς.
 
Top Bottom