50 χρόνια YAMAHA στην Ελλάδα

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός. Θα εξηγήσω...

Το 1969 η εταιρεία Αφοί Ηλιόπουλοι ΑΕΕ άρχισαν να εισάγουν τα προϊόντα Yamaha στη χώρα μας.
Από τότε η Yamaha Ελλάδες άλλαξε νομικά πρόσωπα, άλλαξε χέρια, άλλαξε δομές και κυρίως άλλαξε και επέκτεινε κτιριακές εγκαταστάσεις ουκ ολίγες φορές.

Πριν από λίγες ημέρες στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος η Yamaha Ελλάδος γιόρτασε τα 50 χρόνια της εκπροσωπούμενη από τα μέλη της σημερινής Διοίκησης της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ η οποία απαρτίζεται κυρίως από τον Επίτιμο Πρόεδρο κο Οδυσσέα Κυριακόπουλο, τον Πρόεδρο κο Πάρη Κυριακόπουλο και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο κο Σωτήρη Χατζίκο.

Σε κάποιους φίλους εδώ μέσα αυτά τα ονόματα μπορεί να μεταφράζονται ως η εξέλιξη και η πορεία της εταιρείας στην Ελλάδα...

Τη πρώτη μου Yamaha την απέκτησα το 1989 στη Λέσβο (εργαζόμουν εκεί). Ακολούθησαν και άλλες. Σιγά-σιγά έχτισα κάποιες σχέσεις με ανθρώπους της Yamaha Ελλάδος στην Αθήνα, όπου κατέβαινα σχεδόν σε κάθε άδεια μου.

Ένας από τους πρώτους ανθρώπους που γνώρισα εγώ ήταν ο Νίκος Τσακνάκης. Ο Νίκος τα τελευταία πολλά χρόνια ήταν ο υπεύθυνος του καταστήματος της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ στη Λεωφόρο Μεσογείων στο ύψος της Κατεχάκη. Αν δεν είναι ο παλαιότερος εργαζόμενος στη Yamaha Ελλάδος σίγουρα είναι ένας από αυτούς. Για εμένα ο Νίκος ήταν η πρώτη μου σκέψη όταν αυτή ταυτιζόταν με ένα προϊόν Yamaha, είτε αυτό ήταν μια μοτοσυκλέτα είτε ένα ανταλλακτικό ή ακόμη και ένα αξεσουάρ. Yamaha και Νίκος Τσακνάκης ήταν το ένα και αυτό στο μυαλό μου.
Αυτός ο άνθρωπος υπηρέτησε τη Yamaha Ελλάδος για περισσότερο από 40 χρόνια και αν και γνωρίζω πως δεν διαβάζει ούτε το παρόν, ούτε και κανένα άλλο forum, θέλησα προς τιμήν του να αναφερθώ στο όνομα του καθώς ο Νίκος από σήμερα έχει συνταξιοδοτηθεί. Χθες πέρασα από τη Yamaha Αγ. Παρασκευής για να τον αποχαιρετίσω.

Ο Νίκος με τον τρόπο του κατάφερνε να δίνει στη πώληση ενός προϊόντος Yamaha το χαρακτήρα μιας νεοσύστατης φιλίας, όχι μόνον με τον ίδιο αλλά και με τον χώρο. Του εύχομαι μια καλή νέα ζωή και να απολαύσει την οικογένεια του, το αγαπημένο χόμπι του και ότι άλλο αγαπάει και ελπίζω που και που να βλεπόμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αυτη ειναι η ομορφια της ζωης.....ενας κυκλος κλεινει.....ενας νεος αρχιζει..!!!!!


Να γινω...Μεντιουμ για λιγο.....βλεπω οτι...θα γερασουμε παρεα....εσυ με γιαμαχα...κ εγω με καβασακι....χαχα..!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτη ειναι η ομορφια της ζωης.....ενας κυκλος κλεινει.....ενας νεος αρχιζει..!!!!!


Να γινω...Μεντιουμ για λιγο.....βλεπω οτι...θα γερασουμε παρεα....εσυ με γιαμαχα...κ εγω με καβασακι....χαχα..!!!!
Αλήθεια είναι....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Είναι αυτό που συμβαίνει όταν κάποιος κάνει κάτι λίγο περισσότερο από απλά "την δουλειά του"
Ωραίος Στέφανε που το τονίζεις!
 
Top Bottom