20 Σεπτέμβρη - Ασφαλτινη συνάντηση στον Αθανάσιο Διακο.

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στις 20 τουτουνού, ημέρα Κυριακή, θα μαζευτούμε στον Αθανάσιο Διάκο να μειώσουμε ελαφρώς την τοπική πανίδα σε γνωστή ταβέρνα του χωριού.

Όποιος θέλει είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

Οι νότιοι θα ξεκινήσουμε κατά τις 0800 από Σταθμό 14 (περίπτερο), και θα κινηθούμε ασφάλτινα ως εξής:
Αρβανιτσα - Ιτέα - Γαλαξίδι (καφέ) - Λιδωρικι - Αθανάσιος Διάκος. Η διαδρομή είναι εκπληκτική, γιατί συνδυάζει θάλασσα, βουνό, στροφή και καλό φαγητό.

1st Update

Κατόπιν συνεννόησης αποφασίσαμε να συναντηθούμε όλοι μαζί στο Καταφύγιο Οίτης και αφού πιούμε εμείς Freddo και οι βόρειοι φραπέ, να συνεχίσουμε με μια ωραία μίνι ασφάλτινη από Μαυρολιθάρι καταλήγοντας στον Αθανάσιο Διάκο. Επίσης, αναγκαστικά θα κάψουμε το Λιδορίκι λόγω χιλιομέτρων και θα ανέβουμε από Άμφισσα - Καλοσκοπή (όπως πρότεινε ο Παναγιώτης nosPa21 ).

2nd Update

- Πήρα τηλέφωνο στην ταβέρνα Μετερίζι και έκλεισα τραπέζι για 20 άτομα με ώρα άφιξης στις 15:00 το αργότερο.
Στην συγκεκριμένη ταβέρνα έχουμε ξαναφάει και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι.

- Παρακαλώ δηλώστε ποιοι σκοπεύεται να έρθετε, για να έχουμε ένα μπούσουλα γιατί αν δηλώσουμε π.χ 18 και μαζευτούμε 30, θα υπάρχει θέμα με το μαγαζί. 'Άλλο να έχουμε μια απόκλιση 2-3 άτομα και άλλο 15. Νομίζω είναι κατανοητό.

- Ο καιρός αύριο και μεθαύριο, είναι αρκετά άστατος με πολλές βροχές, μπορεί και καταιγίδες για την περιοχή, ωστόσο από το απόγευμα του Σαββάτου καλυτερεύει, τουλάχιστον σύμφωνα με τα σημερινά προγνωστικά. Την Κυριακή θα μας κάνει καλοσύνη εκτός αν αλλάξουν δραματικά οι προγνώσεις, πράγμα σπάνιο σε διάστημα 3 ημερών.
Τα βουνά βέβαια όπως ξέρετε κυριαρχούνται από τοπικά φαινόμενα λόγω ανάγλυφου, οπότε πάρτε μαζί καλού κακού αδιάβροχα. Σε κάθε περίπτωση η σαγηνευτική μυρωδιά του βρεγμένου έλατου δεν έχει προηγούμενο, αφήστε που ανοίγει και την όρεξη.

- Οι διαδρομές για τους Αττικιώτες είναι συνημμένες σε αρχεία .gpx. Θα γίνει μια ολιγόλεπτη στάση στην Αρβάνιτσα για τους χαρμάνηδες, και κάποιες μικρές και γρήγορες για φωτό το γκρούπ κτλ. Ο ανεφοδιασμός προτείνεται να γίνει έξω από την Άμφισσα, δηλαδή 187 χλμ από τον Σταθμό 14 καθώς επίσης και λίγο πριν την Εθνική, στον Μπράλο, όπου από τον τελευταίο ανεφοδιασμό είναι 125 χλμ. Τα βενζινάδικα, το ένα BP και το άλλο Cyclon, τα έχω βάλει στις συνημμένες διαδρομές.
Αν κάποιος επιθυμεί να βάλει σε βενζινάδικα άλλης εταιρίας εννοείται ότι μπορεί να το κάνει, απλά να έχει τη διαδρομή μέχρι τον τελικό προορισμό γιατί μπορεί να απομακρυνθεί από το γκρούπ.

Σε γενικές γραμμές δε μου αρέσει να βάζω πρόγραμμα στις βόλτες μου, αλλά εδώ επιβάλλεται γιατί το πρόγραμμα είναι σύνθετο οπότε πρέπει να τηρηθεί ένα απλό και ήρεμο χρονοδιάγραμμα.
Θα είμαστε στο καταφύγιο της Οίτης στις 1200 και κατά τις 1400 θα ξεκινάμε για τον Αθανάσιο Διάκο, από τη βόρεια διαδρομή.

Θερμή παράκληση, ελάτε στον σταθμό 14 με τα ντεπόζιτα γιομάτα.

Επιστροφή ο καθείς κατά το δοκούν.

Φιλιά.
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θεού θέλοντος και KTM επιτρέποντος μέσα...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στις 20 τουτουνού, ημέρα Κυριακή, θα μαζευτούμε στον Αθανάσιο Διακο να μειώσουμε ελαφρώς την τοπική πανίδα σε γνωστή ταβερνα του χωριού.
.
.
Φιλιά.
Δεν σε βλεπω να μπαρκάρεις εσυ, ουτε με σφαιρες............ :happy:!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
επειδή το κόβω να μαζεύεστε ένα σωρό άσχημα μηχανάκια... Θα φέρω τον Αστραχάν τον λευκό μου μπας και βγει καμιά φωτογραφία όμορφη....

τα λέμε εκεί ;)

sothrhs εσένα θα έρθω να σε πάρω από Λάρισα να πάμε χεράκι χεράκι :inlove::inlove::inlove::inlove:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
τα σκουτερ ειναι ευπροσδεκτα?
Σε μια τέτοια βόλτα εννοείται φίλε μου. Ο αναβάτης μετράει, όχι το μηχάνημα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom