14 χρόνια, κάτι ψιλά και μια τελεία

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Με το καλό η μετάβαση Ελίνα, πάντα θα σε αγαπάμε είτε με είτε χωρίς μοτοσακό ! :friendship::friendship::friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θυμάμαι ακόμα εκείνο το advΟn, πολύ ευχάριστη παρέα και πολύ καλός ρυθμός στο δρόμο.

Αν αλλάξουν τα πράγματα η μοτοσυκλέτα πάντα εδώ θα είναι.

Με χαρά στα επόμενα :)
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Βαελ, εγώ σε θυμάμαι από τις ένδοξες εποχής του motο.gr και ενα πράγμα που πάντα εκτιμούσα ήταν η θετική ενέργεια και τα χαμόγελα που εφερνες στη παρέα. Όπως βλέπω αυτή η θετική διάθεση δεν χάθηκε ποτέ ακόμα και τώρα που αποφάσισες να βάλεις τη τελεια στο κεφάλαιο δυο τροχοί.
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο για το μέλλον με η χωρίς μηχανή. Υπάρχουν πολλά εκεί έξω που δεν άπτονται πάντα των δυο τροχών που αξίζουν τη προσοχή μας. Εξάλλου η Μηχανή (με κεφάλαιο Μ) είναι ο τρόπος που ζούμε και όχι πάντα ο τρόπος που κινούμαστε...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ελινα σε χαιρετω με μια φωτο σου απο μια παλια εξορμηση στην Ευβοια που αποπνεει θετικη ενεργεια!!

Χαρηκα που συνβρεθηκαμε μεσω της κοινης μας αγαπης της μοτο και καλη συνεχεια στις οποιες αναζητησεις σου! :ok:


 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

XLGeorge ευχαριστώ πολύ για την φωτό και τις αναμνήσεις που επανέφερε. Αποπνέει όντως αυτή την ευφορία που μου προσέφεραν οι βόλτες στο βουνό με την παρέα σας, συνοδευόμενη από μια γλυκιά κούραση όπως φαίνεται στα μάτια (και πιάσιμο μυών την επόμενη μέρα!!!).
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Παρόλο που από τα 15 μου ανέβαινα πάνω σε ότι παπι έβρισκα εύκαιρο, άργησα να αποκτήσω το δικό μου μηχανάκι. Το πρώτο μου μοτοσικλετάκι ήρθε το Πάσχα του 2007. Για την ακρίβεια δεν ήρθε από μόνο του το έψαξα πολύ εντατικά και πολύ αποφασισμένα. Από τότε κάθε χρόνος που πέρναγε γέμιζε όλο και περισσότερο με τους δύο τροχούς. Σε σημείο που από το 2010 και μετά η μηχανή ήτανε σχεδόν ο αποκλειστικός τρόπος κίνησης μου. Είτε σούπερ μάρκετ, είτε δουλειά, είτε βόλτα, είτε ταξίδι, είτε μια σύντομη προπόνηση σε κάποιο κοντινό πιστακι, όλα γίνονταν πάνω στους δύο τροχούς. Και κάθε χρόνο που πέρναγε όλο και περισσότερο συνειδητοποιούσα ότι έτσι θα ήταν η ζωή μου από δω και μπρος. Καβάλα σε μία μηχανή.
Φυσικά ποτέ δεν προέβλεψα και ποτέ δεν φαντάστηκα ότι αυτή η γλυκιά καταπόνηση που ήτανε ο πιο αποτελεσματικός τρόπος εκτόνωσης και αποσυμφόρησης, θα οδηγούσε κάποια στιγμή το σώμα μου στο σημείο να μην μπορεί πλέον να απολαμβάνει αυτόν τον τρόπο ζωής.
Από σήμερα είμαι αμήχανη, απο επιλογή και πλήρως συνειδητοποιημένα. 14 χρόνια και κάτι ψιλά μετά μπήκε μια τέλεια σε αυτό το υπέροχο παιδικό όνειρο που έγινε πραγματικότητα και εκπλήρωσε με το παραπάνω κάθε μου φαντασία. Το δύσκολο δεν ήταν να αποχωριστώ τις μηχανές μου. Το δύσκολο ηταν να αποχωριστώ αυτό που νόμιζα ότι θα ήταν το μέλλον. Γι'αυτό και καθυστέρησε ουσιαστικά η πώληση, αφού σχεδόν δύο χρόνια τώρα δεν τις χρησιμοποιούσα.
Ευτυχώς αυτά τα χρόνια ήταν πραγματικά ΤΟΣΟ γεμάτα, που όταν κάθομαι και τα σκέφτομαι έρχεται ένας καταιγισμός από μνήμες, σε διάσπαρτη χρονολογική σειρά, κάθε φορά και με άλλο συνδυασμό, γιατί πολύ απλά ήταν τόσα πολλά που δεν μπορώ να τα θυμηθώ όλα.
Είναι ωραίο τελικά να αφήνεις κάτι όταν είσαι χορτάτος από αυτό.
Μέσα σε αυτά τα 14 χρόνια γέμισαν τα μάτια μου από εικόνες ταξιδιωτικές, εικόνες φύσης, βουνών, και γνώρισα ανθρώπους που συντέλεσαν στην εκπλήρωση αυτού του ονείρου.
Μάγκες, σας ευχαριστώ από καρδιάς όλους όσους συνταξιδέψαμε.
2 τροχοί επί 2 μηχανές ίσον 4.
Τα ταξίδια δεν σταματάνε απλά αλλάζουν μέσο.
Ούτε το πάθος για τις μηχανές σβήνει. Απλά φωλιάζει μέσα σε ένα πολύ ζεστό μέρος αυτών των αναμνήσεων.
Καλά ταξίδια σε όλους, ειτε πισω από τη ζελατίνα ενος κράνους, είτε πίσω από το παρμπρίζ.

Φιλιά
 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Όχι Παντελή μου, έχω έναν κατεστραμμένο αυχένα κι ένα αριστερό χέρι που πλέον δεν μπορεί να ανεχτεί συμπλέκτη. Το πνεύμα πρόθυμο, η δε σαρξ ασθενής.
Honda DCT ..... ; ίσως ... ;
 
Top Bottom