2013 Ducati Multistrada 1200 S Touring vs. 2013 Triumph Explorer

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μακράν το triumph σαν επιλογή.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γουστα είναι αυτα το είπαμε.,
απο αυτα τα δυό., προσωπικα με αρεσουν και τα δυό.,γκαζάρες .,.,,
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Και επαυξάνω....

Αυτά τα 2 συν ΒΜW + KTM είναι κορυφαία και η επιλογή τους έχει να κάνει με τα γούστα του καθένα....:)
Σταύρο αν βάλουμε στην ζυγαριά και τις τέσσερις και με αντικειμενικά κριτήρια όπως ιπποδύναμη, πρακτικότητα χρηστικότητα αξία κτήσης και συντήρησης πιστεύω ότι πρώτη έρχεται η Triumph μετά η BMW Ktm Ducati.


Sent from space
 

Taksidiotis

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
Γιάννης
Σταύρο αν βάλουμε στην ζυγαριά και τις τέσσερις και με αντικειμενικά κριτήρια όπως ιπποδύναμη, πρακτικότητα χρηστικότητα αξία κτήσης και συντήρησης πιστεύω ότι πρώτη έρχεται η Triumph μετά η BMW Ktm Ducati.


Sent from space
Συμφωνώ στο μήνυμα σού

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dionisis

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
f650gs
Σταύρο αν βάλουμε στην ζυγαριά και τις τέσσερις και με αντικειμενικά κριτήρια όπως ιπποδύναμη, πρακτικότητα χρηστικότητα αξία κτήσης και συντήρησης πιστεύω ότι πρώτη έρχεται η Triumph μετά η BMW Ktm Ducati.


Sent from space
Εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα..
Δηλαδή τι να συγκρίνουμε τώρα??
Το Triumph (με adve χαρακτηριστικά ακτίνες κλπ ) το οποίο είναι παντού εξαιρετικό και στοιχίζει με βαλίτσες 15.190 με το bmw adve το οποίο με βαλίτσες φτάνει τα 22.500 ????
Μήπως να κάνουμε την σύγκριση με το Ducati το οποίο ίσως και να είναι πιο ακριβό από το bmw???

Η επιλογή μου θα ήταν ασυζητητί το καταπληκτικό Triumph και με τα λεφτά που θα περίσσευαν θα έκανα ταξίδια.....πολλά ταξίδια:)
 

Taksidiotis

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
Γιάννης
Εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα..
Δηλαδή τι να συγκρίνουμε τώρα??
Το Triumph (με adve χαρακτηριστικά ακτίνες κλπ ) το οποίο είναι παντού εξαιρετικό και στοιχίζει με βαλίτσες 15.190 με το bmw adve το οποίο με βαλίτσες φτάνει τα 22.500 ????
Μήπως να κάνουμε την σύγκριση με το Ducati το οποίο ίσως και να είναι πιο ακριβό από το bmw???

Η επιλογή μου θα ήταν ασυζητητί το καταπληκτικό Triumph και με τα λεφτά που θα περίσσευαν θα έκανα ταξίδια.....πολλά ταξίδια:)
Πολύ σωστός

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Σταύρο αν βάλουμε στην ζυγαριά και τις τέσσερις και με αντικειμενικά κριτήρια όπως ιπποδύναμη, πρακτικότητα χρηστικότητα αξία κτήσης και συντήρησης πιστεύω ότι πρώτη έρχεται η Triumph μετά η BMW Ktm Ducati.


Sent from space
Τι να σου Κώστα, προσωπικά δεν θα αγόραζα ένα τέτοιο μηχανάκι με "αντικειμενικά" κριτήρια, νομίζω ότι το καθένα έχει να δώσει κάτι ξεχωριστό, έχω οδηγήσει multistrata 1000 και μου έχει φύγει το σαγόνι, από την άλλη αν κάνεις με ένα τέτοιο μηχανάκι 1000 χιλιόμετρα σε μία μέρα θες φυσκιοθεραπείες μετά. Το ίδιο και με ένα ΚΤΜ φίλου, μου μάκρυνε τα χέρια ...:wacky:, αλλά η Ξανθή πίσω δεν νομίζω να άντεχε και πολύ.
Αν εξαιρέσεις το Triumph που έχει φτιαχτεί για να γίνει χαλίφης στην θέση του χαλίφη, τα άλλα 2 είναι διαφορετικές μηχανές

Ειλικρινά αν είχα την δυνατότητα θα ξεκινούσα με ένα απο αυτά, και στο χρόνο θα το άλλαζα με το επόμενο....:D
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Εντάξει αγοράστε triumph και παντρευτείτε το,
μεταπώληση πάρα πολύ δύσκολη, after sale service χαχαχα

Οδική συμπεριφορά άστα να πάνε στα πολλά,
σας μιλώ εκ πείρας, από τα 170 και μετά συμπεριφορά σαν φιδάκι,

διαμήκεις ταλαντώσεις που σε κάνουν να μην θέλεις περισσότερα. ...
τι να τα κάνω τα γκάζια αν δεν έχω τι να τα κάνω...
Τίποτα δεν είναι τυχαίο, έτσι λοιπόν κα ι η απόλυτη επιτυχία των gs δεν είναι τυχαία.

Είναι πάρα πολλά τα GS ως εκ τούτου κ η πολλαπλή αναφορά σε ζημιές,
αν κυκλοφορούσε κ άλλη μηχανή σε τέτοιες ποσότητες,
δυσανάλογα περισσότερα θα ήταν κ οι αναφορές ζημιών...

Καλή η φιλολογία, να μας περνάει κ η ώρα, αλλά μονόδρομος η απόφαση. ...

Ήδη το νέο adv1200 έχει ημερομηνία παράδοσης τέλη Μάη 2014


R1200GlamorusSpecial
 

Taksidiotis

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
Γιάννης
Στο θέμα μεταπώληση εδώ στην ελλάδα,πλέον τα περισσότερα μοντέλα κυβισμού πλέουν στην ίδια μοίρα.
Και να σημειώσω και κάτι.
Οποίος θέλει να προβεί σε μία τέτοια αγορά,δεν θα σκεφτεί την μεταπώληση,δεν θα σκεφτεί το πόσο θα την δώσει μετά...θα πράξει σύμφωνα με τα θέλω του και την καρδιά του.
Τώρα στο θέμα service,εκεί υπάρχει μία αλήθεια,καθώς το service στις επαρχίες νομίζω είναι ανύπαρκτο,όσοι κατοικούν αθήνα δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα,αλλά για μας τους επαρχιώτες θα ήταν πρόβλημα.
Στο δρόμο η μοτοσυκλέτα είναι βράχος σύμφωνα με γνώμες κατόχων αλλά και απλών testers που έκαναν βόλτα την μηχανή και την ζόρισαν...

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dionisis

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
f650gs
Τα adve του 2010 που αγοράστηκαν κοντά στα 20.000 χιλιάρικα , σήμερα πωλούνται κοντά στα 10.000 με 11.000 οπότε για ποια μεταπώληση μιλάμε????
Για αυτά που αγοράστηκαν απο το 2010 και πίσω άσε δεν μιλάμε καθόλου ...μιλάμε για την απολυτη απαξίωση.

Εγω το Explorer δεν το εχω οδηγήσει αλλά έχω φροντίσει να μάθω κάποια πράγματα απο αυτούς που το έχουν αγοράσει και το οδηγούν συνέχεια και όχι μόνο σε test drive.
Σε αυτό που επέμεναν όλοι ήταν η άψογη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας στις υψηλές ταχύτητες .Οσο για τα 170 και μετά όλοι γνωρίζουμε ότι το gs δεν αισθάνεται και πολύ άνετα ...ειδικά ο κινητήρας του.

Η επιτυχία των gs δεν οφειλόταν μόνο στα καλά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας.Είχε να κάνει και με το όνομα και το ¨κύρος" που έδινε η προπέλα στους ιδιοκτήτες. Ως γνωστόν τα περισσότερα gs δεν ταξΙδεύουν ούτε οργώνουν χωματόδρομους.

Η πλειονότητα των υποψήφιων αγοραστών που περιμένει μέχρι τέλη Μάη να ακουμπήσει τα 22.500 μάλλον δεν θα την χρησιμοποιήσει την μοτοσυκλέτα για τους λόγους που κατασκευάστηκε .

Οντως η triumph εχει ένα θέμα με τα service αν και ένας κοινός μας φίλος που μένει μόνιμα στα Γιάννενα και έχει triumph απ ότι ξέρω μια χαρα την φτιάχνει.
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Χάρη σε παρακαλώ μία εμπεριστατωμένη απάντηση για το σταμπιλιζατερ μπορώ να έχω ? γιατι στο gs σε κάποια τέστ ετοιμάζεται να πετάξει το καινούριο. Εκτός αν απο gs γίνει Ss (super sport)

Είπαμε οι Γερμανοί είναι φίλοι μας αλλά όχι και τέτοιο κόλλημα.

Τρανό παράδειγμα μεταπώλησης η μηχανή του φίλου μας του Νίκου Παπαδόπουλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Εντάξει αγοράστε triumph και παντρευτείτε το,
μεταπώληση πάρα πολύ δύσκολη, after sale service χαχαχα

Οδική συμπεριφορά άστα να πάνε στα πολλά,
σας μιλώ εκ πείρας, από τα 170 και μετά συμπεριφορά σαν φιδάκι,

διαμήκεις ταλαντώσεις που σε κάνουν να μην θέλεις περισσότερα. ...
τι να τα κάνω τα γκάζια αν δεν έχω τι να τα κάνω...
Τίποτα δεν είναι τυχαίο, έτσι λοιπόν κα ι η απόλυτη επιτυχία των gs δεν είναι τυχαία.

Είναι πάρα πολλά τα GS ως εκ τούτου κ η πολλαπλή αναφορά σε ζημιές,
αν κυκλοφορούσε κ άλλη μηχανή σε τέτοιες ποσότητες,
δυσανάλογα περισσότερα θα ήταν κ οι αναφορές ζημιών...

Καλή η φιλολογία, να μας περνάει κ η ώρα, αλλά μονόδρομος η απόφαση. ...

Ήδη το νέο adv1200 έχει ημερομηνία παράδοσης τέλη Μάη 2014


R1200GlamorusSpecial
Έλα βρε Χάρη σε έχω για πιο αντικειμενικό, :)

Η ιστορία με την τρόμπα είναι χαρακτηριστική του τρόπου που αντιμετωπίζει η BMW τους πελάτες της, χρειάστηκαν 10 χρόνια για να βγει ανάκληση.

Απλά το ΒΜW μας ταιριάζει και λόγω ηλικίας :D, αν ήμουν 30 θα έπερνα ΚΤΜ με κλειστά τα μάτια και αν δεν πατούσα και λίγο χώμα, Ducati με ένα μοτέρ κατευθείαν από τα motogp...:devilish:, μία μηχανή ξυράφι..
 

Tsompanis

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Triumph SprintST
Σταύρο αν βάλουμε στην ζυγαριά και τις τέσσερις και με αντικειμενικά κριτήρια όπως ιπποδύναμη, πρακτικότητα χρηστικότητα αξία κτήσης και συντήρησης πιστεύω ότι πρώτη έρχεται η Triumph μετά η BMW Ktm Ducati.


Sent from space
μια χαρά τα λες κ.συνάδελφε!
 

Tsompanis

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Triumph SprintST
μου αρέσει αυτή η εταιρία ρε μαν,δεν έχω κανένα παράπονο.όπως και με τα γιαπωνέζικα και τα γερμανικά όμως.


το έσωσα τώρα?:wacky:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
μου αρέσει αυτή η εταιρία ρε μαν,δεν έχω κανένα παράπονο.όπως και με τα γιαπωνέζικα και τα γερμανικά όμως.


το έσωσα τώρα?:wacky:
..Σχεδον! :p (Διοτι δεν απαντησες στην "παρενθεση"..)
 
Top Bottom