36ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2022

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 36ωρο υπάρχει με τα λεφτά σου. Και υπάρχει για τα λεφτά σου. Δεν πληρώνεις φόρο, πληρώνεις συμμετοχή υποχρεωτικά για να πας. Πληρώνεις και το υποχρεωτικό περιβραχιόνιο...


Στο κόστος συμφωνούμε για το ότι πρέπει να είναι οι αναγκαίες αναγνωρίσεις; Αν τις κάνουν τα μέλη από την τσέπη τους, υπάρχει θέμα (που δεν μας αφορά και δεν δικαιολογεί λάθη). Και αν η διοίκηση θεωρεί ότι είναι οκ αυτό, τους θεωρεί δουλικά. Δεν σου αρέσει η λέξη αλλά πιο στυγνή καπιταλιστική εκμετάλλευση εργασίας δεν έχει.


Η φάση που λες ήταν πληρώνω, πήγα, πέρασα καλά, έχω άποψη για τα στραβά. Βασικά ήταν ωραία δικαιολογία "συμμετοχή σε διοργάνωση" για να μείνω ένα βράδυ εκτός σπιτιού γιατί δεν θα το κανονίσω σε δική μου βόλτα, θα γυρίσω σπίτι και ας πάει αργά την νύχτα... Και θα βρω φαγητό στο σπίτι :p
Στρατηγική που χρήζει αναθεώρηση γιατί μεγαλώνει πολύ η βόλτα με ένα βράδυ εκτός έδρας και έχει πολλά μέρη που προσφέρονται για χάζι, χωρίς πίεση.


Από το πόσο δεκτικοί είναι οι "πελάτες" στην κριτική ενώ δεν έχουν συμφέρον, θα υποθέσω ότι τα μέλη που αποφασίζουν θα είναι λιγότερο ακόμα, δεν υπάρχει λόγος να χαλάσω την νύχτα μου με τέτοια κουβέντα από κοντά στην λέσχη γιατί βλέπω ότι οι απαντήσεις είναι σταθερές και τα προβλήματα σταθερά.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Χαζεύοντας τη φετινή διαδρομή και έχοντας οδηγήσει όλους αυτούς τους δρόμους οπως οι περισσότεροι φαντάζομαι, φαίνεται πως ήταν το 2ο πιο εύκολο 36ωρο μετά του '09 (χωρίς να το θεωρώ αρνητικό). Γενικότερα τα τελευταία χρόνια προτιμούσα τα πιο χαλαρα 36ωρα


Ποιο θεωρείται το πιο ευκολο;;;;αυτό της Κρήτης να υποθέσω απ'οτι έχω ακούσει δηλαδή.
Χρονολογία;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
amyroukai στο πιο σημαντικό (και ισως πιο δυσάρεστο) απ'ολα όμως ειναι πως η ταβέρνα του Αντωνίου περσυ το καλοκαίρι είχε κλείσει :( ξέρεις αν την λειτουργεί ξανά?
Δεν ξέρω, δεν περάσαμε από μπροστά νομίζω, εκείνη την ώρα έβριζα το πλακόστρωτο και δεν κοιτούσα πολύ γύρω μου. Ίσως ξέρει ο πυξίδας; Θυμάμαι ότι ήταν χωμάτινος αναβάτης ο ιδιοκτήτης;


Επίσης, τι πιθανότητες έχει κάποιος να πετύχει xchallenge στο βουνό ανάμεσα στο μνημείο της γραμμένης και το Γαρδίκι; Ποιος ήταν άραγε, δεν είναι και πολλά.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
και έχει πολλά μέρη που προσφέρονται για χάζι, χωρίς πίεση.
Αυτό ειναι ενα απο τα θετικά του 36ωρου για όσους δεν έχουν ταξιδεψει ιδιαίτερα, σε περνάει απο πολλά μέρη μαζεμένα οπότε μπορείς να κρατήσεις σημειώσεις για το ποια θες να επιστρέψεις και να δεις καλύτερα

Ποιο θεωρείται το πιο ευκολο;;;;αυτό της Κρήτης να υποθέσω απ'οτι έχω ακούσει δηλαδή.
Χρονολογία;;;;;
Της Κρήτης το ξέχασα, αυτό ήταν το 2010. Το 2009 που αναφέρθηκα ήταν γύρω γύρω στην πελοπόνησο. Νομίζω η δυσκολία ήταν ίδια απλα στην Κρήτη είχε ακόμα λιγότερα χιλιόμετρα

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πατε και Λεωνίδιο να δείτε την άλλη μεριά και επανερχομαστε την Δευτέρα :pointu:
Αποκλεισμός αν τερματίσεις σε λιγότερες από 8 ώρες.


Honda super cub approves this rule.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
του 2011 ήταν με διαφορά (μεγάλη) πολύ πιο δύσκολο από το φετινό. Επίσης:

  • τα νεας τεχνολογίας μηχανάκια οπως το XR είναι νεάς τεχνολογίας μηχανάκια (τελεία)
  • ο Αμυρού δεν είναι ο τυπικός rookie 36ωρου. Έχει κάνει χλδ παρόμοια χλμ εδώ και χρόνια
Σίγουρα ένα XR είναι μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα με ανέσεις. Και ο αμυρου έμπειρος. Απλά πιστεύω φέτος λόγω και της απραξίας λόγω covid κρατήθηκαν λίγο στην απόλυτη τρελά των χιλιομέτρων και ίσως αυτό να ήταν για καλό. Το γεγονός ότι το 2011 έφτασα στα Γιάννενα στη 1.00 το βράδυ διαλυμένος, ο μπουφές είχε κλείσει, έψαχνα ένα σουβλατζιδικο στη πόλη να φάω κάτι γιατί θα πέθαινα και να πάω να κοιμηθώ 4 ώρες ουσιαστικά ήταν ακραιο και όχι πολύ διασκεδαστικό. Ήταν το πρωτο μου 36ωρο και είχα κάνει λάθη στον χρόνο. Κάθισα για φαγητό, καφέ χαλαρός ο κύριος νταξει μωρέ μια βόλτα είναι! Και μετά με πήρε η μπάλα.

Τωρα οι απόψεις σε αυτό διυστανται υποθέτω. Οι πιο hardcore 36ωριτες θα πουν εύκολο ήταν φέτος όπως τα λετε, άλλος θα πει έτσι πρέπει να ναι. Δεν ξέρω.

Εγώ προσωπικά δεν λάτρεψα τον θεσμό γιατί να ξοδέψω 500 ευρό για να κάνω αγώνα δρόμου να μην απολαύσω τοπία και μέρη, να μην φάω σαν άνθρωπος από ένα σημείο και έπειτα μου φάνηκε χαζό.

Ομως σαν εμπειρία και σαν τεστ αντοχής και χτίσιμο χαρακτήρα το παραδέχομαι και ανατρέχω σε αυτές τις εμπειρίες σε ταξίδια μου που ακολούθησαν και θα έρθουν ως ορόσημο άμα νιώσω κόπωση πως εφόσον έβγαλες εκείνη τη μέρα δεν έχεις θεμα.

Αν πάντως με ρώταγε κάποιος θα έλεγα ότι έστω μια φορά αν μπορεί να πάει.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το θέμα είναι όχι πόσο δύσκολη εύκολο είναι αδερφιααα....απλά να προσπαθήσουν να προσελκύσουν και άλλο κόσμο ...και δεν το λέω για τα λεφτά ελεύθερη αγορά έχουμε και ότι θέλει χρεώνει κάποιος (εμένα μου φάνηκε ελκυστικό) ....αλλά αυτά τα κλειστό κρυφιστικα τύπου Ιστορικό ράλλυ ακρόπολης , ανακοινώνουμε 20 μέρες πριν και στο μεταξύ μας δεν μαρεσει ....


Για παράδειγμα και πριν αρχίσω τα μακρινά με μηχανή δεν είχα πάλι φβ σε κάποιο φόρουμ δεν ήμουν αλλά για το Λεωνίδιο μαθαίνω πολλά πολλά χρόνια και ψιλοασχετοι ακόμα με τον χώρο το γνωρίζουν και σου λένε μάλιστα κάπου την άνοιξη γίνετε αυτό ....

Εγώ θα τολμήσω να πάω στο 36ωρο του χρόνου και θα με ανταμείψει πιστεύω ....

Αλλά λίγο διαφηση βρε παιδιά όχι να βλέπουμε φωτό του τερματισμού...

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
........Εγώ προσωπικά δεν λάτρεψα τον θεσμό γιατί να ξοδέψω 500 ευρό για να κάνω αγώνα δρόμου να μην απολαύσω τοπία και μέρη, να μην φάω σαν άνθρωπος από ένα σημείο και έπειτα μου φάνηκε χαζό.
Αυτό!!!! :ok:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φέτος το 36ωρο δεν μετρούσε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αν το πω έτσι, ίσως να είναι λόγος που σχεδιάστηκε...ήπιο όπως το λέτε.


Σε γενικές γραμμές, μια μεγάλη βόλτα μπορεί να είναι sampler τοποθεσιών. Ο τρόπος που γίνεται το 36ωρο συνήθως δεν βοηθάει σε αυτό. Δεν βοηθάει και στην κοινωνικοποίηση. Τυχερός στο φετινό που άφησε χρόνο και για τα δύο.


Τώρα λοιπόν που τα λέμε λίγο πιο καθαρά, ο λόγος που ταλαιπωρήθηκε ο Βαγγέλης ήταν η λάθος διαχείριση του χρόνου του, όχι η σχεδίαση της διαδρομής. Το ίδιο ισχύει για πολλούς ακόμα, σε αυτό το "χαλαρό" φετινό έβλεπα κόσμο σε καφέ και ταβέρνες και κόσμο να φτάνει ξενοδοχείο κοντά στα μεσάνυχτα. Νομίζω λάθος διοργάνωση για τόση χαλαρότητα.


Προσπαθώ να καταλάβω γιατί υπερασπίζεται κόσμος ένα εμπορικό προϊόν με λάθη. Το 36ωρο έχει χτίσει έναν μύθο τύπου τρελό κατόρθωμα, οπότε τι, αν το κρίνεις μειώνεται το μέγεθος του επιτεύγματος των συμμετεχόντων και κονταινει το εγώ τους;


Υπό την λέξη "αντοχής" λογικό είναι να έχει πολλά χιλιόμετρα. Από την άλλη αυτά με τις βαρκάδες και τις φιλαρμονικές σημαίνει ότι παλιά δεν ήταν "σκληρό", αν οδηγεί κάποιος 12 ώρες πότε θα πάει κρουαζιέρα; Άρα μέσα στα χρόνια άλλαξε μορφή.


Τέλος πάντων. Μικρή σημασία. Κρατάμε ότι όλοι πέρασαν καλά και του χρόνου μια άλλη χρονιά, ποιος ξέρει τι μλκιες θα φέρει, κοβιντ v.3.0 (βρέθηκαν μέλη της διοργάνωσης θετικά με τον τωρινό λένε, χωρίς άλλες λεπτομέρειες οπότε αν νιώσετε κάτι ψάξτε το), η βενζίνη θα έχει 3 ευρώ, η κυβέρνηση συζητάει απαγόρευση κυκλοφορίας Ι.Χ. τις Κυριακές είδα, δεν θα έχουμε τα μισά νησιά, λέγανε Κιμ πάτα το τελικά ο ξανθός αρχηγός απειλεί να το κάνει... Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει 2023 και συζητάμε το ναι ή όχι τότε.
 

Leftis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
Suzuki V-Strom 650
Αυτές οι συζητήσεις (που καλώς γίνονται) και τα ίδια θέματα τα συζητάμε πολλά χρόνια τώρα. Τις ίδιες σχεδόν διαφωνίες τις έχουμε και αυτοί που έχει τύχει να το κάνουμε μαζί και έχουμε δει τα ίδια πράγματα μέσα στη μέρα.

Για παράδειγμα ένα από τα μεγάλα θέματα συζήτησης χρόνια τώρα είναι για το αν ήταν δύσκολο ή όχι , το οποίο έχει πολλές διαστάσεις και αφορά πιο πολύ τη τακτική που θα ακολουθήσεις όλη μέρα για το τι ώρα θα φτάσεις. Αν τα κάνεις όλα καλά θα φτάσεις σχετικά νωρίς και θα προλάβεις τη κουζίνα. Η κουζίνα και το ζεστό φαγητό εξαρτάται τις περισσότερες φορές από το ξενοδοχείο και δεν έχουν τηρήσει τη συμφωνία πάντα. Φέτος για παράδειγμα ήρθε ο μετρ να ρωτήσει 11 η ώρα αν έχουν τερματίσει όλοι. Παρόλο που η συμφωνία ήταν μέχρι τις 11 ζεστό φαγητό αυτός προς τιμή του το είχε αλλάξει με δική του πρωτοβουλία και είχε δώσει εντολή να περιμένουν και το τελευταίο ότι ώρα και αν φτάσει. Ήμουν μπροστά που μας ρώτησε.
Για εμένα το οποίο το έχω πει και στη λέσχη θα πρέπει η διαδρομή να είναι τέτοιας διάρκειας ώστε αυτός που θα ξεκινήσει τελευταίος, χωρίς να χαζεύει και που θα πηγαίνει με ένα σβέλτο ρυθμό, θα είναι καλός στη πλοήγηση και θα έχει καλή φυσική κατάσταση να τερματίζει 9 το βράδυ. Ότι παραπάνω βάλεις σημαίνει ότι θα στείλεις 100 με 200 άτομα να τρέχουν πάρα πολύ και να οδηγούν επικίνδυνα για αυτούς και για όποιους συναντήσουν στο δρόμο. Τα παραδείγματα πολλά. Ποτέ δεν ήταν αγώνας για το ποιος θα φτάσει πρώτος. Τώρα αυτός που θα φύγει 7.30 με αυτόν που θα φύγει 8.30 (έχει τύχει να φύγω τελευταίος στα 250 άτομα 8.50) θα έχουν μία ώρα διαφορά, αν μαζευτεί κόσμος σε ένα παιχνίδι για το τελευταίο θα του κοστίσει τουλάχιστον μισή ώρα καθυστέρηση. Αν πηγαίνει με παρέα να βάλουν όλοι μαζί βενζίνη, να φάνε, να πιούνε νερό κτλ. είναι μία με δύο ώρες ακόμα στο τέλος. Σε αυτούς τους δρόμους αν νυχτώσει η μία ώρα γίνεται δύο αυτόματα γιατί δεν βλέπεις το ίδιο. Έτσι ο ένας τερματίζει στις 8 και ο άλλος με τον ίδιο ρυθμό 11 με 12 το βράδυ στη καλύτερη περίπτωση. Αν η εκδήλωση δεν έχει 100 άτομα (όπως φέτος) και έχει 250 όπως της Πίνδου τερματίζει 1 τη νύχτα όπως είχαμε τερματίσει και εμείς και ψάχναμε για σουβλάκια. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί (που καλά κάνουν) και έρχονται τουριστικά κάνουν όσο θέλουν πετάνε έξω τις διαδρομές που δεν τους αρέσουν βγάζουν βίντεο φωτογραφίες και απολαμβάνουν τη φύση στη πιο όμορφη εποχή στα πιο όμορφα μέρη.


Από τα 10 εγώ είδα καλά τα 7 πέρασα πολύ καλά και αν είμαι καλά θα πάω πάλι του χρόνου να οδηγήσω όσο μπορώ με τους καλούς φίλους που έχω κάνει τόσα χρόνια. Βέβαια θα δω το κόστος και όλα τα άλλα που λέμε. Επίσης είμαι χαρούμενος που μετά από 2.5 χρόνια η ελληνική λέσχη moto Guzzi είναι ακόμα ανοιχτή πρώτον και δεύτερον ότι υπήρχαν άτομα ενεργά να οργανώσουν 36ωρο. Πλήρωσε τα έξοδα της ενοίκιο, ρεύμα κτλ. Γιατί δεν είχε έσοδα και τα μέλη δεν νομίζω ότι είχαν στο νου τους μέσα στη καραντίνα να πάνε να ανανεώσουν τις συνδρομές. Το ίδιο βεβαίως αισθάνομαι για όλες τις υπόλοιπες και για ότι επιβίωσε γενικά μέσα σε αυτό το διάστημα. Δύο μήνες πριν ήταν ακόμα άλλα τα δεδομένα.



Ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά να κάνουμε τις συζητήσεις που μας αρέσουν και να τα κουβεντιάσουμε όλα καλύτερα, γιατί εδώ θα γράφουμε και θα γράφουμε.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Μιας και αναφέρθηκε το βραδυνό φαγητό,στο Οδοιπορικό του 2012 το ξενοδοχείο στο Ναύπλιο είχε ανοιχτό μπουφέ στις 12+ τα μεσάνυχτα για τους καθυστερημένους (εγώ πχ).:p

 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Μιας και αναφέρθηκε το βραδυνό φαγητό,στο Οδοιπορικό του 2012 το ξενοδοχείο στο Ναύπλιο είχε ανοιχτό μπουφέ στις 12+ τα μεσάνυχτα για τους καθυστερημένους (εγώ πχ).:p

και γω τότε είχα φάει :pointu:
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Αν δεν κάνω λάθος είχαμε φάει και πολυ βροχή εκείνη την ημέρα...... Εκτός από όλα τα άλλα που φάγαμε

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
για μένα Γιάννη αυτό το 20% ας πούμε πιο ήπιο φέτος το οδοιπορικό ήταν προς όφελος σου ειδικά εσύ που το έκανες πρώτη φορά.

Εγώ το 2011 που έκανα το πρώτο μου και κατα ομολογία απο τα πιο δύσκολα 36ωρα ουσιαστικά υπέφερα στην πραγματικότητα. Γιατί πήγα ανυποψίαστος, γενικά δεν ασχολήθηκε και κάποιος μαζί μου απο τη λέσχη να μου πει 10 κουβέντες πέραν την ενημέρωσης σε γενικό πλαίσιο.

Η προσωπική μου άποψη είναι πώς το 36ωρο είναι (ή ήταν όταν πήγα εγώ) απρόσωπο αρκετά. Οι παλιοί της λέσχης και ο τύπος του κόσμου που μαζεύει σε πλειοψηφία δεν ευνοούν την κοινωνικοποίηση όπως και οι ώρες οδήγησης. Εγώ ειδικά στου 2011 ένιωθα έναν σνομπισμό στην ατμόσφαιρα ειδικά απο ιδιοκτήτες υπερμηχανημάτων GS που είχαν τα παρεάκια τους και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, ίσως τους είχε πιάσει και ανταγωνισμός μην χάσουν το κύπελλο! Εγώ είχα ένα ταπεινό CBF 600 που πας ρε Καραμήτρο χαχαχα.

Αφού λοιπόν μέχρι το μεσημέρι κρούζαρα χαλαρός ήπια τα καφεδάκια μου, έφαγα κύριος, συνειδητοποίησα πώς η φάση δεν τραβάει!! και βρέθηκα να οδηγώ ταυτότητα δαγκωμένη. Εκεί που γαμήθηκε η φάση είναι εκεί που λέω άντε τελειώνει λογικά θα μας βγάλουν Εγνατία (μουχαχα) έστριβες στο δρόμο Πεντάλοφο Κόνιτσα Γιάννενα και εγώ ΄στριψα εκεί περίπου στις 9.30. Και μου πήρε 3.5 ώρες να το κάνω!! Γιατί έπιασε νύχτα, τα φώτα στο CBF ηταν αστεία και το κρύο τρελό και ο δρόμος γεμάτος κατολισθήσεις. Και βγήκα στη 1.00 Γιάννενα, η κουζίνα είχε κλείσει και έψαχνα έξω για φαγητό.. Και φυσικά όλα αυτά με χάλασαν απίστευτα. Και τη κυριακή ήμουν λιώμα. Και είπα δεν θα ξαναπάω ποτέ και τελικά το 2013 επειδή έμεινε έγκυος η γυναίκα μου και δεν είχα γράψει καθόλου χιλιόμετρα λέω γάμα το πάω να γράψω 2000 μαζεμένα να ξελαμπικάρω!

Στο οδοιπορικό του Λεωνιδίου ας πούμε που σίγουρα είναι πολύ light το κλίμα δεν έχει καμία σχέση. τα παιδιά κάτω και να μην τους ξέρεις θα σε περιμένουν σα φίλο, θα γίνεις μέρος της παρέας. Όλα μετράνε! Και θα τους δεις κι εδώ, θα τους δεις και το FB, θα τους δεις και σε άλλα φόρουμ και λέσχες, παντού τρέχουν και γουστάρουν. Δεν έχουν αυτή την εσωστρέφεια. Έξω καρδιά. Και κρατάνε φυσικά και το κόστος στο Minimum να μπορεί να πάει οποιοσδήποτε. Γι αυτό θα έχουν 300 συμμετοχές φέτος (εκεί τις υπολογίζω εγώ) και γι αυτό πηγαίνουμε στο Λεωνίδιο σε κάθε ευκαιρία και μόνοι και με τις οικογένειες μας.
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Η πρώτη μέρα του 36ωρου το 2011 από Καρπενήσι, κινείται στα όρια του μύθου.
Το κοντέρ μου είχε γράψει, αν θυμάμαι καλά, 900 χλμ., που και με 70 μέση ωριαία να πήγαινες (αδύνατον) ήθελες 13 ώρες…
Τότε είχαμε ξεκινήσει 9:00 το πρωί - ανυποψίαστοι - και φτάσαμε επίσης 16 ώρες μετά στις 1:00-1:30 το βράδυ στα Ιωάννινα, για να φάμε ένα σάντουιτς… την επόμενη απλά δεν ξύπνησα. Δεν ξέρω με ποια λογική είχαν σκεφτεί να βάλουν 900 χλμ. επαρχιακό και δεν ξέρω αν είχε ξαναγίνει ή ξανά έγινε κάτι τέτοιο από τότε.

Ίσως πριν από δέκα χρόνια αυτή η υπερβολή να μου άρεσε, σήμερα δεν βρίσκω το λόγο.
Έχω πάει σε 3-4 36ώρα έκτοτε και δεν αποκλείω να ξανά πάω στο μέλλον, αλλά προτιμώ να διοχετεύω την μοτοσυκλετιστική μου ενέργεια σε διαφορετικά πράγματα που με ευχαριστούν περισσότερο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα…

Από τη μικρή μου εμπειρία, δεν μπορώ να πω ότι η φετινή διοργάνωση ήταν πολύ καλύτερη ή πολύ χειρότερη από άλλες χρονιές. Ίσως τα παιχνίδια να ήταν πιο πρόχειρα φέτος.

Λάθη στο roadbook γίνονται πάντα, ακόμα και σε αγωνιστικά trail-ride, όποτε πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου και να αυτοσχεδιάσεις όπου χρειάζεται.

Όλοι οι θεσμοί και όλες οι διοργανώσεις παίρνανε τα πάνω και τα κάτω τους, ο χρόνος και ο κόσμος στο τέλος είναι ο πιο δίκαιος κριτής. Το 36ωρο είναι ένας θεσμός που αν και δεν είμαι φανατικός οπαδός του, θα στεναχωριόμουν αν σταματούσε.

Νομίζω ότι καλό είναι ένας μοτοσυκλετιστής να έχει κάνει για την εμπειρία ένα 36ωρο, όπως ένα μεγάλο ταξίδι Ευρώπη, όπως ένα trail-ride ή ένα Advtrophy οι χωμάτινοι κτλ.

Αμυρού, καλά θυμάσαι. Γιάννης με γκρι Τ12 εδώ. Χάρηκα που σε γνώρισα και είπαμε έστω 2-3 κουβέντες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
[/QUOTE]
για μένα Γιάννη αυτό το 20% ας πούμε πιο ήπιο φέτος το οδοιπορικό ήταν προς όφελος σου ειδικά εσύ που το έκανες πρώτη φορά.

Εγώ το 2011 που έκανα το πρώτο μου και κατα ομολογία απο τα πιο δύσκολα 36ωρα ουσιαστικά υπέφερα στην πραγματικότητα. Γιατί πήγα ανυποψίαστος, γενικά δεν ασχολήθηκε και κάποιος μαζί μου απο τη λέσχη να μου πει 10 κουβέντες πέραν την ενημέρωσης σε γενικό πλαίσιο.

Η προσωπική μου άποψη είναι πώς το 36ωρο είναι (ή ήταν όταν πήγα εγώ) απρόσωπο αρκετά. Οι παλιοί της λέσχης και ο τύπος του κόσμου που μαζεύει σε πλειοψηφία δεν ευνοούν την κοινωνικοποίηση όπως και οι ώρες οδήγησης. Εγώ ειδικά στου 2011 ένιωθα έναν σνομπισμό στην ατμόσφαιρα ειδικά απο ιδιοκτήτες υπερμηχανημάτων GS που είχαν τα παρεάκια τους και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, ίσως τους είχε πιάσει και ανταγωνισμός μην χάσουν το κύπελλο! Εγώ είχα ένα ταπεινό CBF 600 που πας ρε Καραμήτρο χαχαχα.

Αφού λοιπόν μέχρι το μεσημέρι κρούζαρα χαλαρός ήπια τα καφεδάκια μου, έφαγα κύριος, συνειδητοποίησα πώς η φάση δεν τραβάει!! και βρέθηκα να οδηγώ ταυτότητα δαγκωμένη. Εκεί που γαμήθηκε η φάση είναι εκεί που λέω άντε τελειώνει λογικά θα μας βγάλουν Εγνατία (μουχαχα) έστριβες στο δρόμο Πεντάλοφο Κόνιτσα Γιάννενα και εγώ ΄στριψα εκεί περίπου στις 9.30. Και μου πήρε 3.5 ώρες να το κάνω!! Γιατί έπιασε νύχτα, τα φώτα στο CBF ηταν αστεία και το κρύο τρελό και ο δρόμος γεμάτος κατολισθήσεις. Και βγήκα στη 1.00 Γιάννενα, η κουζίνα είχε κλείσει και έψαχνα έξω για φαγητό.. Και φυσικά όλα αυτά με χάλασαν απίστευτα. Και τη κυριακή ήμουν λιώμα. Και είπα δεν θα ξαναπάω ποτέ και τελικά το 2013 επειδή έμεινε έγκυος η γυναίκα μου και δεν είχα γράψει καθόλου χιλιόμετρα λέω γάμα το πάω να γράψω 2000 μαζεμένα να ξελαμπικάρω!
Έλα ρε γκρίνια,γνώρισες εμεναΝε χαχαχα

Εγώ στην Κόνιτσα πήγα στην αστυνομία να μου ανοίξουν βενζινάδικο...
Κανένας δεν είπε από δω κ πέρα βενζίνη στα Γιάννενα
...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έλα ρε γκρίνια,γνώρισες εμεναΝε χαχαχα

Εγώ στην Κόνιτσα πήγα στην αστυνομία να μου ανοίξουν βενζινάδικο...
Κανένας δεν είπε από δω κ πέρα βενζίνη στα Γιάννενα
...
[/QUOTE]
Από το στόμα μου το πήρες, τουλάχιστον γνωριστήκαμε εμείς χαχαχα. Αν και δεν σε βλέπουμε συχνά έως καθόλου! Δε γινόταν να σκατζαρεις να έρθεις Λεωνίδιο τη Κυριακή?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η πρώτη μέρα του 36ωρου το 2011 από Καρπενήσι, κινείται στα όρια του μύθου.
Το κοντέρ μου είχε γράψει, αν θυμάμαι καλά, 900 χλμ., που και με 70 μέση ωριαία να πήγαινες (αδύνατον) ήθελες 13 ώρες…
Τότε είχαμε ξεκινήσει 9:00 το πρωί - ανυποψίαστοι - και φτάσαμε επίσης 16 ώρες μετά στις 1:00-1:30 το βράδυ στα Ιωάννινα, για να φάμε ένα σάντουιτς… την επόμενη απλά δεν ξύπνησα. Δεν ξέρω με ποια λογική είχαν σκεφτεί να βάλουν 900 χλμ. επαρχιακό και δεν ξέρω αν είχε ξαναγίνει ή ξανά έγινε κάτι τέτοιο από τότε.

Ίσως πριν από δέκα χρόνια αυτή η υπερβολή να μου άρεσε, σήμερα δεν βρίσκω το λόγο.
Έχω πάει σε 3-4 36ώρα έκτοτε και δεν αποκλείω να ξανά πάω στο μέλλον, αλλά προτιμώ να διοχετεύω την μοτοσυκλετιστική μου ενέργεια σε διαφορετικά πράγματα που με ευχαριστούν περισσότερο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα…

Από τη μικρή μου εμπειρία, δεν μπορώ να πω ότι η φετινή διοργάνωση ήταν πολύ καλύτερη ή πολύ χειρότερη από άλλες χρονιές. Ίσως τα παιχνίδια να ήταν πιο πρόχειρα φέτος.

Λάθη στο roadbook γίνονται πάντα, ακόμα και σε αγωνιστικά trail-ride, όποτε πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου και να αυτοσχεδιάσεις όπου χρειάζεται.

Όλοι οι θεσμοί και όλες οι διοργανώσεις παίρνανε τα πάνω και τα κάτω τους, ο χρόνος και ο κόσμος στο τέλος είναι ο πιο δίκαιος κριτής. Το 36ωρο είναι ένας θεσμός που αν και δεν είμαι φανατικός οπαδός του, θα στεναχωριόμουν αν σταματούσε.

Νομίζω ότι καλό είναι ένας μοτοσυκλετιστής να έχει κάνει για την εμπειρία ένα 36ωρο, όπως ένα μεγάλο ταξίδι Ευρώπη, όπως ένα trail-ride ή ένα Advtrophy οι χωμάτινοι κτλ.

Αμυρού, καλά θυμάσαι. Γιάννης με γκρι Τ12 εδώ. Χάρηκα που σε γνώρισα και είπαμε έστω 2-3 κουβέντες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η πρώτη μέρα του 36ωρου το 2011 από Καρπενήσι, κινείται στα όρια του μύθου.
Το κοντέρ μου είχε γράψει, αν θυμάμαι καλά, 900 χλμ., που και με 70 μέση ωριαία να πήγαινες (αδύνατον) ήθελες 13 ώρες…
Τότε είχαμε ξεκινήσει 9:00 το πρωί - ανυποψίαστοι - και φτάσαμε επίσης 16 ώρες μετά στις 1:00-1:30 το βράδυ στα Ιωάννινα, για να φάμε ένα σάντουιτς… την επόμενη απλά δεν ξύπνησα. Δεν ξέρω με ποια λογική είχαν σκεφτεί να βάλουν 900 χλμ. επαρχιακό και δεν ξέρω αν είχε ξαναγίνει ή ξανά έγινε κάτι τέτοιο από τότε.

Ίσως πριν από δέκα χρόνια αυτή η υπερβολή να μου άρεσε, σήμερα δεν βρίσκω το λόγο.
Έχω πάει σε 3-4 36ώρα έκτοτε και δεν αποκλείω να ξανά πάω στο μέλλον, αλλά προτιμώ να διοχετεύω την μοτοσυκλετιστική μου ενέργεια σε διαφορετικά πράγματα που με ευχαριστούν περισσότερο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα…

Από τη μικρή μου εμπειρία, δεν μπορώ να πω ότι η φετινή διοργάνωση ήταν πολύ καλύτερη ή πολύ χειρότερη από άλλες χρονιές. Ίσως τα παιχνίδια να ήταν πιο πρόχειρα φέτος.

Λάθη στο roadbook γίνονται πάντα, ακόμα και σε αγωνιστικά trail-ride, όποτε πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου και να αυτοσχεδιάσεις όπου χρειάζεται.

Όλοι οι θεσμοί και όλες οι διοργανώσεις παίρνανε τα πάνω και τα κάτω τους, ο χρόνος και ο κόσμος στο τέλος είναι ο πιο δίκαιος κριτής. Το 36ωρο είναι ένας θεσμός που αν και δεν είμαι φανατικός οπαδός του, θα στεναχωριόμουν αν σταματούσε.

Νομίζω ότι καλό είναι ένας μοτοσυκλετιστής να έχει κάνει για την εμπειρία ένα 36ωρο, όπως ένα μεγάλο ταξίδι Ευρώπη, όπως ένα trail-ride ή ένα Advtrophy οι χωμάτινοι κτλ.

Αμυρού, καλά θυμάσαι. Γιάννης με γκρι Τ12 εδώ. Χάρηκα που σε γνώρισα και είπαμε έστω 2-3 κουβέντες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ήταν άρρωστο τελείως.. Πραγματικά θεώρησα οι άνθρωποι ότι είναι τρελοί τότε!!

Εν τω μεταξύ το άλλο που μας διέλυσε ήταν οι απίστευτες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία. Βρεθήκαμε μεσημέρι στη φαρκαδονα Λάρισας με 38 κάπου βαθμούς αν θυμάμαι καλά να λιώνουμε με καύσωνα στον κάμπο της Λάρισας και μετά από μερικές ώρες ειμασταν στο νυμφαιο με κάπου 15 βαθμούς και κατά τις 12 το βράδυ παλευαμε να περάσουμε τη Κόνιτσα με θερμοκρασίες κοντά στους 4-5 και υγρασία 100%. Θυμάμαι κατέβηκαν από τη μοτοσυκλέτα 3-4 φορές να κάτσω σε στάση βρέφους 2 λεπτά κάθε φορά να επανέλθει το αίμα στα άκρα και να συνέλθουν τα πνευμονια! Περίπου 30 με 35 βαθμοί διακύμανση σε μερικές ώρες!

Νομίζω την Κυριακή εγώ ξεκίνησα τη διαδρομή ξεκάθαρα μόνο από εγωισμό. Και κάπου έκοψα ένα κομμάτι της Κυριακής γιατί το σώμα μου είχε κάνει shut down!

Τελοσπαντων αναμνήσεις!

Ας βάλω από το 2013 το βιντεακι του συνοδοιπόρου τότε Παταπιου που μαζί με τον arisxj κανσμε μαζί το 36ωρο και μάλιστα το βιντεακι είχε πάρει και το βραβείο καλύτερου βίντεο της διοργάνωσης!

 
Top Bottom