36 ΩΡΕΣ 2023-24ο Οδοιπορικό Αντοχής, 5-7/5/2023

tamanaco

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι - Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο
Όνομα
Τάσος
Μοτό
R1200GSA
Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω ούτε αυτό που υπάρχει ήδη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελικά ποσά χιλιόμετρα ήταν συνολικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι, με την βοήθεια του Μαρίνου.

Είναι πολύ μεγάλο για να ανέβει στο φόρουμ.

Ψάχνω να δω πως κόβεται, για να βάλω τα τμήματα που δεν έχουν ήδη μπει μόνο.
Μετέτρεψέ το σε ΚΜΛ και ζιπαρισέ το.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Δεν βοηθάει γιατί εννοώ την Αιανή
Κάψιμο πρωί πρωί!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χαίρομαι που περάσατε όλοι καλά, ευχαριστηθήκατε χιλόμετρα και παραστάσεις, ενώ οι φωτογραφίες είναι όμορφες και μας δίνουν και εμάς λίγο από το άρωμα της βόλτας. Εγώ πάντα σε αυτές τις βόλτες κράταγα όμορφα μέρη και σημεία που είχα περάσει φευγαλέα, για να έρθω να τα δω σε πιο χαλαρούς ρυθμούς στο μέλλον. Επίσης βλέπωντας τις φωτογραφίες, προσωπικά μου δίνει χαρά όταν μπορώ να αναγνωρίσω το μέρος και το σημείο και να αναπωλήσω τη δική μου βόλτα όταν είχα περάσει από εκεί. Αυτό βέβαια δημιουργεί αμέσως λαχτάρα για την επόμενη βόλτα....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σκεφτόμουν μεταξύ σοβαρού και αστείου, αν τερματίσαμε μεσάνυχτα... Πως θα τερματίζαμε "νωρίς", τέλος πάντων πες με φως ημέρας.


Είδα τις φωτό ξανά, για να σπάσω το στερεότυπο που λέει ότι δεν κοιτάς ποτέ ξανά τις φωτογραφίες που έβγαλες με το κινητό σου και ταξίδεψα πίσω. Πολύ λίγες και δεν κάνουν χάρες στην διαδρομή, η οποία και λόγω καιρού που ήταν πότε συννεφιασμένος και πότε καλοκαιρινός σε συνδυασμό με τις αλλαγές στο υψόμετρο μας έκανε να ζούμε μιά τεράστια ποικιλία σε χρώματα, μυρωδιές, θερμοκρασίες, τρεις εποχές σε μιά βόλτα. Από δίπλα στο νερό να βρίσκεσαι πολύ πάνω από το νερό, πότε ποτάμι, πότε λίμνη, πότε δεξιά σου, πότε αριστερά σου. Αν ήταν να φωτογραφίζω όλα αυτά που βρήκα όμορφα θα ήμουν ακόμα εκεί. Σε πόσα μέρη δεν σκέφτηκα "ένα καφέ και απλά να κάτσω να ρουφήξω ηρεμία", εντάξει δεν θα γινόταν αυτό με όλους να περνάνε από πίσω μου, σε άλλες συνθήκες λέμε, που δεν περνάει ψυχή και ο καφές γιατί τον στερήθηκα όλο το ΣΚ. Το κρίμα με αυτή τη φάση είναι ότι θες διανυκτέρευση, αν πεις ότι πας για να τα χαζέψεις. Και μετά δεν θες να γυρίσεις πίσω. Κυριακή πρωί στην λίμνη Καστοριάς η χαρά του Θεού και Δευτέρα πρωί στην Αχαρνών, μέσα σε ένα διαμέρισμα που τελευταία φορά που καθαρίστηκε ήταν πρωθυπουργός ο Ανδρέας, πόσο λάθος.


Να το πάω λίγο πίσω, κάναμε κάτι "λάθος" ή ίσως πιο σωστά τί θα έπρεπε να κάνουμε για να τερματίσουμε λιγότερο ταλαιπωριακά; Παρατήρησε ο Γιώργος ότι την Κυριακή οι στάσεις ήταν μεγαλύτερες. Γεγονός, υπήρχε κούραση. Κάτσαμε 40 λεπτά στο σημείο που πήραμε τον δεύτερο, κρυφό, χάρτη. Κάτσαμε για νερό και καφέ στην φάρμα έξω από την Ελάτη. Χαζολογούσαμε στα βενζινάδικα λίγο παραπάνω. Ο ρυθμός οδήγησης δεν νομίζω να έπεσε, πλην της παράκαμψης της τελευταίας φωτογραφίας που ήταν επικίνδυνο το οδόστρωμα. Και δύο ώρες να ήταν αυτά, πάλι θα τερματίζαμε λίγο μετά τις 10μμ.

Θα μπορούσαμε να οδηγήσουμε πιο γρήγορα, το 950 είχε απλά τρελό περιθώριο ακόμα, δεν το πιστεύω ακόμα ότι το έζησα αυτό. Θα ήταν ευχάριστα; Θα μπορούσα να κλέβω ματιές ή θα θυμόμουν ΜΟΝΟ τον δρόμο; Πόση κούραση παραπάνω θα μάζευε αυτό και τελικά πόσο ασφαλές θα ήταν αυτό γενικά; Το άλλο ερώτημα είναι, πόσο σημαντικό είναι να τερματίσει κάποιος νωρίς και γιατί ψάχνω τώρα πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν, το σημαντικό είναι ότι έκανα και ευχαριστήθηκα όλη την διαδρομή.

Ρωτάω ενώ ξέρω ότι σωστή απάντηση δεν υπάρχει γιατί όλοι μας είμαστε διαφορετικοί, σκέφτομαι γράφοντας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφού όλο αυτό δεν είναι βόλτα, αλλά έχει πυρ και κίνηση, γιατί βασανίζεσαι??
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αφού όλο αυτό δεν είναι βόλτα, αλλά έχει πυρ και κίνηση, γιατί βασανίζεσαι??
Το "ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να γίνει" είναι πάντα ζητούμενο.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το "ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να γίνει" είναι πάντα ζητούμενο.
Νομίζω, ακριβώς επειδή δεν είναι η συμβατική βόλτα που πας και χαζευεις και πίνεις καφε και βγάζεις φωτογραφίες, θέλει ρυθμό και όχι πολλές στάσεις. Οι στάσεις πρέπει να περιορίζονται στις στάσεις για τις φωτογραφίες της διοργάνωσης και τα παιχνίδια, μικρό σνακ στο πόδι και στο επόμενο. Στάση για φαγητό όχι, εγώ στη μέση της ημέρας κάνω μία γρήγορη στάση (30 λεπτά) για καφέ κάπου στη μέση. Θεωρώ ότι αυτός είναι ο πιο αποτελεσματικος τρόπος να γίνει η συγκεκριμένη βόλτα. Βέβαια αυτό είναι το πλάνο, μου έχει τύχει χρονιά να φτάνω 9 το βράδυ και άλλη 3 τα χαράματα.
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
Το "ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να γίνει" είναι πάντα ζητούμενο.
Ο "ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να γίνει" οτιδήποτε (το "ζητούμενο" που λες), είναι αυτός που σε κάνει να το διασκεδάζεις, να περνάς καλά, να γκαυλώνεις (με γκ), να φχαριστιέσαι με ολη σου την ψυχή. :)
Το optimization είναι ύπουλη παγίδα Γιάννη, μακριά από μας. :friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο "ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να γίνει" οτιδήποτε (το "ζητούμενο" που λες), είναι αυτός που σε κάνει να το διασκεδάζεις, να περνάς καλά, να γκαυλώνεις (με γκ), να φχαριστιέσαι με ολη σου την ψυχή. :)
Το optimization είναι ύπουλη παγίδα Γιάννη, μακριά από μας. :friendship:
Το ότι δεν βρεθήκαμε νύχτα με το 50% της διαδρομής μπροστά μας είναι ικανοποίηση (έχω διαβάσει πολλά κείμενα παρουσίασης πως τα πέρασαν άλλοι τόσα χρόνια).

Η παρέα των συνοδοιπόρων είναι πολλαπλό Τζακ Ποτ από όλες τις πλευρές.

Αν δεν το είχαμε κάνει κουβέντα μεταξύ μας μέσα στην ημέρα δεν θα το θεωρούσα άξιο συζήτησης. Με λιγότερες στάσεις ή πιο σύντομες νομίζω ότι θα έβγαζε κούραση στην οδήγηση. Γενικά δεν βρίσκω κάτι που θα ήθελα να έχει γίνει αλλιώς, μάλλον θα σταματούσα για φωτό περισσότερο αν ήμουν μόνος και θα τερμάτιζα ακόμα πιο αργά.



Το άλλο αστείο, σήμερα που έκανα το πλύσιμο "της πεθεράς" να φύγουν τα μυγακια. Σε κάποιο ανεφοδιασμό, ίσως την πρώτη ημέρα, μου μυρίζει πλαστικό που καίγεται. Δεν έδωσα σημασία αφού δεν είδα σημάδια η καπνό, ήταν και πολλοί γύρω μου. Τώρα είδα ότι ακόμα μια φορά έσπρωξα το τουτορο πάνω στην εξάτμιση και έλιωσε το καπάκι. Το έβγαλα μέχρι νεωτέρας.


Επίσης... Πόσο εύκολα ξεβιδωνει παξιμάδι ασφαλείας με πλαστική ασφάλεια; Η βάση του GPS την δεύτερη ημέρα ήταν "λασκα". Περίεργο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία εμπειρία παίδες...! :friendship:
Πήραμε και εμείς μια δόση μέσα από τις εικόνες και τις περιγραφές.
 
Top Bottom