1st ADVRIDE KART CHALLENGE (Τετάρτη 22/6)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 19/6 ΣΤΙΣ 21.00μ.μ.

Την Τετάρτη 22/6 θα γίνει μια φιλική συνάντηση για ΚΑΡΤ στην πίστα kartland στην Παλλήνη.

Η πίστα είναι λίγο σφιχτή αλλά με πολύ ευχάριστη ροή. Θα μας διαθέσουν καρτ 390 και 420 κυβικά αναλόγως τα κιλά του οδηγού.

Κάθε συμμετεχον θα κάνει 3 sessions 8λεπτα που όπως τα υπολογίζουμε θα είναι

1)Ελεύθερα δοκιμαστικά,γνωριμία με πίστα
2)Χρονομετρημενα δοκιμαστικά

Βάσει των χρονομετρημενων θα βγει κατάταξη που θα γίνουν οι ημιτελικοί αγώνες με μέγιστο 8 άτομα κάθε αγώνας.

Ενδεικτικά αναφέρω αν μαζευτούμε 14-16 άτομα θα γίνουν 2 ημιτελικοί και οι 3 πρώτοι κάθε ημιτελικού θα περάσουν στον τελικό.

Αν μαζευτούμε 20-22 άτομα ξέρω γω 3 ημιτελικοί που οι πρώτοι 2 κάθε ημιτελικού θα περάσουν στον τελικό. Ο τελικός θα γίνει με τους 6 καλύτερους των ημιτελικών.

Ο νικητής του τελικού και πρώτος θα κερδίσει προσφορά της πίστας μια βόλτα στη πίσταε μια ferrari 360 modena!!

Έχουμε πάρει μια προσφορά για 33€ το άτομο με μια συμμετοχή 20 ατόμων. Θα δούμε πόσοι θα μαζευτούμε και ανάλογα θα υπάρξει ενημέρωση.

Η συνάντηση μας θα γίνει 6.00το απόγευμα στη πίστα να πάρουμε καφεδάκι να οργανωθούμε να τα πούμε και στις 7.00 θα ξεκινήσουμε τους αγώνες! Οπότε υπολογίστε να έχετε ελεύθερο το απόγευμα να το διασκεδάσουμε!

Πάμε συμμετοχές..

  1. tc-drift
  2. XR Maniac
  3. ChristosGR
  4. Doc.DD
  5. Aldebaran
  6. πυξιδας990
7)...

Κάντε copy paste την λίστα με το όνομα σας



UPDATE 18/6

Έκανα σήμερα μια συζήτηση με την υπεύθυνη της πίστας και συζητάμε μήπως πάρουμε τα ισχυρά καρτ των 500cc από την αρχή και γενικά πως θα γίνει το φορμάτ των αγώνων.

Αν γίνει αυτό ίσως υπάρξει μια μικρή διαφορά στην τιμή από τα 33 στα 35 η 36€. Θα το διαπραγματευτώ την Δευτέρα αυτό αφού έχω την τελική εικόνα των συμμετοχών. Προσπαθώ να πάρουμε τα καλύτερα καρτ χωρίς κάποια ιδιαίτερη επιβάρυνση από την αρχική προσφορά που πήραμε. Δώστε μου λίγο χρόνο και μόλις έχουμε τις τελικές συμμετοχές θα κάνουμε την καλύτερη διαπραγμάτευση.

Οι συμμετοχές πρέπει να κλείσουν υποχρεωτικά μέχρι Κυριακή 21.00 το βράδυ για να μπορέσουμε να οργανώσουμε την κατάταξη κλπ.

Οπότε προσοχή! Όποιος θέλει να δηλώσει συμμετοχή να το κάνει μέχρι την Κυριακή 9 το βράδυ.

Συγνώμη παιδιά για τις μικροαλλαγές κάνουμε ότι καλύτερο να φτιάξουμε το καλύτερο φορμάτ να περάσουμε όλο καλά.

Όποιος δεν θα φέρει δικό του κράνος έχει η πίστα κράνος με balaclava με επιβάρυνση 1.5€


UPDATE 20/6

Λοιπόν καλοί μου αγωνιζόμενοι....

Κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε για να φτιάξουμε τον πιο ανταγωνιστικό, ενδιαφέρον και συναρπαστικό αγώνα!!!!

¨Επειτα απο διαπραγμάτευση με τους υπεύθυνους της πίστας καταφέραμε να έχουμε διαθέσιμα απο την αρχή τα πιο ισχυρά κάρτ των 500cc.

Αυτό σημαίνει βέβαια πώς απο την μία θα έχουμε την μέγιστη δυνατή απόλαυση και ελαχιστοποίηση των διαφορών λόγω σωματικού βαρους αλλά απο την άλλη θα πρέπει να δείξουμε και μια σύνεση και προσοχή καθώς η πίστα είναι αρκετά σφιχτή και αν παρασυρθούμε μπορεί να κοπανήσουμε με ταχύτητα είτε στα λάστιχα είτε χειρότερα πάνω σε κάποιον άλλον οδηγό και να τρανταχτούμε καλά και να προκαλέσουμε και κάποια άσκοπη ζημιά. Να σεβαστούμε και να τιμήσουμε την εμπιστοσύνη της πίστας παρακαλώ πολύ με σύνεση και υπομονή ειδικά στους πρώτους γύρους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΜΕΝΑ. Εϊναι καρτ και είναι πίστα.

Συνεπώς δεν ξέρω ποιοί απο εμάς έχουν κάποια εμπειρία. Θυμίζω πώς τα λάστιχα στην αρχή είναι κρύα και απαιτούν μια προσοχή και ένα ζέσταμα. Το φρένο είναι σημαντικό ειδικά με τα καρτ των 500cc και πρέπει να χρησιμοποιείται στα σωστά σημεία φρεναρίσματος. Δεν φρενάρουμε πάνω στον μπροστινό μας. Αν βλεπουμε πως φεύγουμε ευθεία προς τα λάστιχα χρησιμοποιούμε το φρένο και ας χάσουμε μισό δευτερόπλεπτο μέχρι να αποκτήσουμε αίσθηση της πίστας.

Δεν μπορούμε να βγάλουμε λοιπόν ζυγαριά, τα καρτ των 500cc εξασφαλίζουν πώς υπάρχει απόθεμα δύναμης και για τον πιο βαρύ να γράψει εξίσου ανταγωνιστικό ή και τον καλύτερο χρόνο.

Πάμε τώρα στην διαδικασία.

Θυμίζω προσερχόμαστε στην πίστα στις 6,30 ΄΄η κάπου εκεί κοντά. Το πρώτο γκρουπ θα μπει στη πίστα στις 7.00μ.μ.

Τα γκρουπ θα είναι τρια (3) απο επτά (7) άτομα. Η αρχική κατάταξη θα γίνει αλφαβητικά (δεν βρήκα πιο δίκαιο τρόπο) και τα γκρουπ χωρίζονται ως εξής:

Σημείωση: Χρησιμοποιούμε το ψευδώνυμο μας και στο χαρτί που θα πάρουμε όπως και στην οθόνη για το Live Feed των χρόνων θα υπάρχει ο 3ψήφιος απο τα γράμματα του ψευδώνυμου μας που θα αναγνωρίζουμε τους χρόνους μας. Τους αναφέρω απο κάτω

GROUP (A)

  1. Aldebaran
  2. ChristosGR (CHG)
  3. christetr (CHR)
  4. Doc.DD (DOC)
  5. dodos (DOD)
  6. GogosLux (GOG)
  7. gaslion (GAS)
GROUP (B)

  1. kuklinski (KUK)
  2. Lefteriskou (LEF)
  3. orla13 (ORL)
  4. Padis (PAD)
  5. Shogun (SHO)
  6. Siam (SIA)
  7. sfera (SFE)
GROUP (C)

  1. tc-drift (TCD)
  2. Takisg (TAK)
  3. XR Maniac (XRM)
  4. Ziggy (ZIG)
  5. vassat (VAS)
  6. xaotikos (XAO)
  7. socrates
Τα γκρούπ όπως τα αναφέρω θα μπουν διαδοχικά στην πίστα για 2 Session 8 λεπτα το καθένα. Το πρώτο ως γνωριμία της πίστας και δοκιμές και το δεύτερο Session ως χρονομετρημένα για κατάταξη.

Βάσει λοιπόν των χρονομετρημένων του δεύτερου session απο τα 3 γκρούπ θα βάλουμε κάτω τους χρόνους και θα γίνει η κατάταξη για την σειρά των τριών (3) αγώνων με 7 συμμετέχοντες που θα προκύψει βάσει χρόνων με τον εξής τρόπο:

A ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (ΒΑΣΕΙ ΧΡΟΝΩΝ)

  1. 1ος χρόνος
  2. 6ος χρόνος
  3. 7ος χρόνος
  4. 12ος χρόνος
5)13ος χρόνος
6)18ος χρόνος
7)19ος χρόνος

Β ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (ΒΑΣΕΙ ΧΡΟΝΩΝ)

  1. 2ος χρόνος
  2. 5ος χρόνος
  3. 8ος χρόνος
  4. 11ος χρόνος
5)14ος χρόνος
6)17ος χρόνος
7)20ος χρόνος

Γ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (ΒΑΣΕΙ ΧΡΟΝΩΝ)

  1. 3ος χρόνος
  2. 4ος χρόνος
  3. 9ος χρόνος
  4. 10ος χρόνος
5)15ος χρόνος
6)16ος χρόνος
7)21ος χρόνος

Οι δύο (2) πρώτοι απο κάθε αγώνα του ημιτελικού θα περάσουν στον μεγάλο τελικό των 5 γύρων με έξι (6) συμμετοχές

Οι θέσεις του τελικού θα προκύψουν ως εξής:

Θέσεις 1-2-3 οι τρείς πρώτοι των ημιτελικών. Πρώτος θα είναι στην εκκίνηση απο αυτούς ο οδηγός με τον καλύτερο χρόνο γύρου στον ημιτελικό, δεύτερος ο οδηγός με τον επόμενο χρόνο γύρου και αντιστοιχα ο τρίτος

Θέσεις 4-5-6- οι τρείς δεύτεροι των ημιτελικών με αντίστοιχη σειρά απο τον καλύτερο χρόνο που έγραψε ο καθένας στον ημιτελικό.


Δεν ξέρω αν μπέρδεψα κάποιους. Απλά είπα αφού κάνουμε μάζωξη για φιλικό αγώνα να τον κάνουμε και ενδιαφέρον και δίκαιο και με αγωνία!

Αν κάποιος έχει κάποια ερώτηση την κάνει. Αλλιώς τα λέμε εκεί την τετάρτη!!


Μην ξεχάσω να αναφέρω πώς το κόστος με όλα τα παραπάνω που καταφέραμε είναι 35€ τα οποία θα πρότεινα να τα πληρώσουμε όλοι στην άφιξη να ξεμπερδευουμε να πάρουμε το χαρτί μας να μην γίνεται μετά συνωστισμός στο ταμείο κατα την διάρκεια των γύρων και να θυμίσω πώς ο νικητής θα κερδίσει ένα εισιτήριο για οδήγηση μιας Ferrari!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σύμφωνα με τα κιλά μου πρέπει να πάω σε χιλιάρι δίχρονο αλλιώς μου κρεμάει στις φουρκέτες άντε μπραβο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δυστυχώς πριν τις 20:00 είναι λίγο δύσκολο για εμένα να έρθω. Αλλά μπορεί να περάσω βόλτα να σας θαυμάσω.
Θα φέρω ανατομικό καθισματάκι για τον....
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Πρωινή βάρδια εκείνη την εβδομάδα ,ξεκινάω προπόνηση για να είμαι έτοιμος
*Κάτσε πρώτα να βρω πως κανείς το copy paste


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Θα φέρω τσουβάλια τσιμέντο να ρίξω έρμα στους διψήφιους.
Να μη μας λέει πάλι ο γνωστός σχεδιαστής τελευταίας κατοικίας:allk: για τις φοβερές του εκκινήσεις, που ζυγίζει όσο οι προπερσινοί πελάτες του .
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Εγώ που είμαι 72 κιλά περνώ το 390 δηλ..
Τι πρέπει να έχουμε μαζί εκτός απ' κράνος;
Καρφιά, νεροπιστολο, γιαούρτια, ντομάτες (γινομένες), αυγά, φόρμα εργασίας Super Mario.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εγώ που είμαι 72 κιλά περνώ το 390 δηλ..
Τι πρέπει να έχουμε μαζί εκτός απ' κράνος;
πανες ακρατειας....
θα κατουρηθεις απο τα γελια...





ή και να χεστεις απο τα γελια....

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τιναφτάρε;

Χωράνε τα καρτ στον χώρο μας;;
Για συμμορφωθείτε λιγο
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Εγώ που είμαι 72 κιλά περνώ το 390 δηλ..
Τι πρέπει να έχουμε μαζί εκτός απ' κράνος;
Πάντως ούτε κράνος είναι απαραίτητο να φέρετε.
Έχει η πίστα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτά χωράνε.
Εμείς μπαίνουμε λίγο δύσκολα...
Εγώ μια χαρά μπήκα και βγήκα και ας λένε οι κακίες γλώσσες ότι θενε......ας είναι καλά το wd40
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Θα ερθουμε να σας δουμε.
 
Reactions: STF
Top Bottom