7+1 Info για τον μοτοταξιδιωτη Εξωτερικου!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σκεψη μου να σηκωσω αυτο το Τοπικ για ανταλλαγη γνωσεων και αποψεων,τοσο απο οσους εχουν ταξιδεψει Εξωτερικο οσο και για οσους θελουν να ταξιδεψουν στα ιδια μερη...
Σκοπος να υπαρχει συγκεντρωμενη γνωση εδω ωστε καποιος που θελει,να ανατρεχει και να βρισκει τι απαιτειται για ενα ταξιδι σε καποια Χωρα του Εξωτερικου...
Πέρα δηλαδη απο τις αποσκευες και το...κρανος ποια ειναι τα βασικα και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ Νόμιμα εγγραφα και οσα χρειαζονται για να μπουμε και να ταξιδεψουμε σε αυτη τη Χωρα και να μην συναντησουμε δυσκολιες ή μην φαμε πορτα...

Φτιαχνω λοιπον μια Καρτελλα που αφορα σε μια Χωρα που θελω να ταξιδεψω και οποιος γνωριζει συμπληρωνει Λακωνικά,για αυτη την Χωρα...

1)ΧΩΡΑ (που παμε)

2)Ταξιδιωτικα Εγγραφα Ταξιδιωτη (τι να εχω για μενα)

3)Ταξιδιωτικα Εγγραφα για την Μοτοσυκλετα (τι να εχει μαζι της)

4)Συναλλαγμα-Καρτες-Μετρητα (πως πληρωνω)

5)Τι να εχω υποψη οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ εκει; (μην σου τυχει...δεν ηξερες δεν ρωταγες; )

6)ΤΙΠ για ευκολια στο ταξιδι εκει(κανα περιεργο-πονηρο που δεν φανταστηκα πριν ξεκινησω)

7)Ιδιαιτερα χαρτια για αυτη τη Χωρα (κατι που θελεις εκει και δεν θες αλλου)

8)Κατι αλλο;(αν κατι μας ξεφυγε παραπανω πες το τωρα εδω μην ψαχνομαστε εκει)

Και καλοταξιδοι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενδιαφέρον...!!!:like:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φοβερή ιδέα! Πως και δεν έχει τεθεί σαν θέμα τόσο καιρό;

Εξίσου σημαντικό βεβαίως θα είναι να ανανεώνονται οι πληροφορίες, από συμφορουμίτες οι οποίοι στην επιστροφή τους θα αναφέρουν εάν κάτι έχει αλλάξει από αυτά που ήδη θα υπάρχουν στο παρόν thread.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να ξεκινήσω από κάποια αυτονόητα που παρ' όλα αυτά καλό είναι να τα επαναλαμβάνουμε και όποιος θέλει τα ακολουθεί ή όχι αναλόγως.

Για τη χώρα που επιθυμούμε να πάμε καλό είναι να ενημερωνόμαστε από την ΕΛΠΑ για τις ιδιαιτερότητες του ΚΟΚ της εκάστοτε χώρας γιατί υπάρχουν διαφορές (π.χ. προτεραιότητα ή όχι κατά την είσοδο στις πλατείες).
Στα επιμέρους που πολύ όμορφα απαρίθμησε ο @mAthosalas θα γράψω αυτά που πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό:

1α) Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία (διόδια με παραλαβή εισιτηρίου στην είσοδο και παράδοση εισιτηρίου και πληρωμή στην έξοδο).
1β) Γερμανία (δεν έχει διόδια).
1γ) Αυστρία, Τσεχία (Βινιέτα στην είσοδο των χωρών ανάλογη των ημερών που θα είσαστε κατά τη παραμονή ή διέλευση σας συν πληρωμή διοδίων σε ειδικές περιπτώσεις).
1δ) Τουρκία (όπως Ελλάδα με τη διαφορά ότι όπου γίνονται εργασίες στην ΕΟ τα διόδια είναι απενεργοποιημένα ως αποζημίωση υπέρ των οδηγών).

2α) Διεθνής άδεια οδήγησης:
Για τους κατόχους παλαιού τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (χάρτινη ροζ ή πράσινη) εκδίδεται Διεθνής άδεια για τα κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Για τους κατόχους νέου τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (πλαστική κάρτα) η έκδοση Διεθνούς άδειας είναι απαραίτητη για ορισμένα κράτη της Ευρώπης που δεν είναι Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Η Διεθνής άδεια είναι απαραίτητη για την οδήγηση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων.
2β) Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας - European Health Insurance Card
Αυτή είναι μία κάρτα που αμελούμε πολλοί από εμάς, όμως η Ευρώπη έχει πάψει από καιρού να είναι αυτό που λέγαμε η Ευρώπη των Λαών και των Κοινωνιών και αν -χτύπα ξύλο- σας συμβεί κάτι είναι πιθανότερο να βρεθείτε στον κήπο ενός Νοσοκομείου παρά στο εσωτερικό του, για αυτό το λόγο φροντίστε να την προμηθευτείτε τουλάχιστον 3 μήνες πριν το ταξίδι σας (έχει ισχύ για ένα ολόκληρο χρόνο) και μην βασιστείτε καθόλου στο κολόχαρτο που σας δίνουν ως προσωρινό μέχρι να σας έρθει ταχυδρομικά το πλαστικό σώμα της κάρτας (κάνει περίπου δίμηνο να φτάσει σπίτι σας). Το προαναφερθέν κολόχαρτο είναι μόνο στα Ελληνικά και δεν σημαίνει τίποτα για τους Ευρωπαίους. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.eopyy.gov.gr/EuropeanHealthInsurance/Index?a_Language=el-GR

3α) Άδεια Κυκλοφορίας
3β) Διεθνές πιστοποιητικό (πολύπτυχο)

Στα κράτη της Ασίας και της Αφρικής (όχι της Ευρώπης) απαιτείται από τις εκεί τελωνειακές αρχές, κατά την είσοδο μιας μοτό με ξένες πινακίδες κυκλοφορίας, το διεθνές πιστοποιητικό πορείας (πολύπτυχο). Το πιστοποιητικό αυτό εκδίδεται από την ΕΛΠΑ , με την προσκόμιση της ελληνικής άδειας κυκλοφορίας του μέσου (στη περίπτωση μας μοτό) και του διαβατηρίου του ιδιοκτήτη του. Στοιχίζει 105 ΕΥΡΩ και καλύπτει πολλαπλά ταξίδια (10 για Ι.Χ. αυτοκίνητα και μοτό) που θα πραγματοποιηθούν μέσα σε ένα δωδεκάμηνο.
3γ) Διεθνής ασφάλιση
Από την ασφαλιστική εταιρία που καλύπτει τη μοτό σας πρέπει να προμηθευθείτε το διεθνές ασφαλιστήριο (πράσινη κάρτα) που ενδέχεται να σας ζητηθεί στα σύνορα του ξένου κράτους.
3δ) Οδική βοήθεια
Αν, οδηγώντας στο εξωτερικό, χρειασθείτε κάποια πληροφορία ή οδική βοήθεια για τη μοτό σας, μπορείτε να απευθυνθείτε στην Εθνική Λέσχη Αυτοκινήτου/Μοτό ή Τουρισμού της συγκεκριμένης χώρας, εφ’ όσον είσαστε συνδρομητές στην ΕΛΠΑ. Θα εξυπηρετηθείτε κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο μόνο αν έχετε εφοδιασθεί με το βιβλιάριο Διεθνούς Αυτοκινητιστικής Εξυπηρέτησης (ΔΑΕ) που διατίθεται από τα κατά τόπους γραφεία της ΕΛΠΑ έναντι του ποσού 22.50€. Θα πρότεινα ωστόσο -αν μιλάμε για Ευρώπη- μια εγγραφή στην Γερμανική (μπλιαχ... ξέρω) ADAC https://www.adac.de/ Έχω πληροφορηθεί πως στην Ελλάδα λειτουργεί ως αντιπρόσωπος ο Ζαμπέτας στη Θεσσαλονίκη http://www.zampetas.gr/

4) Πληρώνεις κυρίως με Ευρώ, αλλά και με κάρτες. Για χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή και άρα ούτε στην Νομισματική Ένωση καλό θα είναι να επικοινωνείτε με τις Πρεσβείες ή τα Προξενεία των χωρών αυτών.

5) Γενικά στην Ευρώπη θα πρότεινα να μην σκεφτείτε να κυκλοφορήσετε ούτε 50 μέτρα χωρίς το κράνος (δεμένο και κουμπωμένο σωστά). Για τα υπόλοιπα θα πρότεινα να έχετε μια επικοινωνία με την ΕΛΠΑ και να ρωτήσετε για τις χώρες που πρόκειται να επισκεφθείτε, όπως έγραψα και παραπάνω υπάρχουν διαφορές που μπορεί να κοστίσουν σε χρήμα και σωματική ακεραιότητα.

6), 7) & 8) Ότι είχα να γράψω το έγραψα, αν θυμηθώ κάτι άλλο στη πορεία θα συμπληρώσω.

Μπράβο Κώστα μου @mAthosalas για το έξυπνο θέμα!
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Spam.
Ο κύριος Ζαμπέτας ΔΕΝ ειναι αντιπρόσωπος καμίας ADAC..
Απλά ο άνθρωπος με την καλή του θέληση και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ κέρδος, εξυπηρετεί κάποιους απο εμάς στο να φτιάξουμε οδική ADAC.
Ξέρει την γλώσσα και γενικά κατέχει το θέμα "Γερμανικών", και έτσι μεσολαβεί καθαρά σαν βοήθεια και όχι με κέρδος..
Να ειναι καλά ο άνθρωπος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Spam.
Ο κύριος Ζαμπέτας ΔΕΝ ειναι αντιπρόσωπος καμίας ADAC..
Απλά ο άνθρωπος με την καλή του θέληση και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ κέρδος, εξυπηρετεί κάποιους απο εμάς στο να φτιάξουμε οδική ADAC.
Ξέρει την γλώσσα και γενικά κατέχει το θέμα "Γερμανικών", και έτσι μεσολαβεί καθαρά σαν βοήθεια και όχι με κέρδος..
Να ειναι καλά ο άνθρωπος..
Ακριβως!! σωστη παρατηρηση!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@Nike και @George_M. ευχαριστώ τους φίλους για τη διόρθωση.
Σκοπός μου ήταν αν κι εφόσον κάποιος ενδιαφερθεί να ξέρει που να απευθυνθεί, όμως εφόσον υπάρχει η γνώση σωστό είναι να υπάρξει από πλευράς σας η παρατήρηση.

:friendship:
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Κροατια-Ρουμανια-Βουλγαρια-Αλβανια-Βοσνια,πρεπει να εχεται τοπικο χρημα,δεν δεχονται ευρω εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις και μερη προς χασιμο φυσικα δικος σας στη συναλλαγη.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Κροατια-Ρουμανια-Βουλγαρια-Αλβανια-Βοσνια,πρεπει να εχεται τοπικο χρημα,δεν δεχονται ευρω εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις και μερη προς χασιμο φυσικα δικος σας στη συναλλαγη.
Καρτα δεν παιρνουν;

:thnkg:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Κάρτα παίρνουν σχεδόν παντού. Και εάν είσαι κοντά σε σύνορα όπου η άλλη χώρα έχει ευρώ τότε πολύ πιθανό να μπορείς να πληρώσεις και με ευρώ. Π.χ στη νότια Βουλγαρία σε βενζινάδικα παίρνουν ευρώ. Στη Βοσνία, κοντα με Μαυροβούνιο, επίσης... Και πάει λέγοντας.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Εξωτερικο και ειδικα οταν εχω διαφορετικο νομισμα απο την τσεπη μου προτιμω να χρησιμοποιω καρτα!
Η ισοτιμια ειναι η επισημη κ δεν εχεις θεμα πουθενα.
Οι καρτες ειναι cash card ;)
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Εξωτερικο και ειδικα οταν εχω διαφορετικο νομισμα απο την τσεπη μου προτιμω να χρησιμοποιω καρτα!
Η ισοτιμια ειναι η επισημη κ δεν εχεις θεμα πουθενα.
Οι καρτες ειναι cash card ;)
Κώστα επειδή με ενδιαφέρει ειδικά για τα παραπάνω αναφερθέντα κράτη, Βουλγαρία, Ρουμανία, έχεις δοκιμάσει την cashcard στις πληρωμές και όλα είναι εντάξει ? Μήπως πρέπει νάχουμε συγκεκριμένης τράπεζας για να αποφεύγουμε τυχόν χρεώσεις επιπλέον ? Ξέρω γω εθνικής ή όλες είναι εντάξει ? Συγγνώμη που επιμένω αλλά κατ' ουσία ρωτώ αν έχεις πάει Ρουμανία - Βουλγαρία κλπ και έχεις χρησιμοποιήσει αυτό το σύστημα των cash cards. Επίσης μήπως ξέρεις αν πρέπει να πας στην τράπεζά σου και να ενημερώσεις ότι θα χρησιμοποιήσεις τις κάρτες σου στο εξωτερικό μη φάνε κανά μπλοκάρισμα λόγο πληρωμών για αυτούς περίεργων εκτός συνόρων ?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εκανα χρηση στην Πολωνια μονο πιστωτικες καρτες χωρις κανενα προβλημα,ουτε ενημερωση σε τραπεζα ουτε τπτ.
ειναι συμφερον να πληρωνεις το ποσο ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ κ οχι να επιλεγεις την αυτοματη μετατροπη του σε ευρω διοτι χρεωνεσαι αδικα την ισοτιμια απο τις τραπεζες.
το δοκιμασα μια φορα κ ηταν περι τα 5 ευρω/ανα συναλλαγη
 

christodoulos

Μέλος
Περιοχή
Orestiada / Ορεστιάδα
Όνομα
Christodoulos
Μοτό
xtz tenere 660
Κώστα επειδή με ενδιαφέρει ειδικά για τα παραπάνω αναφερθέντα κράτη, Βουλγαρία, Ρουμανία, έχεις δοκιμάσει την cashcard στις πληρωμές και όλα είναι εντάξει ? Μήπως πρέπει νάχουμε συγκεκριμένης τράπεζας για να αποφεύγουμε τυχόν χρεώσεις επιπλέον ? Ξέρω γω εθνικής ή όλες είναι εντάξει ? Συγγνώμη που επιμένω αλλά κατ' ουσία ρωτώ αν έχεις πάει Ρουμανία - Βουλγαρία κλπ και έχεις χρησιμοποιήσει αυτό το σύστημα των cash cards. Επίσης μήπως ξέρεις αν πρέπει να πας στην τράπεζά σου και να ενημερώσεις ότι θα χρησιμοποιήσεις τις κάρτες σου στο εξωτερικό μη φάνε κανά μπλοκάρισμα λόγο πληρωμών για αυτούς περίεργων εκτός συνόρων ?
\
όλες οι καρτες είτε visa είτε master είτε cash η πιστωτική ειναι το ιδιο ανεξαρτήτου τράπεζας.Αυτο που αλλαζει ειναι η προμήθεια συναλλάγματος που δεν εχει να κανει ομως με την ελληνικη τραπεζα
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ολες περνανε κανονικα!
Βεβαια στην Βουλγαρια εχει καταστηματα Πειραιως ....
Οτι ειπε ο Γιωργος ειναι το σωστο αν και εγω που φετος σε
Τσεχια και Ουγγαρια πληρωσα με καρτα κ επιλογη σε € δεν μου κρατησε κατι εξτρα...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Τέλεια, ευχαριστώ σύντροχοι ! :crs:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Κώστα επειδή με ενδιαφέρει ειδικά για τα παραπάνω αναφερθέντα κράτη, Βουλγαρία, Ρουμανία, έχεις δοκιμάσει την cashcard στις πληρωμές και όλα είναι εντάξει ? Μήπως πρέπει νάχουμε συγκεκριμένης τράπεζας για να αποφεύγουμε τυχόν χρεώσεις επιπλέον ? Ξέρω γω εθνικής ή όλες είναι εντάξει ? Συγγνώμη που επιμένω αλλά κατ' ουσία ρωτώ αν έχεις πάει Ρουμανία - Βουλγαρία κλπ και έχεις χρησιμοποιήσει αυτό το σύστημα των cash cards. Επίσης μήπως ξέρεις αν πρέπει να πας στην τράπεζά σου και να ενημερώσεις ότι θα χρησιμοποιήσεις τις κάρτες σου στο εξωτερικό μη φάνε κανά μπλοκάρισμα λόγο πληρωμών για αυτούς περίεργων εκτός συνόρων ?
Μονο οι κάρτες ανάληψης μετρητών (cash card)της alpha bank ,είναι χωρίς προμήθεια συναλλάγματος ανεξάρτητου συναλλαγής ,η Πειραιώς χρεώνει κάποιο μικρό ποσοστό ανάλογα του ποσού συναλλαγής και η eurobank 2,50 ευρώ κάθε συναλλαγή ανεξάρτητου κόστους (παράδειγμα ένας καφές ένα ευρώ στην Βουλγαρία ,θα κοστίσει 1+2,50=3,50 !! Για την εθνική τράπεζα δεν γνωρίζω
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αναφέρομαι σε συναλλαγές που γίνονται στα τοπικά νομίσματα ,όχι σε ευρώ
 
Top Bottom