36 ΩΡΕΣ 2023-24ο Οδοιπορικό Αντοχής, 5-7/5/2023

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Με σίγουρο αφανισμό της διοργάνωσης στο μέλλον.
Θα βρεθεί κάτι να πάρει την θέση του. Ήδη η πολύ καλή δουλειά που κάνουν τα παιδιά στο Λεωνίδιο έχει τραβήξει αρκετό κόσμο που δεν του αρέσει το πως έχει γίνει το 36ωρο. Σίγουρα θα βρεθεί κάποια στιγμή κάτι και για αυτούς που θέλουν κάτι ακόμα πιο σιδερόκωλο για ολόκληρο ΣΚ.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Δεν είχα καταλάβει αυτό από τα γραφόμενα αλλά ότι η Παρασκευή είναι "κανονική ημέρα διαδρομής".
Ετσι γίνονταν συνήθως, εκτός εάν αλλάξει κάτι λόγω των αλλοδαπών συμμετοχών.
Αλλά πολλοί ξεκινάνε από Παρασκευή κι απ' τον σύντομο δρόμο .. οπως ειθισται στη φυλή μας :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα βρεθεί κάτι να πάρει την θέση του. Ήδη η πολύ καλή δουλειά που κάνουν τα παιδιά στο Λεωνίδιο έχει τραβήξει αρκετό κόσμο που δεν του αρέσει το πως έχει γίνει το 36ωρο. Σίγουρα θα βρεθεί κάποια στιγμή κάτι και για αυτούς που θέλουν κάτι ακόμα πιο σιδερόκωλο για ολόκληρο ΣΚ.
Φέτος είχε υποσχεθεί ο Μανώλης "ολόκληρο ΣΚ".
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
210 φέτος για τις ελληνικές συμμετοχές

:muted:
Δεν έχω καταλάβει πως δικαιολογείται η διαφορά του ποσού για Έλληνες και "ξένους"
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πυξιδας990 παίζετε κρυφτούλι και εσείς;




Δεν έχω καταλάβει πως δικαιολογείται η διαφορά του ποσού για Έλληνες και "ξένους"
Σας κάνουν τιμούλα δεν σας αρέσει.
Δεν σας κάνουν τιμούλα, είναι κλέφτες.
Πάρτε μιά απόφαση επιτέλους.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
πυξιδας990 παίζετε κρυφτούλι και εσείς;
κάνε ένα φόλοου στην σελίδα της μοτοπαρέας ντε κι εσύ....
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
κάνε ένα φόλοου στην σελίδα της μοτοπαρέας ντε κι εσύ....
Κάτσε να ανοίξω το θέμα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
κάνε ένα φόλοου στην σελίδα της μοτοπαρέας ντε κι εσύ....
Ψηλέ κοίτα πως πάει το πράγμα. Το ΦΒ είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κουτί που κάνει ηχώ θλίψη, μιζέρια, μίσος, θυμό. Είμαι σε υπερσοβαρή σκέψη να το στείλω στο διάολο γιατί: α) δεν βλέπω τι κάνουν οι φίλοι μου πια, μόνο διαφημίσεις και εμπορικές σελίδες γενικότερα και β ) να πάρουν όλοι μαζί την επανάσταση και να την κάνουν κλύσμα, δεν την θέλω άλλο, αν θέλω να με εκνευρίζει κάποιος κάνω ζάπινγκ τα κανάλια με τους ΑΡΔ και γ) ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ να κοιτάξω έστω μία δημοσίευση από τον κάθε έναν την ημέρα.

Οπότε το "ε, μπήκε στην σελίδα μας" είναι λίγο τυχαίο αν το δει κάποιος. Και το 36ωρο κατά τύχη το είδα.


Ο Ιούνιος είναι κακός μήνας γενικότερα, οπότε δεν ξέρω για το 1821.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ψηλέ κοίτα πως πάει το πράγμα. Το ΦΒ είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κουτί που κάνει ηχώ θλίψη, μιζέρια, μίσος, θυμό. Είμαι σε υπερσοβαρή σκέψη να το στείλω στο διάολο γιατί: α) δεν βλέπω τι κάνουν οι φίλοι μου πια, μόνο διαφημίσεις και εμπορικές σελίδες γενικότερα και β ) να πάρουν όλοι μαζί την επανάσταση και να την κάνουν κλύσμα, δεν την θέλω άλλο, αν θέλω να με εκνευρίζει κάποιος κάνω ζάπινγκ τα κανάλια με τους ΑΡΔ και γ) ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ να κοιτάξω έστω μία δημοσίευση από τον κάθε έναν την ημέρα.

Οπότε το "ε, μπήκε στην σελίδα μας" είναι λίγο τυχαίο αν το δει κάποιος. Και το 36ωρο κατά τύχη το είδα.


Ο Ιούνιος είναι κακός μήνας γενικότερα, οπότε δεν ξέρω για το 1821.
Εχω 10 μέρες που έκανα ακριβώς αυτό, για τους λόγους που γράφεις. Το διέγραψα από το κίνητό και ησύχασα...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ψηλέ κοίτα πως πάει το πράγμα. Το ΦΒ είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κουτί που κάνει ηχώ θλίψη, μιζέρια, μίσος, θυμό. Είμαι σε υπερσοβαρή σκέψη να το στείλω στο διάολο γιατί: α) δεν βλέπω τι κάνουν οι φίλοι μου πια, μόνο διαφημίσεις και εμπορικές σελίδες γενικότερα και β ) να πάρουν όλοι μαζί την επανάσταση και να την κάνουν κλύσμα, δεν την θέλω άλλο, αν θέλω να με εκνευρίζει κάποιος κάνω ζάπινγκ τα κανάλια με τους ΑΡΔ και γ) ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ να κοιτάξω έστω μία δημοσίευση από τον κάθε έναν την ημέρα.

Οπότε το "ε, μπήκε στην σελίδα μας" είναι λίγο τυχαίο αν το δει κάποιος. Και το 36ωρο κατά τύχη το είδα.


Ο Ιούνιος είναι κακός μήνας γενικότερα, οπότε δεν ξέρω για το 1821.
Εχω 10 μέρες που έκανα ακριβώς αυτό, για τους λόγους που γράφεις. Το διέγραψα από το κίνητό και ησύχασα...
Αναλόγως πως το χρησιμοποιείτε παιδιά.
Εμένα, μια χαρά με βολεύει πλέον καθαρά για να βλέπω διάφορα γκρουπάκια που με αφορούν περί μοτο, μερικές ωραίες σελίδες που ακολουθώ και τέλος!
 

Leftis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
Suzuki V-Strom 650
Φέτος από ότι έχω μάθει είναι στα 210 ευρώ με δύο διανυκτερεύσεις Παρασκευή Σάββατο, με πρωινό και δείπνο σε 5* και 4* hotel Boutique. Ίσως να υπάρξει επιλογή για κάποιον που μπορεί να είναι στην εκκίνηση το Σαββάτο το πρωί 170, δεν είναι σίγουρο ακόμα. Αλλά δεν προτείνεται. Να φύγεις από Αθήνα από τις 5πμ να είσαι εκεί 7πμ; Να μείνεις σε ένα άλλο ξενοδοχείο με 50 ευρώ, το μοιράζεσαι 25 + 20 να φας κάτι το βράδυ; Πιο ακριβά σου βγαίνει και δεν μένεις σε 5* ούτε είσαι με όλη τη διοργάνωση του παγκοσμίου.

Το κόστος φαίνεται μεγάλο αλλά αν το αναλύσεις λίγο

-στο ξενοδοχείο της Παρασκευής έχει 150 το δίκλινο , το μοιράζεσαι άρα πληρώνεις το μισό 75 δύο μέρες 150 ευρώ.

-φαγητό δεν θες 20 ευρώ και σε ταβέρνα να πας; δύο μέρες 40 ευρώ

-road book , μπλούζα, κτλ

- οδική βοήθεια , σκούπα κτλ

- σνακ στο δρόμο

- πιλοτικό που κάνουν όλη τη διαδρομή νοικιάζουν αυτοκίνητο ξενοδοχείο, γενικά έξοδα για αυτούς που πάνε και άλλα.

Αν τα κάνουμε ένα σύνολο διαμονή και φαγητό μόνο είναι 150 + 40 = 190 + τα υπόλοιπα.

Θα μου πείτε τώρα τι λες ρε μεγάλε με τόσα άτομα αυτοί θα πάρουν καλύτερες τιμές. Φυσικά λέσχη είναι θα βγάλει και αυτή να πληρώσει τα έξοδα στο κτήριο που νοικιάζουν και ότι άλλο έχουν δεν ξέρω.

Είναι άλλες εκδηλώσεις που σου λένε έλα και τα έξοδα διαμονής κτλ δικά σου, ωραίο και αυτό άλλη φάση. Υπολόγισε και εκεί πόσο τελικά πληρώνεις όλα μαζί κτλ. Υπάρχει διαφορά σίγουρα αλλά όχι τραγική. Μπορείς να πας μόνος σου και να πληρώσεις κανένα καλό και αυτό όλοι το κάνουμε.

Επίσης γιατί πρέπει να συγκρίνουμε εκδηλώσεις διαφορετικές μεταξύ τους. Σου αρέσει πηγαίνεις. Δεν σου αρέσει δεν πας απλά πράγματα.

Αυτοί που θα έρθουν από το εξωτερικό συμμετέχουν σε κάτι διαφορετικό θα μείνουν και θα ταξιδέψουν μία μέρα παραπάνω. Έχει σχέση με τη FIM πως διοργανώνεται το παγκόσμιο και όποιος έχει όρεξη μπαίνει στη σελίδα και διαβάζει τι προδιαγραφές πρέπει να έχει. Αντίστοιχα σε άλλες χώρες είναι πολύ πιο ακριβά. Αν ρίξετε και μία ματιά σε αντίστοιχες εκδηλώσεις στην Ελλάδα με αυτοκίνητα οι τιμές είναι αλλού.

Επίσης οργανώνουν στην Ελλάδα πολλές ακόμα λέσχες αντίστοιχου τύπου εκδηλώσεις που μπορεί ο κάθε ένας από εμάς να συμμετάσχει πολύ αξιόλογες.

Για να μη γράφω σεντόνια όποιος θέλει όπως ακριβώς λέει αν έχει απορίες μπορεί να περάσει από τη λέσχη να ρωτήσει ότι θέλει. Για να μη γίνεται αυτού του είδους η συζήτηση δεν λένε τη τιμή στο facebook. Αν πάρεις ένα τηλέφωνο στη λένε και ας μη περάσεις από εκεί. Στη δήλωση έχει δύο κινητά που μπορεί να επικοινωνήσει όποιος θέλεις μετά τις 8.

Δεν είμαι ούτε ήμουν ποτέ μέλος του Moto Guzzi (και να ήμουν δεν θα ήταν κακό) και δεν έχω καμία σχέση με τη διοργάνωση. Απλά έχω κάνει όλα τα 36ωρα εκτός από 3 από το 2008. Είχα τις ίδιες απορίες και απλά πήρα ένα τηλέφωνο. Το βράδυ θα πάω βόλτα από εκεί να πιω μία μπυρίτσα και να μάθω περισσότερες πληροφορίες στη λέσχη.

Για πέρυσι τα είχαμε πει, ούτε εμένα μου άρεσε το 170 πήγα από εκεί τα είπαμε και στο τέλος αποφασίσαμε στη παρέα άλλοι να πάμε και άλλοι όχι. Κανένα πρόβλημα όλοι καλά περάσαμε.

Εμείς θα κάνουμε κριτική αυτοί που το οργανώνουν θα κάνουν αυτό που πιστεύουν και αν μας αρέσει θα πηγαίνουμε.
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
η λεσχη εχει μερικους πολυ αξιολογους ανθρωπους
μεσα απο την λεσχη ταξιδεψα, γνωρισα ανθρωπους που το θεωρησα τιμη μου.
η λεσχη υπηρχε και προ φορουμς φεισμπουκ κλπ κλπ


εγινα μελος οσο πηγα στα 36 ωρα
ουσιαστικα τα ιδια πληρωνες , αν ησουν μελος πληρωνες τα ιδια μειον την εγγραφη
τωρα ,τα χρηματα , 100 120 ευρω τοτε δεν τα ελεγες λιγα ,παλι ειχε μουρμουρα
ο καθενας πραττει αναλογως
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Για τα δεδομένα του 36ωρου και την εποχή μας , το 210 είναι νορμάλ τιμή με 2 διανυκτέρευσεις .

Η κουβέντα που εξελίσσεται είναι ντεζαβου βγαλμένη από τα μακρινά 2013 και 14και 15 ....κτλ κοινός κάθε χρόνο τα ίδια.

Συγκρίσεις επίσης 36ωρου με Λεωνίδιο είναι τουλάχιστον άκυρες ειδικά από όσους δεν έχουν κάνει και τα 2 .
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα βρεθεί κάτι να πάρει την θέση του.
Έτσι!
Όλα έχουν ημερομηνία τέλους, αργά ή γρήγορα!!!
Το έχουμε δει πολλές φορές, και θα συμβαίνει παντού και αφορά τα παντα!
Πάντα επίσης, κάτι άλλο θα παίρνει τη θέση του παλιού!!!!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει μην είμαστε άδικοι, 2 κατοστάρικα για τέτοια διοργάνωση σε δυνατά ξενοδοχεία μαζί πρωινό δείπνο, οργάνωση μπλουζάκια, roadbook, υποστήριξη, μια χαρά είναι. Μαζί με τις βενζίνες σου διοδια άλλα έξοδα θες 5 κατοστάρικα. Για μια τέτοια διοργάνωση και τόσα χλμ είναι αναμενομενα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εντάξει μην είμαστε άδικοι, 2 κατοστάρικα για τέτοια διοργάνωση σε δυνατά ξενοδοχεία μαζί πρωινό δείπνο, οργάνωση μπλουζάκια, roadbook, υποστήριξη, μια χαρά είναι. Μαζί με τις βενζίνες σου διοδια άλλα έξοδα θες 5 κατοστάρικα. Για μια τέτοια διοργάνωση και τόσα χλμ είναι αναμενομενα.
Εκτός θέματος, αλλά αφού μιλάμε για κόστη. Το τρόφι αν το κάνει κάποιος και τις τρεις μέρες από Παρασκευή πόσο θα κοστίσει, βενζίνες φαγητά δωμάτια τα πάντα όλα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εκτός θέματος, αλλά αφού μιλάμε για κόστη. Το τρόφι αν το κάνει κάποιος και τις τρεις μέρες από Παρασκευή πόσο θα κοστίσει, βενζίνες φαγητά δωμάτια τα πάντα όλα;
150-200...με σκηνή, περιπου
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εκτός θέματος, αλλά αφού μιλάμε για κόστη. Το τρόφι αν το κάνει κάποιος και τις τρεις μέρες από Παρασκευή πόσο θα κοστίσει, βενζίνες φαγητά δωμάτια τα πάντα όλα;
194,5€

:p

Πρέπει για να σου κάνουμε κοστολόγιο να μας πεις με τί όχημα θα έρθεις, τί χιλιομετρα θα κάνεις εκεί (άσφαλτο ή χώμα?), πώς θα γυρίσεις, πόσο τρως και πόσο συχνά, αν σου αρέσει ο καφές ή πίνεις σοκολάτα και αν καπνίζεις. Επίσης πόσα κιλά είσαι. Αυτό δεν έχει σχέση αλλά μιας και είμαστε εδώ να σου βγάλουμε και μια δίαιτα αν χρειάζεται..:roflmao:
 
Top Bottom