640 SM προβλημα με ρευματα

Akatosh

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM 640SM
Καλησπερα στην ομαδα δεν εχω adv αλλα το forum για τα κατεμακια εκλεισε και θελω λιγο τα φωτα σας πριν ξοδεψω τα χρηματα μου ασκοπα οπως μεχρι στιγμης...ας μπουμε στο ψητο!
Αγορασα προσφατα ενα KTM 640 sm prestige 04 το μηχανακι δεν ειχε κομπλερ μιζας και το εβαζα με μανιβελα μεχρι που μια καλη αναποδη με εκανε να παω να αγορασω το κομπλερακι για να το βαζω με μιζα αφου εγινε η αγορα ολα καλα τις πρωτες ημερες μετα ομως η μιζα αρχισε να ζοριζεται ως που δεν ειχε δυναμη να παρει μπρος το μηχανακι στην αρχη νομιζα οτι ηταν το ρελε επειδη εκανε ενα ζζζζ το αλλαξα αλλα τιποτα πηγα σε μαστορα και μου ειπε πως ηταν η μπαταρια γιατι οταν το βαζαμε στο ρευμα δουλευε αψογα αφου την αλλαξαμε δεν κρατησε πανω απο βδομαδα παλι την ξεφορτησε μου ειπε αφου μετρησε τα πηνια πως λογικα ειναι ο ανορθωτής τον αλλαξα και αυτον αλλα το προβλημα παρεμεινε στην τελικη αλλαξαμε και τα πηνια αλλα παλι τα ιδια!! τσαμπα λεφτα εν ολιγης και ακρη δεν εχω βγαλει εχει κανεις κατι να μου προτείνει ? Ευχαριστω ! :D
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αφου μετρησε τα πηνεια και τα βρηκε ΟΚ γιατι τα αλλαξατε;
Τελος παντων, απο ηλεκτρικα δεν κατεχω, αλλα αφου αλλαχτηκαν μπαταρια, ανορθωτης, πηνεια τοτε μαλλον καπου εχεις διαρροη και ψοφαει η μπαταρια
 

Akatosh

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM 640SM
διαρροη μπορει να εχω πχ απο κακη κατασταση της πλεξουδας ?
θα το κοιταξω σε ηλεκτρολογο δευτερα και θα ενημερωσω παλι
τα πηνια αλλαχτηκαν γιατι τα πρωηγουμενα μοιαζαν λιγο ταλαιπωριμενα ειχαν βγαλει "τριχουλες" μεσα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα πηνία δεν τα ελέγχουμε με τρίχες...τα μετράμε με το κατάλληλο όργανο.
Το ίδιο κ τον ανορθωτή/σταθεροποιητή.
Την πιθανή ύπαρξη διαρροών ,επίσης.
Διαρροή μπορεί να έχεις απο fail οποιουδήποτε ηλεκτρικού εξαρτήματος ,ή απο φθαρμένα καλώδια στην πλεξούδα ,τα οποία ακουμπάνε μεταξύ τους ή στο πλαίσιο.
Αν έχεις συναγερμό ,ξήλωσέ τον.(είναι συνήθης ύποπτος διαρροών)
Αν έχεις άλλες ηλεκτρικές μόντες ,έλεγξέ τις.
Eλεγξε τις γραμμές ρεύματος κ σώματος που πάνε στην μίζα.(χαλάρωση-φθορά-μάκα-οξείδωση-έλειψη/φθορά μονωτικών υλικών > χρήζουν αποκατάστασης)
Ελεγξε τις φίσες υψηλής τάσης-πηνίων-ανορθωτή για οξειδώσεις-μάκα-κακή εφαρμογή.(καθάρισε με contact cleaner)

Αν δεν το'χεις ,απευθύνσου σε κάποιον που να γνωρίζει.
 

Akatosh

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM 640SM
Mε οργανο ηταν μετρημενα και τα πηνεια και ο ανορθωτης !
αποψε ειπα να κανω μια βολτα (δεν υπαρχουν φωτα στο μηχανακι) ετσι εβαλα ενα σποτακι με φισα στην πλεξουδα το περιεργο ειναι πως το σποτακι επαιρνε ρευμα ακομα και οταν ο διακοπτης ηταν κλειστος
και εσβηνε μονο με τα χειριστηρια που ειναι διπλα στο γκαζι μηπως εχει γινει καποια στραβη στην πλεξουδα και το μηχανακι ειναι σαν να εχει μόνιμα ανοιχτο διακοπτη? (δεν παιρνει μπροστα οταν ο διακοπτης ειναι στο οφφ)
αλλα και αν αυτο συμβαινει οταν το μηχανακι ηταν αναμενο δεν θα επρεπε να φορτωνει την μπαταρια ?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aν έχουν γίνει τροποποιήσεις (κόψε-ραψε) στην πλεξούδα ,όλα είναι πιθανά.
 

Akatosh

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM 640SM
Τελικα πηγαμε ηλεκτρολογο σημερα μου ειπε πως η καλωδιοσεις απο τα πηνια μεχρι πανω ηταν μπουρδελο
μεχρι στιγμης ολα καλα ελπιζω να ηταν αυτο ολο το θεμα
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ! :D
 
Top Bottom