7+1 Info για τον μοτοταξιδιωτη Εξωτερικου!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βινιετα δεν χρειάζεται πουθενά σε αυτές τις χώρες.
Δίπλωμα ασφάλεια ταυτότητα....
Υπάρχουν αρκετά εκδρομικα.... Ρίξε μια ματιά, είναι φουλ στην πληροφορία.
Ωραία μερη
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
εχω ηδη ξεκινησει το διαβασμα :)
Βρες τους δρόμους γιατί Αν ανέβεις από Μαυροβούνιο Κροατία θα πρέπει να περάσεις από Βοσνία που είναι τα πιο ζόρικα σύνορα !
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
την ADAC ξέχασε την αν δεν είσαι ήδη μέλος γιατί σταμάτησαν οι εγγραφές για Ελλάδα, εκτός και είσαι κάτοικος Γερμανίας, μάθε από την ασφάλεια σου τι καλύψεις έχεις αλλά και για οδική βοήθεια πως σε καλύπτει(αν σε καλύπτει φυσικά)
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
Βρες τους δρόμους γιατί Αν ανέβεις από Μαυροβούνιο Κροατία θα πρέπει να περάσεις από Βοσνία που είναι τα πιο ζόρικα σύνορα !
Εξήγησε μου λίγο καλύτερα αν θες γιατί μπερδεύτηκα λίγο από που πρέπει να περάσω σύμφωνα με τη γνώμη σου!
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Εξήγησε μου λίγο καλύτερα αν θες γιατί μπερδεύτηκα λίγο από που πρέπει να περάσω σύμφωνα με τη γνώμη σου!
Ποια διαδρομή θα ακολουθήσετε ;; Θα σου πω αναλυτικά αύριο που θα είμαι στο Pc ;)
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
σε γενικες γραμμες γιατι ακομα ψαχνομαστε.
απο κρυσταλλοπηγη θα μπουμε αλβανια, θα παμε σκοδρα και απο εκει παραλιακα μεχρι κοτορ. μετα θα κανουμε καποιες βολτες μεχρι ντουμιτορ, tara bridge και Biogradska Gora.
θελουμε να δουμε ντουμπροβνικ μετα μοσταρ και να ανεβουμε σεραγεβο. επιστροφη λεμε απο βινσεγκραντ, μοκρα γκορα, νις , οχριδα και πισω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ το έκανα ανάποδα.... Αλλα και έτσι μια χαρά είναι.
Μην αφήσετε έξω τα καταραμένα βουνά...
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
@johni41 υπέροχη βόλτα . Άρα έχετε στο πρόγραμμα Βοσνία κανονικά οπότε μην δώσεις σημασία στο προηγούμενο ποστ μου . Γενικά στα σύνορα Αλβανίας Μαυροβούνιο Βοσνίας και Κροατίας ο πιο αυστηρός έλεγχος ήταν στη Βοσνία. Και ήταν και το μόνο μέρος που δεν μας "έβαζαν" από το πλάι οι συνοριοφύλακες με 38-39 βαθμούς έξω .
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Φίλε μου καλησπέρα.
Τον περασμένο Σεπτέμβρη κάναμε μια αντίστοιχή διαδρομή.
Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα πουθενά.
Μικρή εξαίρεση βαρεμένος υπάλληλος στα σύνορα μαυροβουνίου - Βοσνίας (Vraćenovići) που βαριόταν να γράψει τα στοιχεία της ταυτότητας και επέμενε για διαβατήριο.
Ξεπεράστηκε μετά απο μικρή συζήτηση και όλα κομπλέ!

Ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις να στείλεις.
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
ακομα δεν εχουμε καταληξει και δεν εχουμε δει τιμες εκτος απο μια γρηγορη ματια. για παραδειγμα, λεγαμε να κατσουμε 2 νυχτες στο κοτορ για να δουμε καποια πραγματα εκει γυρω στα παραλια οπως ειναι και η μπουντβα.

απο βενζινα τι να προσεξουμε? να προτιμησουμε καποια συγκεκριμενη μαρκα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην κλείσετε όλες τις διανυκτερευσεις από Ελλάδα
Είναι πολύ δεσμευτικό και την εποχή που θα πάτε δεν θα έχετε πρόβλημα διαθεσιμοτητας
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
σαν πρωταρης θα ενιωθα πιο ανετα αν τα ειχα ολα οκ απο πριν. ομως θα πεσει κι αυτο σαν ιδεα. σιγουρα δεν ξερουμε τι θα μας αρεσει περισσοτερο και οντως μπορει να θελησουμε να κανουμε καποια αλλαγη.
μεσα στην βδομαδα που θα εχει συμβουλιο με το team θα εχω κατι πιο σιγουρο για να ξερω και τι ρωταω :oops:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην έχετε ανασφάλεια.... Θα δείτε ότι είναι εύκολο ταξίδι.
Το να έχετε όλες τις διανυκτερευσεις από πριν είναι μεγάλο ρισκο
Θα δείτε ότι μπορεί κάπου δεν θα σας αρέσει και θα πάτε παρακάτω.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
ακομα δεν εχουμε καταληξει και δεν εχουμε δει τιμες εκτος απο μια γρηγορη ματια. για παραδειγμα, λεγαμε να κατσουμε 2 νυχτες στο κοτορ για να δουμε καποια πραγματα εκει γυρω στα παραλια οπως ειναι και η μπουντβα.

απο βενζινα τι να προσεξουμε? να προτιμησουμε καποια συγκεκριμενη μαρκα?
Αδερφέ ο καθένας έχει την γνώμη του . Εγώ ας πούμε θα σου πρότεινα ότι έχεις σκεφτεί ! Καλύτερα 2 μέρες Κοτορ παρά μια και μια
Επίσης καλό είναι να ξεκαθαρίσετε και το σκοπό του ταξιδιού !
 
Top Bottom