2012 Ducati 1199 Panigale S με λίγα χιλιόμετρα, αξίζει;

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Dealership κοντά στο σπίτι μου, έχει μια 2012 Ducati Panigale 1199 S με μόλις 1200 μίλια (1900 χλμ) στο κοντέρ. Η Panigale είναι καινούργια από όπου και να την κοιτάξεις. Με τρομάζει όμως τα λίγα χιλιόμετρα. Στα 10 χρόνια η μηχανή είναι σχεδόν άστρωτη. Του έχει τύχει κανενός κάτι ανάλογο; Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία με το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μπορεί να πάει στραβά;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν είναι περίεργο ειδικά σε τέτοιο μοντέλο να είναι βιτρίνας.

Απλά μόλις το πάρεις πρέπει να μπει συνεργείο και να κάνει ένα ολοκληρωμένο Reviving απο αντικατάσταση όλα τα ζουμιά (λάδια, παραφλού, υγρά φρένων κλπ), ένα προληπτικό καθάρισμα το τεπόζιτο, γρασσαρίσματα ΠΑΝΤΟΥ και στην ανάγκη να βγουν ψαλίδια, μοχλικά, τιμονόπλακες τα πάντα όπου έχει ρουλεμάν να γρασσαριστεί, ένα καλό καθάρισμα το τεπόζιτο κλπ. Το πιο πιθανό είναι μόλις κάνεις 50-100χλμ να σου δακρύσουν οι τσιμούχες μπροστά στο πηρούνι.

Όλα αυτά υπολόγισε τα στην εξίσωση της αγοράς. Και ανάλογα και με τα κόστη συνεργείου εκεί που είσαι. Ένα σταματημένο μηχανακι μπορεςί να είναι αταλαιπώρητο απο χλμ αλλά θα βγάλει πραγματάκια περιφερειακά.
 

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Ο dealer μου λέει πως ο μηχανικός τους έχει κάνει το service, αν και δεν ξέρει να μου πει αν πείραξαν/ρύθμισαν desmo. Το υποψιάζομαι πως θα βγάλει προβλήματα μόλις αρχίσει να κινείται σε κανονικούς ρυθμούς, απλά δεν ξέρω πόσο μεγάλα μπορεί να είναι.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Άντε να δώσεις κ κάνα 1000αρικο ακόμα με όλα τα μαζεματα , που αν έχει κάνει ιμάντες θα είναι τα μισά

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το 1199 είναι από τα τελευταία V2 της Ducati και αυτό έχει μια αξία!
Έγω θα προσπαθούσα να βάλω στο ντηλ και το όποιο σέρβις χρειάζεται και ανάλογα την τιμή, θα αποφάσιζα. Η λογική λέει ότι θα χρειάζεται μόνο αναλώσιμα (λάδια, φίλτρα, υγρά φρένων, ψυκτικό, μπαταρία, ιμάντες ντέσμο λόγω παλαιότητας και λάστιχα).
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ρώτα πόσο κάνει ένα πλήρες service μαζί με αλλαγή ιμάντων να έχεις μια ιδέα πριν το αγοράσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια που πιάσαμε το μακρύ και το κοντό μας πάλι...

Μην το πάρεις. Λάθος νοοτροπία για τέτοια μηχανή και τέτοια περίπτωση.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Υπάρχει στην ''αποθήκη'' ένα Ducati Sport 1000 Monoposto του 2008.... Αυτό το μηχανάκι δεν πήρε ποτέ μπροστά. Είναι με τα λάδια του εργοστασίου.
Χάνει λοιπόν από κάθε τσιμούχα και από κάθε φλάντζα...
Για να πεις πως το βγάζεις στον δρόμο, επιεικώς θα χρειαστείς ένα χιλιαρικάκι, συν ότι θα βγάλει στην πορεία.
Ενδεχομένως να πρέπει να αντιμετωπιστούν σκουριές και οξειδώσεις που δεν φαίνονται.
Αν δεν πας για ένα ολικό rebuilding, η γνώμη μου (αν επιτρέπεται) είναι να παραμείνει για σαλόνι....
 

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Θα αποφύγω να την αγοράσω, μιας και μάλλον όλοι μας έχουμε τις ίδιες λίγο-πολύ σκέψεις.
Για την ιστορία, το κόστος εδώ στην αμερική για desmo service είναι γύρω στα 2,000-2,500 δολάρια. Αν βάλεις επιπλέον το κόστος για τα υπόλοιπα που θα πρέπει να αλλαχθούν, το κόστος θα πάει περίπου στα 4,000-4,500 χιλιάρικα. Για μια πιο καινούργια Ducati δεν θα με ενοχλούσε, αλλά για μια 10ετίας, το βλέπω υπερβολικό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τελικά αποφάσισες να μην την αγοράσεις λόγω φόβου ότι κάτι δεν θα πάει καλά ή λόγω συνολικής τιμής? Ρωτάω επειδή παρακολουθώ αμερικάνικο φόρουμ (apriliaforum.com) αρκετά χρόνια και έχω δει ότι γίνονται πολύ καλά "πακέτα" και τιμές από τους ντήλερ σε στοκ μοτοσυκλέτες.
 

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Το κόστος δεν με ενόχλησε καθόλου. Αλλωστε είμαι παλιός Ducatisti και ξέρω τι σημαίνει η κατοχή και συντήρηση μιας Ducati πολύ καλά. Η σκέψη πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άφησε την μηχανή για χρόνια με το ίδιο λάδι στο κινητήρα, χωρίς να τη κινήσει ούτε για ένα μέτρο με ενόχλησε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το κόστος δεν με ενόχλησε καθόλου. Αλλωστε είμαι παλιός Ducatisti και ξέρω τι σημαίνει η κατοχή και συντήρηση μιας Ducati πολύ καλά. Η σκέψη πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άφησε την μηχανή για χρόνια με το ίδιο λάδι στο κινητήρα, χωρίς να τη κινήσει ούτε για ένα μέτρο με ενόχλησε.
Αν ειναι μονο αυτο που σε χαλασε, μην το σκεφτεσαι καθολου!!!!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αν έψαχνα μηχανάκι ''βιτρίνα'' με 15κ+ ,ένα τέτοιο θα ήθελα να βρω. Panigale είναι , πόσα χλμ να έχει? Λογικά το είχε κάποιος για 5ο μηχανάκι καθαρά για λόγους κ@υλας και τίποτα παραπάνω.
 
Top Bottom