36ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2022

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Το 36ωρο είναι εμπειρία μοναδική,εσύ και η μηχανή σου για άπειρα χιλιόμετρα.
Μόνο να μην είσαι μόνος σου γιατί αγριεύεις από την πολλή μονάξια,ειδικά όταν πέφτει η νύχτα της αρκούδας στα βουνά! :woot:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μπορεί να έπαιξε ρόλο ότι έρχεται στα καπάκια αντίστοιχο οδοιπορικό και κάποιοι αποφάσισαν να διαλέξουν.
Ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες Γιάννη, να δούμε πως θα σου φανεί και το 1821 ώστε να κάνεις σύγκριση.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Πάντα ήταν κοντά αυτά τα 2 .

Το λεωνιδιο ειναι το 1/3 χοντρικά ενός 36ωρου σε όλα.

Η επιτυχία του είναι το κόστος του , και το ότι έχει άλλη εξωστρέφεια σαν θεσμός σε σχέση με το 36ωρο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν αφήνει ο άλλος οικογένεια και εργασία ευκολα για να πάει να τρομπαρει 5 μέρες στα βουνά και με συνθήκες ακόμα χειμώνα αν το έκαναν 1 μήνα πριν πχ
Θα διαφωνήσω, όταν βγάζει η λέσχη χρήμα από αυτό δεν είναι τρομπάρισμα. Είναι εμπορικό προϊόν και ισχύουν όλοι οι κανόνες περί υποστήριξης του προϊόντος. Να πας με μηχανή μετά τον σχεδιασμό από το google maps, όπως απαιτείς "στάση για διάβασμα χάρτη" από τον τυχαίο πελάτη σου, να το ζήσεις όπως θα το ζήσει, να κάνεις στάση και διόρθωση και να δεις αν "βγαίνει" από κάθε άποψη. Το χρωστάς σε κάθε έναν που θα πληρώσει, δεν το κάνεις από την καλή σου καρδιά και μόνο οπότε να τους ρίξεις στο φιλότιμο για τις ελλείψεις.

Αν θες να το κάνεις μόνο google και λίγο τύχη... Δικαιώνεις κάθε έναν που αναρωτιέται "γιατί χρέωσες τόσα φέτος".

Το υπόλοιπο δεν με αφορά, αν έχουν φύγει/σπάσει/τσακωθεί/τρώνε παντόφλα κλπ, είναι δικό τους θέμα.


Ξαναλέω, πέρασα καλά γιατί ήμουν και υποψιασμένος και έτοιμος για κάθε πιθανό καιρό και με μιά μικρή εμπειρία.


Αυτά με τα "πέφτει η νύχτα στα βουνά και έρχονται οι λύκοι και σε τρώνε", ρε σεις, κόψτε κάτι μην σκοτώσω όλο το χωριό που λέει το ανέκδοτο. Έχω δει πιο "σκληρούς" παλιούς χάρτες είναι αλήθεια. Φέτος θα μείνω με την απορία, που άργησαν όσοι έρχονταν ως πολύ αργά το βράδυ.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
κοίτα ότι είναι λέσχη και έχει έξοδα και κοιτάει μέσα από ένα θεσμό να βγάλει τα έξοδα της , ναι δεκτό

αλλά το ότι είναι προϊόν και πρέπει να χει χαρούμενους πελάτες δεν συμφωνώ.

Δλδ αν το βλέπουν έτσι ας το λήξουν μια για πάντα.... αλλά δεν το βλέπουν έτσι πιστεύω εξου και δεν το διαφημίζουν τόσο όσο θα έπρεπε.

Ποιο πολύ είναι πιστεύω της αλαζονικης άποψης ότι αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσει.

Τώρα τα περί νύχτας......τι να σου πω εγώ μπουφέ 1 φορά πέτυχα ανοιχτό για να καταλάβεις λολ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα έξοδα πρέπει να βγαίνουν από την συνδρομή των μελών, όχι από τους ξένους.

Αν πουλάς εκδρομή για να ζήσεις σαν λέσχη, θα κριθείς ως έμπορος.
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
καλά νομίζω έχουμε ξεπεράσει προ πολλού το στάδιο
κοιτάει μέσα από ένα θεσμό να βγάλει τα έξοδα της
πολλοί δεν έχουμε πρόβλημα να δώσουμε το κάτι παραπάνω στο 36ώρο για την Λέσχη και το έχουμε αποδείξει με συμμετοχές πολλά πολλά χρόνια τώρα.
απλά όταν το κάτι παραπάνω γίνεται"πλήρωνε κορόιδο και άλλα φέτος" (για να μην το πω άκομψα) ενώ η ποιότητα (roadbook, οργάνωση, ξενοδοχεία, μπουφές κ.α.) πέφτει κάθε χρόνο και άλλο και άλλο, ε κάποια στιγμή αναρωτιέσαι που τελειώνει η "παραμύθα" και ξεκινάει το άρμεγμα ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάπου πιο πάνω γράφτηκε ότι αυτές οι βόλτες "πρέπει" να γίνονται, οπότε καλό είναι να μεταφερθούν όλα τα "παράπονα" στους ανθρώπους που τρέχουν αυτην την βόλτα για να υπάρξει βελτίωση
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ξενοδοχείο ήταν καλό φέτος, ο μπουφές το ίδιο.

Από την περιγραφή βλέπω ότι δεν ήταν έτσι κάποιες φορές.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κάπου πιο πάνω γράφτηκε ότι αυτές οι βόλτες "πρέπει" να γίνονται, οπότε καλό είναι να μεταφερθούν όλα τα "παράπονα" στους ανθρώπους που τρέχουν αυτην την βόλτα για να υπάρξει βελτίωση
Αν θέλουν να ακούσουν...
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
γεια σου ρε Καβαδία τρένο !!! ;)

δεν διαφωνώ μαζί σου .
και είμαι απο εκείνους που έχουν χάσει συμμετοχη λόγο ατυχήματο; 1 βδομάδα πριν που δεν μου την επέστρεψαν ποτέ !!

θεωρώ ότι επειδή μαζεύτηκαν 2 χρόνια έξοδα κάποιος εισηγήθηκε να το πανε πιο ακριβά με 1 διανυκτέρευση για να βγουν τα σπασμένα .
Θα φορεθεί πολύ αυτό το συνολάκι το φετινό καλοκαίρι να το θυμάστε .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν θέλουν να ακούσουν...
Ναι βρε Γιάννη.....αλλά το να μην υπάρχει αντίδραση, θα είναι το τέλος του 36ωρου σε λίγα χρόνια
Τα προβλήματα με την εσωστρέφεια των λεσχών, κλπ κλπ είναι γνωστά.
Εδώ μιλάμε όμως για μια βόλτα που κοιτάει πολύς κόσμος
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
και είμαι απο εκείνους που έχουν χάσει συμμετοχη λόγο ατυχήματο; 1 βδομάδα πριν που δεν μου την επέστρεψαν ποτέ !!
γεια σου ρε αλάνι, να βλέπεις αυτά όπως τα γράφεις (επειδή τοχει πάθει και άλλος φίλος μου) εμένα προσωπικά με εκνευρίζουν. πολύ. :)
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
Το ξενοδοχείο ήταν καλό φέτος, ο μπουφές το ίδιο.
παρότι το δέχομαι ότι το Porto Rio ήταν αξιοπρεπές αν σκεφτείς οτι με το ίδιο κόστος έχουμε κοιμηθεί σε Montana, Grand Serai, Epirus Palace κλπ. και μπεις στο booking να δεις τι διαφορά τιμής έχει το δικλίνο απ' το Porto Rio (2x και 3x για να βοηθήσω) κάπου αρχίζεις και αναρωτιέσαι.. :rolleyes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
παρότι το δέχομαι ότι το Porto Rio ήταν αξιοπρεπές αν σκεφτείς οτι με το ίδιο κόστος έχουμε κοιμηθεί σε Montana, Grand Serai, Epirus Palace κλπ. και μπεις στο booking να δεις τι διαφορά τιμής έχει το δικλίνο απ' το Porto Rio (2x και 3x για να βοηθήσω) κάπου αρχίζεις και αναρωτιέσαι.. :rolleyes:
Δεν θέλω να το ψάξω τόσο.

Το θέμα μου δεν είναι το γιατί χρέωση πιο πολλά φέτος. Είναι το υπόλοιπο. Πήρες σαν λέσχη 15000 περίπου. Δεν είχες έναν αναβάτη που να πάρει 300 ευρώ βενζίνη φαγητά και ίσως μια νύχτα έξω και να κάνει τεστ, δεν χρειάζεται καν δύο άτομα, δεν είναι τα σιξτις πια να χαλάνε τα μηχανάκια σε κάθε γωνία. Τι στο καλό.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μπορεί να έπαιξε ρόλο ότι έρχεται στα καπάκια αντίστοιχο οδοιπορικό και κάποιοι αποφάσισαν να διαλέξουν.
Ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες Γιάννη, να δούμε πως θα σου φανεί και το 1821 ώστε να κάνεις σύγκριση.
Ας πει ο Γιάννης που ζητήθηκε και η γνώμη του, αλλά έχοντας κάνει και τα δυο το 8ωρο είναι τόσο όσο. Πάνω που ξεκινάς να κουράζεσαι τερματίσεις. Συγκριτικά με το 36ωρο είναι σαν να πηγές για καφέ (από κούραση, απόσταση, έξοδα).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ας πει ο Γιάννης που ζητήθηκε και η γνώμη του, αλλά έχοντας κάνει και τα δυο το 8ωρο είναι τόσο όσο. Πάνω που ξεκινάς να κουράζεσαι τερματίσεις. Συγκριτικά με το 36ωρο είναι σαν να πηγές για καφέ (από κούραση, απόσταση, έξοδα).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Θα σχολιάσω μετά το άλλο σκ αλλά...

Αν ξεκινήσει κάποιος από Αθήνα στις 6 το πρωί, κάνει 225 και τρεις ώρες που λέει το Google να φτάσει, κάνει ακόμα 8 ώρες δρόμο και άλλες άγνωστο πόσες να γυρίσει, πες δύο στην τύχη, έχει οδηγήσει 13 ώρες. Δεν το λες λίγο, δεν το λες απλό. Και αν κοιμηθείς μια νύχτα στο Λεωνίδιο για να μην φύγεις Αθήνα ξημερώματα, φας πιείς δεν είναι φτηνά... Ναι είναι περίπου τα μισά, αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο ένας καφές.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Θα σχολιάσω μετά το άλλο σκ αλλά...

Αν ξεκινήσει κάποιος από Αθήνα στις 6 το πρωί, κάνει 225 και τρεις ώρες που λέει το Google να φτάσει, κάνει ακόμα 8 ώρες δρόμο και άλλες άγνωστο πόσες να γυρίσει, πες δύο στην τύχη, έχει οδηγήσει 13 ώρες. Δεν το λες λίγο, δεν το λες απλό. Και αν κοιμηθείς μια νύχτα στο Λεωνίδιο για να μην φύγεις Αθήνα ξημερώματα, φας πιείς δεν είναι φτηνά... Ναι είναι περίπου τα μισά, αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο ένας καφές.
Δεν διαφωνώ, σωστά τα λες. Σκεφτόμουν περισσότερο το ίδιο το event και όχι τόσο τα μπρος πίσω που είναι μέρος στη συμμετοχης και στα δυο. Δεν το υποτιμώ καθόλου.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Εγώ πάλι νομίζω ότι δε φταίνε τα ποσά και τα αστέρια(!) των ξενοδοχείων.

Όταν κάποιος έχει συμμετάσχει 2-3 ή + φορές, έχει αποδείξει στον εαυτό του ότι μπορεί να το κάνει,
έζησε προσωπικές-μοναχικές στιγμές μέσα στο κράνος του που δεν είχε την ευκαιρία να ξαναζήσει, είδε, δείχτηκε,
και μπορεί να φανταστεί λίγο πολύ πως θα είναι το επόμενο. Κι έτσι αποφασίζει να μη συμμετέχει φέτος…

Και πολύ καλά κάνει, η εμμονή κάποιων να γράφουν παρουσία κάθε μα κάθε χρονιά, τόσα χρόνια, μέχρι να μη μπορούν πια,
εμένα μου δείχνει κάποιο πρόβλημα. Εμένα.

Εγώ λοιπόν το αισθάνθηκα αυτό αφού συμμετείχα στο 2ο μέχρι 4ο νομίζω, και τότε ο λόγος που σταμάτησα να ακολουθώ
δεν ήταν σίγουρα το κόστος συμμετοχής ή τα αστέρια των ξενοδοχείων.
Αντιθέτως είχε μια άλλη αίγλη το κομβόι αυτό, αφού για την άφιξή μας οι κατά τόπους δήμοι θυμάμαι οργάνωναν υποδοχή με μουσική,
μπουφέ κλπ, ακόμα και κρουαζιέρα στη λίμνη Καστοριάς θυμάμαι…

Ας μη γκρινιάζουμε για όλα ρε παιδιά, δείτε την καλή πλευρά των πραγμάτων. Ζήστε πράγματα και μετά αλλάξτε σελίδα… απλά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την καλή πλευρά την είδαμε.


Το γιατί να μην γίνει καλύτερο το ιβεντ και να μην φέρει νέο αίμα στην λέσχη και στην διοργάνωση δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να γίνονται συστηματικά λάθη όπως λένε όλα τα παιδιά, να μην βελτιωθεί η διοργάνωση. Αν σταματήσουν όλοι οι παλιοί όπως λες, κλείνει η λέσχη την ίδια χρονιά.

Στιγμές μεγάλου ΠΑΣΟΚ δεν έρχονται ξανά. Δεν πειράζει. Η βόλτα μετράει.
 
Top Bottom