2009: The Encirclement of Iberian peninsula!

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Φτανουμε λοιπον Toledo, σε μιση ωρα ακριβως, με την υπερταχεια απο Madrid (90 χλμ..) ενω, το προηγουμενο τρενο, εκανε 75 λεπτα..
Ουτε θορυβος, ουτε κραδασμοι, ενα πραμα σαν αεροπλανο, στην αισθηση! (Α ρε κατακαημενε ΟΣΕ...
)

O σταθμος στο Toledo, μια ονειρικη κατασταση!! (Κριμα που εχασα το τριποδο απο τη μηχανη, και δεν εβγαλα φωτος του εσωτερικου του..)







Στη δευτερη φωτο, εκτος απο την αλλη πλευρα του σταθμου (και τη Μαριλυ!
) βλεπετε και το "μεσον" που χρησιμοποιησαμε, για να ξεκινησουμε την περιηγηση μας, στην περιοχη!
Κοστιζε μονο 5 ευρω το ατομο, και εφτανε στην πολη, περνωντας απο το "περιφερειακο" της πολης, πραγμα που επετρεπε καλη φωτογραφηση της παλιας πρωτευουσας της Ισπανιας, πριν αυτη μεταφερθει στη Madrid! (Ενα ςαπο του λογους που ηταν πρωτευουσα ηταν η φυσικη της προστασια απο τον ποταμο Ταγο (Tajo) που την περικυκλωνει, βοηθωντας την οχυρωση της..Nαι ειναι το ιδιο ποταμι, που εκβαλει στην Lisboa!!)

Eδω, μια εικονα απο το Google earth, για να γινει κατανοητο αυτο που λεω..



Φωτογραφιες απο το Toledo λοιπον, απο τον περιφερειακο του, ενω εναμεσα ειναι ο ποταμος Ταγος.. (Στην ουσια, ειναι μια διατηρητεα μεσαιωνικη πολη-μουσειο..)















 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Φτανουμε στην κεντρικη πλατεια και μας κανει εντυπωση ο ολος "στολισμός" της πολης, οχι μονο με σημαιες, λαβαρα κλπ αλλα και πολλα ΟΛΟΦΡΕΣΚΑ! λουλουδια! Μιλαμε, μοσχοβολουσε ο τοπος!! :woot:

Το λεωφορειο κανει σταση, εμεις κατεβαινουμε και ρωταμε για το τι γινεται και μας λενε οτι ειναι παραμονη μιας μεγαλης θρησκευτικης τους γιορτης, και την παραμονη κανουν παρελαση "αρματα", κατι σαν το δικο μας καρναβαλι!! Αλλο που δεν θελαμε!!! :happy:

Φωτος, απο την πολη και τα στενα της με τους στολισμενους δρομους..











 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Βλεπουμε καποιες σκηνες απο την παρελαση..





..και συνεχιζουμε (κλασσικα!) προς τον καθεδρικο ναο (Εννοειται, ΠΑΝΤΑ! στο κεντρο της πολης!..)



Εννοειται οτι ΚΑΙ! εδω, η φωτογραφιση στο εσωτερικο απαγορευεται, οποτε παμε προς το Alcazar (Φρουριο με 4 πυργους, που δεσποζει στην πολη και στεγαζει μουσειο και στρατιωτικες υπηρεσιες...)
Δυστυχως, λογω της γιορτης, ηταν κλειστο, οποτε αρκουμαστε σε εξωτερικες φωτος..





Η μερα τελειωνει, και εχουμε αφησει "εκκρεμοτητα" το σπιτι του "El Greco"!

Μας πληροφορουν ομως οτι ειναι κλειστο, λογω επισκευων και κυριως! οτι ΔΕΝ! προκειται για το πραγματικο του σπιτι-εργαστηριο (μιας και αυτο εχει καταστραφει) αλλα για μια μεταστεγαση των περιεχομενων του σπιτιου, σε αλλο κτιριο..
Παρα ταυτα, θα θελαμε να το δουμε, αλλα τελος παντων..


Mπαινουμε λοιπον στη διαδικασια επιστροφης στη Μαδριτη, με το τρενο, αλλα... Κατι ελειπε..


Για τι πραγμα, ηταν φημισμενο το Toledo, στον μεσαιωνα???

Μα, για την οπλουργια του!!!!


Ενα μεγαλο ποσοστο, ακομα και σημερα, των τουριστομαγαζων που εχει, πουλανε μονο οπλα! (αντιγραφα εποχης, πανοπλιες κλπ..)

Μεταξυ αυτων, η κορυφαια εταιρεια στον κοσμο, παραγωγης τετοιων αντιγραφων, ειναι η MARTO!

Nα μην ψωνισουμε λοιπον?? Ε.. ΨΩΝΙΣΑΜΕ EXCALIBUR!!

(Στο 1/2-1/3 της τιμης απ'οτι πουλιεται ΤΟ ΙΔΙΟ εδω στην Ελλαδα..)

(Και, παραδοξως, κανενα προβλημα, στο τρενο, μετα..
)



122 cm, και σχεδον τρια κιλα ατσαλι!!


Εδω, σπιτι μας!



(Ενα ακομα περιεργο ηταν οτι δεν με δυσκολεψε καθολου κατα την μεταφορα..Μονο 10 cm απο καθε μερια, εξειχε απο τις μπαγαζιερες.. Ευτυχως..
)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
.."Με τουτα και με τ'αλλα", φτασαμε στην τελευταια διανυκτερευση μας στην Ιβηρικη... Εχουμε τρεις διανυκτερευσεις ακομα, αλλα αυριο βραδυ φευγουμε απο Barcelona για Ιταλια...

Μια φωτογραφια, χιλιες λεξεις, λοιπον..
(Κατα την αναμονη μας στο σταθμο του τρενου προς Madrid..)



Η επομενη μερα (και μερα αναχωρησης απο τη Madrid) περιλαμβανε επισκεψη στο εσωτερικο των ανακτορων (που δεν ειχαμε μπει) και που (φυσικα!) δεν επιτρεπονταν οι φωτογραφιες (Παντως, εκτος απο τον πολυ χρυσο, ασημι και αλλα πολυτιμα, μετρησα και 3 'η 5, δεν θυμαμαι καλα, βιολια Stradivarius!!) :woot:

Τελος παντων, μια φωτο (με τη Μαριλυ να παιζει "κρυφτο"!
) μετα την επισκεψη μας και πριν την αναχωρηση για Barcelona μεσω Saragoza..



Ο αυτοκινητοδρομος Α-ΨΟ-ΓΟΣ! (κατι σαν Εγνατια αλλα στο πολυ καλυτερο) τουλαχιστον απο Saragoza και μετα γιατι μεχρι εκει, γινονταν πολλα εργα τα οποια προφανως τωρα θα εχουν τελειωσει..

Μετα, ακολουθησαμε την "κλασσικη" πορεια, παλι με Grimaldi μεχρι Civitavecchia και απο κει διανυκτερευση σε σπιτι συγγενικου μας προσωπου στην Ρωμη..

Η αλλη μερα ειχε μονο τη διαδρομη μεχρι Ancona οπου και τελειωσε το ταξιδι μας ενω στο οδομετρο ειχαν προσταθει ακομα 800 περιπου χλμ (χθες και σημερα) συνολο 4.500 για ολο το ταξιδι..

Και σε αλλα πολλα, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Ωραια μερη. Ακρως τουριστικα βεβαια αλλα ωραια. οι μαυριτανοι μπορει να σφαζαν τον κοσμο ολο αλλα ειχαν και πολιτισμο αλλα και αρχιτεκτονικη σπουδαια.
Μπορεις να κανεις και μια οικονομικη αναλυση του ταξιδιου. Ετσι οπως τα περιεγραψες κανα 4αρι χιλιαρικα θα δωσατε και οι δυο σας....
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Τι μου θύμησες αδελφέ... κατοικούσα μόνιμα από 2001 - 2004 στη Marbella, όλα τα της Costa del Sol τα έχω λιώσει :)
Ωραίοι, πάντα τέτοια :)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Super το ταξιδιωτικο και τα σεβη μου στο πολυταξιδεμενο μοτοσυκλετιστικο ζευγαρι.

Και εις αλλα με υγεια.
:)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
υπεροχο ταξιδι!!!!μπραβο
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Μπράβο παιδιά , υπέροχο και αξιοζήλευτο το ταξίδι σας! Μόνο μια επισήμανση θα κάνω , με βάση συντεταγμένων το νοτιότερο άκρο της ηπειρωτικής Ευρώπης είναι έδω στην Ελλάδα και είναι ο φάρος στο ακρωτήριο Ταίναρο. ;) ;)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Μπράβο παιδιά , υπέροχο και αξιοζήλευτο το ταξίδι σας! Μόνο μια επισήμανση θα κάνω , με βάση συντεταγμένων το νοτιότερο άκρο της ηπειρωτικής Ευρώπης είναι έδω στην Ελλάδα και είναι ο φάρος στο ακρωτήριο Ταίναρο. ;) ;)
Ξανακοιταξε το.. (Οσο αναφορα την ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ! Ευρωπη, οχι νησι, γιατι αυτο ειναι ειναι η Γαυδος)

BTW, μ'αρεσει το avatar σου! :D
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Φτανουμε λοιπον Gibraltar, οπου συμβαινουν τα εξης "τρελλα"!!...

2. Στα "συνορα" (υπαρχει κανονικος τελωνιακος ελεγχος) ισχυουν τα εξης:
a. Αν μπεις με οχημα, πληρωνεις διοδια!
b. Απαραιτητη! η αλλαγη νομισματος (ευρω σε λιρες) μιας και εκει δεν ισχυει το ευρω!
c. Επειδη εκει δεν εχει ΦΠΑ, και ειναι φτηνοτερα, επιτρεπεται να βγαλεις μονο μια κουτα τσιγαρα, ενα αρωμα 'η ενα μπουκαλι ποτο, κλπ! Αρα, αν μπεις με οχημα, ακομα και αν δεν ψωνισεις τπτ, σε ΞΕΣΚΟΝΙΖΟΥΝ! στην εξοδο!!
(Αθανατες αδερφαρες του ελεους!!..
)
εδω να πω και εγω τα δικα μου...

2a εγω δεν πληρωσα(δεν μου ζητησαν) τιποτα....
2b Σε αυτο δεν ξερω γιατι ειχα πιστωτικη...Και η χρεωση οπως και η βενζινη (αν και φθηνη) ηταν σε λιρες...
2c Οντως ειναι πολυ φθηνα,στο εβγα περασα απο την εξοδο που περνανε μηχανες,παπακια,ποδηλατα και πεζοι.Ταλαιπωρια εφαγα γυρω στα 3 τεταρτα στο περιμενε λογο κοσμου(ισα,ισα περασα τριβαλιτσος)αλλα με ενα goodbye περασα,χωρις ελεγχο!!

Πολυ ωραιο το ταξιδι σας, πραγματικα αξιζει η Ισπανια να την επισκεφτει κανεις!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μπράβο σας! Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει άλλο ταξιδιωτικό που πήγε ανδρόγυνο ταξίδι, οδηγώντας ταυτόχρονα και οι δύο τη δικιά τους μηχανή. Και αν διαβάσα θα είναι ελάχιστα. Πάντως φαντάζομαι ότι θα είναι ένα μαγικό συναίσθημα. Ειλικρινά δεν έχω λόγια! Όπως φυσικά δεν έχω λόγια και για το Εξκάλιμπερ που είναι όλα τα λεφτά! Και εγώ έχω σπαθί της ίδιας εταιρείας, αλλά εγώ το είχα πάρει από την Εγνατία στη Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο ενω εσύ το έφερες από την Ισπανία με μοτοσικλέτα. Ειλικρινά πιστεύω ότι κάτι ωραιότερό ως ταξιδιωτικό κειμήλιο δεν θα μπορούσατε να περνάτε!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Χιλια μπραβο παιδια!!!Πανεμορφο ταξιδι και μοναδικο υλικο!Με υγεια στα επομενα:ok::ok::ok:
 
Top Bottom