36ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2022

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή το gpx είναι πάνω από 7MB μέχρι να βρω τρόπο να το κάνω πιο μικρό, ένα relive χρήστη που ανέβηκε στο φβ.


 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για σύγκριση βάζω τους χάρτες απο το 36ωρο του 2011 το πρώτο που είχα πάει με σύνολο διαδρομής 2 μερών 1630χλμ + τα χιλιόμετρα να πας παρασκευή Καρπενήσι+τα χιλιόμετρα να γυρίσεις κυριακή απο Καμμένα Βούρλα, σύνολο κάπου 2.100km.

2η μέρα



1η μέρα
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Για σύγκριση βάζω τους χάρτες απο το 36ωρο του 2011 το πρώτο που είχα πάει με σύνολο διαδρομής 2 μερών 1630χλμ + τα χιλιόμετρα να πας παρασκευή Καρπενήσι+τα χιλιόμετρα να γυρίσεις κυριακή απο Καμμένα Βούρλα, σύνολο κάπου 2.100km.

2η μέρα



1η μέρα
βαγγελλ τοτε ειχες το bandit ?
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για σύγκριση βάζω τους χάρτες απο το 36ωρο του 2011 το πρώτο που είχα πάει με σύνολο διαδρομής 2 μερών 1630χλμ + τα χιλιόμετρα να πας παρασκευή Καρπενήσι+τα χιλιόμετρα να γυρίσεις κυριακή απο Καμμένα Βούρλα, σύνολο κάπου 2.100km.

2η μέρα



1η μέρα

ΠΟΝΑΩΩΩΩΩΩΩ ΗΔΗ!!!!!
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Για σύγκριση βάζω τους χάρτες απο το 36ωρο του 2011 το πρώτο που είχα πάει με σύνολο διαδρομής 2 μερών 1630χλμ + τα χιλιόμετρα να πας παρασκευή Καρπενήσι+τα χιλιόμετρα να γυρίσεις κυριακή απο Καμμένα Βούρλα, σύνολο κάπου 2.100km.

2η μέρα



1η μέρα
Δεν είχα παει σε αυτό, λόγο ακατάλληλης μότο αλλά οι φίλοι μου που ξεπαρθενευτηκαν σε αυτό, μου λέγαν τα καλυτερα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
οι φίλοι μου που ξεπαρθενευτηκαν σε αυτό, μου λέγαν τα καλυτερα.
Καλή χρονιά το 11...




Δε με λέγετε τώρα, πήγαμε, γυρίσαμε, περάσαμε καλά, είπαμε και τα κους κους μας, με τις φωτογραφίες και τα ρέστα τι κάνουμε πέρα από καυλάντα στο ινστα;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν είχαν λίγο χιούμορ θα είχε φωτό εδώ.





Εδώ πριν το κακαλετρι γέμισε κακά η κάλτσα με το γλίστρημα... Ούτε παραγγελία να το είχα κάνει

 

Leftis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
Suzuki V-Strom 650
Τερματίσαμε και εμείς άλλο ένα 36ωρο φέτος. Για εμένα το 10ο φέτος από το 2008 με δύο χρόνια που δεν κατάφερα να πάω και δύο χρονιές του κορονοιού. Γυρίσαμε πίσω με χαμόγελο, είδαμε όμορφα μέρη, τη φύση στα καλύτερα της και συναντήσαμε τους φίλους μας μετά από σχεδόν τρία χρόνια απουσίας. Περάσαμε πολύ όμορφα, κάναμε πλάκα και οδηγήσαμε με τη ψυχή μας. Να είμαστε καλά να πάμε πολλά ακόμα και να κάνουμε βόλτες όμορφες όπου αρέσει στο καθένα.

Τώρα όσον αφορά τη διοργάνωση

  1. νομίζω ότι το κόστος ήταν ένα θέμα που κουβεντιάσαμε όλοι αρκετά και νομίζω ότι η λέσχη άκουσε- πήρε το μήνυμα του κόσμου. Θα τα υπολογίσουν και θα δούμε. Πιστεύω και εγώ ότι με μία διανυκτέρευση λιγότερη θα έπρεπε να ήταν λίγο λιγότερα τα χρήματα.
  2. Όσον αφορά την εκκίνηση από τη στιγμή που δεν θα υπήρχε διανυκτέρευση τη Παρασκευή αναγκαστικά θα έπρεπε να γίνει κάπου στην Αθήνα. Αν την έκαναν στο Δίστομο, θα έπρεπε να ξυπνήσουμε 2 ώρες νωρίτερα στις 4 για πάρουμε εκκίνηση εκεί στις 7.30πμ ή να πάρουμε εκκίνηση στις 9.30 με 10.30 εκεί. Δεν γίνεται.
  3. Το πιλοτικό γίνεται πάντα με αυτοκίνητο, γιατί στη μηχανή δεν γίνεται να ταξιδεύεις και να κρατάς σημειώσεις. Τα χιλιόμετρα που γράφει στο roadbook είναι από το αυτοκίνητο και από το Google maps με όσο γίνεται μεγαλύτερη προσέγγιση. Πάντα βγαίνουν παραπάνω και για αυτό δίνουν μερικά ολικά για να μηδενίζεις πάλι και να είσαι πιο κοντά σε αυτά που γράφουν. Σε κάποια σημεία φέτος ήταν λίγο παραπάνω αλλά όχι σε σημείο να χάσει κάποιος το δρόμο. Φαντάζομαι ότι κάποιες φορές ανάλογα με την εμπειρία που έχουν αυτοί που κάνουν το πιλοτικό κάθε χρόνο θα κάνουν και κάποια λάθη. Αλλά είναι άνθρωποι οι οποίοι το κάνουν εθελοντικά για εμάς, δεν πληρώνονται, σπαταλούν πολλές μέρες-βράδια από το προσωπικό τους χρόνο και στο τέλος ακούνε μόνο τα λάθη, γκρίνια, εγώ όμως πλήρωσα και θέλω να είναι έτσι κτλ κτλ. Δεν έχω βγάλει διαδρομή αλλά πραγματικά έχω φίλους που το έχουν κάνει, ξέρω πόσο δύσκολο είναι, πόσο έχουν κουραστεί και στο τέλος σπάνια ακούν ένα ευχαριστώ.
  4. Η πρώτη μέρα είχε δύο διαδρομές μία χωμάτινη και μία μόνο άσφαλτο με λίγα παραπάνω χλμ. Δεν ήταν υποχρεωμένος να μπει κανένας στο χώμα. Η χωμάτινη ελέγχθηκε την ίδια μέρα και μας έστειλαν μήνυμα ότι είναι σε καλή κατάσταση για να τη περάσουμε όσοι θέλουμε.
  5. Το ξενοδοχείο ήταν καλό, όπως επίσης το φαγητό και το πρωινό. Έχει τύχει να πάμε παλιά σε καλύτερα αλλά ήταν μία χαρά.
  6. Χαλίκια, γαρμπίλι, πέτρες λακούβες έχει όλο το ελληνικό οδικό δίκτυο πόσο μάλλον το ορεινό θέλει πάντα προσοχή.
  7. Φέτος από ότι είδα οι συμμετοχές δεν ήταν λίγες αλλά δεν ήταν και οι 250 που ήταν κάποτε. Οι περισσότεροι ήταν παλιοί 36ωρίτες που ήξεραν τα κόλπα, να κάνουν καλή πλοήγηση, να κάνουν σωστή διαχείριση χρόνου κτλ οπότε έπαιξε και αυτό το ρόλο του στο να δώσει την εντύπωση ότι ήταν πιο εύκολο από άλλες χρονιές. Ήταν πιο λίγα τα χιλιόμετρα αλλά όχι τόσο. Επίσης κάποιοι που δεν είχαν εμπειρία ακολούθησαν τυφλά έμπειρους και έφτασαν και αυτοί σχετικά νωρίς. Μεγάλη συζήτηση το πόσα χλμ τελικά πρέπει να είναι για αλλη στιγμή.
  8. Στη αναχώρηση από Ρίο για Χαλανδρίτσα δεν υπήρχε λάθος και η φωτογραφία ήταν στο δρόμο κανονικά. Στο gps αν έβαζε κάποιος Χαλανδρίτσα το πήγαινε προς Πύργο, Οβριά, Χαλανδρίτσα Λάθος υπήρχε στη ταμπέλα στο Καρπενήσι που είχε πέσει κάτω και τη ψάχναμε μισή ώρα. Όταν τη βρήκαμε ήρθε και sms από την οργάνωση που ενημέρωνε.
  9. Το 36ωρο είναι κάτι μοναδικό στην Ελλάδα και δεν συγκρίνεται με κάποια άλλη εκδήλωση. Ίσως όπως αναφέρθηκε αν είχαμε κάποιο άλλο παρόμοιο να κάναμε σύγκριση.
  10. Κτλ κτλ
Για να μη γράψουμε σεντόνι για όλο το 36ωρο ήταν από τα καλά με πολύ ωραίες διαδρομές και ανάλογα τα γούστα θα μπορούσε να πει κάποιος ότι θα μπορούσαν να μπουν και άλλες. Όσοι οδηγούμε χρόνια τα περισσότερα μέρη από αυτά τα έχουμε πάει πολλές φορές. Αλλά μετά από τόσα χρόνια είναι σίγουρο ότι για κάποιο έμπειρο με πολλά χλμ θα τα έχει κάνει όλες τις διαδρομές δεν γίνεται αλλιώς.

Να είμαστε καλά όλοι να πάμε με το καλό στα επόμενα 1821, Troffy 2022 και να περάσουμε όμορφα! Εύχομαι καλούς δρόμους σε όλους!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το GPS σε βγάζει στην κλειστή έξοδο για Οβρια, δηλαδή πουθενά.

Το λάθος που λες στο 8 ήταν "στο χωριό Κάλαμο".
που το λένε Κάλανο.
και η φωτογραφία είναι μετά τον Κάλανο, μετά τον Πλάτανο, μετά τα Δενδρά, πριν το Κομπηγαδι. Κοντά, όχι εκεί που λέει όμως.



Αναγνωριστικές, αλήθεια με δικά μας λεφτά και χωρίς αμοιβή κανενός για την διοργάνωση, έχουμε κάνει πάντα με μηχανάκι για ετήσιες από φόρουμ. Δεν ανακαλύπτει τον τροχό η λέσχη και η δικαιολογία για το αυτοκίνητο σε μικρό μέρος της διαδρομής δεν στέκει. Δεν είναι ήρωες εθελοντές, υποστήριξη στο προϊόν κάνουν. Αν η λέσχη τους έχει για δουλικά και τα λεφτά των συμμετοχών δεν καλύπτουν την αναγνώριση, λάθος των μελών που το δέχονται, που δεν μιλάνε και δεν μας αφορά.


αν δεν δέχεται κανείς ότι κάνει λάθη, δεν θα αλλάξει κάτι ποτέ.

τι λέω τώρα, σκηνική πολιτική σκηνή, βγαλμένη από την εκλογική βάση καρμπόν. Όλοι σωστοί, οι ψηφοφόροι φταίνε για όλα.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Λάθος υπήρχε στη ταμπέλα στο Καρπενήσι που είχε πέσει κάτω και τη ψάχναμε μισή ώρα. Όταν τη βρήκαμε ήρθε και sms από την οργάνωση που ενημέρωνε.

Τελικά όντως ήταν η πεσμενη πινακιδα η σωστή;;;;κάποιοι είπαν ότι είναι ράδιο αρβύλα.

ΥΓ. Πραγματικά εντυπωσιάζομαι με τις λεπτομέρειες που θυμάστε, ονόματα χωριών, λάθη στο roabook, διαδρομές.... Εγώ δεν θυμάμαι τιποτα απολυτως.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΥΓ. Πραγματικά εντυπωσιάζομαι με τις λεπτομέρειες που θυμάστε, ονόματα χωριών, λάθη στο roabook, διαδρομές.... Εγώ δεν θυμάμαι τιποτα απολυτως.
Αν τα γράψεις σε χαρτί στο τανκμπαγκ για σιγουριά, να επιβεβαιώνεις που πας.
Αν τα γράψεις δεύτερη φορά στο GPS για να έχεις μπουσουλα γιατί οφείλεις στον εαυτό σου να ξέρεις που πας χωρίς βοήθεια άλλου...
Αν έχεις πάει τον Κάλανο τρεις φορές μπρος πίσω, έχεις ρωτήσει και τελικά πεις δεν γαμιεται...

Το θυμάσαι. Πώς έκανες την διαδρομή, σε γρήγορο ρυθμό κιόλας, χωρίς να θυμάσαι τίποτα ρε τέρας;



Αυτό με την πινακίδα που έλειπε αν το είχαν τρέξει, θα το ήξεραν. Το SMS δεν ξέρω πόσοι το είδαν έγκαιρα, λες και έχουν όλοι το τηλέφωνο μπροστά τους...
Αλλά τα είπαμε, στο αυτοκίνητο έτσι είναι. Και για αυτό δεν κάνεις αναγνώριση με αυτοκίνητο. Ή δεν κάνεις διέλευση μέσα από χωριό με 40, όταν πρέπει να στρίψεις στα σοκάκια όπου πετυχαίνεις το λοκαλι με τον αγρότη που έχει πιάσει κουβέντα και κλείνει τον δρόμο και τι θα τους πεις, α κατς α μαλώεις;


Όπως θα ήξεραν πχ ότι "μετά το φράγμα δεξιά" η δεξιά επιλογή είναι αδιέξοδο... (Αυτό το είδα στον δορυφόρο και δεν κατέβηκα, άλλοι πήγαν όπως έλεγε το roadbook και γύρισαν πίσω).



Γενικά γελάς με τα λάθη, το υφακι καρδιναλίων και τον σνομπιαμό. Χαρά στο κουράγιο των αρκετών μελών που ήταν με χαμόγελο, όρεξη και πραγματικά περίμεναν να δουν και να ακούσουν ότι περάσαμε καλά, που ισχύει.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αν είχαν λίγο χιούμορ θα είχε φωτό εδώ.





Εδώ πριν το κακαλετρι γέμισε κακά η κάλτσα με το γλίστρημα... Ούτε παραγγελία να το είχα κάνει

μεσσηνια έχουμε τα καλυτέρα...
απο πήδημα δεν περάσατε...?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
μεσσηνια έχουμε τα καλυτέρα...
απο πήδημα δεν περάσατε...?
Το κάνανε το 11 στις παρθένες, ευτυχώς γλιτώσαμε το 22.
 
Top Bottom